• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svinjogojstvo

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Re: svinjogojstvo

Luka nis prodal neg sam sa ih vgnul jel našel sam neku tabelu starosti i težine odojaka,kao odlična,dobra i loša težina pa reko da probam vagnut.s tim da im ne dajem nikakve startere.
taman za božić računam da idu van.
 

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
423
Re: svinjogojstvo

onda če bit stari skoro 4 mjeseca i trebali bi imat 40 kila to baš i nije za pečenku
 

breza

Član
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
755
Re: svinjogojstvo

ovisi tko će biti kupac ,jer ako se radi o domaćim ljudima onda će biti veliki ali ako se radi o ljudima iz bosne onda bi čak mogli i biti mali jer mene su često tražili težinu oko 50-60 kg i onda bi oni to od jutra lagano vrtili na vatrici i veselju nikad kraja :D
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Re: svinjogojstvo

pa do Božiča je mjesec i pol 7 tjedana i da dobiju još 15kg taman mislim da više nebudu,
nevjerujem da budu imali više od 25-30kg žive vage.ili se varam? :scratch
tak nejde sve van imam 6 ženki koje ostavljam ljepo su građene i dva kaj bum za iduču zimu za sebe hranil
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
815
Re: svinjogojstvo

Daniels , meni se isto čini da ti budu prerasli .. Ali nikad se ne zna .. Moji su mjesec i pol stari, nisam ih vagal, ali oko 10 kg imaju .. Papaju ko ludi .. Smjesu kukuruz, ječam, krušne mrvice, posije i sano protamino i još im u među obroku dajem onu frkanu smjesu za odojke.. I suhu djetelinu, kad im dam, ko da sam u vatru hitil..
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Re: svinjogojstvo

marko ja im ne dajem niš od tog startera ili kako god se to zove.
smjesu radim sam u nekim omjerima 40kg ječma,30kg zobi crne i žute,posije/pšenica isto 30kg i na to oko 20kg kuruze.
onak im bacim tog nemljevenog i uživancija.

ujutro im dam toplo ono ostaci kuhanja/kruh moš mislit koliko tog ima tek toliko da dobi miris i okus onak rijetko umješam malo ove smjese kaj delam.
gledala žena neki dan kad sam im to daval,veli isuse pa poubijat če se :lol:

a bil mi i stari sused danas gleda ih i veli da budu taman,jbg stari cjeli život petlja sa svinjama i kravama.
nek imaju oko 30 kg u prosjeku i bu dobro,baš ak koji premaši bliže 40 ostavim ga za iduču zimu.

@luka:si odma mogel pitat tak,cjene su trenutno loše od 15-20kn/kg živi,očiščeni od 25-30kn/kg.
al po meni je to i dobra cijena s obzirom da sad nije ni potražnja.
 

breza

Član
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
755
Re: svinjogojstvo

smanji ječam i zob i povečaj kukuruz jer imaš previše vlakna a premalo energije
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Re: svinjogojstvo

kaj da im mješam u istom omjeru sve?nebi htel da budu premasni,
jel gledal di stavljaju kuruzu a recimo 80/20 pa su masni.
ni mi problem jel ne mješam veliku količinu najviše dan unapred.
meljem svako posebno pa mješam.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: svinjogojstvo

U toj smjesi što praviš nigdje ne vidim proteine odnosno soju,tostiranu ili sačmu,bob ili nešto sl.Mesnatost bez proteina ne možeš ostvariti naročito što daješ i napoj.Sušena lucerna je dobra stvar još kad bi je mogao samljeti sitno,inače se dodaje i u kupovne smjese.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Re: svinjogojstvo

ujutro po soju,koje su cijene?
a napoj to ti je tek toliko kaj misliš kojiko ga ima od dva mala klinca,žena i ja.to je tek toliko da dobe toplo.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: svinjogojstvo

sirova soja meni je plaćana 1,95kn/kg dok je sojina sačma u trgovinama skupa(mislim preko 3kn/kg)Soja se mora termički obraditi(tostirati)jer je otrovna za svinje u sirovom stanju.Manje količine se mogu pržiti i u pećnici ili nekakvom kotlu ,bitno je da se zagrije preko 60 c.Smjesi se dodaje u količini 15-20 %,ovisno o uzrastu svinja.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Re: svinjogojstvo

znači stavim im na 100kg kaj im je za nekih 4-5 dana dosta
15kg soje
35kg kuruze
20kg ječma
20kg pšenice.
10kg zobi

javim sutra koliko je soja u poljoteci,inače je ta dosta povoljna.
 

