• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svinjogojstvo

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,293
Re: svinjogojstvo

breza kaže:
postoji još jedna mogućnost koju možeš sam probati a to je da ju cijepiš AD3E vitaminima ili da joj daš friške germe jer i u njoj ima vitamina E koji povoljno djeluje na tjeranje

Što se tiče AD3E vitaminskih injekcija nama problema jer tima to doma jer dajeem to kravi i telićima.
Breza ako ti nije problem ako mi možeš malo bolje objasniti što je to germa???

I da zaboravim :oops: svako put napisati ljudi hvala vam što pomažete sa savjetima!
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,293
Re: svinjogojstvo

Ronin kaže:
Germa=kvasac

Ronin puno hvala na objašnjenju!
Kod nas se ne koristi taj izraz pa nisam znao o čemu se radi.
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
815
Re: svinjogojstvo

Kod mene je zanimljivo kaj se kod mene barem 3 godine ni jedna mlada krmača nije tjerala... Zašto , to ni dragi Bog ne zna... Mislim, meni je u biti tak i bolje..
Ja sam slušal savjete starih svinjara i savjeti za to da se krmača počne tjerati su bili svakakvi... Jedni su govorili da bi ju trebalo premjestiti iz koca u drugi kotac, tek toliko da osjeti promjenu, neki vele da bi ju trebalo strpati u gajbu i propeljati s traktorom isto radi promjene i da se onda počne tjerati.. Ono kaj saam probal je da se ječam u zrnu prži na šporetu dok ne zamiriši, i malo ko da izgori.. To se da prasici da da pojede i onda bi se kao trebala bucati.. Kod mene su rezultati bili tak-tak.. Niš posebno.. U svakom slučaju nije ju poželjno hraniti s onim čime hranite tovljenike, bolja joj je posnija hrana, više posija i ječma , a manje kukuruze..
Kaj se tiče težine pogodne za pripust, nemojte ih pripuštati ako su lakše od 100 kg.. Bolje ona iznese "trudnoću" i zdraviji i bolji su praščići ako je prasica malo teža..
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,293
Re: svinjogojstvo

Ja budem probal nešto od ovog što ste svi naveli, na najprije budem joj dal vitaminske injekcije.

A nije problem ni da ju premjestim u drugi kočak (svinjac).
I sad dobiva dosta svježeg kukuruza.

Nije da se sad želim baviti sa time profesionalno, nego da imam za vlastite potrebe, jer je ovdje sve teže kupiti odojke,
većinom su svi šverceri koji nemaju doma ni jedne krmače a odojaka koliko tih oćeš. I sad ti znaj od kud ih je on dovezel i u kakvmo zdrastvenom stanju.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: svinjogojstvo

@marko:eek:vo što ti navodiš sa smještajem bi također moglo biti vid problema.na ozbiljnijim farmama se krmače i nazimice smještaju u boks do nerasta,čak nazimice i sa nerastom,jer feromoni koje nerast ispušta potiču ženke na tjeranje.čak da bi smanjili troškove hranidbe nerasta,rade se i umjetni nerastovi, koji se presvuku kožom zaklanog nerasta,samo da se osjeti miris mužjaka.

naravno zbalija,to nije moguce u tvom slučaju,jer nerasta nemaš...ako nakon hormonske injekcije ne bude ništa,ti nju zamijeni za drugu nazimicu.
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,293
Re: svinjogojstvo

abrkili kaže:
naravno zbalija,to nije moguce u tvom slučaju,jer nerasta nemaš...ako nakon hormonske injekcije ne bude ništa,ti nju zamijeni za drugu nazimicu.

Naravno ne mogu to napraviti jer nemam nerasta, ali ovo drugo budem probal, budem rekao rezultate.
 
A

andrlje

Guest
Re: svinjogojstvo

vagao danas svoje odojke-njih 5kom pokzalo 35kila. stari su 21 dan :mrgreen:

baš lijepo napreduju.
krmača je njemački landras prvokotkinja. okotila je 7, al je dvoje nagnječila.

moram napravit prasilište, možda nebude više gaženja ili barem manje.

za tjedan dana odbijanje.
 
A

andrlje

Guest
Re: svinjogojstvo

dali vaš odojci dobivaju proljev prilikom odbijanja i prelaska na koncentrat???
 
