• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tanjuranje

Ivica Blagaj

Član
Tu od
13 Velj 2011
Poruka
470
Ja smatram tanjuranje jednom od najlošijih agrotehničkih mjera odnosno sa najlošijim utjecajem na tlo pogotovo u zatvaranju brazde i pretsjetvenoj pripremi. Imam OLTove nošene tanjurače 33 diska i kupili smo ih nove, no gotovo smo je potpuno izbacili iz primjene, s njima jedino obrađujemo strništa radi sprečavanja korova..
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,023
Ja smatram tanjuranje jednom od najlošijih agrotehničkih mjera odnosno sa najlošijim utjecajem na tlo. Imam OLTove nošene tanjurače 33 diska i kupili smo ih nove, no gotovo smo je potpuno izbacili iz pripreme, s njima jedino obrađujemo strništa radi sprečavanja korova..

Ja bih još izbacio i ovo zadnje šta radiš s njome i možeš prodat:finga:

Loša operacija je tajuranje jer se puno korova razmnoži kad ih tanjurača onak ljepo sasječe..
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ja bih još izbacio i ovo zadnje šta radiš s njome i možeš prodat:finga:

Loša operacija je tajuranje jer se puno korova razmnoži kad ih tanjurača onak ljepo sasječe..

Ako se tanjura na vrijeme, prije nego se korov osjemeni, onda je dobro.
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
Slažem se sa tobom šanana,po strnjaku tanjuram odmah čim pokupim slamu,dok još nema korova,i nikne mi sve što sam sa kombajnom rastepo po polju,nikakav korov....

što se tiče tanjuranja za sjetvu,sad kako je mokro,namjerno tanjuram dan ranije da se malo prosuši i odma drugi dan sjetva.

a i opceno za sjetvu,skoro uvijek u istom danu ili max razlika jedan dan je od tanjuranja do sjetve,pa mislim da nema potrebe za tolikim strahom od gubitka vlage kao što se prica...
 

Ivica Blagaj

Član
Tu od
13 Velj 2011
Poruka
470
Ja bih još izbacio i ovo zadnje šta radiš s njome i možeš prodat:finga:

Loša operacija je tajuranje jer se puno korova razmnoži kad ih tanjurača onak ljepo sasječe..

Da, istina, bilo bi to bolje gruberom obrađivat ali mi se ne kupuje gruber za 2-3ha strnina koje sijem..makar si ovak mažem oči tobože da možda budu kad trebale tanjurače, a i neznam kak bi starog odvojil zauvjek od njih. :)
To je isto istina, od kad više uopće ne primjenjujem tanjurače (5-6g) pojavnost korova se smanjila, posebno u ovo proljetno vrijeme između zatvaranja brazde i predsjetvene pripreme.
No glavna šteta od tanjurače nije u korovima..

Ako se tanjura na vrijeme, prije nego se korov osjemeni, onda je dobro.

Ne rastu svi korovi samo iz sjemena.!!
 

tinda

Član
Tu od
20 Kol 2011
Poruka
592
Da se razumijemo, radi se o jesenskom oranju koje je preko zime izmrzlo?

Ako je tako, ili drljaca ili greda za zatvaranje brazde ili sjetvospremac... Moze bilo koji od ovih strojeva, nema problema.

A ako je proljetno, sve sam iznad opisao i cim pitas na forumu sto raditi s proljetnom brazdom, vec si zakasnio ako nije pretanjurano ;)


Moje jesenje oranje je SVE podrljano u 2-3 dana, kako sam mogao stici. Na dio sam bacao umjetno i prosao sjetvospremacem i posijao zob, na jedan dio sam bacio umjetno i posijao proljetni jecam, dio je ostao podrljan i ceka sjetvu soje i kukuruza, gdje ce se ponavljati bacanje umjetnog tik pred sjetvospremac, obicno to bude dan prije sjetve. Prije bacanja gnojiva (ako ima vremena) uzmem tanjuracu i prednje baterije ispravim, a zadnje skroz iskosim i provozam se po jarcima, da ih malo poravnam, ali ih nikada ne zatrpavam skroz da se ne poznaju, zbog moje specificne konfiguracije terena. i onda gnojivo, sjetvospremac i sjetva iduceg, ili cak tog dana.

u svoj zbrci oranja proljetnog (uzeo zemlje u zakup tek pred sjetvu zobi, kad se snijeg poceo topiti) i nista, oranje i odmah tanjuranje i jednu malu njivu zaboravim istanjurati... Dosao sam drugi dan do nje i tanjuraca je samo odskakala od zemlje i nisam napravio nista. sad se samo nadam da ce biti neka dooobra kisa da to sredi za sjetvu kukuruza, a ako ne, reda radi cu ju posijati s kukuruzima "s tavana" jer ne gajim neku nadu cda cu ista uspjeti napraviti ako ta isusena zemlja ne dobije vlage.