breza

Član
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
755
Re: svinjogojstvo

može proći,mada bi ja osobno još smanjil zob na 5% a povećal soju na 20%,inače soja je kod mene 100kg/370kuna
zob ti je inače dobra za krmače kad su bređe a ne želiš da se previše ne udebljaju jer daje osječaj sitosti a nije tak hranjiva zbog teže probavljivosti (iako po sastavu ima veći sadržaj proteina od kuruze),jer svinje imaju jednostavan želudac i ne mogu ju tak dobro probaviti kao preživači
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
815
Re: svinjogojstvo

Daniels - Moj savjet ti je da kuruzu možeš malo povečati , ali ne previše jer ti od puno kuruze stvarno znaju biti masni.
Soja ti je po 4 kune u Hrašču poakirana u vreče po 25 kg.. Ali moj savjet ti je da uzmeš taj Sano Protamino , u njemu ti je sve i soje i svega.. Ja sam osobno prezadovoljan s njim, nema tak lošeg pajceka od kojega ta smjesa ne bu napravila pravu svinju.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Re: svinjogojstvo

evo kupil soju 3,80kn kod jednog uzgajivača tu kod mene.
i stavil 15kg na 100kg i na to sve sam umješal 2kg kostovita piše od 1-3% na reko na 100kg je 2kg dost.
povečal sam kukuruzu i smanjil zob
tak da mi je ispalo ovak
40kg kuruze
15kg soje
20kg ječma
15kg pšenice
10kg zobi.
je malo zafrkancije za izmješat
sused čul mešalicu i došel videt kaj betoniram :lol:
dal im da jedu nisu se niš bunili dok je bilo puno :D
a prasicama mješam posebno,
vreču posija 30 kg+25zobi+25ječma i cca 25-30kg kuruze toliko mi taman ide u hranilicu i njih dve to imaju oko 10 dana.
koliko primjetim nisu se zdebljale niti izgledaju masno,jedino dok su mali cicali daval sam više kuruze a zob nisam opče,i imal sam jedan mali komad kuruze sijan krejem 5mjeseca pa je bila mlječna onak za pečenike i davile se u tom,mljeka su imale dost.
Marko a rekel mi i taj di sam uzimal soju da im slobodno dam to od sana ima sa sojom i bez i da im to slobodno mješam al napoj da ne dajem i da bude meso kvaliteta i masnoča u redu.
meni je u konačnici to i bitno da je meso dobro i da nisu masni, jel masni odojci to ni posel a ja ih neču tovit dalje.
kak ih gledam ljepo jedu ne rastepu nekaj puno,recimo na 4 kante od jupola one velike maximalno ak je trečina jedne kante rasipano.
a bumo vidli kaj bu ispalo s obzirom da su meni to prvi koje imam,dalje se lako popravi kaj nebu dobro,iskustvo kaj sam skupil, sam skupil od vas,knjiga,interneta,suseda itd.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Re: svinjogojstvo

danas stanem kod čovjeka u susednom selu kaj je imal nerasta,nema više prodal skoro sve ostavil par elikih kaj bu sad klal za sebe.
kao neisplati se njemu to delat,stari nemre a on ima i drugog posla preveč.

i sad frka kaj napravit jel niko u okolici nema nerasta,
zovem veterinara za umjetnu oplodnju veli 200kn dan prije nazvat,
znam da je bolje prirodno al hebi ga kad nema a i ovaj kaj mi kak ti blizu vuci krmaču sim tam pa i jel bu ili nebu,
gledal sam suseda da je istu prasicu vozil 3puta.
e sad kakva su vaša iskustva sa umjetnom oplodnjom?
osobno mi je praktičnje i manje zafrkancije da mi veterinar dođe i napravi kaj treba.
a i de sam kupil bil prasice čovjek sam to radi ode po sjeme nekam i sam osjemenjiva.
bar ak niš tim sam sigurnji koja je pasmina.
 

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
423
Re: svinjogojstvo

ja isto oplođujem umjetno baš zbog tog povuci potegni .inače sjeme se naručuje kad počne tjeranje a na sobnoj temperaturi može stajat dan ili dva .mada ja s jednom krmačom i nisam najbolji savjetnik.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Re: svinjogojstvo

ti si to bar radil a ja nisam bez obzira na to koliko imaš krmača.
a jel ju kak uklještiš ili kakav kavez staviš?
za 50 kn razlike ovo mi je jednostavnje neg navažat ih,nemam kabinu na traktoru a ni kuku na autu ni jednom.
 

snupy

Član
Tu od
7 Pro 2008
Poruka
423
Re: svinjogojstvo

kad se dobro tjera stoji ko ukopana ali nebi bilo loše imat manji prostor
 

Najnoviji postovi

Na vrh