• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, chatu, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svinjogojstvo

Cuky098

Novi član
Tu od
24 Lis 2016
Poruka
28
Kako ga se riješiti,treba cijepit ili maknuti krmače?

Posljednje uređivanje od moderatora:

mikula

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2008
Poruka
319
Hebiga @LAKI ja nisam vidovit kao ti, jer znam da gotovo identične simptome što se tiče prasadi mogu prouzročiti više virusa, od kojih je jedan bio a vjerojatno je još uvijek dosta čest u Hrvatskoj.

Naime osim parvo virusa (PPV) iste simptome može prouzročiti i PRRS (porcine reproductive respiratory syndrome ili na hrvatskom RRSS - Reprodukcijski i respiratorni sindrom svinja ) zatim Aujeszky koji je bio dosta aktualan u HR, Enterovirus (SMEDI ),KSK ( klasična svinjska kuga) , influenca tj. svinjska gripa i kao zadnji japanski B-encefalitis.

Za PPV tj. parvo i za PRRS postoje vakcine kojima se krmače i nazimice trebaju vakcinirati do pet dana prije predviđenog pripusta s time da kod prve vakcinacije je potrebno dvostruko tretiranje koje se onda radi prvo tri do četiri tjedna prije predviđenog pripusta a drugo tretiranje do pet dana prije pripusta. Za ostale ne postoje vakcine ili su zabranjene (KSK).

Da bi se točno utvrdio uzrok treba vidjeti i ostale simptome koji su specifični za svaki od navedenih virusa a najsigurnije je laboratorijska analiza.

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
646
Da nije mikotoksin kriv, 2014.g sam imal slične probleme radi mikotoksina u kuruzi, kad sam počel mješat mikofiksator u hranu kasnije je sve bilo dobro

mikula

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2008
Poruka
319
Mikotoksini uzrokuju neregularni estrus, pobačaje, lažnu bređost, , ostajanje bez mlijeka, prerano prašenje i više mrtvorođenih ali bez mumija.

Cuky098

Novi član
Tu od
24 Lis 2016
Poruka
28
Dal se može nabavit negdje cjepivo za parvo? Negdje preko granice,malo sam čitao,treba se više puta godisnje a pošto imamo više komada najbolje sam biti veterinar...

mikula

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2008
Poruka
319
Ne znam ti, ja sam radio na farmi Kanadi tak da ni ne znam koji su proizvođači dostupni na našem tržištu, mi smo tam koristili uglavnom Merck i Zoetis. Problem s tim svim preventivnim vakcinama a ne samo za parvo tj. PPV već i za PRRS, proljev kod sisajuće prasadi (circo virus, ešerihia coli, klostridija) , proljev kod odbijene prasadi ( rota virus i ileitis), mikoplazma ( Mhyo) je kaj se one po preporuci proizvođača moraju iskoristiti u roku od par sati pa do maksimalno jedan dan ovisno o vrsti i proizvođaču. Neki tvrde da ako se dobro zatvori rupa da traje i duže ali u to ne ulazim da li je dobro ili ne.

Mi smo dan prije zalučivanja tj. cca 5 dana prije očekivanog pripusta davalill ovo https://www.zoetisus.com/products/_hybris/farrowsure-gold-10002921.aspx,a inače kad se prvi put vakciniraju je potrebna dvostruka aplikacija cca 4 tjedna i tjedan dan prije očekivanog pripusta a kasnije ide samo revakcinacija jedanput.

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
1,220
Ekipa je stigla, 31.05.nisu baš preveliki, al do klanja budu dobri, trebalo im je par dana da se adaptiraju, sad se već špinče.

Prilozi

• IMG-20210608-WA0002.jpg
    IMG-20210608-WA0002.jpg
    93.2 KB · Pregleda: 24

Najnoviji postovi

Na vrh