• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svinjogojstvo

oboliti

Aktivni član
Tu od
27 Velj 2014
Poruka
258
Prase sada oko 130 kg ne može normalno na lijevu zadnju nogu, to traje oko 2 mj. najprije lagano šepuckao i sve jače tako da sad jedva da se upire na tu nogu. Primjetio sam da mu je vanjski papak kao natečen i veći i pošto na njega staje boli ga . Može se dignuti, jede normalno ali brzo legne. Pregledao sam mu nogu, ništa ne reagira kad mu cimam nogu pa mislim da je nešto oko papka, zglob nije natečen, u početku je na tu nogu stajao samo na vrhovima papaka kao balerina. Tada je kašljao i dobio antimikotike zbog sumnje na plućne vlasce, a još uvijek kao da pročisti grlo kad se digne. Bio veterinar nekoliko puta ali isto stanje. Ako netko nešto zna, zahvalan.
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
777
Jel svinja na betonu? Mislim da mu je pukao papak i onda ga to vrijedja i ne moze stati na tu nogu. Bacaj im puno slame i trebao bi do kolinja izdrzati
 

Hju64

Aktivni član
Tu od
13 Svi 2020
Poruka
130
pa ak šepa, moguće je da je nabio papak na beton...ako imate uvjete pustiti ga na zemlju da tamo malo ruje dok hranite i radite kaj imate, a ako ne, debelu stelju mu staviti, najbolje možda hoblovinu..
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,533
S njim samo na galge dok ne legne i ne dobije veču upalu i temperaturu. Imal doma sličan slućaj nabadal na zadnje noge i završil u Agroproteinki
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
Panaricinus (ako je papak još i otečen a mozda i cijela noga) to je upala nokta zovi vetrinara i sve bude prošlo ako nije kasno
 

oboliti

Aktivni član
Tu od
27 Velj 2014
Poruka
258
Jel svinja na betonu? Mislim da mu je pukao papak i onda ga to vrijedja i ne moze stati na tu nogu. Bacaj im puno slame i trebao bi do kolinja izdrzati
Svinje su na betonu koji je dosta istrošen a taj papak je veći i natečen, noga i zglob nisu, nema temperaturu, možda bi ga mogao veterinar sa antibiotikom riješiti, zovem ga. slame im bacam ali ženska onda sve nosi u korito pa ne mogu pojesti do kraja, moram stalno paziti!
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
777
Beton je najgora podloga za svinje, ali i ja ih drzim na betonu. Beton je hladan, mokar, tvrd, zadrzava se pisalina na njemu i onda im nagrize papke i puknu. Meni se je to obavezno dogadjalo kod krmaca koje su bile starije i samim time duze su stajale na betonu. Kod tovljenika mi se to nije bas dogadjalo jer puno prije odu pod noz.
 

Hju64

Aktivni član
Tu od
13 Svi 2020
Poruka
130
i ja ih držim na betonu, al na stelji...i obavezno ih učim kad čistim boks pustim van, na zemlju. oni odu na zemlju, ja napravim posel, naštrajim i natrag unutra, držim oko 30 svinja, svih težina
 

oboliti

Aktivni član
Tu od
27 Velj 2014
Poruka
258
Panaricinus (ako je papak još i otečen a mozda i cijela noga) to je upala nokta zovi vetrinara i sve bude prošlo ako nije kasno
Provjerio nogu dok je ležao, na tom papku ima ispod od pete do polovice papka mesnatu izraslinu kao jastučić, drži se uglavnom na peti a na samom papku nije prirasla, debelo oko 1,5 cm i boli ga na dodir, Nisam siguran da se to može odstraniti.
 

oboliti

Aktivni član
Tu od
27 Velj 2014
Poruka
258
Zakoli je pa u škrinju sa mesom.
Škrinja je dosta priprazna i moglo bi, ali kak za kobase i hamburger posle jer ostane samo još jedan. Budem ovoga sačuval još 40-tak dana.
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
931
Ak dobije sepsu gubiš 90 kg mesa. Ak zoveš veterinara je 50 - 100€.
A i vrijeme je ok za koljine.
 

oboliti

Aktivni član
Tu od
27 Velj 2014
Poruka
258
Bum nekak rešil, samo u škrinju još nejde dok more se dignuti i jesti. Inače, puno hvala svima na trudu i savjetima kakvi god bili!:ppozdrav:
 

zoribori

Novi član
Tu od
24 Kol 2020
Poruka
25
Pitanje za znalce... Imamo 4 svinje, uzeti kao prasci oko 1.5, cca 20-tak kg.. Krizanci landras/durok, dva su skroz smeđi a dva rozi sa smeđim flekama. Sada, nakon cca 6 mjeseci tova, jako su različiti, rozi su dosta dugi i visoki, skroz smeđi su puno manji rastom, jedan dosta debel, drugi je jako mrsav, slabo napreduje.. Čišćeni od parazita. Jeli su cielo ljeto/jesen jako puno bundeve i napoj kuhani (repa, krompir, svašta), te uvijek suhog (ječam+šrot) na raspolaganju, ali su suhog malo jeli, ovo "vlažno" im je bilo draže... Usporedbu sa lani, u ovo vrijeme iste takve svinje su imali sigurno 30-tak kg više, ovi su sad možda oko 100 kg, ovaj najmanji i sigurno 15-20 kg manje. Nešto smo zeznuli, neznam što (previše bundeve, jel moguće?), ali pitanje je sa čime ih sada dignuti bar ovih zadnjih 40-tak dana do kolinja, da se nadebljaju koliko više mogu? sad im dajem samo ječam+šrot+pšenica+protamino premium (3-2-1-1 omjer) i počeli su zadnje dane dosta tog jesti, s obzirom da više nema ove "domaće" hrane.. Jel to to ili možemo još što napraviti da ipak budi kakvi-takvi do kolinja?
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,533
Zoribori to ti je to samo nastavi ništ ne mijenjaj ako jedu eventualno dodati malo posija.
 

zoribori

Novi član
Tu od
24 Kol 2020
Poruka
25
A sto se uopce moze ocekivati, koliko se jos mogu nadebljat u cca 40tak dana ovako?
Neznam otkud tolika razlika izmedju njih a realno svi jedu podjednako. Jel moguce da su jeli “previse buće”? Toga je stvarno bilo puno ove godine pa smo davali, a pretpostavljam da je to nize kaloricna hrana, a valjda im je bila draza od suhog. Sad kad jedu samo subog i pojedu ga jako puno, kuzim razliku u odnosu koliko su ga malo jeli do sada
 
Posljednje uređivanje:

LAKI

  
Tu od
13 Velj 2019
Poruka
1,120
Bundeve su dobre za svinje jer imaju dosta proteina i nije ona u pitanju mozda su prasici losi ili su u startu lose hranjeni pa su ostali gedzavi
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Buče su dobre za svinje, postaju trbušašsti i mogu više pojesti. Jedino kaj sam primijetil je da kad jedu puno buča, onda i puno pišaju pa im treba češće čistiti.
 
Na vrh