• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svinjogojstvo

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,187
Re: svinjogojstvo

Branko, kaj se ne isplati sam napraviti te cijevi?
Daš ih vruće cinčati ili u Dalekovodu u D. Selu ili u Metal Elektru u D. Zelini ili u Omegi Breznica.
 
B

branko

Guest
Re: svinjogojstvo

ZJ kaže:
Branko, kaj se ne isplati sam napraviti te cijevi?
Daš ih vruće cinčati ili u Dalekovodu u D. Selu ili u Metal Elektru u D. Zelini ili u Omegi Breznica.


bi se isplatilo jer ja sam svoja nazovi prasilista napravil sam doma i to tak da mogu skidati ogradu prema potrebi pa mi more biti i kao obican kotec (imas sliku na prvoj stranici ove teme) . jedino kaj sam bil lijen ih prefarbati a kamoli ih jos voziti na cincanje, ima i u djurdjevcu jedan tip koji ima vruce cincanje i koliko sam cul da dosta dobro dela. cak sam uspio i nabaviti pravi nacrt za prasiliste a kolega mi ima pigera za cijevi (radi si doma sam lukove za plastenike) tak da sam ja i namjeraval zaposliti jos jednog kolegu s posla (bivsi bravar) pa bi mi to napravili s pol snage.

evo linka pa ako koga zanima barem da ima okvirne mjere Obrisan neispravan link. i link na pocetnu stranicu s planovima podjeljenih po granama poljoprivrede Obrisan neispravan link.
na toj stranici ima nacrta od svih mogucih objekata na poljoprivredi, objekti za krave, svinje, ovce, zeceve itd. a ovdje ih ima jos vise pa izmedju ostalog i za pusnicu - susaru za meso (smokehouse) Obrisan neispravan link.

evo i linkova za pusnicu

Obrisan neispravan link. odvojeno loziste
Obrisan neispravan link. loziste unutar susare
 
B

branko

Guest
Re: svinjogojstvo

abrkili kaže:
svaka čast,branko!


zahvaljujem, vec sam prije mislo srediti te sve svoje linkove istaviti ih negdje na forum valjda cu imati vremena ove zime. ako bobo ili neko drugi zna neki jednostavni html editor da ih lakse sredim.
 
S

seljaček

Guest
Re: svinjogojstvo

Samo uklještenje nije skupo košta 1600 kn/komad ako ga radiš sam matrijal te košta 800 kn + varenje + cinćanje 6 kn/kg+PDV(oko 300 kn)sam možes napraviti i slabije tanje cijevi al ja se nisam odlučio za to jer imam krmača po 350 kg pa se bojim da ih nebi lovil po dvoru. Ali se skupilo ukupno 50000 kn za sve. plus građevinaski dio.
 
B

branko

Guest
Re: svinjogojstvo

alen28 kaže:
Sve to jako lijepo zvuci. Nekada sam imao i do 2500 kn zarade po leglu prasadi a sad nemam ni za pokriti troskove. Kazu da je bjelovarski kraj najjaci po poljoprivredi u hrvatskoj...

imas pravo kazu samo nemaju bas neke papirnate potvrde u tome, a sto se tice zarade imao samo je pretprosle godine u svibnju na tri legla i oko 4 000 po leglu, prodao sam sam ih po 22 kn ukupno 32 odojka, prosjecna tezina im je bila 28,4 kg (ja sve biljezim tako da mogu na kraju godine vidjeti na cemu sam). proizvodna cijena kile odojka se krece od nekih minimalnih 5,5 kn po kg pa do 7 kn kg sto ovisi o tome dal su zimski odojci (duze potreba za grijanjem i imaju obicno manji prirast) i o zdravlju kako krmace tako i samih odojaka a naravno i o genetici.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: svinjogojstvo

Čekaj malo,kažeš da proizvodna cijena ide do 7kn/kg,a otkupljuju ih po 8 kn/kg???????
 
