• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tehnološke upute za integriranu proizvodnju povrća

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
ako ja imam 24 plastenika i 12 parcela obične proizvodnje povrća, imal bi i papirologije za svaki plastenik i svaku parcelu...ukupno 3500 kvadrata plastenika i 3 hektara vanjskih površina
analiza plastenika jednom godišnje, otvorenih parcela jednom u tri godine-nitratna direktiva
čini mi se još nekakva analiza biljaka ili štogod...
pa još malo nekih izmišljotina...
a poticaj mogu dobit na to sve kaj imam cijelih 7000 kuna
nemogu platit ni osnovnu analizu na nivou godine...
matematike u pm!

ima švercera, a ja kupujem pištolje i branim svoje!
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Čitam upute i čini mi se da je kao SF. Analize vode, analize tla, plodored, ograničavanje upotrebe zaštitnih sredstava, vođenje raznoraznih evidencija... Zanima me tko će sve ovo iskontrolirati? Po ovome bi svaki seljak morao zadužiti jednog inspektora :roll: . Imam nešto više od 1 ha povrća. Sve prodam na malo (Dolac).
Ne primam nikakve poticaje, a i nisu mi potrebni. Zar se nama malim proizvođačima isplati ulaziti u integriranu proizvodnju? Tko će platiti te sve analize, imati stalno raznorazne kontrole nad vratom? Što ako se prekrše upute i zakon, gubi se pravo na poticaj, vraćaju se već primljeni poticaji, plaćaju penali? Što je s onima koji navodnjavaju iz tekućica, kako mogu utjecati na sadržaj hranjivih i otpadnih tvari u vodi, tko zna što je tko ispustio uzvodno. Sve to poskupljuje cijenu finalnog proizvoda, kako konkurirati već i sada preniskim cijenama? Za tih par tisuća kuna poticaja malim proizvođačima se ne isplati gnjaviti s ovim, a gotovo sam siguram da će imati veće prinose i manje troškove konvencionalnim pristupom. Većinu stvari iz uputa i primjenjujem, ne zato što to EU nalaže nego jer nastojim maksimalno smanjiti troškove. Integrirani način uzgoja mi ima smisla jedino za velike proizvođače. Za nas male je ili eko ili konvencionalan pristup. Dok se za konvencionalnu proizvodnju ne budu plaćali penali i slobodno budemo proizvodili kao i dosad ja ostajem kod nje.
Neće nam biti lako ni u konvencionalnoj proizvodnji,inspekcije će radit posao(zbog proračuna),uzet će na tržnici uzorak povrća i jao si ga nama...,a kontrola zemljišta, isto....ekologija....nažalost morat ćemo se i mi u kovencionalnoj držat regula napisanih od strane Brisela...ali ne baš u tako strogom obliku kao u integriranoj proizvodnji.
A drugo sve teže će konvencionalna proizvodnja naći kupca....tako da nam ostaje,jao si ga nama...u Sloveniji konvencionalna proizvodnja gubi potražnju na tržištu iz dana u dan,a u djećje vrtiće,bolnice....,ulazi samo proizvod proizveden u integ.i ekološkoj proizvodnji.
pozz!
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Čitam upute i čini mi se da je kao SF. Analize vode, analize tla, plodored, ograničavanje upotrebe zaštitnih sredstava, vođenje raznoraznih evidencija... Zanima me tko će sve ovo iskontrolirati? Po ovome bi svaki seljak morao zadužiti jednog inspektora :roll: . Imam nešto više od 1 ha povrća. Sve prodam na malo (Dolac).
Ne primam nikakve poticaje, a i nisu mi potrebni. Zar se nama malim proizvođačima isplati ulaziti u integriranu proizvodnju? Tko će platiti te sve analize, imati stalno raznorazne kontrole nad vratom? Što ako se prekrše upute i zakon, gubi se pravo na poticaj, vraćaju se već primljeni poticaji, plaćaju penali? Što je s onima koji navodnjavaju iz tekućica, kako mogu utjecati na sadržaj hranjivih i otpadnih tvari u vodi, tko zna što je tko ispustio uzvodno. Sve to poskupljuje cijenu finalnog proizvoda, kako konkurirati već i sada preniskim cijenama? Za tih par tisuća kuna poticaja malim proizvođačima se ne isplati gnjaviti s ovim, a gotovo sam siguram da će imati veće prinose i manje troškove konvencionalnim pristupom. Većinu stvari iz uputa i primjenjujem, ne zato što to EU nalaže nego jer nastojim maksimalno smanjiti troškove. Integrirani način uzgoja mi ima smisla jedino za velike proizvođače. Za nas male je ili eko ili konvencionalan pristup. Dok se za konvencionalnu proizvodnju ne budu plaćali penali i slobodno budemo proizvodili kao i dosad ja ostajem kod nje.
Meni je osobno interesantno kako se nigdje kod povrća ne spominje GMO...
To bi kao trebala biti proizvodnja da se zaštiti priroda,zemljište,vode...a što je sa zaštitom zdravlja ljudi koji će to konzumirati...opće je poznato da GMO biljke uzrokuju rak,od kojeg svake godine umire sve više ljudi...
Prošle godine dozvoljena je sadnja GMO krumpira u EU,sa ubačenim genom polarne ribe moguće ga je skladištiti puno duže od običnog krumpira...
GMO rajčicu jedemo već 10 godina i postalo nam je normalno da paradajz mora biti tvrd i stajati najmanje 2 tjedna...o jagodama da ne govorim...
Meni je drago da je većina ljudi počela razlikovati GMO paradajz od domaćega i dok god je to tako ja ću ga saditi,pa makar sjeme morao nabavljati van granica Hrvatske...
A ako će me ograničavati sa nekakvim zakonima i normama,postoje i sretnije zemlje za život od članica EU...
 

