• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svinjogojstvo

sanjar

Aktivni član
Tu od
15 Stu 2015
Poruka
132
Ja sam prvi put imao problem sa čađavosti prije nekih 8-9 god kada sam poceo sa držanjem krmače i to su bili njeni prvi prasci. i to sam uspješno riješio sa naftom bez uginuća. Ali je bilo drugačije nego sada, nije bilo otvoreni rana i bilo je svukuda po tijelu, a sada je samo po vratu i ispod očiju.
Od tada nisam imao čađavosti do sad, a trenutno zadnjih godina drzim 3- 4 krmače.
Što se tiče rezanja zuba ja to redim od krmače do krmače. Na prvom prašenju vidim kako se ona ponaša da li je boli i da li je grizu, ako vidim da se buni onda sječem zubiće, ako ne, onda ostavljam tako.
A što se tiče prostorije tu je toplo, možda i pretoplo pošto radi grijalica i imaju crvenu sijalicu. Gdje budu je suvo jedino se stvara veća kondezacija na prozorima.
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
647
Ja sa pikanjem nisam imao sreće..onda sam našao na jednom forumu recept i riskirao sam i profitirao..
Kupiš vapno i razmutiš u vodi do te gustoće da kada miješaš rukom i izvadiš je van,ruka ostaje bijela..
Onda uzmeš prasce,i rukom im prekriješ oči ,zatvoriš usta i nos(ja to mogu jednom rukom kad je ko lopata velika) i umakao sam ih u to krečno mlijeko..tj potopio..
Od potapanja niti jedan nije uginuo a nisu bili liječeni antibioticima..
Inače ako su prasci na vlažnom i hladnijem mjestu oće to pokupiti..nemora nužno biti od slame,jer stafilokok bakterija putuje i zrakom,može ju nerast prenesti a čak i veterinar...
Također imaš preparat sebacil koji sw razrijedi i pošprica objekt i životinje ,ali kod mene nije bio od velike koristi jer nisam se riješio čađavosti sve dok nisam prestao rezati zube i pikati ih vitaminima..(ja rezao zube a veterinar ih je pikao).
[/Q

Pikanje vitamina i željeza je dobra stvar i sumnjam da to ima kakve veze s oboljevanjem, prije bi rekel da ti je veterinar koji je pikal i koji je vjerojatno bil u 5 drugih štala prije nego je došel k tebi, iz tih drugih štala donesel odojkima bolest na čizmama ili odječi... svi odojki koje nisam stigel pocijepiti sa željezom i vitaminima su bili bolesniji ili lošiji od ovih koji su cijepljeni, ove rane su ti nastale od toga kaj se podrapaju jedan uz drugoga dok cicaju, a bolest ti je došla na to. Nekad dođe a nekad ne, ovisi kolko su svinje osjetljive i kolko bakterija ima u prostoru. A problem s ranama na gubici imam uvijek kad krmača ima puno odojaka, sad imam takav slučaj jer ih ima 16 kod jedne krmače, ali su na suhom i toplom pa se niš nije još razvilo, nadam se da ni nebu, a ako bude samo pikam sa sustrepenom i obično bude sve ok.
 
Posljednje uređivanje:

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
647
Trebam pomoć, odojci stari 2mj. 26 komada u boksu, teški od 15do 17 kg, odbijeni od krmače pred 10ak dana, dobili su vitamine ad3e i željezo, pojeli predstarter i poceli jest smjesu za tov, i svaki dan jedan krepa, i to največi, i tak već 6 komada, jutros dođem među njih i 3 su ko pijana, jedva idu i teturaju lijevo-desno. Koliko sam čital po knjigama radi se o endemskoj bolesti prasadi. Jel imal ko sličan problem sa svinjama ko ja ili sam ja jedini pehist?
Odojci su odbijeni u top formi i bilo ih je lijepo za gledat, proljeva nemaju, a sad im samo dlaka raste i krepavaju. S čim da liječim i kaj da radim, Veterinari vele dijeta jedan dan i onda neko vrijeme čisti šrot dok ne dođu k sebi, i antibiotik širokog spektra djelovanja(npr. sustrepen), iako sumnjam da bude kaj od toga...
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,735
Dobro ti je rekao. Jedan dan ništa da se očiste onda pomalo šrot, dan, dva pa onda pomalo pojačavati. Trovanje hranom. Nisi jedini. Sa kojim koncentratom hraniš odojke ? Kupi zeolita za stoku. Dobra stvar a nije ni skupa. Možeš miješati u hranu a možeš i čistoga na pod. Od njega im ne može biti baš ništa.
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
647
Dobro ti je rekao. Jedan dan ništa da se očiste onda pomalo šrot, dan, dva pa onda pomalo pojačavati. Trovanje hranom. Nisi jedini. Sa kojim koncentratom hraniš odojke ? Kupi zeolita za stoku. Dobra stvar a nije ni skupa. Možeš miješati u hranu a možeš i čistoga na pod. Od njega im ne može biti baš ništa.

