• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svinjogojstvo

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,724
To ti je tako kada živiš u PDV državi, pokupe svojih 25% od uvoza i oni zadovoljni, a ne vide dalje od nosa. Moj odojak osigurava neku lipu državi, proizvođaču sjemena, tvornici gnojiva, stočne hrane i još mnogim drugima. A kada ima puno takovih odojaka i te tvornice više rade, više je ljudi zaposleno i svi su sretniji. Ali svinje, goveda perad su daleko ispod nivoa naših političara i zato nam je kako je. Oni se bore za to da austrijski ili danski seljak bolje žive.
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
647
imam jedan veliki problem, imam 3 svinje koje su imale samo po 1 testis i veterinar tvrdi da je drugi negdje u trbuhu i da ga nemre izvadit kaj sad da radim s tima svinjama, imaju po 70kg( kasno sam štroio) dali če meso imati miris odnosno smrad ili ne? da ih tovim ili ne? jel ko ima kakva slična iskustva?
 

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
imam jedan veliki problem, imam 3 svinje koje su imale samo po 1 testis i veterinar tvrdi da je drugi negdje u trbuhu i da ga nemre izvadit kaj sad da radim s tima svinjama, imaju po 70kg( kasno sam štroio) dali če meso imati miris odnosno smrad ili ne? da ih tovim ili ne? jel ko ima kakva slična iskustva?

Kao prvo izbaci tu krmaču ili nerasta iz daljnjeg rasploda jer bi ti se problem mogao javiti i ubuduće. Kao drugo odojke kastriraj što ranije ja to radim kad su odojci stari 3 tjedna.Ono glavo je da nisi napisao koliko su svinje stare, ako je došlo do spolne zrelosti( kod svinja to ovisi i o pasmini onda je vrlo vjerojatno da će meso imati miris). Što ti je rekao veterinar? pretpostavljam da si ga pitao kod same kastracije jer i sam si mogao pretpostaviti ja je drugi testis u trbušnoj šupljini ne treba ići 6 godina na fakultet da bi to spoznao. Najgora solucija bi bila da svinje prodaš nekom i da ga za...nitaš. ne-govoreći mu da su u pitanju tzv "Nutraci"i da onda njemu upropastiš kolinje. Da su moji ako nisu stari ja bih ih zaklao za svoje potrebe i to u roku odmah čim zaraste rana.
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
647
stari su 4 mjeseca su stari, ma gle jedan put sam imao jednog takvog i nisam ni znao da je nutrac, kad sam ga zaklal za sebe i nije smrdel a imal je oko 140 kg, al kužiš veterinar veli da se ne isplati riskirat a ja sam ih mislil tovit i prodat i nezanm kaj sad... mesa puna škrinja, prodat ih nekom i zeznut ga ne zelim i nisam uopce pametan... kolka je vjerojatnost da budu smrdili kad budu oko 130 kg?
 

cizmesinkin

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
314
stari su 4 mjeseca su stari, ma gle jedan put sam imao jednog takvog i nisam ni znao da je nutrac, kad sam ga zaklal za sebe i nije smrdel a imal je oko 140 kg, al kužiš veterinar veli da se ne isplati riskirat a ja sam ih mislil tovit i prodat i nezanm kaj sad... mesa puna škrinja, prodat ih nekom i zeznut ga ne zelim i nisam uopce pametan... kolka je vjerojatnost da budu smrdili kad budu oko 130 kg?

jako male šanse su da smrdi,skoro nikakve,pošto je jaje ostalo unutra na večoj tjelesnoj temperaturi bude propalo.
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
647
ok tak sam si i mislil jer sam inace medicinske struke pa sam predpostavljal jer je tak kod ljudi pa sam predpostavil da je tak kod zivotinja isto slicno, ma nemam ih baš dosta za tov jer su mi krmace slabo legle i ovak mi fali pa da nemoram jos i to sad kupovat, ugl hvala na savjetu kolega
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,724
Ako je jaje ostalo unutra može se riješiti operacijom koja je relativno jednostavna. Jaje u trbušnoj šupljini ne može propasti, odnosno atrofirati, ono samo zbog povišene temperature proizvodi sterilnu spermu a miris na mesu ostaje. Neki kažu da bi takove svinje trebalo oderati a ne šuriti. Operirati ga možeš i kada ima 100 kg, ali dok je manje bolje je. Ljudi kastriraju i ženske pa nema problema.
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,724
Izgleda da taj tvoj veterinar ne želi to raditi jer ga gazda ne plaća kako treba.
 

