• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svinjogojstvo

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,827
Kičmu i butne kosti drže mišići. Ako se krmača jako iscrpi u dojenju, izgubi se mišićna masa i nema šta držati kosti, one pucaju. To se obično dešava kod krmača kojima se mogu izvana brojiti rebra.

Nemora biti. Imao sam krmaču koja je nakon par dana izgubila kalcij. Stajala je kao pijanac u boksu. Samo se ljuljala.

borna92v ja krmačama od 3 mj. suprasnosti pa sve do odbiča stavljam u hranu nutricin sulfa a nakon toga i odojcim nastavljam sa nutricinom. I to opet nije garancija da če sve biti kak treba. Bakterija se može začahuriti u krmači pa prenese na odojke i samo je pitanje kad i zašto če im pasti imunitet da se ona aktivira. Radio sam svašta da se riješim toga ali ništa nije 100 % sigurno. Sa zadnja 2 legla nisam imao problema sa proljevom.
 

telnett

Član
Tu od
16 Lis 2010
Poruka
81
Meni su dve nazimice spale sa nogu nakon odbijanja prasadi a odbio sam ih 20\ i neki dan . Sisle sa 140 na 70 . Da su ostala prasad pod njima jos koji dan mislim da bi krmace izvukao iz kaveza . Prasad ko terijeri . Sad titram i krmacama i prasadima .
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Ta što ti se ljuljala da li se polomila? Ja sam samo rekao da kada životinja izgubi mišićnu masu koja joj drži kosti, kosti lako pucaju. To ti je ista stvar i kod čovjeka, ne drže kičmu uspravno kralješci nego leđni mišić. I kada se ta mišićna masa izgubi kost koja je sama po sebi jako krhka puca.
 

cizmesinkin

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
314
Imam dva pitanja pa ak mi neko može pomoći... Prvo i bitnije pitanje je jel neko zna gdje se može nabaviti cjepivo protiv Escerihie coli za vakcinirat krmače prije prašenja. Kod gotovo svake druge krmače mi se desi, da odojci imaju proljev u 1. tjednu života, bil u veterinarskoj stanici i pojma nemaju o čemu ja pričam, sve neki mladi veterinari delaju, i to je strašno jer niko nema pojma. pa neznam di da sam to nabavim.

Drugo pitanje je, dali je netko nekada križao crnu slavonsku svinju s nerastom pietrena, i ako je, kakva su iskustva i dali se smanji udio masti kod križanaca. Razlog tome je kaj nemam doma više mjesta u štali, za dodatne krmače (imam ih 7) a imam iza dva hektara zemlje pa bi na jednom djelu ogradil. Cilj proizvodnje bi bili odojci za ražanj, ali kolko mi je poznato čisti slavonci su pre masni i pečenjari nisu baš zadovoljni. Jel ko probal nekaj takvog izvesti?

Pozz .ja vakciniram krmače protiv ešerihije,bolje ti križat sa durokom.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,929
Ja sam sve živo isprobavao od cijepljenja,dezinfekcije itd..i krepavali su odojci..onda sam napravio vapneno mlijeko
U kantu vode dodajem vapno dok nebude te gustoće da kada izvadiš ruku da ti ostaje bijela.
U to sam umakao odojke praktički do očiju.
Također sam "okrečio" i krmaču..ali sa kistom za farbanje i sad se ne sjećam točno,jednu rundu sam izgubio jednog ili dva odojka,drugu rundu niti jednog.
Od onda nemam više problema sa time.
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
647
Pozz .ja vakciniram krmače protiv ešerihije,bolje ti križat sa durokom.


Imal sam duroka nerasta, sve super sve pet, meso puno ukusnije i drugačije od landasa i drugih pasmina(odojci križanci s durokom), ali koji god ima crvenu dlaku nemrem ga lijepo očistit kad ga pažmam u vodi. Ista temperatura voda sve isto, bIjelom odojku dlaka ide dole, crvenom ne ide. to mu je jedina mana i onda kad koljem puno vremena gubim tu.

Di nabavljate cjepivo protiv escerihije i kak se zove?
 

cizmesinkin

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
314
Imal sam duroka nerasta, sve super sve pet, meso puno ukusnije i drugačije od landasa i drugih pasmina(odojci križanci s durokom), ali koji god ima crvenu dlaku nemrem ga lijepo očistit kad ga pažmam u vodi. Ista temperatura voda sve isto, bIjelom odojku dlaka ide dole, crvenom ne ide. to mu je jedina mana i onda kad koljem puno vremena gubim tu.

