• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tanjuranje

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,386
tanjuranje za repicu pocetkom 10.mj:

15475225540_831ff8a8b1_o.jpg


15040654753_4011a6968d_o.jpg


15637068406_36e74de849_o.jpg


15637066766_b2aeb275ef_o.jpg


15658106151_fb88124a5b_o.jpg


mislim da nikada nije bilo trave po oranju za repicu kao ove godine..
 

crni100

Član
Tu od
8 Sij 2013
Poruka
161
Uzorao sam malo dublje za maline sad planiram tanjurati pošto nemam iskustva sa tanjuračom zanima me kako ispravno tanjurati.

Namjeravam tanjuračom 24 disk koju sam već jednom posuđivao al nekako slabo mi izgleda pređeno dobijem brda i doline nekako.

Treba li prvo izravnati tanjure pa isječi ili odmah sa ukošenim tanjurima?

Koliko je puta potrebno proći i kako postici da ide tanjurača dublje?

Svaki savjet ce dobro doći.

Traktor je Imt 542.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,790
Ja idem prvo sa iskošenim diskovima, drugi prolaz ako je potreban onda ih izravnam i obavezno idem malo brže, naravno ako traktor može vući. Pošto ti vučeš 24 diska sa 542 onda mu baš i neće bit lako. Ako je zemlja teška i tvrda onda je normalno da tanjurača teže propada u zemlju, kod drugog prolaza je to već bolje. Nakon tanjuranja obavezno prođem sa drljačama, branama ili kako ih već tko zove i poravnam sve neravnine.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,902
Prvo ukosi, da ti isjece. U prvom prohodu stegni toplink, da prednje baterije nasjednu dublje. Sto dublje to bolje. Taj prvi prolaz radis u prvoj brzini. Drugi i treci prolaz raspustis toplink raspustis, da se prednje baterije malo podignu, tj. da se izravna nivo tanjurace. U drugom prolazu ispravis zadnje baterije, ostavis prednje ukosene, a u trecem sve izravnas. Ako imas neku gredu ili sinu, zavezi je s dva lanca na tanjuracu i udri. Drugi i treci prolaz u drugoj brzini :)
 

marijogjulic

Aktivni član
Tu od
26 Lis 2013
Poruka
526
Tanjuranje za pšenicu od neki dan :)

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=g3o6Mf-roXo[/YT]
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,902
@crni100, tanjuraj kad možeš ući u njivu. To je već teško za procijeniti, ali trebalo bi se svakako malo prosušiti, s obzirom na doba godine, neće se potpuno osušiti. Koliko sam shvatio, ti si već pokušavao tanjurati? Nisu sve zemlje iste, a nisu ni svugdje vremenski uvjeti isti. Nećeš tanjurati ako ti se zemlja lijepi na diskove. Inače, da je npr, proljetna brazda u pitanju, onda se tanjura najduže jedan dan nakon oranja, inače presuši pa samo zvoni po tanjurači.
 

jurica0301

Član
Tu od
4 Kol 2012
Poruka
149
Tanjuranje od danas. Išao sam poslije ručka jer ujutro nisam stigel. U brijeg sam išel u 1 brzoj na 1200-1500 okretaja. U dol sam išel večinom u 3 brzoj jer u 4 sam skoro opal sa sjedala. Na nekim mjestima sam u brijeg moral ići u 4 sporoj sa šperom. Evo i dva videa.
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=vS-OmdlEVWo[/YT]
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=lCKeOFNW0tw[/YT]
 

jurica0301

Član
Tu od
4 Kol 2012
Poruka
149
Bilo je korova i do 50cm. U brijeg nebudem mogel postići brzinu pa moj Imt 756 to ne bude nikak zaoral. U dol je druga stva .
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Kad svi patite na oranje u transportnim brzinama :)
Ja s 85 ks i 4 tone orem u 2.ili 3. Radnoj, s dvije ili 3 brazde, bitno da ide duboko a da traktor ne pati
 

jurica0301

Član
Tu od
4 Kol 2012
Poruka
149
Ja orem u brzini u kojoj traktoru nije teško. Ako ide u 1 brzoj zakaj bi oral u 4 ili 3 sporo . A imam plug koji je bil potrgani tri put i neda se naštelati. Možda budem posudel od prijatelja MF 80ks i Landsberg 2x14" okretač i s njim sve izorem.
Još moram kuruznicu potanjurati jer smo na ruke sve pobrali. Možda od šogora posudim tanjurače 32 diska jer su mi ove preuske i prelagan . Kukuruz je bil sav na ravnici pa nebu trebalo biti problema kod tanjuranja.
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,284
Ja se još uvjek pitam kakvu zemlju imaš ak oreš 1. brzom :(giggle):
Pa meni je u plugu pucalo u 4. sporoj
 

jurica0301

Član
Tu od
4 Kol 2012
Poruka
149
Tu zemlju u brijeg orem u 4( na nekim dijelovima i u 3) . U dol uvijek ide u 1 brzoj. Ta zemlja je srednje teška za obradu. Plug ne puca ali se daske izravnaju( jako loša kvaliteta cijelog pluga) .
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Tu zemlju u brijeg orem u 4( na nekim dijelovima i u 3) . U dol uvijek ide u 1 brzoj. Ta zemlja je srednje teška za obradu. Plug ne puca ali se daske izravnaju( jako loša kvaliteta cijelog pluga) .

Jura, imam ti ja jednu zemlju, mores dojti probati, sretan bus ak bu cigo isel u 2. Sporoj, to sam u dol, u breg se nemamo kaj spominati za drugu, i u prvoj mu dosta, imam i ja imt 756, samo je jenput bil strgan, sad sam ga slozil i ide ko beba, al je pojacan na svim kriticnim tockama, al u toj krasnoj zemlji i landsberg cvili i skriplje, koji je tri put kvalitetniji plug
 

jurica0301

Član
Tu od
4 Kol 2012
Poruka
149
Tu parcelu je pokojni Kitner regulel. U gornjem dijelu su bile gorice, a dole grabai tu je bila šuma(kesteni). On je sve panjeve izvadel i zatrapal tu grabu. Tak da je zemlja dosta dobra za obradu.
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Djeluje mi dosta veliki komad, di to imas? I lepo poravnano je, pokojni zvonko je bil pravi majstor s bagerom
 

jurica0301

Član
Tu od
4 Kol 2012
Poruka
149
Ta zemlja je prema Briški. Ima 3500 kvadrata. Mogla je biti 1.5ha ali neki nisu htjeli prodati zemlju a sad su ju zapustil .
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,569
Tanjuranje od danas. Malo je mekano al ide. Neda mi se cekat vise, sutra, preksutra bi poorao da ne mislim vise
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=hPuxI1U2OGk[/YT]
 

Najnoviji postovi

Na vrh