Izvinite na dugackom komentaru

Probaj soju za zelenu gnojidbu umijesto kukuruza s tavana.
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,903
danas tanjurao kod bratića za krumpir...suha zemlja loše loše...nema baš vlage...:rolleyess:

DSC00638-1.jpg

DSC00637-1.jpg

DSC00635-1.jpg

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=z_yy_o-3lOM&feature=youtu.be[/YT]
 
V

VOJVODJANIN

Guest
Kod vas je još dobro.Da si snimao u Vojvodini....video bi se samo oblak prašine.Ova godina ne obećava ništa dobro.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
evo danas sam prošao jedan trag sa tanjuračom po strnjaku,kiše palo toliko da se več lagani praši,

Uploa

Uploaded with ImageShack.usded with [URL

Uploaded with ImageShack.us=http://imageshack.us]ImageShack.us[/URL]

Uploaded with ImageShack.usnikad toliko miševa nije bilo ali su ih familija roda potamanili po propisu
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,343
Inaće je već trebalo biti izorano, ali nema kiše,
tak da neznam ni jel se bude repica sijala.
Zbog toga sam posudio ovu tanjuraču i prešao da malo uništim
korov i da poravnam jarke od podrivanja.

DSC_0430Kopiraj.jpg


DSC_0433Kopiraj.jpg


DSC_0435Kopiraj.jpg


DSC_0436Kopiraj.jpg
 
B

Bobo

Guest
Tanjuranje s IMT 5106 i tanjuracom OLT drava 36

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=uFYN3BxfF04[/YT]

Prvi trag ide da je to milina. Za drugi trag je tanjuraca za broj-dva pre velika. Vuce ju inace ursus 160ks. Bojali smo se da nece ici, ali ako ju po strnjacima vuce MF 95ks, mora i Brena koja je dva cilindra i 10ks jaca od njega...

11kj u razbacanim parcelama mi je za jedan trag trebalo ravno 4 sata. potrosnja goriva zanemariva, nekih 30-40l plavog dizela...
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
E ova mu je "taman" ako ne i malo previse. Da treba brze potjerat bilo bi problema. Bitno da ide.
 
B

Bobo

Guest
Kako sam i napisao 2 broja previse... prednji tanjuri su poderani, davnih dana bili zreli za promjenu... znas kad se tanjuraca zastopala na prednjoj osovini ni 3 sekunde nakon sto sam prestao snimati...

Da su svi tanjuri zdravi i da to ide kako treba... Gadno bi Brena prdila... dizao sam tockove do kraja, ali dzabe, kad se prednji kraj tanjurace vozi na tuljcima a samo zadnji kraj odradjuje ozbiljniji posao.

32 diska za brenu prava mjera...
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
bobo, u tom slucaju imam tanjuracu za tebe. cak ima i jedan tanjur vise od ta 32. a i za cijenu bi se dogovorili :mrgreen:
 
B

Bobo

Guest
TOF 33 bi mi bila po mjeri, ali po cjeni daleko od onoga sto sam ja spreman odvojiti za tanjuracu... Ljudi su skloni pretjerivanju i sve preko 10 000Kn je po meni pre skupo da je ne znam u kakvom stanju (pricam o tanjuracama 32 diska, ukljucujuci i tof 33)

Ako se i bude kupovala tanjuraca, ici cu na naj jeftiniju mogucu varijantu a to ce biti vucena rumunjka. Za moju zemlju i vise nego dobar stroj...

Kico je rekao ovog ljeta da je gledao neke TOF-ice, pa ponudi, mozda mu se i svidi, a ako ne ima na njuskalu vuka 34 nosena pa neka si bira...
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
U svakom slucaju necu dat 30 ili 40 ili vise tisucki za ferocoop ili nesto slicno. jesu dobre samo i cijene su im paprene. Mislim da bi mi Tof_ica bila malo uska za Masnog, kolega ju ima i vuce je sa JD 3650 i taman mu pokriva trag kotaca, moram naci nesto malo šire.
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
zavisi za sta mislis koristiti tanjuracu.
za prasenje strnista komotno mozes vecu trazit. u biti i probao si, pa znas da ide.ta drava je vise nego duplo teza od tof-a. tof ima 800kg a drava 36 1990kg.
po brazdi isto nije nesto posebno tesko vuci ju sa 100ks. radio sam s njom i 70ks pa je islo..

sto se cijene tice, upravo listam njuskalo pa sam gledao jednu za 22tkn. a o cijeni nove da ne govorimo.
za tih 10ak tkn je znalo biti tof-a, ali bez boje i sa tanjurima toliko potrosenima da nemaju zube vise..
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Trebam tanjuracu za prvi prohod u proljetnoj predsjetvenoj pripremi i za strnjake.
do proljeca moram nesto rijesit, sjetvospremac ne zatvara jarke a roto drljacu sam u proljetnoj pripremi 100% izbacio.
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
zapravo je moj zadnji post trebao biti odgovor na bobin, ali dobro..
zasto se vracati na tanjuracu u vrijeme kada ju svi pokusavaju izbaciti iz upotrebe radi izvlacenja vlazne zemlje na povrsinu, a vlage u zadnje vrijeme stalno fali..?

kod mene ako bi nesto zamjenilo rd u proljece, to bi bila teska drljaca. ali s obzirom da soju sijemo u jednom prohodu a samog kukuruza nema previse, za sada to nije isplativa investicija..
 

Najnoviji postovi

Na vrh