B

branko

Guest
Re: svinjogojstvo

abrkili kaže:
Čekaj malo,kažeš da proizvodna cijena ide do 7kn/kg,a otkupljuju ih po 8 kn/kg???????


tako je neka minimalna cijena ti je 5 kn i za to se moraju poklopiti svi idealni uvjeti, znaci od samog prasenja pa do prodaje dok ti zimi zbog vec navedenih uvjeta pojacanog grijanja , slabijeg prirasta ta cijena raste a samo jedan dolazak veterinara ti po sadasnjoj cijeni odojaka od 10 kn uzima jednog. i jos da napomenem da su to cijene ako imas svoj kukuruz i jecam jer sam ja racunao koliko me dodje proizvodnja kukuruza i jecma a ne prema trzisnim cijenama i to prema proslogodisnjim cijenama repromaterijala dok je npr. sojina sacma unazad godinu dana poskupjela 40% i ako sam radis preventivna cijepljenja (vitamini, zeljezo, proljev i paraziti) jer bi samo to cijepljenja da to radi veterinar digla troskove za 1,20 kn po kilogramu (kod mene je cca 10 kn cijepljenje po odojku)

alen28 kaže:
Danas sam uspio prodati jedno leglo po 10 kn! Sreca moja! Kod nas ljudi masovno odustaju od svinja.
Razmisljam da bi poceo hraniti pure. Prosle godine sam imao problema sa svinjama. Stalno su prasci krepavali kad sam ih odbio od sise. Veterinari su samo pricali da je trovanje hranom. Nosio sam na institut u krizevce ali nisu nista nasli-po njima je to prase trebalo biti zivo. Bio je kod mene savjetnik iz sana i hranio po njegovom i opet isto. Jebe lud zbunjenog??!!

ja sam isto jucer prodao 16 od onih 19 na zadnjoj slici isto tako po 10 kn (imali su 455 kg tj 28,4 po odojku) , a sto se tice crkavanja ako sam radis smjesu probaj krenuti sa 10 % sacme i onda postepeno doci do 20%, ja tako radim i jos im par dana prije odbijanja (sam radim predstarter) stavim nutricin sulfa i muvisel u hranu i takvo im dajem do tjedan dana nakon odbijanja. sve prelaske hrane tj. s bony m na predstarter i s predstartera na smjesu do 25 kg radim postepeno kad mi npr. ostane jos malo bony m onda to pomijesam s otprilike istom kolicinom predstartera (koji im dajem do cca tjedan dana nakon odbijanja) i isto tako napravim dok prelazim s predstartera na smjesu. inace taj recept sam pokupio od plive (dodavanje lijekova) tj. danasnje veterine jer su oni nekad imali takav ljekoviti predstarter koji se davao prilikom odbijanja ali je bio bogovski skup pa ga vise nema na trzistu barem ne kod mene. ja koristim inace sve od schaumanna osim sanojevog bony m jer mi se schaumannov wean bas nije dopal, a sano sam prestal koristiti prije cca dvoje i pol godine kad su bili ono problemi sa zgrusavanjem sugija i domina.
 
S

seljaček

Guest
Re: svinjogojstvo

Ono što su ti prasci crkavali sami od sebe imo sam i ja takav slućaj u 1. i 2. mj ove godine institut u KŽ nalaz uredan malo povečan uzorak bakterije E. colli u tankom crijevu dakle intoksikacija uzrokovana nepravilno izbalansiranom hranom ili nepravilnom primjenom. Što znaći prasad nakon odbića mora imati stalno ali stalno dostupnu hranu i vodu, a niti u kojem slučaju davati na obrok. Najčešče se događa kod hranjenja na obrok da največi prasci izgladne i kada dobiju hranu naglo i lakomo jedu i prežderu se pojedu vise nego im je potrebno, višak hrane u probavnom traktu se probavlja i dolazi do trovanja višak hranjivih tvari, a što je previše ni sa kruhom nije dobro. Pokušao sam na Vet. zavodu u ZG ista stvar. dobro je davati u hranu sanocid farmatan itd. Probajte sa MILKIVITOM : Predstarter i WEANNER ima ga kod Majcana u bj.odličan je i TYP 2200 nakon 25 kg TT Weanner se radi sa 14% sojine sačme a nakon 8 dana od odbiča sa 17% sojine sačme. Kod mene ove preporuke pale nema značajnijih problema.
 
