• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svinjogojstvo

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,704
Neće biti ništa, kada se malo izgrizu svaki će uhvatiti svoju i sve u redu.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Oko 18 sati sam gledao dok su prasci sisali i ovih dvoje su se dogovorili, povremeno je jedno odlazilo do slobodne sise. Kako se koje nasisa odmakne se i legne, dakle mogli bih se dogovoriti.
Danas me uplašila jedna žena koja tovi svinje za proizvođača kulina i rekla da će naj vjerojatnije slabije zaboraviti disati.
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,704
Nisi napisao kada su se oprasili, Dok se oni kolju nema problema da će prestati sisati. Nekada se znaju toliko gristi da se izgrizu po obrazinama do kosti i da ne vide. A i komšinica lupa, ako neku stvar ne rad i mjesec dana hoće li zaboraviti?
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Oprasili su se 27.07. u vremenu od 21,10 do 22,50, znači tukla je rafalno. Bio sam u svinjcu do 01,10 i do tada nije izbacila posteljicu već sam je pokupio - pronašao u jutro. Prasci nisu ozlijeđeni i dogovaraju se, ali se i dalje svađaju. Zajedno su na prvoj sisi, a potom idu zajedno na drugu odozada pa se tek tada raziđu.

Krmača za sada dobro jede, dok imam jednu CSS koja jako malo jede i mršavi. Ona se oprasila 02.07. tako da ću morati ranije odbiti prasce.

Dogovorio sam sa veterinarom cijepljenje i sječenje zubića ovim malima (prvi puta oprasila 10) i štrovljenje ovih 5 kom. CSS jer ih mislim prodavati.
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,704
Prijatelju tako ode jedno prase veterinaru. Kupiš željezo u tubi i to im daš veličine zrna graška svakome. Zube možeš i sam posjeći jačom grickalicom, ja sam to radio na početku, s sada ne a za to trebaš jaku kožnu rukavicu jer znaju dobro ugristi. Gledaj kako on štroji pa se ući i na 5 komada si ušparao 150 kn minimalno.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Budući da hranim svinje za svoje potrebe nemojte reći da je šteta i sl. ovo što ću pitati: Kada se prase može naj ranije klati i peći, težina mi nije bitna. Imam preko 30 svinja i trebaju mi se od 10 dana do 2,5 mj. prasiti još 4 krmače.

Jedni prasci su mi mjesec dana, a drugi tjedan dana. Danas sam starije odbio od sise jer je krmača (CSS) dosta mršava jer slabo jede. Prije par dana jedno prase CSS staro mjesec dana je prišlo drugoj krmači (križana - domaća) i prascima i od nje ne odlazi niti se tuče sa prascima - dobro se slažu tako da sam ga ostavio. Boksovi su povezani, vrata otvorena jer se svinje dobro slažu, ove dvije krmače legnu jedna pokraj druge, a prasci (njih 19) se popnu na njih i spavaju.
 

oliver

Član
Tu od
5 Sij 2014
Poruka
406
mi smo zaklaki i ispekli jedno od 10 kg jedne godine,naime kolega koji ga je zaklao je bio pod turažom pa mislio da je zaklo prase od 30 kg..po meni ja ni jedno nebih zaklao ispod 25kg
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,704
Ima krajeva gdje se gostu pokazuje čast ime što mu se zakolje što manje. Ako ima čisto 10 kg ok, kolji i jedi, odnosno možeš ovako, možeš onako a možeš i kako hoćeš, tvoje je.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Kaj je štrojenje tak skupo kod vas??
Kod mene veterinar ide 5 kn po komadu.
 

tomo001

Član
Tu od
11 Pro 2012
Poruka
447
Ako se ne varam kod mene veterinari to odrađuju za 7 kn po komadu, al meni to kolega odradi pro bono :eek::
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,765
Kod mene je bilo 10 kn/kom ali rjetko su kome to radili jer im se neda zaj.... sa tim. Kažu da znamo to i sami
 

JOSIPDOLAC

Član
Tu od
30 Srp 2014
Poruka
141
Prvi put sam na temama Svinjogojstvo ,,mali proivođač" moj savjet sam umjetno oploditi , dati željezo 3 dan 5 gr . uputa na tubi , cjeći zube odmah po prasenju . odbiti od krmače 28 dan , škopljenje 3 dan po odbiću , od 10 dana starosti posipati po podu " boni " da uče jesti . . Po odbiću primjeniti program " sano " , sam proizvoditi kukuruz i žitarice , sam markirati i prodavati odojke kada ? starosti 68 dana oko 33 kg. Planski oplođivati .i osposobljavati se.
 

Prilozi

  • ŽELJEZO.JPG
    ŽELJEZO.JPG
    16.4 KB · Pregleda: 124
  • PICT0423.JPG
    PICT0423.JPG
    11.2 KB · Pregleda: 103
  • PICT0425.JPG
    PICT0425.JPG
    14.8 KB · Pregleda: 110
  • stari 3 tjedna  10  komada.JPG
    stari 3 tjedna 10 komada.JPG
    30.1 KB · Pregleda: 115
Posljednje uređivanje:

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,704
Damire kako i s koliko uspjeha vi u požeškom kraju prodajete prasad i tovljenike CSS?
 

damirpolgar

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
465
Sve se proda -prepozno je narod što je kvalitetno, i naše .
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

JOSIPDOLAC

Član
Tu od
30 Srp 2014
Poruka
141
Ovo što ja pišem je proizvodnja za moje potrebe 2 krmače a višak prodam jer su cijene odlične ( sa 5 krmača se smatra već veći gazda ) Josipdol je na tromeđi Like ,Gorskog Kotara i Korduna pa kako da ja držim crnu slavonsku svinju.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Sve se proda -prepozno je narod što je kvalitetno, i naše .

To je u okolici Požege, kod SB je teško prodati svinju jer se ne vidi ispod kože kakvoća. Ljudima iz moga okruženja je bitno da je meso ispod roza sijalice lijepo na oko, a što će biti poslije manje je bitno.
Nekada sam kupovao svinje i u pušnicu sam dolje stavljao pijesak i piljevinu jer je bilo puno vode - blato. Par godina hranim sam svinje bez koncentrata i pušnica mi je suha a meso ne kalira puno :icon_lol:.
 

damirpolgar

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
465
Ovo što ja pišem je proizvodnja za moje potrebe 2 krmače a višak prodam jer su cijene odlične ( sa 5 krmača se smatra već veći gazda ) Josipdol je na tromeđi Like ,Gorskog Kotara i Korduna pa kako da ja držim crnu slavonsku svinju.[/QU
Idealan teren za CSS ,kad ju imaju u Dalmaciji i otocima ne vidim zašto ne bi kod tebe,voda-šuma-pašnjaci ?
 

Najnoviji postovi

Na vrh