• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tecaj za herbicide i sl.

stjepan168

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2013
Poruka
957
Dali netko zna nesto o tim tecajevima ,navodno nekih 15tak sati.naravno uz placanje?????
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,422
Di si pozurio. Ministarstvo jos nije podjelilo licence predavacima tako da jos ni ne mozes ic na predavanja koja ce trajat 15 sati i kostati oko 600 kn.
 

stjepan168

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2013
Poruka
957
Ne zuri se meni,nego me zanima ko spada sve u to.? Oni koji imaju opg ili i oni sto sju 1/2 rali do ral.?
Ako platim tecaj kupim spric ,to mi je ove godine 1t kuruze,ili grijesim?
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,422
Ispit ce biti potreban od kraja studenog iduce godine svima koji kupuju pesticide. Bilo babi koja prska dvije ruze od usiju ili rataru sa tisucu hektara. Morat ce se obnavljat svakih 5 godina.
Ne kupuj bilo kakvu prskalicu jer obicne bez tri spremnika i protukapnih dizni se nece uskoro moc koristit.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
I kaj bi sad trebal ja, imam staru špricu koja je ko nova i u super stanju 400l i špricam 20-30 rali godišnje i sad odjednom nakon 25 godina se više nemože koristiti, koja je budala, ***** li mu mater samo to izmislila!?!

Komu da ja prodam tu špricu ako se takve s jednim rezervarom više nebudu smjele koristiti, ma to su gluposti.
Velika večina ljudi neče kupovat nove šprice, pogotovo oni koji imaju manje površine do 10 rali i ispod.
 

stjepan168

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2013
Poruka
957
Upravo tako,kaj se tice mehanizacije i kaj se tice znanja?
25 let si znal spricat i znal da moras imat masku,da nesmes spricat niz vjetar da nesmes ostatak blizu pitkd vode ispraznivat. Sad po novom ti to mora neko objasnit za tvoje novce.
Stvarno se dela telce od nas i trazi samo nacin da se lova izmuze.
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
Ma može se stara šprica koristiti samo ako prođe atest koji će se morati obavljati svake 3 godine. Što se tiče tečaja, obavezni su svi, koji koriste bilo kakve otrove proći i položiti te ste također obavezni pri primjeni sredstava imati iskaznicu i osobnu uz sebe, i na tečaj će se morati ići svakih 5 godina.
 

matijas311

Član
Tu od
19 Tra 2010
Poruka
243
Ko to sad treba polagati taj tečaj, onaj ko kupuje pesticide ili onaj ko prska s njima, ako se moje pg vodi na oca i vodi se da on kupuje pesticide, a nema nikakvog kontakta s njima, znači niti ih istovara kad ih dovezu niti s njima prska ili brat i ja koji smo prijavljeni ko zaposleni na pg i sve prskamo.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Upravo tako,kaj se tice mehanizacije i kaj se tice znanja?
25 let si znal spricat i znal da moras imat masku,da nesmes spricat niz vjetar da nesmes ostatak blizu pitkd vode ispraznivat. Sad po novom ti to mora neko objasnit za tvoje novce.
Stvarno se dela telce od nas i trazi samo nacin da se lova izmuze.
Dečki, nije baš tak. Uvijek se navči nekaj novoga, čak i od predavača koji nije nikad videl špricu ili se, pogotovo, njome i služil.

Ideja je da se malima neda živjeti, već da ih se natjera da rade nekaj drugo (jer im ova hrpa dozvola postaje preskupa), tak da ostanu samo veliki.

Tu je i prilika za novo zapošljavanje, za nove predavače, inspektore, suce i pravnike. Uglavnom, parazite kakvih je je EU prepuna.

Glede šprice: spremnik, regualator i pumpa ak su dobri, lako se dodaju protukapne dize, još jedna bačvica ili karnister za čistu vodu i to mora prolaziti.