B

branko

Guest
Re: svinjogojstvo

seljaček kaže:
Ono što su ti prasci crkavali sami od sebe imo sam i ja takav slućaj u 1. i 2. mj ove godine institut u KŽ nalaz uredan malo povečan uzorak bakterije E. colli u tankom crijevu dakle intoksikacija uzrokovana nepravilno izbalansiranom hranom ili nepravilnom primjenom. Što znaći prasad nakon odbića mora imati stalno ali stalno dostupnu hranu i vodu, a niti u kojem slučaju davati na obrok. Najčešče se događa kod hranjenja na obrok da največi prasci izgladne i kada dobiju hranu naglo i lakomo jedu i prežderu se pojedu vise nego im je potrebno, višak hrane u probavnom traktu se probavlja i dolazi do trovanja višak hranjivih tvari, a što je previše ni sa kruhom nije dobro. Pokušao sam na Vet. zavodu u ZG ista stvar. dobro je davati u hranu sanocid farmatan itd. Probajte sa MILKIVITOM : Predstarter i WEANNER ima ga kod Majcana u bj.odličan je i TYP 2200 nakon 25 kg TT Weanner se radi sa 14% sojine sačme a nakon 8 dana od odbiča sa 17% sojine sačme. Kod mene ove preporuke pale nema značajnijih problema.

ja svojima ne da dajem stalno vodu i hranu nakon odbica, vec najkasnije tjedan dana nakon prasenja imaju stalno vodu i hranu i to bony m dok ne pojedu cca kilu po odojku a nakon toga prelazim na predstarter napravljen sa schaumann f 7,5 start s njime hranim do tjedan dana nakon odbica s time da im zadnja dva tjedna tj. tjedan prije i tjedan poslije umijesam jos kako sam naveo nutricin sulfa i muvisel nakon toga ih do prodaje hranim sa f 2000 (25 do 30 kg). sto se tice milkivita ima ga i kod mene ali tako dugo dok sam zadovoljan s schaumannom necu mijenjati, jer koliko sam se raspitao za ostale cijene (milkivit, sano, biomin, salvana) on je najpovoljniji a kako sam napisao super sam zadovoljan. cijena mu je 470 kn za 30 kg a iz toga se dobije 750 kg smjese za odojke od 10 do 30 kg. priije sam koristio sanocid odnosno schaumacid ali unazad godinu dana vise ne jer nisam vidio nikakve ni lose ni dobre strane koristenja ako se sve radi kako treba.
 
S

sapat

Guest
...opet svinjska kuga...

Laboratorijskim nalazom u petak je potvrđeno da se ta zarazna bolest pojavila u jednome dvorištu u Petrovoj Gori, u blizini Lobora, te u Kuzmincu u susjednoj općini Mihovljanu.... eto, opet kuga, dugoo je nije bilo... kud baš sada u vrijeme svinjokolja :?
 
S

seljaček

Guest
Re: svinjogojstvo

Pa ne mislite valjda da je "kuga" došla baš sad slučajno kao i pred turističku sezonu. Sve je to pre očito da bimoglo biti slučajno ak mi ne vjerujete pitajte Ivicu Todorića njemu sa kugom ruže procvatu. Ma njemu stalno cvatu ali sad opet malo bolje.
 