Hranim sa biominom, 3% premiksa u smjesu, ječam, kukuruz, tritikal i soja, od 18 do 20% soje, obavezno biofix(mikofiksator), svinje uvijek ko grom, u 10 godina kolko se bavim sa svinjama nikad ništa slično, bilo je svega al ovak nkj nikada, lud sam...
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,735
Neznam. Možda se javi neko iskusniji i pametniji. Imali sam toga i uvijek je hrana išla van jedan dan a onda onak kak sam ti napisal. Mislim da je možda problem tritikalu i soji. Prejaka hrana. Tritikal je većinom za odrasle svinje. Preko 30, 35 kila. Poslje kad ih budeš hranio pokušaj bez tritikal. Ja bih tak napravio. U ječmu nemožeš pogriješiti. Ali opet kažem možda se javi neko pametniji.
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
770
I mi smo znali imati takvih problema. Dijeta pomaze, to stoji, ali ne mora biti da ce 100% spasiti stvar. Mi smo i na dijeti znali imati da cijelo leglo pokrepa. Oni nama laicima neukima objesne to sa forom da je prejaka hrana, a ja sam sebi sam to objasnil da nam uvoze smece od sojine sacme i da je to uzrok ovog problema.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,735
Ima i toga siguran sam. Proizvođač čim mu nestane njegove zalihe žitarica za proizvodnju kad kupuje sigurno nisu isti sastojci i tu čak možda dolazi do problema. Sastojci jesu isti ali nije ista kvaliteta. Imao sam na početku i takvog iskustva. Čim počne kupovati odma sam imao problema. I ne samo ja.
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
770
Ruku na srce, slijepo vjerujemo deklaracijama i etiketama, a znamo i sami da imamo posla sa prevarantskom drzavom i uvoznicima svega i svacega. Covjek ima , za brazilske ili argetinske propise neispravnu sojinu sacmu, pljesnjivu, punu herbicida, misomora tko zna cega i lijepo proda u Lijepu nasu, jer u Lijepoj nasoj postoje ljudi koji budu to prodali i uvalili bez srama i griznje savjesti. Al to je tak.. valjda bu doslo i bolje vrijeme. Tak je i s premiksima. Zalosno je kaj i da das na analizu, nemres biti siguran da je analiza ispravna, da nije lazirana
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
647
a gle nezz, slažem se s ovim o hrani, al kaj kad si nemreš pomoč, a i država oče neko moderno stočarstvo tj.bar tak pričaju, subvencioniraju krave i krmače a nemaš pravog veterinara u državi, od 3 veterinara s kojima sam pričal svaki ima drugačije mišljenje
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,842
Kak su prasci?
Imao sam sličan slučaj sa panto premixom i vlastitim.žitaricama.
Rekao veterinar prejak koncentrat i ruku na srce od onda ne stavljam koncentrat.
A ni soju..ječam i kukuruz i kada ima trave onda i nju jedu..nema više problema.uglavnom svi odojci idu van do max 40kg dok ne doguraju..2 il 3 hranimo sebi i nije bitno dal do zime ima 180 ili 210kg..
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
647
Prasci su odlično, dan dijete i onda čisti šrot i malo nutricin sulfa u šrot, sve super, treči dan soja u malo slabijoj dozi. Sudeči po svemu problem je bil u mikofiksatoru od biomina, cim sam otvoril novu vreču mikofiksatora odma su počeli krepavat svi odojci koji su jeli, koji su samo cicali i koji su veči od 30kg njima ne smeta, zval sam majstora koji mi vozi smjesu i rekel je da su možda austrijanci koji ga proizvode nkj krivo napravili, da tu vreču bacim i da če mi on dopeljat novu. Neznam samo ko bu platil ovih 16 odojkov kaj su pokrepali...
 

dullknife

Član
Tu od
21 Lip 2014
Poruka
217
Pozdrav,
pitanje za iskusne svinjogojce. Za potrebe obitelji, tov 2-3 svinje od 30kg težine do klanja pred blagdane koliko okvirno treba kukuruza i ječma, zobi ili pšenice i supera po glavi? Otprilike. Koliko tri svinje pojedu dnevno kod dođu na nekih 80-100 kg? Jel više od 10 kg hrane?
Da si stvorim barem približnu sliku o trošku za tri svinje.
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,621
Po mojem računu je išlo ovak, govorim o jednoj svinji od 30kg pa do cca 130-140kg...
Za 1kg prirasta je pojel 2.5 kg hrane s tim da sam mješal:
50%kuruza
20%ječam
15%pšenice
10%zobi i
5% koncentrata.
Uz to su dobivali napoj, zeleno s vrta i tu i tam malo nakošenog zelenog.

Na kraju 1kg svinje (žive vage) me koštala 8,5 kn.
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
647
S obzirom na to da ne mješaš soju, imaš vrhunski prirast i konverziju hrane... A kakav je to koncentrat? možda je do njega...
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,621
I ja sam ostal iznenađen, al papir i olovka su rekli tak ...
Ne znam jel smijem napisati, al koristim od sana koncentrat. Po meni je stvar u pasmini, jer čovjek od kojeg kupujem odojke je zmiksal nekaj dobroga.

Htel sam ove godine isprobati ishranu s stočnim graškom, al grašak nije pobran nego je radi vremena završil pod tanjuračom😣
 

mikula

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2008
Poruka
348
Dalmatineri 😀😀


69470205_169295014209267_4435069687541268480_o.jpg


69322725_169295057542596_2072525615302443008_n.jpg


69675813_169295007542601_3753311068877750272_n.jpg


69315715_169295067542595_488431922943361024_n.jpg


69598481_169295024209266_7779929138936152064_o.jpg
 

Najnoviji postovi

Na vrh