• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tehnički pregled i registracija motokultivatora

VikendSeljacina

Aktivni član
Tu od
4 Ruj 2010
Poruka
203
Naletio sam na ove podatke na CVH pa evo:
Motokultivator kao samostalno vozilo se ne može registrirati, ali se može registrirati motokultivator s priključkom. Odgovor kako registrirati motokultivator s priključkom dan je 1997. godine u biltenu 32., pitanje broj 170. Ovom prilikom još jednom ga prenosimo.
Motokultivator s prikolicom treba registrirati kao RADNI STROJ.

Motokultivator na fotografijama ima jedno sjedeće mjesto (naslon sjedala je stranica sanduka), dva stražnja trokutna, bočne i prednje katadioptere, kotači su postavljeni pod sanduk pa nije potrebno zahtijevati dodatne blatobrane, a vozilo je opremljeno radnom i pomoćnom kočnicom.

Motokultivator s priključkom spada u vrstu vozila "RADNI STROJ" te ga kao takvog treba i registrirati. Kako u tablici oblika karoserije za radni stroj ne postoji: "motokultivator s priključkom" treba koristiti šifru 717 - "Za prijevoz tereta".

Kao dokaz o vlasništvu treba koristiti samo dokumente motokultivatora, a ne i priključnog vozila. Valjani su: originalni račun, kupoprodajni ugovor ovjeren kod javnog bilježnika te izjava o vlasništvu uz dva svjedoka ovjerena kod javnog bilježnika.

Prilikom tehničkog pregleda ovakvog vozila treba zahtijevati postojanje radne i pomoćne kočnice koja može djelovati samo na osovinu priključnog vozila. Na stražnjoj stranici priključnog vozila moraju se postaviti dva crvena katadioptera u obliku jednakostraničnog trokuta, s vrhom okrenutim prema gore i stranicom veličine najmanje 15 cm. Na prednjoj stranici priključnog vozila moraju biti postavljena dva bijela katadioptera i to ne trokutasta oblika. Ako su kotači priključnog vozila izvedeni van sanduka onda moraju imati blatobrane i to tako da blatobran s prednje strane kotača pokriva najmanje gornju trećinu kotača, a sa stražnje strane kotača blatobran mora pokrivati najmanje polovinu promjera kotača opterećenog vozila. Registarska pločica postavlja se na stražnjoj strani priključnog vozila, između katadioptera.

U prometne dokumente, u rubrike Marka vozila, Tip vozila, Boja vozila, Broj šasije, Država proizvodnje, Godina proizvodnje, Datum prve registracije, Vrsta motora, Snaga motora i Radni obujam motora treba upisati podatke za sam motokultivator, a u rubrike Broj mjesta za sjedenje, Dopuštena nosivost, Masa praznog vozila, Najveća dopuštena masa, Broj osovina, Broj pogonskih osovina, Dužina vozila, Širina vozila, Visina vozila, Broj kotača i Veličina guma treba upisati podatke promatrajući cijelo vozilo, odnosno motokultivator s priključkom. Broj mjesta za sjedenje može biti 1 ili 2, zavisno od izvedbe priključnog vozila. Podatke koji će uglavnom biti nepoznati (podaci o dimenzijama i masama vozila) može utvrđivati bilo koja stanica za redovni tehnički pregled s tim da se dimenzije vozila utvrđuju pomoću metra, a mase vozila se utvrđuju vaganjem. Prilikom određivanja nosivosti ovakvog vozila treba voditi računa da je najveća dopuštena masa ovakvog vozila 750 kg, te od ove vrijednosti treba oduzeti masu praznog vozila (izvagana vrijednost) kako bi se izračunala nosivost.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,499
i da li se onda dobije tablica ili samo dobiješ dokumente,i koliko košta taj sport....:scratch
 

VikendSeljacina

Aktivni član
Tu od
4 Ruj 2010
Poruka
203
Samo se prvi puta ide sa strojem na tehnički, kasnije se samo plača i ovjeravaju papiri.
Ako prikolica nema papire mora se atestirati (oko1000kn)
Moram poslati podatke o stroju u CVH da mi iskalkuliraju cifru.
Za tablicu nisam siguran,ali po logici stvari trebala bi biti na prikolici.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,499
kod mene je problem kaj uopće nemam papira.....:scratch
 

VikendSeljacina

Aktivni član
Tu od
4 Ruj 2010
Poruka
203
Nemam ni ja, a vjerujem i večina ovdje na forumu.
Mislim da se to rješava kod bilježnika sa dva svjedoka,barem sa tako ja shvatio tekst.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,499
razmišljao sam o registraciji pošto sam dosta na cesti,a i u zadnje vrijeme ide dosta stranaca sa kamperima kroz moje selo pa da ,nedaj bože da zakačim koga,i eto ti pizdarije...
 

VikendSeljacina

Aktivni član
Tu od
4 Ruj 2010
Poruka
203
Svaki izlaz na cestu bilo koje vrste može se pretvotiti u katastrofu ako dođe do sudara.
Moram ovaj vikend uzeti mjere prikolice i sve poslikati te poslati podatke na obradu.
 
D

drstoka

Guest
Svaki izlaz na cestu bilo koje vrste može se pretvotiti u katastrofu ako dođe do sudara.
Moram ovaj vikend uzeti mjere prikolice i sve poslikati te poslati podatke na obradu.

Što je na kraju s tim? Koliko košta registracija odnosno nakon toga davanja svake godine za produženje prometne dozvole?
 
