• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svinjogojstvo

A

andrlje

Guest
Re: svinjogojstvo

jutros nam se oprasila crna slavonska. pripuštena je pod piatrena iako mislim da nije čisti piatren. Oprasila je 9 komada crnih ko ugljen. neki imaju samo malo bielog po njuškicama.

od 9 komada samo jedna ženska-sve drugo muški :shock:
To još nisam doživio
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Re: svinjogojstvo

moje se trebaju prasit za nekih 2 tjedna i nadam se daa bum imal drukčji omjer,više ženskih.
oču si ostavit za daljni rasplod 6-8kom.
 
A

andrlje

Guest
Re: svinjogojstvo

Trebam savjet ljudi.

Uzeo sam nerasta duroka, a u mom kraju praktički nema čistokrvne pasmine svinja-riječ je o razno raznim križancima
i sad doživljavam neugodne komentare tipa da durok nije kvalitetan za križanje, da ko će kupit crvene odojke bla bla...

neznam sam dali sam pogriješio.
mislim da nisam al neznam jel riječ o ljubomori ili ja griješim.
 
A

andrlje

Guest
Re: svinjogojstvo

ma ko ih šljivi

držaću se svog plana.

kako jedan kolega sa foruma kaže "Ne radi kako svi rade nego onako kako treba"
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Re: svinjogojstvo

ak sam dobro pročital durok treba imat kvalitetno meso i mali ph.
al tovljenik,kobasice,šunkice i tom slično..
ja imam navodno tak mi čovjek tvrdil čisti piatren i križal sa landrasom,jel sam odojka i meso mi bilo odlično.
a jedan stari mi veli da je to dobo križat i tovit do cca 180kg.za zimu.
pa sad bum probal.

gle ljudi pogotovo stari se teško prilagođavaju i prihvačaju nekaj novo.al opet treba ih poslušat,nekaj pitat nekog drugog,pročitat i izvuč neki zaključak iz svega pa onda probat.
 
A

andrlje

Guest
Re: svinjogojstvo

ma slušam ja ljude što govore, al kad vidim prasce od 6 mjeseci i 60kg :scratch , pričaju priče, a neznaju.

svi spominju domaće domaće, a domaće nije niš već su to sve križanci landrasa piatrena i ko zna čeg sve ne, i to već 15god. od rata, a da nepričam da niti jedan nerast nije čistokrvan kamoli sa performance testom. po njima to je bacanje novaca.

pustiću priče na stranu i delat onako kako se spada
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Re: svinjogojstvo

6 mjeseci i 80-90kg to bi mi bilo realno
godišnjak 170-180kg krmiči u škrinju,šunkice na dim,lopatice u kobasice.
i u selu do mene ima uzgajivač koji u 6 mjeseci ih natjera na 110-120kg, :scratch
a kod mog suseda kupuje svinje za sebe. :lol:
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
816
Re: svinjogojstvo

Andrlje , ma pusti ih nek pričaju , sebi za volju govore i budi siguran da su ti jalni... Ja osobno nisam hranil duroke , ali sam ih klao i mogu ti reći najbolja svinjetina koju sam jeo... Naravno uz Turopoljca... hehehe
Ja znam čovjeka koji ih ima , naravno nisu čistokrvni, mješani sa svim i svačim, ali on je prezadovoljan... Jedino kaj tvrdi za njih da su malo divlji, i da teško obole od bilo čega, ali kad bi obolili da ih je malo teže izliječiti...

Kaj se tiče težine u tovu, ja sam prošli tjedan klal jednu prasicu , vagnula je 144 kg, a kupljena je u krajem veljače kao odojak od 25-28 kg... Meso fantastično, ko teletina... A još se ni jedan put nije tjerala...
 
A

andrlje

Guest
Re: svinjogojstvo

durok mi se čino kao dobra pasmina, vidjet ćemo. osobno sam htio uzet velikog jorkšira, al nisam mogao nać čistokrvnu pasminu. navodno je odličan za križanja sa landrasima, pa na f1 duroka.

dal netko ima iskustva sa križancima duroka na ražanj.

a ovo sa što bržim podizanjem mase tj. sa što većim dnevnim prirastom mislim da važi za nerastove kod kojih se primjenjuje performance test da se utvrde najbolji, ali onda dalje pažljivo sa ishranom da se ne uebljaju i da ostanu u kondiciji.

koliko sam uspio pročitat posebnu pozornost treba posvetit nazimicama da ne dobijaju prebrzo na kilaži da bi što duže sačuvale zdravlje i ostale u rasplodnim ciklusu.
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,293
Re: svinjogojstvo

Ljudi pozdrav!
U ovoj temi sam novi, inače sam već dogo na forumu.

Imam jedno pitanje tj. problem, pa ako bi mi netko znao reći o čemu je problem bio bi mu puno zahvala.

