• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svinjogojstvo

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
Re: svinjogojstvo

a ja sam vidio sijalice firme OSRAM,to ne vrijedi ni uzimat od kojekakvih žnj firmi,može te skupo koštat na kraju,možda 100 pravih sijalica....
 
A

andrlje

Guest
Re: svinjogojstvo

kako hranite neraste-čujem okolo 40% kukuruz ostalo smjesa žita.

Koliko vam nerast ostaje dugo u pripustu-sad sam uzeo duroka starog osam mjeseci i težine oko170 kg. pa me zanima kako ga što duže održat u pripustu
 

breza

Član
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
744
Re: svinjogojstvo

nisam stručnjak za neraste ali taj je pretežak za svoju starost
 
A

andrlje

Guest
Re: svinjogojstvo

možda sam pretjerao za 10-15kg, a riječ je o duroku sa performance testom
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Re: svinjogojstvo

Jesu li svinje mesožderi? Imamo dvije mlade krmače i pojele su mladog purana i pilića koji su im skočili u svinjac, sad razmišljamo da li da ih osjemenjujemo da ne pojedu mlade?
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
Re: svinjogojstvo

ma svinje su svejedi.slobodno ih osjemeni,ništa se ne boj.krmače će pojest prasce ako nemaju dovoljno mjesta za prašenje,a uzrok zna biti i nedostatak stelje za uraditi gnijezdo.jednostavno se u intenziviranju proizvodnje nastoje istisnuti instinkti a jedinke od frustracije čine svašta..
 
A

andrlje

Guest
Re: svinjogojstvo

molim opet ako netko zna da mi savjetuje što koristiti u ishrani nerastova i u kojoj količini te dali se hrane jednom ili dva puta na dan.

negdje sam pročitao da se hrane istom smjesom kao dojne krmače
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,797
Re: svinjogojstvo

abrakili ti si me splašil da sutra idem po željezo i spošvasat prasilište,nebudu one meni pojele prasćiće.ih zacvikam nebudu ni prdnut mogle.
prostor 2,60x3,80 jel dosta velik?ovak su mirne,al si mislim svejedno napravit kaveze.

e a kak dugo treba male držat pod svjetlom?
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
Re: svinjogojstvo

hehe,nije mi bila namjera plašit te.samo sam ti rekao što su i meni rekli na faksu.nažalost fakultet je zasad samo jedna teorija,neki ne znaju ni kako svinja izgleda,a kamoli što drugo.

mora krmača imat prostora,a dok se prasi ti moraš biti uz nju,tako da sklanjaš prasad odmah pod lampu,dok dođu malo sebi.a oko 10 dana treba prasadi da razviju termoregulacijski sustav,jer ga u početku nemaju,zato je potrebna ta lampa.uostalom vidjet ćeš i sam kad prasad bude ležala dalje od lampe znači da im više nije potrebna.pošto su ovakve visoke temperature,sumnjam da će ti trebat puno lampa,jedino znaju noći bit hladne.

eto toliko.... :D nisam svinjogojac,ali volim podijelit znanje s drugima.

andrlje:zbog intenzivne proizvodnje spreme kod nerastova se kao što si i napisao koriste smjese za dojne krmače.dobro je u smjesu dodati i zobi,jer rasplodnjacima povećava libido,a ima malu energatsku vrijednost,pa nema straha od utovljavanja.
 
A

andrlje

Guest
Re: svinjogojstvo

ma to te pitam, u smjesu sam stavio 10% zobi jer sam koristio sano matra konc. al ću dodat još šaku dvije po obroku.
imam i jednu krmaču crne slavonske i na nju planiram pripustit duroka, baš me zanima kako će to ispast.

neznam dali postoji mogućnost umjetnog osjemenjivanja CS-a, jer sam daleko od slavonije a htio bih imat leglo u čistoj krvi da malo raširimo pasminu po hrvatskoj.
nemora bit rezervirano samo za slavonce :D
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,797
Re: svinjogojstvo

jel dobra ta matra,uzel sam ju i za koji dan ču počet davat.
vele da su sano proizvodi dobri pa sad.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
Re: svinjogojstvo

ja sa sanom nemam loših iskustava,koristim sano OVISAN za ovce i janjad,i dobar je.

no ima ljudi koji su imali problema sa sanom,i čujem priče da su neozbiljni...bilo bi zanimljivo probati jednu turu prasadi sa sanom a drugu sa nekim drugim premixom,npr. schaumann-om hraniti.


Ne bi znao za sjeme fajferice,to moraš lokalnog veterinara pitati.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,797
Re: svinjogojstvo

ja im daval do sad pregnu nisu se bunile,nikakve promjene ,tipa proljev,ili nešto sl.
kupujem u veterinarskoj apoteci,bar znaju objasnit,
ili ak neznaju odma veterinara i objasne
ak kaj nemaju kroz par dana nabave,a i cjenom su povoljnji.

a di su neozbiljni u samoj firmi sano ili.
možda i jesu prema malim kupcima.

gle ja sam čul da su neki prenaglo mjenjali ili previše stavljali,premixa ili koncetrata i da su zbog toga imali problema.
 
A

andrlje

Guest
Re: svinjogojstvo

za sada nema problema, jedu ko ludi-vidi se da im prija, a nazimica je dosad bila na sano programu pa vjerujem da su dosta kompatibilne prehrane kod sano programa

nevjerujem da bi sano bila neozbiljna firma.

jedino sam od veterinara čuo da ako odojci ili svinje imaju proljev a hrane se konc. da bi valjalo smanjit postotak koncentrata u smjesi na pola pa postepeno podizat postotak.
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
841
Re: svinjogojstvo

Ja uvijek svinje hranim sa sano protamino smjesom i u 90 % slučajeva kad bih počeo hranit svinje s protaminom svinje bi dobile proljev. Drugih nuspojava osim proljeva nema, svinje su zdrave i normalno jedu, samo kaj imaju proljev. S vremenom proljev nestane, ali sam po savjetu jednog starog i iskusnog svinjogojca otkrio da vrbove grančice strašno dobro utječu na to da se proljev izliječi...
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,797
Re: svinjogojstvo

evo ja kad sam počel davat pregnu nisam odma dal količinu po uputama,25kg na 100kg,več 25 kg na nekih 150kg.pa sam postupno pojačaval pregnu, i nikakvih problema.

marko kak misliš vrbove grančice? :scratch
kaj nasječeš i daš da žvaču ili?
ne kužim.
imam vrbovine pa nek se zabavljaju.
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
841
Re: svinjogojstvo

Daniels sa sjekiricom ili sa škarama za obrezavanje voćki im nasječeš vrbovih grančica , recimo ovih ko prst debelih, i skupa sa lišćem im baciš da jedu.. Možeš im te grančice malo usitniti , ali u biti nema potrebe. Oni one skroz sitne grančice i lišće pojedu , a oni drvenasti dijelovi ti ostanu i to hitiš... Čak i koru s s tih drvenastih dijelova ogule i pojedu..
U vrbovini očito ima neki sastojak kaj povoljno utječe na to, ja pretpostavljam da je to tanin, isti onaj sastojak koji se pojavljuje i i hrastu...
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,932
Re: svinjogojstvo

tako je,tanin zatvara probavni trakt i poveća se resorpcija vode te prestaje proljev.ista stvar sa ruskim(zelenim) čajem..
 

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
423
Re: svinjogojstvo

mi smo znali kuhati čaj od hrastove kore ili ščavla protiv proljeva kod krava .uvjek je toga znalo bit u "apoteci"
 

Najnoviji postovi

Na vrh