• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svinjogojstvo

M

maksica6

Guest
Re: svinjogojstvo

kakva je situacija sa odojcima ,kakve su cijene koliko imate krmaca, ja se jos premisljam za kupnju farme za tov svinja,ali sam nesto razgovarao sa firmom sano i ni su zainteresirani da na farmi preuredim za brede krmace ,tj da se pocnem baviti proizvodnjom prasadi sto mislite o tome ?
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: svinjogojstvo

@maksica:nemam konkretan odg na pitanje,samo znam da ljudi polagano odustaju od svinja,jedino se još uvijek drže oni koji rade,tove za belje i sl,koji imaju ugovore..

evo jedna zanimljivost sa današnjeg predavanja:
profesor priča kako su imali slučaj na jednom gospodarstvu da se pojavila 'čađavost' prasadi iz jednog legla.lokalni veterinar je uspio izliječiti većinu prasdai,no nakon par dana bolest se opet pojavila,što je veterinar opet sanirao..Kad je u taj boks došlo drugo leglo mlade prasadi,i na njima se opet pojavila 'čađavost'.To je postalo neuobičajeno za baš to gospodarstvo,jer u okolici se nije pojavljivala.I kontaktiran je Veterinarski fakultet..Nakon izlaska na teren,ustanovilo se da se radi o neprimjerenoj staji,tj.boksovima,a uzrok učestalog pojavljivanja 'čađavosti' su bili oštri rubovi prolaza za prasad,gdje se ona konstantno ozlijeđivala,pa je uzročnik lako invadirao...nakon sanacije objekta,bolest je iskorijenjena.

Možda sam bio malo širok,ali samo sam htio reći kako često neke naizgled banalne stvari mogu uzrokovati velike štete u proizvodnji. :roll:
 

breza

Član
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
755
Re: svinjogojstvo

cijena odojaka na vrbovečkom sajmu od 15 do 17 kuna
 

breza

Član
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
755
Re: svinjogojstvo

odojci 13-15 kuna
stokilaši 14-15
krmače 9-11 a kod vas?
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: svinjogojstvo

Jučer odojci na sajmu u NG bili po 25kn/kg i nema ih dovoljno.Ja sam neki dan kupio po 20kn/kg .
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Re: svinjogojstvo

25 kuna kilogram sad će svi navalati hranit pa opet 10 kuna i tako iznova :)
 
E

explorer

Guest
Farma krmača

Ovako ,zanima me da li mi netko može reć o se bavi ovako nečim, koliko bi otprilike koštalo osnivanje farme za nekih stotinjak krmača, znači koliko bi došlo sve zajedno i gradnja objekta i tih stotinjak krmača!

Ako ima netko ko se bavi time bio bih zahvalan ako mi može nešt više reć o tome!!!
 
S

seljaček

Guest
Re: Farma krmača

teško pitanje navodno čuo sam da su čovjeka negdje u podravini tražili za kompletnu farmu 100 krmača 2mil. kuna + laguna. ako imaš gotove objekte uz neku minimalnu adaptaciju +oprema + krmače cirka 850.000,00 kn. samo mi nije jasno ko če od 100 krmača vratiti 2mil. kuna malo im šuplja računica.
 
S

seljaček

Guest
Re: Farma krmača

Sramota pa jel su svinjogojci toliki debili da ni internet ne koriste uopče nema zanimanja za temu svinjogojstvo, krmačnjak ma ništa što se tiče svinja to je pitanje za diskusiju pod tom temom treba stavit veliki upitnik šta če biti sa svinjogojstvom u ljepoj našoj sa tom granom poljoprivrede??????????????????????????????
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: Farma krmača

naravno da je sramota,jer nije problem što stari ljudi ne koriste internet,nego što su jaaako rijetki mladi svinjogojci.. Mladi stočari općenito. :|
 
S

samsonite

Guest
Re: Farma krmača

explorer kaže:
Ovako ,zanima me da li mi netko može reć o se bavi ovako nečim, koliko bi otprilike koštalo osnivanje farme za nekih stotinjak krmača, znači koliko bi došlo sve zajedno i gradnja objekta i tih stotinjak krmača!

Ako ima netko ko se bavi time bio bih zahvalan ako mi može nešt više reć o tome!!!


Evo nekih orijentacijskih cijena/troškova koji su nas zadesili ili nam u nadolazećem periodu slijede:
projekat: 120.000,00 kn
geodetske podloge i parcelacija zemljišta : 9.500,00 kn,
priključak struje 50 kw: cca 200 000 kn ( moramo vući kabl od dalekovoda 1400 m i postaviti trafostanicu ),
oprema kompl. podovi,podni grijači , ventilacija, hranidba, PVC pregradni zidovi, uklještenja, boksovi : 2.800.000 kn
Pokrov krovište : 124.800,00 kn
Rešetkasti nosači za krovište : 429.200,00 kn
Objekat ce biti zidani na betonskim kanalima : troškovnici su jos u izradi tako da ćemo cijenu imati kroz 3-4 tjedna.
Sve cu cijene bez PDV-a. Sreca u svemu tome je da ministar.poljop. preko kapitalnih ulaganja vraca do 50% sredstava i
nudi prilično povoljne kredite.
 