Najme imam doma žensku svinu (kod nas se kaže prasicu, a kako se veli stručno ne bi znao :D ) stara je oko 10-11 mj.
teška oko 140-150 kg i još se nije ni jedanput tjerala, a imam namjeru je dati oploditi da bi imao odojke barem za vlastitu potrebu. Inače prasica je križanac između švedskog landrasa i jokšira, tako mi je barem gazda rekao kod kojeg sam kupio odojke (a kasnije mi je tu i potvrdio veterinar).
 
I

imt539

Guest
Re: svinjogojstvo

Imam male odojke,stari su 4 tjedna,od trećeg tjedna njim dajem predstarter,ali ga oni neće jesti,molim da mi pomognete!
 

breza

Član
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
755
Re: svinjogojstvo

zbalija kaže:
Ljudi pozdrav!
U ovoj temi sam novi, inače sam već dogo na forumu.

Imam jedno pitanje tj. problem, pa ako bi mi netko znao reći o čemu je problem bio bi mu puno zahvala.

Najme imam doma žensku svinu (kod nas se kaže prasicu, a kako se veli stručno ne bi znao :D ) stara je oko 10-11 mj.
teška oko 140-150 kg i još se nije ni jedanput tjerala, a imam namjeru je dati oploditi da bi imao odojke barem za vlastitu potrebu. Inače prasica je križanac između švedskog landrasa i jokšira, tako mi je barem gazda rekao kod kojeg sam kupio odojke (a kasnije mi je tu i potvrdio veterinar).
to ti nije nikakvo čudo ,struka kaže da čak 30-35 % nazimica se nikad ne tjera tj. ostanu jalove .možeš probati prositi veterinara da ju cijepi sa injekcijom koja izaziva umjetno tjeranje pa možda uspiješ
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,293
Re: svinjogojstvo

breza kaže:
to ti nije nikakvo čudo ,struka kaže da čak 30-35 % nazimica se nikad ne tjera tj. ostanu jalove .možeš probati prositi veterinara da ju cijepi sa injekcijom koja izaziva umjetno tjeranje pa možda uspiješ

Ma za to sam i ja čuo, ali se ovo prvi put dogodilo na mojem gospodarstvu,
pa me malo začudilo.
Ma inače svake godine većinom kad bi bile za klanje u to doba bi se počele tjerat, ali ova još ne pa mi je malo čudno,
ali smuljam da će joj što pomoći injekcija.
Baš se budem raspitao kod veterinara za te hormone.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: svinjogojstvo

Ako je jako debela onda se ne tjera,za rasplod nazimice moraju biti na dijeti i top formi,smiješno ali istinito.
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,293
Re: svinjogojstvo

jd4755 kaže:
Ako je jako debela onda se ne tjera,za rasplod nazimice moraju biti na dijeti i top formi,smiješno ali istinito.

Da jd4755 znam da ne smije biti debela, nije debela,
ali na dijeti nije.
Kako sam već rekao težine je oko 140-150 kg.

Inače imao sam još jednu koja se je redovito tjerala,
ali nije bila za rasplod pošto nije imala pravih zumbi pa smo ju zaklali.

Tvoj je prijedlog da ju stavim na dijetu??
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: svinjogojstvo

Ako nije predebela ne moraš.Možda se tiho tjera pa ne primjetite.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: svinjogojstvo

koliko znam,optimalna težina nazimica za prvi pripust mora biti 90-110 kg,inače nastaju problemi...

ne znam tko je rekao da prasci neće jest predstarter..nek im proba stavit šećera i neku aromu.a problem može biti u hranidbi krmače,ako jede masno,onda ima masno mlijeko,pa je prasad koja takvo mlijeko siše teže priučit na drugu hranu..
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,293
Re: svinjogojstvo

jd4755 kaže:
Ako nije predebela ne moraš.Možda se tiho tjera pa ne primjetite.

Ovako na izgled nije debela, i ona druga koju smo zaklali nije imala uopće špeka.
Sorta mi se jako dopada prvi puta imam tako lijepe svinje.
A što se tiče tjeranja pratimo ju svako dan jer ja svoje svinje prije njego što im dam jelo postim van da se malo istrče,
jedio ado se ne tjera "potajno" tj. da se slabo primijeti...

abrkili kaže:
koliko znam,optimalna težina nazimica za prvi pripust mora biti 90-110 kg,inače nastaju problemi...

Da abrkili tu si upravu optimalna težina je negdje između 80 - 110 kg za prvi pripust tako mi je rekao veterinar,
a kad sam da pito kako to da se još ne tjera kad je prekoračila tu težinu rekao je da ima još vremena.
 

breza

Član
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
755
Re: svinjogojstvo

postoji još jedna mogućnost koju možeš sam probati a to je da ju cijepiš AD3E vitaminima ili da joj daš friške germe jer i u njoj ima vitamina E koji povoljno djeluje na tjeranje
 

Najnoviji postovi

Na vrh