Di nabavljate cjepivo protiv escerihije i kak se zove?

091 571 5177 M0j broj mob.
 

torze

Novi član
Tu od
29 Lip 2017
Poruka
3
Pozdrav,imam problem sa krmacom.prilikom odlucenja od prasica pala je i nece da ustane i samo skici kada joj neko pridje.Doktor je bio i dao valjda neke antibiotike i vitamine i rekao da je vjerovatno polomila nesto oko zadnjih noga ili cak mozda i zivac u kicmi.Kada smo je pokusali podici zadnje noge joj stoje ukrsteno kao X.Krmaca je bila na betonu pa smo je izbacili na zemlju i napravio kalju.Krmaca je sada malo bolje vise ne skici prednje noge su uredu ali zadnje noge nista.Ima osjecaja u njima i pomjera ih ali ne moze da ustane.Krmaca normalno jede dajem joj koncetrat i kravlje mlijeko.Proslo je oko 7 dana od kada je pala i ne ustaje.Molim za savjet sta-kako da joj pomognem posto mi je zao da je zakoljem pogotovu od kada je hranim kao malo dijete.

Proslo je cetiri mjeseca od kada sam imao problem sa krmacom i posle mukotrpne borbe krmaca je uspjela prohodati.Na pocetku se nije mogla uopste podici ni vrat pomjerati.Bila je to teska borba sa njom posto je po prirodi krmaca veom ,,ljuta,,.Malo po malo i krmaca je prohodala i popravila misicnu masu.Na zalost krmaca nije prirodnim putem trazila bravca pa sam morao sa inekcijom da izazovem trazenjem.Krmaca je sjemenjena dvokratno pa cemo vidjeti sta ce dalje biti.
 

vostro91

Član
Tu od
9 Ožu 2017
Poruka
37
odlična farma,iako pripazite na građu svinjetara /gučetara i odvod za kanalizaciju jer može biti uzrok mnogih opakih bolesti. pozdrav !
 

bicant8

Novi član
Tu od
25 Pro 2014
Poruka
7
Pozdrav. Želio bi se baviti svinjogojstvom,leć krmače a odojke prodavat i ostavljat za daljnji uzgoj(tov). Koju sortu svinja predlažete? Živim u Lici. Lp
 

maikynet4u

Član
Tu od
14 Pro 2016
Poruka
324
Imam problem u leglu starom 3 mjeseca poceli su si odojci gristi repove....
stavio sam im kante da se igraju i dodao seleni u hranu ali ništa nije pomoglo ima netko neku drugu ideju? [emoji24]

Poslano sa mog BLN-L21 koristeći Tapatalk
 

matijas311

Član
Tu od
19 Tra 2010
Poruka
243
Imam problem u leglu starom 3 mjeseca poceli su si odojci gristi repove....
stavio sam im kante da se igraju i dodao seleni u hranu ali ništa nije pomoglo ima netko neku drugu ideju? [emoji24]

Poslano sa mog BLN-L21 koristeći Tapatalk
Imo sam taj problem prošle godine, riješio sam ga tako da sam ih čistio svako jutro i večer i bacao bi im dosta slame. Mislim da je razlog bio što ih je bilo dosta u malom prostoru i što ih nisam redovno čistio.

Poslano sa mog LG-H525n koristeći Tapatalk
 

maikynet4u

Član
Tu od
14 Pro 2016
Poruka
324
pa skupa su 3 mozda 4 mjeseca i do par dana bilo sve ok a ista je stala ista je hrana i isti intervali čišćenja... :)

Poslano sa mog BLN-L21 koristeći Tapatalk
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Probaj da stalno imaju hrane, pogotovo u zrnu ako je moguće. Ja sam tako riješio problem kada su se moji grizli, vadili cigle, strugali malter, rovarili po svinjcu... Ujutro i popodne ih normalno hranim, a u među vremenu im bacim jedan amper kukuruza i ječma u zrnu i onda su se smirili. Dal' je to bio period kao kod djece kada zbog zubi grizu sve živo, ne znam, samo znam da nakon tjedan - dva takve prakse, vidio sam da više nema novih rana od griženja...
 

Najnoviji postovi

Na vrh