S

seljaček

Guest
Re: Farma krmača

samsonite
oprema kompl. podovi,podni grijači , ventilacija, hranidba, PVC pregradni zidovi, uklještenja, boksovi : 2.800.000 kn
.
Sve cu cijene bez PDV-a. Sreca u svemu tome je da ministar.poljop. preko kapitalnih ulaganja vraca do 50% sredstava i
nudi prilično povoljne kredite.[/quote]

Daj molim te ako ti nije problem probaj opisati tehnologiju koju bi trebao imati na toj svojoj farmi , dakle od ciklusa, hranidbe ako je moguče probaj stavit ponudu opreme na net ili neki link dobavljača opreme . Naime i ja nešto slično planiram pa me zanima tvoja tehnologija unaprijed hvala
 
S

samsonite

Guest
Re: Farma krmača

seljaček kaže:
samsonite

Daj molim te ako ti nije problem probaj opisati tehnologiju koju bi trebao imati na toj svojoj farmi , dakle od ciklusa, hranidbe ako je moguče probaj stavit ponudu opreme na net ili neki link dobavljača opreme . Naime i ja nešto slično planiram pa me zanima tvoja tehnologija unaprijed hvala

Evo link od dobavljača opreme : http://www.schauer.co.at/index.php?id=2&L=6. Ventilacija, dovod zraka
ce biti rijesen kroz cijevi promjera 20 cm koje ce biti smjestene pod zemljom ( oko 3 500 m cijevi ) preko kojih ce se zrak zagrijavati ( zimi ) odnosno rashladjivati ljeti, tako da u farmi nece trebati grijanje ni hladjenje. Hranidba ce ici preko "spotmixa", uredjaja koji je ujedno mjesaona i distributer hrane koji pneumatskim putem distribuira hranu u svaku hranilicu, s time da za svako hranidbeno mjesto moze mijesati posebnu recepturu.

Krmace se osjemenjuju u individualnim boksevima te nakon 30-ak dana nakon utvrdjivanja bredjosti idu u skupni boks ( 60 krmača u boksu ) gdje ostaju do 5 dana pred prašenje. Tu je hranidba rijesena sa jednom Compident stanicom koja preko mikrocipa na uhu krmace svaku krmacu hrani posebno prema zadanom programu i stadiju bredjosti. 5 dana pred
prašenje Compident automatski selektira i odvaja krmacu u poseban boks te ju selimo u prasilište.....

U prasilistu ( 30 boksova za prasenje )prasad ostaje 4 tjedna nakon cega idu u odgajaliste gdje ostaju do 25-30kg tezine
nakon cega idu u toviliste. Hranidba je u svim odjeljenjima rijesena potpuno automatski preko spotmixa.Evo u kratkim crtama..ako ti je sto pomoglo.
 
B

BigDutchman

Guest
Re: Farma krmača

Ako te zanim, mogu ti poslati skice i ponudu opreme za reprocentar sa 100 krmača, normalno bez cijene objekta...
Ako razmišljamo sistemom "...kada će se to isplatiti...vjerojatno nikada..." dolazimo do zaključka...kod nas se ništa ne isplati raditi-jednostavnije je negdje kupiti odojke ili meso u Kauflandu. Malo se pozabaviti digitronom, računanjem...i sve će biti jasno...isplati se!!!!
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Re: svinjogojstvo

aj malo ovu temu da oživimo
svi okupljeni sjetvom.

evo neki dan tražim odojka za neku feštu cjene 800-900kn pa nisam mogel vjerovat :shock:
a jedan mi veli to je još dobro budu i skuplji.

pa janci su sad jeftinji. :D
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
Re: svinjogojstvo

daniels kaže:
aj malo ovu temu da oživimo
svi okupljeni sjetvom.

evo neki dan tražim odojka za neku feštu cjene 800-900kn pa nisam mogel vjerovat :shock:
a jedan mi veli to je još dobro budu i skuplji.

pa janci su sad jeftinji. :D
je , a meni i puno ukusniji :supz:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: svinjogojstvo

Je, al nemreš z janjetinom jesti francusku salatu. Nejde i gotovo... :lol:
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
Re: svinjogojstvo

cabage kaže:
Je, al nemreš z janjetinom jesti francusku salatu. Nejde i gotovo... :lol:
hmm...ni ne treba :lol: :lol: :lol:
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Re: svinjogojstvo

a kakve veze ima meso je meso a i tak smo več bili drveni niko nebi ni primetil kaj jede :lol:
 

Najnoviji postovi

Na vrh