• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svinjogojstvo

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
834
Re: svinjogojstvo

Sad je janje cca 100eura pa mi se činilo nešto puno da moraš po ovci dati toliko za cijepljene!
 

spensi

Član
Tu od
5 Ožu 2009
Poruka
128
Re: svinjogojstvo

abrkili kaže:
a čuj,sve je to dobro dok se ne desi vraga..Zato se kaže,bolje spriječiti nego liječiti.Ja nisam cijepio jesenas ovce Dizevakom,i sad mi već dva janjeta krepala radi nemarnosti.A cijena cijepiva je cca jednako kao i janje..A tko zna koliko ću ih još izgubiti,ne daj Bože.

Daj mi prebaci to oko cjepljenja ovaca na ovcarstvo i reci mi jeli dizevak protiv klostidioze.
Malo mi je to cudno oko uginuca janjadi.
Pozdrav
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Re: svinjogojstvo

pošto se sa svinjogojstva došlo na ovčarstvo :lol:

evo jedna friška da obnovim temu
 
M

mirkec84

Guest
Re: svinjogojstvo

pozz koliko vam se cesto desi da vam svinja pojede svoje prascice.. heh :blackeye
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Re: svinjogojstvo

čitam neš o svinjama/odojcima i ni mi jasno.

kao malim praščičima po rođenju odsjecanje zuba nekih :scratch
iskreno ne sječam se da je to deda ikad radil niti sam čul to do sad.
znam da im je znal odrezt pupkovinu i jodom(mislim) dezifincirat.
i eventualno željezo drugi-treči dan.
štrojenje kad su bili 4-5 tjedana stari i poslje cjepljenje protiv nečeg mislim da vrbanca al hebig bilo to prije 15najstak ljeta.
kaj vi i kak radite?
i jel im sječete te zube? :?:
 

Ronin

Član
Tu od
13 Velj 2009
Poruka
239
Re: svinjogojstvo

Sjeku se zubići fino glatko da ne grizu krmaču dok ima male jer ih hoće udarit prigazit dok su mali kad ju povrijede ugrizu dok sisaju ako nemaš box za prašenje pogotovo. Kod mene se zubići sijeku odmah čim se oprasi pazi da bude glatko bez krhotina ako ćeš radit.
 
M

mirkec84

Guest
Re: svinjogojstvo

mi nist ne sjecemo samo im jajca capcarap.. :mrgreen:
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Re: svinjogojstvo

pa to mi i čudno jel djeda nikad nisam vidjel da to radi.
pričam neki dan sa veterinarom,veli d več sa 15dana starosti vade jajca.
kaj ni to malo prerano? :scratch
meni je nekak normalnje a tak je i deda delal oko 5 tjedana starosti.

kaj je bolje?
sa 15dana ili kasnje?
 
M

mirkec84

Guest
Re: svinjogojstvo

daniels kaže:
pa to mi i čudno jel djeda nikad nisam vidjel da to radi.
pričam neki dan sa veterinarom,veli d več sa 15dana starosti vade jajca.
kaj ni to malo prerano? :scratch
meni je nekak normalnje a tak je i deda delal oko 5 tjedana starosti.

kaj je bolje?
sa 15dana ili kasnje?
mislim da je negdje u krugu 2 tjedna da,veliki su kao saka ruke..heheh..
nemogu reci da kaj je bolje jer najbitnije je da se izvade,a sad jedino kaj pajceke mozda vise boli kad su veci neznam
fora je kad se neko jajce promasi pa kad naraste bas smijesno ..no nije bitno..pozz :mrgreen:
 
D

dmeter

Guest
Re: Farma krmača

samsonite kaže:
seljaček kaže:
samsonite

Daj molim te ako ti nije problem probaj opisati tehnologiju koju bi trebao imati na toj svojoj farmi , dakle od ciklusa, hranidbe ako je moguče probaj stavit ponudu opreme na net ili neki link dobavljača opreme . Naime i ja nešto slično planiram pa me zanima tvoja tehnologija unaprijed hvala