S

seljaček

Guest
Re: svinjogojstvo

Na ove natpise jednostavno moram reagirati, naime podatak da se nazimice pripuštaju sa 80-100 kg vrijedi za neke stare pasmine svinja i vrijedio je do 90 tih godina kad je gospodarstvo postalo tržišno orjentiranao ti podaci ne vrijede. kao i nazimica sa 1. leglom od 7 odojaka.,a u zadnje vrijeme je trend u svijetu da se nazimice pripuštaju sa 120- 140 kg tt a starosti 7 mjeseci , a u drugom ili čak bolje u trečem tjeranju. Razlozi su slijedeči životinja je zrela za pripust tjelesno razvijena ouvulacija je pravilna i obilna ,a time dobivamo plodnije i dugovječnije krmače , pravilne tjelesne konstitucije sa večim 1. leglom. Kod mene na farmi je slučaj da se nazimice bez obzira na težinu prvi puta tjeraju sa 6 mjeseci a pripuštam sa navršenih 7 mj starosti i 110- pa čak 150 kg tt. prisustvo nerasta sigurno djeluje . ima za kupiti feromona ua spreju košta oko 80 kn isto djeluje, kao i nerast. zadnja opcija po meni je hormon . ad3e ako dobro pamtim nebi se smio davat 3 tjedna pred osjemenjivanje. toliko od mene.
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
815
Re: svinjogojstvo

Andrlje- proljev kod promjene ishrane kod tak malih prašćića je vrlo česta pojava, ne trebaš se brinuti, ali ako potraje dulje vrijeme imaju oni preparati, koji im se uštrcavajuu usta i sve bude dobro..
Seljaček- Ja sam savjetoval ljudima da ne pripuštaju prasice lakše od 100 kila, kaj je po meni minimum, a kaj se tiče maksimuma ja sam pripuštal prasice i od 250 kg , naravno ne prveskinje..

Samo da se pohvalim, kupil sam prasicu s 9 odojaka starih 3 tjedna.. :D :D
 
A

andrlje

Guest
Re: svinjogojstvo

dajem im prašak-koncentrat tanina od kestena i mislim da je prošao proljev :D

kako se sad kreću cijene odojaka??
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
815
Re: svinjogojstvo

Imam problem.. Odojci koji su sad stari cca. 1 mjesec, ne žele jesti onu frkanu smjesu za praščiće.. Još su sa prasicom jer se još dobro drži, redovito cicaju, a smjesu minimalno jedu.. Jedu sa prasicom njezinu smjesu.. Kaj ako ih sad odbijem, a oni mi ne budu htjeli jesti smjesu.. Strah me je da sad ne zakržljaju..
Andrlje, po oglasniku cijene se kreću od 15 do 17 kn žive vage..
 
P

pixa93

Guest
Re: svinjogojstvo

decki sad sam tek vidio ovu temu o svinjogojstvu i sve detaljno procite.ja imam 2 farme u kojma imam 1000 tovljenika i sad jos planiramo radit farmu sa agrokorom za 15oo toljenika.jel ima tu ko na forumu da se bavi malo jace sa svinjogojstvom
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Re: svinjogojstvo

evo da napišem par riječi.
pošto sam jako friški u poljoprivredi i svinjogojstvu.
načital sam se svačega i svakakvih savjeta dobil i priča čul.
osobno smatram da sve ovisi od pasmine do pasmine i načinu kak se pristupa tome.
oprasile mi se dvije prvakinje po 10 kom svaka jedna je odmah pogazila/legla na jednog,pripuštene sa cca 120kg.
s tim jedna koja je kao bila divlja kad se oprasila bila je ko mala beba dok spava.
od jedne su napredovali bolje neg od druge više su jeli smjesu kod odbiča ni prije nije bilo proljeva ni nikakvih problema.tak i kad sam ih maknul od prasica jeli su normalno istina dva dana sam ih maknul na par sati od prasica prije neg sam ih skroz odbil vračal ih nazad kad su počele prasice dost galamit,treči dan niti su hteli cicat nit im prasice im dale.maknul ih i nikih problema,dal im i onaj peperazin za gliste il ja nis videl ili ih nisu ni imali.
nikakvih startera ni koncetrata nisu vidjeli jel smatram da netreba kad jedu dobro,jedino ujutro ak ne dobe napoj je pobuna tak su se naučili i to kad dobe neznaš za njih.valjda im treba toplo i "začinjeno".
stalno imaju smjese/šrota i vode jedu kad i kak ih je volja.
suseda koja se bavi svinjam ih vidla kak jedu pitala koliko startera mečem,reko ni truni.
ispod 100kg i 7mj. mislim da nebi trebalo pripuštat. oko 120kg do prašenja je oko 140 kg.dobro hranit da imaju mljeka mali imaju brkove od mljeka i do odbiča one su opet negdje 120-130kg.

