• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Talijanske kokoši

fran

Novi član
Tu od
28 Ruj 2014
Poruka
26
Zanima me nešto o ovim kokicama pa napišite nešto? :icon_lol:
 

ivanhecimovic

Aktivni član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
688
Pa nesu oko 220-270 jaja godišnje,ne kvocaju,ima nekoliko boja od kojih su najzastupljenije srebrena i jarebićasta.
 
A

Afridi30

Guest
[Pa nesu oko 220-270 jaja godišnje,ne kvocaju,ima nekoliko boja od kojih su najzastupljenije srebrena i jarebića:icon_kidra::(rofl)::icon_axe:
 

Peradarka

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
199
spada u lake pasmine,nisu za meso,isključivo za jaja,uz gore navedene boje česte su i u crnoj boji,kao i svaka nesilica pronese s 5 i po mjeseci
 

Bratko

Iskusan lik
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
777
Mislim da je bitno za ovu pasminu napomenuti da nese jaja bijele ljuske. Meni je to bio razlog što nisam uzgajao.
 

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
Kakve veze ima bijela ljuska jaja ?

Ako misliš prodavati jaja. Tržište nije naviklo na jaja bijele ljuske jer se kao podrazumijeva da su iz gajbi iz intenzivnog uzgoja a za jaja obojene ljuske možeš malo slagati kupca da je domaće:(giggle):
 

ivanhecimovic

Aktivni član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
688
Aha kod nas je obrnuto ja sam prodao 33 bijela domaća jajeta dok su jaja sa farme sa smeđom ljuskom.
 

Peradarka

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
199
to je žalosno što ljudi koji nemaju dodira sa selom,nemaju pojma o ničemu i možeš ih svakako preveslat,većina kokoši koje dobro nose nesu jaja bijele ljuske,Australorp, Leghorn, Talijanke.......... i čini mi se da mi je neko rekao da mu Posavska kukmasta nese jaja bijele boje,a boja ljuske nema nikakve veze da li je jaje domaće,to se tek po žumanjku vidi,a to ovisi o prehrani kokica..........i kao što moja kolegica ima predodžbu da pačja jaja imaju tamniji žumanjak od kokošjih,mada je kod mene obrnuto,moje koke nesu jaja kod kojih je žumanjak narančaste boje,a pačji je baš baš žut
 

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
to je žalosno što ljudi koji nemaju dodira sa selom,nemaju pojma o ničemu i možeš ih svakako preveslat,većina kokoši koje dobro nose nesu jaja bijele ljuske,Australorp, Leghorn, Talijanke.......... i čini mi se da mi je neko rekao da mu Posavska kukmasta nese jaja bijele boje,a boja ljuske nema nikakve veze da li je jaje domaće,to se tek po žumanjku vidi,a to ovisi o prehrani kokica..........i kao što moja kolegica ima predodžbu da pačja jaja imaju tamniji žumanjak od kokošjih,mada je kod mene obrnuto,moje koke nesu jaja kod kojih je žumanjak narančaste boje,a pačji je baš baš žut

Potpuno si u pravu ali takove su valjda navike kupaca isti princip je i sa povrćem i voćem i mesom. Ove pasmine koje si nabrojala su čiste i vrlo rijetko ili nikad se ne drže kao komercijalna jata, nego su to hibridi uzgojeni isključivo za proizvodnju jaja ili kombinirano za jaja i meso itd. Ovako izgledaju jaja kukmaste kokoši i nije isključeno da pojedine jedinke nesu jaja bijele ljuske
Na drugoj slici možeš vidjeti razliku pigmentirane ljuske i bijele i siguran sam da bi na sisačkoj tržnici svaki kupac za ova bijele ljuske pitao dali su to kokošja ili pačja jaja. I
 
Posljednje uređivanje:

Bratko

Iskusan lik
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
777
Prvo jedna mala ispravka australorp nese jaja obojene ljuske - svijetla jesu ali nisu bijela.
Osamdesetih godina radio sam u firmi gdje su se uvozna bijela jaja koristila u biološkoj proizvodnji i od preostalih neupotrebljenih jaja izlegli smo piliće. Izrasle su lagane bijele kokice koje su dobro nesle jaja bijele ljuske. Ta jaja nitko nije htio kupiti , a kad bi ih poklanjali uzimali su ih uz dosta uvjeravanja.
Uglavnom naše tržište traži jaja obojene ljuske.
 