Ali sve to se može izbjeći na način da se ne upisuju poticaji, da se proizvedena hrana proda za keš poznatim kupcima itd. ;)
Kakvi bi mi bili Hrvati kad nebi znali za...obići sustav :)
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Još ni predavaći nisu naučili znanje,tako da se ne treba sekirati,najveći problem bude u tome što recimo ti prskaš i sfali ti litra herbicida ,jer normalno svatko kupuje na knap,moraš doći kući sa polja ,obaviti sve one blabla radnje,i ići kupiti osobno tu litru herbicida jer ti kao odgovorna osoba imaš samo uvjerenje na gospodarstvu da smiješ sa njime raditi,bez veze da boli glava koja budala piše takva pravila,što bi smetalo da pošaljem susjeda da ode po to,pa ne bude popio pola litre toga.Što se tiće prskalica,budemo mi to modernizirali,barem kod nas ima inovatora,ne dam im bijelu kunu za neku SF prskalicu za ovo mojih malo površina a uslužno ne idem i tako da se inspektori mogu napušiti trave ili one stvari,kao što ZJ kaže pa mi Hrvati a da ne možemo zaobići kakav propis ili pravilo:icon_rofl::icon_rofl:
 

TX75

Dobro znana faca
Tu od
5 Srp 2007
Poruka
1,276
Ko to sad treba polagati taj tečaj, onaj ko kupuje pesticide ili onaj ko prska s njima, ako se moje pg vodi na oca i vodi se da on kupuje pesticide, a nema nikakvog kontakta s njima, znači niti ih istovara kad ih dovezu niti s njima prska ili brat i ja koji smo prijavljeni ko zaposleni na pg i sve prskamo.

Koliko sam ja shvatio (jutros sam bio na predavanju gdje je bilo govora o tome) osoba bez tečaja neće moći kupiti sredstvo niti osobe bez tečaja smiju primjenjivati sredstvo.
Uvjet za polaganje je najmanje osnovna škola, i uplata naravno.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
... pa mi Hrvati a da ne možemo zaobići kakav propis ili pravilo:icon_rofl::icon_rofl:
Ili potkupiti inspektora domaćim sirom i vrhnjem, možda još s malo narezanog pod 45°, zavisno o težini prekršaja :)
Dečki, kak god bilo, uskoro budu građani počeli obilaziti sela u potrazi za hranom...pa je bolje biti spreman i imati.
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
ali,ruku na srce...vecina nas je vozila auto prije nego smo zavrsili autoskolu,ali nismo bas vozili nesto previse po prometu bez vozacke(cast izuzetcima)..logicki da treba poloziti za upotrebu sredstava za zastitu bilja jer je poljoprivreda veliki potrosac opasnih sredstava-zagadivac okolisa nestrucnim rukovanjem doticnih...veliki dio poljoprivrednika nema poljoprivrednu skolu ili poljo.fakultet,mozes li lijeciti ljude ili zivotinje a da nisi dr???tko bi od vas pristao da mu je doktor zavrsio pr.zidarsku skolu?da nekazem mesarsku jer bi vec bio kvalificiran:)
mislim,pa ipak su to teski otrovi i trebalo bi imati barem tecaj za to...
puno ljudi radi greske u upotrebi istih, evo neki meni poznati primjer: ide se u suzbijanje leme s utoskom vode od 500L/ha i nema efekta.pa normalno da nema kad je to skoro navodnjavanje a ne prskanje,2/3sredstva zavrsi na podu...ili zastita kukuruza zemljisnim herbicidom vjetar oko 12m/s a ovaj radi maglu ali maglu!ja oko 300m od njega niz vjetar i osjetim s kojim sredstvom sprica,sretnemo se nakon 2tj i pitam ga kak uspjelo spricanje s laudisom(ima specisican miris u odnosu na druge) kaze nikak,nikad vise to sredstvo i cudi se kak samo znam cime je spricao... mozda se i cini glupo ali je itekako potrebno!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Zombie, komentiram to zato jer se kod nas sve svodi na papir, a ne na znanje.
To je najveći problem.