BJONDA

Član
Tu od
2 Velj 2011
Poruka
208
malo je mladih veterinara koji hoče kastrirati krmaču jer neznaju a nutrak uvjek ima čudan miris koji je nemoguče maknuti zato je obavezno kastriranje svinja za tov .
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,724
O tome i govorimo, ako znaju škopiti mačke i cucke znaju i svinju. Samo što za svinju ne može opaliti cijenu kao za mačku. Sada je već kasno ali veterinarske stanice, znači tamo gdje im je sjedište, hoće uzeti takove za pokazivanje studentima veterine.
 

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
Na velikim farmam (uglavnom u inozemstvu) je uobičajena praksa nekastriranja muških odojaka, da nedužim sa pričom dobiju se svinje sa većim udjelom mesa u polovici ili matemački izraženo to izgleda ovako: (x = 76,2; 74,2 kg), postotnog udjela mišićnog tkiva (x = 57,18; 51,94%) i kostiju (x = 10,5; 10,0%), a vrlo značajno manje masnog tkiva s kožom (x = 24,05; 29,61%) u polovicama u odnosu na kastrate.
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,724
Na velikim farmama u inozemstvu provodi se hormonska sterilizacija muških odojaka jer je to u skladu sa propisima o zaštiti životinja. Bilo je nekih diskusija i kod nas da se to radi ali koliko vidimo za sada se odustalo. Koliko je to zdravo za ljude nebih raspravljao. Navodno da obitelj vlasnika najvećeg trgovačkog lanca u zemlji hranu nabavlja preko vozača iz okolnih sela.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Danas oko 15 sati sam primjetio da prvopraskinji curi mlijeko iz dvije sise. Krmača je križana, smanjio sam joj obrok jučer idanas na manje od 1 l smjese ali to pojede odmah, ima dobar tek i traži još. Stomak je dosta opustila, ali je pokretna kao da nije sprasna.
Kada mogu očekivati njene nasljednike?

Jedna čistokrvna CSS se oprasila 02.07. ima 9 kom. i svi su dobri, ali krmača jako slabo jede i dosta je mršava. Dajem joj smjesu sa koncentratom ali slabo jede. Više voli napoj i pasti travu ali mislim da od toga nema mlijeka.
 

hrvojetovarovic

Novi član
Tu od
19 Lis 2013
Poruka
19
Kod mene bude u roku 6 sati a negdje sam pročito da od pojave mlijeka do prasenj bude 6-48h.Danas bio u mađarskoj kupio željezo i oxitocin sve za 85kuna!
 

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
Moja mješaona i puni silosi, i zadovoljni konzumenti :)
 

Prilozi

  • DSC_0216.jpg
    DSC_0216.jpg
    54.3 KB · Pregleda: 184
  • DSC_0218.jpg
    DSC_0218.jpg
    54.4 KB · Pregleda: 161

breskvar

Aktivni član
Tu od
25 Velj 2009
Poruka
1,150
Zna li netko točno kada je stočni sajam u Piškorevcima kod Đakova? I koja se cijena može očekivati za težu prasad, iznad 40 kg?
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Krmača ima 16 sisa i 10 prasaca.
Osam ih sisa svoju sisu, a dvoje je tuku za jednu. Što učiniti da jedno od njih odustane i primi drugu sisu.
Pokušavam jedno premjestiti do slobodnih sisa ali bez uspjeha, opet se vrati na prvu sisu. Dali će se broj morati smanjiti za jedno prase?????? dali će uginuti od glada?
 

Najnoviji postovi

Na vrh