Evo link od dobavljača opreme : http://www.schauer.co.at/index.php?id=2&L=6. Ventilacija, dovod zraka
ce biti rijesen kroz cijevi promjera 20 cm koje ce biti smjestene pod zemljom ( oko 3 500 m cijevi ) preko kojih ce se zrak zagrijavati ( zimi ) odnosno rashladjivati ljeti, tako da u farmi nece trebati grijanje ni hladjenje. Hranidba ce ici preko "spotmixa", uredjaja koji je ujedno mjesaona i distributer hrane koji pneumatskim putem distribuira hranu u svaku hranilicu, s time da za svako hranidbeno mjesto moze mijesati posebnu recepturu.

Krmace se osjemenjuju u individualnim boksevima te nakon 30-ak dana nakon utvrdjivanja bredjosti idu u skupni boks ( 60 krmača u boksu ) gdje ostaju do 5 dana pred prašenje. Tu je hranidba rijesena sa jednom Compident stanicom koja preko mikrocipa na uhu krmace svaku krmacu hrani posebno prema zadanom programu i stadiju bredjosti. 5 dana pred
prašenje Compident automatski selektira i odvaja krmacu u poseban boks te ju selimo u prasilište.....

U prasilistu ( 30 boksova za prasenje )prasad ostaje 4 tjedna nakon cega idu u odgajaliste gdje ostaju do 25-30kg tezine
nakon cega idu u toviliste. Hranidba je u svim odjeljenjima rijesena potpuno automatski preko spotmixa.Evo u kratkim crtama..ako ti je sto pomoglo.
Uzgoj svinja je tako rizičan posao da bi čak preporućio kockarnicu kao bolju opciju.Lani ih je dosta popušilo,a i ove če godine
 
M

marioJB

Guest
Re: svinjogojstvo

doslo vrijeme da se odojci prodaju,a neznam kolka je cijena..jel vi mozda znate kak se krece cijena u jaski i u karlovcu.i okolici
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Re: svinjogojstvo

kod mene su 20-25kn.kak za koga
problem je kaj ih nema
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,903
Re: svinjogojstvo

kod mene su 18-20kn
isto je problem kaj ih nema
dobro ja imam za svaka 2 tjedna po 30komada
 
M

marioJB

Guest
Re: svinjogojstvo

tak sam i ja cul 20-25kn.znaci po neke 22-23 kune buju isli.za jedno tjedan do 2...
 
L

Luka.

Guest
Re: svinjogojstvo

kod nas u međimurju su 16/17 kn. isto je problem kj ih nema
 
G

goranj

Guest
Re: svinjogojstvo

Zdravo vredni ljudi.
Zovem se Goran, nedavno sam kupio dva zenska praseta, kao pocetni priplodni materijal, Pjetrena i Velikog Jorksira.
Treba mi vasa pomoc.
Zenkica Velikog Jorksira na zadnjem delu tela tj, na ledjima odnosno bokovima, ima jako vidne crne tacke ili fleke.
Kada smo ih doneli bili su jako prljavi i mislio sam da ce se to skinuti. Sada vidim da je pigment.
Da li je dozvoljena pigmentacija kod VJ?
Pitao sam vlasnika od kog sam ih kupio za to, a on kaze da je prase cisti VJ i da se desava.
Sta vi mislite?
Pozdravljam i zahvaljujem.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Re: svinjogojstvo

neču ti tvrdit da je al kad sam ja tražil prasice bil kod čovjeka veli da su jokšir čisti a one sve šarene
pa sad neznam možda i je tak. :scratch
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,903
Re: svinjogojstvo

možda on to misli ali vuče stare gene od piatrena...dakle nije čisto garant,jer kod ćistih pasmina jokšira ili landrasa nema točkica makar bio kakav god piatren... :lol: :lol: :lol:
 

Najnoviji postovi

Na vrh