ninci

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
206
Jaje je jaje i pošto imam čistokrvne, potpuno crnu posavsku kukmastu, kao i štajerku i jednu hamburgericu, i osim po veličini, jaja od ove tri vrste koka su potpuno ista i bijela. bar kod mene.
Nemam puno jaja, i imam stalne kupce. i do sada mi se nikada nisu bunili na jaja bijele ljuske a uvijek ih bude bar pola u pakiranju. kako prolaze na placu - to ne znam.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Pozdrav..
Ja imam par kokoša/kokošiju (ne znam kako je ispravno), od toga su mi tri talijanke i dvije hrvatice (nesu također bijela jaja) i moram reći da je mojim susjedima svejedno za boju ljuske, dapače, više traže bijele boje, pogotovo oko uskrsa, jer se lakše i ljepše bojaju/šaraju!! Važno je da ljudi znaju kako držiš kokoši jer moji susjedi NIKAD ne bi kupili jaja iz kaveza...
Prirodno je prirodno i osjeti se velika razlika...
 

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
Pozdrav..
Ja imam par kokoša/kokošiju (ne znam kako je ispravno), od toga su mi tri talijanke i dvije hrvatice (nesu također bijela jaja) i moram reći da je mojim susjedima svejedno za boju ljuske, dapače, više traže bijele boje, pogotovo oko uskrsa, jer se lakše i ljepše bojaju/šaraju!! Važno je da ljudi znaju kako držiš kokoši jer moji susjedi NIKAD ne bi kupili jaja iz kaveza...
Prirodno je prirodno i osjeti se velika razlika...

Ispravno je kokoš u jednini a u množini su kokoši :(y): tzv talijanska kokoš je preteča leghorn kokoši koja je dobila naziv po engleskom imenu za talijanski grad Livorno. Većina leghorna je bijele boje, ali postoje različite varijacije u boji. Leghorn kokoši nesu bijela jaja. Na prvom mjestu su u svjetskoj proizvodnji konzumnih i rasplodnih jaja, ali i u laboratorijskom korištenju jaja za istraživanje embriona i druga avijarna istraživanja. nisam siguran ali nije mi poznato dali u Hr postoji komercijalno jatao Leghorna
 

ivanhecimovic

Aktivni član
Tu od
11 Ruj 2014
Poruka
688
Ima ih u HR ,neznam dali ih ima na farmama ali ima mnogo hobista koji imaju Lenghorn i Talijanke.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
ispravno je kokoš u jednini a u množini su kokoši :(y): Tzv talijanska kokoš je preteča leghorn kokoši koja je dobila naziv po engleskom imenu za talijanski grad livorno. Većina leghorna je bijele boje, ali postoje različite varijacije u boji. Leghorn kokoši nesu bijela jaja. Na prvom mjestu su u svjetskoj proizvodnji konzumnih i rasplodnih jaja, ali i u laboratorijskom korištenju jaja za istraživanje embriona i druga avijarna istraživanja. Nisam siguran ali nije mi poznato dali u hr postoji komercijalno jatao leghorna

h v a l a ! ! !
 

bozo112

Član
Tu od
28 Lis 2014
Poruka
66
Zanima me da li je riječ o pijevcu talijana,kupio sam ga sa ostalim domaćim pilićima kad su imali jedan dan,ali se on razvio u lijepog pijetla pa sam ga ostavio.Gledao sam slike po internetu i liči na talijane.Možda je netko od vas imao iskustva s tom vrstom peradi?

f0xe03.jpg


Evo usporedbe radi, slika s interneta.

8zfx1d.gif
 
Posljednje uređivanje:

jacca

Član
Tu od
28 Velj 2014
Poruka
54
Iskreno, meni liči na kokoš hrvaticu..tj... točno takve imam pod selekcijom..
 

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
Iskreno, meni liči na kokoš hrvaticu..tj... točno takve imam pod selekcijom..

To je sasvim normalno i logično ako znamo koje pasmine su sudjelovale u selekcioniranju "Dudice" ili Hrvatice a to je Leghorn koji je dobio ime po talijanskom gradu Livorno
 

Najnoviji postovi

Na vrh