S ostalim se slažem.
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Nisu bas svi neuki i da ne znaju primjenjivat odredjena sredstva ali cinjenica je da ima pacijenata. Po meni sve ovo se radi samo sa ciljem da se uzmu novci. Znadu dobro i stari djedovi kako se sprica i omjere slagat i ne ne ic po vjetru i zastitit sebe i drugoga od kontakta sa otrovom te da se visak ne odljeva uz kanal ili potok ali uvjek dobro dodje edukacija i naucit nesto novo a to svakako nebi trebalo kostat 500-600 kuna ili 100e... to je otimacina! Koliko bi onda trebali ucitelji ili profesori zaradjivat? Zaposlit ce 100-tinjak ljudi koji ce nas poducavat, zaradit ce si place a i drzava (Linić) si bude cuknula malo u proracun i to tak ide. Da je barem s tim kraj raznim nebulozama i glupostima koje nam se serviraju ali nije, bit ce jos na tone smarajucih izmisljotina.
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
valjda ce nekakvo znanje trebati stajati iza tog papira..i da odes tih 15 sati tamo samo odslusat,pa nesto sigurno budes zapamtio a ako si normalan nesto i budes primjenio,ako ne zbog toga sto su tamo rekli onda barem zbog znatizelje:) NITI JEDAN TECAJ U ZIVOTU NIJE BEZVEZE!! znanje je ono sto ti nikad nitko nece moci oduzeti,mozda ti dobro dode ali malo je onih koje su te srece da im netreba...a cijena 600kn??to je 1,5ha zastite za kukuruz..koliko ces novaca potrositi na zastitna sredstva u 5god koliko bude "trajala" licenca ili kako god to bude definirani??
znam ja i one dedeke koji su procitali 4L/ha ali budem dao 6Lda bude sigurno..
ljudi,cemu se svi okrecete u proslost???? ne zivi se u proslosti vec u sadasnjosti s pogledom na buducnost jer ako budes gledao previse nazad mogao bi se izgubiti ili zabiti u stup...

i ja bi htio da nas nezaje... razni inspektori,da nam ukinu svu dokumentaciju ali vidimo da to neide tako vec kontra..ili se mozes prilagoditi sustavu ili te sustav bude pregazio..to je cinjenica
 
Posljednje uređivanje:

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Nemam nist protiv samo danas sutra ce nas trazit da polazemo kako pravilno sjedit u traktoru ili kako noge oprat sebi a kako zeni... i naravno to cemo dobro platit.
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,422
Kakvi bi mi bili Hrvati kad nebi znali za...obići sustav :)
Budimo realni kad ovi eu paraziti smisle nesto novo i najdomisljatiji Hrvati blenu na to. Ipak im je jedini posao smisljati kako nam izbit novce iz dzepa.
Slazem se da se svasta moze korisnog naucit ali valjda za to postoji savjetodavna sluzba koji su nam mogli organizirat obavezna predavanja
 

tibor88

Aktivni član
Tu od
3 Ruj 2007
Poruka
2,397
kod nas su na predavanju rekli da savjetodavna trazi od ministarstva dozvolu da izadju sa cijenom od 300kn za tecaj. e sad, sta ce i kako na kraju biti jos ni oni sami ne znaju. ima jos oho-ho vremena do toga svega..
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Svi ovi pacijenti iz @zombievog posta koj itako rade, njima ni tečaj neče pomoći, ni nove šprice s 3 ili 5 rezervara, to da se razumijemo, to su takvi ljudi.
A mi ostali koji znamo kako se rukuje sa špricom i otrovima, nama je to jasno i bez tečaja, ali zbog tog papira budemo morali to odslušati i platiti.

Dok ja mjenjam dize na staroj šprici čudno me gledaju i dok pošpricam s kontaktnim 2 rali s 300 l vode još me čudnije gledaju :)
Može i stara obična šprica posao odraditi kak treba, samo se treba s njom malo poigrati i ja bi htio novu špricu da mogu špricati odmah 4-5 rali s njom odjednom...al nejde to nabrzinu.
 
Na vrh