B

bduda

Guest
Re: svinjogojstvo

nazimice
[attachment=0:b1094]08-08-07_1013.jpg[/attachment:b1094]
 
B

branko

Guest
Re: svinjogojstvo

alen28 kaže:
Bude bolje!!! :!: Kod nas su svinje malo dobile na cijeni!!! Nazimice su po 12 a prasad 11-12 kn!! Prošli izbori :!: :!: :!: :mrgreen: :mrgreen: :scratch




ja sam dal rok do lipnja slijedece godine da se sredi situacija u protivnom sve ide u pi... mater... , zena na posel a zemlja u zakup (ili mozda napravim obrnuto :D :D ) ja sam prosli tjedan prodal 12 komada po 10 kn, ista cijena je i za svinje za klanje dok su krmace po 6 do 7 kn. a sva hrana je otisla gore soja npr. 2,14 kn na 3,8 (o zadnjih godinu dana).
 
B

bduda

Guest
Re: svinjogojstvo

to su dobre vijesti samo onda opet ljudi ostave puno krmača pa sve ukrug
 
B

branko

Guest
Re: svinjogojstvo

bduda kaže:
to su dobre vijesti samo onda opet ljudi ostave puno krmača pa sve ukrug

sumnjam da budu vise jedno kaj je ipak bilo manje kuruze , pa je vecina koja je rasprodala svinje prodala i kuruzu zbog cijene. neki dan sam cul da vec na malo daju i 190 kn za metar, kod mene u selu je bilo jedno pet sest kuca koje su drzale od pet do deset krmaca, ali sad sam ostal samo ja i jos jedan (ja imam osam i on dvanest) i to je sve , a prekjucer u nasoj udruzi nisu mogli skupiti 250 odojaka za vajdu cakovec . a meni su ove pak moje pocele strajkati, dve mi se uopce nece terati a jedna se tjera svakih deset do petnaest dana, sve mi se cini da budem moral skociti u madjariju po cijepivo ili ako netko od vas zna gdje bi se moglo tu kod nas nabaviti (moze i na pm). a ba pm moze i gdje kupujete lijekove tu ne mislim na vitamine i zeljezo to mi daju dok se vec za nilverm, geomicin retard i vetaflok moram namaljati a tetanus antitoksina vec par let nemrem nigdje nabaviti.
 
P

paor

Guest
Re: svinjogojstvo

jednom riječju - Bosna...nisam bio od ljetos, a cijene se i tamo mijenjaju (poskupljuje) pa ti neću napamet, ali prvi idući put ću ti sve popisati

nije ovo nikakva tajna, niti konspiracija - to se tamo prodaje sasvim normalno na pultu, čak npr. i herbicidi na bazi parkvata i one tabletice protiv insekata u zrnu žitarica
 
B

branko

Guest
Re: svinjogojstvo

paor kaže:
jednom riječju - Bosna...nisam bio od ljetos, a cijene se i tamo mijenjaju (poskupljuje) pa ti neću napamet, ali prvi idući put ću ti sve popisati

nije ovo nikakva tajna, niti konspiracija - to se tamo prodaje sasvim normalno na pultu, čak npr. i herbicidi na bazi parkvata i one tabletice protiv insekata u zrnu žitarica

malo mi je predaleko a i nekako sam skeptican da ne bi prosao ko moj kolega koji je kupio odijelo original huso boss
 
P

paor

Guest
Re: svinjogojstvo

tu i tamo se može čuti o kojekakvim muljažama i plagijatima, ali, nemoraš beliviti, nije tamo baš tako crno
 
P

paor

Guest
Re: svinjogojstvo

bduda kaže:
to su dobre vijesti samo onda opet ljudi ostave puno krmača pa sve ukrug

to su dobro poznati ciklusi na tržištu i proizvodnji svinja (obično četverogodišnji), samo što ovaj već podugo traje

a isto tako, zanimljiva je i pojava obrnute proporcionalnosti cijene hrane i svinja - ako bi i ova godina bila slabo rodna, konačno bi se i ta anomalija morala promijeniti
 

Najnoviji postovi

Na vrh