možda ja i grješim u nečem al eto pokazalo se dobrim.neke stvari ču sa sljedečim leglom promjenit di sam sad primjetil da ni bilo najbolje rješenje mada se tak kak ti radi.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Re: svinjogojstvo

Marko1986 kaže:
Andrlje, po oglasniku cijene se kreću od 15 do 17 kn žive vage..
točno a niko ih sad ni neče.bumo vidli u 12mjesecu kad budu po 25kn/kg žive vage.ak ne i više ;)
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
815
Re: svinjogojstvo

Daniels, jesi stavil te prasice u praslište, onaj boks, prije prašenja? To bi trebalo maksimalno smanjiti stradavanje praščića od nagnječenja krmače.. A kaj se tiče napredovanja i ishrane praščića, isto ti je i kod ljudi.. Neka djeca jedu sve i brže napreduju, neka su izbirljiva i to ti je tak.. Samo ih treba kvalitetno hraniti i oni budu sve nadoknadili u tovu..
Kaj se tiče cijena, ja mislim da je cijena od 25 kn pretjerana.. Ja osobno nikad ne bi platil tu cijenu , pa da je zlatni..
Po meni cijena odojaka od 20 kuna je super, a debeli ne bi smjeli biti ispod 15 kuna.. Ja znam da su troškovi proizvodnje veliki, da je tu i određena doza rizika, ali tak nekak bi se trebale kretati cijene.. A ne da u jedno vrijeme cijene odu u nebo, a drugi put ih daješ skoro pa za badava..
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Re: svinjogojstvo

jesam ih stavil u boksove i o.k sam je jedan nastradal,al više mi se svidel sistem kak to švicarci rade i smatram da je takav oblik bolji nije da se prasica nemre okrenut neg recimo uz zidove ima možda 50cm u visinu i 20 cm od zida zaštitu i to sa tri strane,a jedna ima cca 1m ogradu da mali imaju jedan svoj prostor.i tvrde daje to najolji sistem pa sad.
gle ja mislim držat sam odojke ne tovit možda kojeg za sebe.
i isto tak smatram da je 20 kn dobra cijena,al tržište je kakvo je potražnja određuje cijenu.
al ja ču ga dat primjerice za 22kn kad cijena bu 25kn.rađe ga dam malo jeftinje i dobim novce neg da ga tovim.
gle ja sam početnik u tome i naslušal sam se svega kaji i kak ko radi hvala svima koji su me savjetovali bilo to dobro ili loše ljudi su pričali kak i kaj oni rade,i velim da je najviše stvar pristupa tome,jel kak veliš nisu ni sve prasice i pajceki isti,jedan bolji drugi lošji i nevalja forsirat neki način ak vidiš da ni to tak o.k pa da neznam ko veli da se tak dela.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Re: svinjogojstvo

jučer probal iz dosade vagnut malce stari 7tjedana i najmanji 11kg največi 15,80kg,
ovi recimo prosječni su od 13,50 do 15kg.
jel im to O.K kilaža s obzirom da im starter ili kakve druge preparate ne dajem,sam jačmen,zob,pšenicu,i nekaj kukuruze.
 
L

Luka.

Guest
Re: svinjogojstvo

daniels kaže:
jučer probal iz dosade vagnut malce stari 7tjedana i najmanji 11kg največi 15,80kg,
ovi recimo prosječni su od 13,50 do 15kg.
jel im to O.K kilaža s obzirom da im starter ili kakve druge preparate ne dajem,sam jačmen,zob,pšenicu,i nekaj kukuruze.
a kak se kreču cijene odojka kod vas??
 

Najnoviji postovi

Na vrh