D

dado31crazy

Guest
Vidim da je tema zamrla,ali trebam informaciju,pa mozda ako je neko upucen. Danas sam bio na stanici za teh. pregled vozila i vele mi da trebam imat svijetlosnu signalizaciju na prikolici motokultivatora,zmigavce i sl.. cak stop svijetlo je potrebano ako motokultivator ide preko 25 km/h..Sad ne znam dali su mi to samo tako iz glave izbacili,da me se rijese, ili je to nesto postrozeno,ali eto odmah su mi u mom rekli da u mom kraju niko jos nije registrirao motokultivator sa prikolicom..
 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Kod nas nemora signalizacija,cak ni svetla,najbolje ti je otvoriti oglase i naci neki registrovan mtk i videti imali on signalizaciju,
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,499
kada sam ovo proljeće išao kod mene za registrirat dečki na tehničkom se samo nasmijali.....kažu da je to laka prikolica i da ne podliježe teh. pregledu...
ali su rekli ako je ispravna i nema prerada da nemam straha za policiju,ali opet kaj ak me netko štrjafa,ili nedaj bože pogodi,mogu se fućkat...
 
D

dado31crazy

Guest
Ma to i mene muci, isao bih na cestu, a ceste su kod mene prometne.. Nista jos jednu rundu cu sa njima na stanici za tehnicki :) sta saznam javim na temu..
 
Tu od
3 Srp 2013
Poruka
52
Vidim da je tema zamrla,ali trebam informaciju,pa mozda ako je neko upucen. Danas sam bio na stanici za teh. pregled vozila i vele mi da trebam imat svijetlosnu signalizaciju na prikolici motokultivatora,zmigavce i sl.. cak stop svijetlo je potrebano ako motokultivator ide preko 25 km/h..Sad ne znam dali su mi to samo tako iz glave izbacili,da me se rijese, ili je to nesto postrozeno,ali eto odmah su mi u mom rekli da u mom kraju niko jos nije registrirao motokultivator sa prikolicom..

Zato treba zemljište biti uz kuću pa na prometnicu nema potrebe izlaziti s kultivatorm, nego terencem. :eek::
 

vuki6

Novi član
Tu od
4 Sij 2014
Poruka
22
da malo razjasnim,nekome će možda pomoći:
članak 2., stavak 34. zakona o sigurnosti prometa na cestama: RADNI STROJ je motorno vozilo kojem je osnovna namjena obavljanje određenih radova vlastitim uređajima i opremom (kombajn, valjak, grejder, motokultivator s priključkom, kosilica, viljuškar, kombinirka itd...)
članak 255.stavak 2. istog zakona glasi: radi provjere tehničke ispravnosti motornih i priključnih vozila, OSIM RADNIH STROJEVA, obavljaju se tehnički pregledi tih vozila

Dakle,radni strojevi člankom 255 zakona o sigurnosti prometa na cestama ne idu na tehnički pregled!, ali ako ih vozite cestom oni moraju biti registrirani !

Kod registracije motokultivatora( on spada u kategoriju radni stroj) za isti dobijete tablicu i prometnu dozvolu koju svake godine produžujete kao i traktor i auto ali nevozite kultivator na tehnički jer se on nepregledava, samo papire nosite i plaćate određena davanja na registraciji.
Znači ako ga nije potrebno voziti na tehnički nitko nemože ni vidjeti ili tražiti da ima svjetla , žmigavce ili kaj ja znam kaj kad ga nemora ni vidjeti, potrebni su samo papiri! Iznimka je kod prve registracije radnog stroja kada na tehničkom moraju utvrditi dimenzije radnog stroja, masu, snaga motora itd ako to nije navedeno u računu ili negdje u papirima proizvođača radnog stroja!

Ako imate kakvih pitanja u vezi tehničkog pregleda i registracije stojim na raspolaganju, ako i neznam sve o tome brzo ću naći odgovor!
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,499
samo ti se prikolica registrira,Bertolini je tako imao svoju registriranu...
 

vuki6

Novi član
Tu od
4 Sij 2014
Poruka
22
Imaš tu gore članke zakona pa čitaj,ako nevjeruješ meni otvori si zakon o sigurnosti prometa na cestama! MOTOKULTIVATOR je Radni stroj a prikolica je priključno vozilo! To gore sam napisao zato što znam šta pišem a u temi je riječ o motokultivatoru a ne o prikolici!
Sory kolega ali nisi u pravu!
Ako i jesi u pravu onda i ta prikolíca tj.tada je to PRIKLJUĆNO VOZILO mora imati i signalizaciju.
Moguće je da je i tako napravljeno ali, policija ti tada na cesti piše kaznu za neregistrirani radni stroj tj.kultivator! A ti im objasni da si u pravu!
Ako si ti na tehnikom pitao za taj svoj Labinac i ako su ti za njega rekli da je to laka prikolica, odgovorno tvrdim da ti je krivo rečeno i da netko nezna svoj posao!
Ljepo si gore napisao...kaj ak me netko štrajfa...niš posebno,al kaj ako ti nekog štrajfaš??

MTD001 da Vam/ti pomognem još malo ako želite a i još za one koji imaju slíčne probleme...ako nemate papire za svoj labinac i to možete rješiti sa izjavom i svjedocima kod javnog bilježnika,potom na tehnicki pa u MUP i problem riješen.
Ako trebate pomoć tu sam! Pozz...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,499
ma lako meni za papire,samo ti kažem da su mi se smijali na tehničkom kada sam im rekao da bi htjel registrirat sve u kompletu...
 
Na vrh