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
295
Meni je drago da je većina ljudi počela razlikovati GMO paradajz od domaćega

A po ćemu se razlikuje GMO rajčica? Mislim, kako je prepoznati u trgovini ili na tržnici? Kod nas u HR još uvijek ljudi kupuju voće i povrće temeljeći se na izgled. Ako je lijepo može proć ako je ružno znači da nije dobro. Jedino sam primjetio kod turista (Njemaca, Austrijanca i Slovenaca) da traže ili bio proizvod ili proizvod nekih domaćih starih sorti, raspituju se da li je ili nije tretirano. Nije im mrsko kupit malu račicu nepravilnog oblika ili sa kojom točkicom.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
A po ćemu se razlikuje GMO rajčica? Mislim, kako je prepoznati u trgovini ili na tržnici? Kod nas u HR još uvijek ljudi kupuju voće i povrće temeljeći se na izgled. Ako je lijepo može proć ako je ružno znači da nije dobro. Jedino sam primjetio kod turista (Njemaca, Austrijanca i Slovenaca) da traže ili bio proizvod ili proizvod nekih domaćih starih sorti, raspituju se da li je ili nije tretirano. Nije im mrsko kupit malu račicu nepravilnog oblika ili sa kojom točkicom.

U trgovini takvu rajčicu ne buš našal...jer ona ne trpi transport i postaje ubrzo mekana...
Sjećam se davnih dana kad sam se počeo baviti prodajom voća i povrća i išao u dolinu Neretve po paradajz...brali su ga skroz zelenog,da može duže stajati i trpiti transport...otkada je GMO u igri to više nije potrebno...
Kod nas ne postoji kultura kupovanja,kupuje se opipom,a nitko ne gleda kličak voća ili povrća,koji govori o svježini robe...
U pravilu su sve stare sorte dosta nepravilnog oblika i nisu tvrde i zelene iznutra...
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
Meni je osobno interesantno kako se nigdje kod povrća ne spominje GMO...
To bi kao trebala biti proizvodnja da se zaštiti priroda,zemljište,vode...a što je sa zaštitom zdravlja ljudi koji će to konzumirati...

Kod nas je po meni najveći problem i zagađivač prirode neuređena kanalizacijska mreža. Malo gradova ima pročiščivače otpadnih voda, o selima da ne govorim. Na nama seljacima će trenirati strogoću, a pitanje enuređene kanalizacije se rijetko poteže. :scratch Što je s velikim firmama koje ispuštaju otpade vode u kanalizaciju,rijeke... njihove količine i tvari su puno opasnije od naših nitrata.


http://www.vecernji.hr/vijesti/radn...izlijevali-smo-zivu-kod-rugvice-clanak-371078


http://www.vjesnik.hr/Article.aspx?ID=BEC57742-9380-47B1-AA4C-6AB6F712F72F


http://www.sisak.info/opet-rafinerija-zagadila-rijeku-savu/


Primjera ima u nedogled. O tome ja pričam. Seljak navodnjava nizvodno od mjesta kontaminacije rijeke. Izađe mu inspekcija i uzme uzorke s njive. Analiza pokaže da u tlu ima višestruko veće koncentracije teških metala od dopuštenih. Slijedi kazna, zabrana proizvodnje povrća, a seljak ni kiv ni dužan. :scratch Svojevremeno sam iz pouzdanog izvora dobio informaciju kad je bila ona afera sa neispravnim cijevima u zgradama na Vrbanima da uopće nije bio problem u cijevima u zgradama. One su bile ispravne. Problem je bio u vodi. Voda iz crpilišta ide ispod odlagališta smeća Jakuševac. Cijevi su stare i puštaju na puno mjesta. Pitka voda se miješa sa otpadnim vodama ispod smetlišta. Zato je Bandić tako oduševljeno ispijao vodu na onom hidrantu. Bilo je lakše optužiti javno građevinara (koji je za veliku cifru pristao na igru) nego preuzeti odgovornost zagađene vode za cijeli grad Zagreb.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
I zatvoreni sistem hidroponske proizvodnje su strpali u integriranu...:madmana:
Sve mi to miriši na mito i korupciju,jer su lokalni tajkuni i šerifi podigli hektare i hektare hidroponije...a treba im ovakav zakon da mogu prodati hidroponsko smeće...i još će to ljudi kupovati označeno markicom bio:rolfer:
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
I zatvoreni sistem hidroponske proizvodnje su strpali u integriranu...:madmana:
Sve mi to miriši na mito i korupciju,jer su lokalni tajkuni i šerifi podigli hektare i hektare hidroponije...a treba im ovakav zakon da mogu prodati hidroponsko smeće...i još će to ljudi kupovati označeno markicom bio:rolfer:


Sve je moguće, kod nas nikad nije dosadno, svaki dan neko novo iznenađenje.

ZATO VOLIM HRVATSKU.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
I zatvoreni sistem hidroponske proizvodnje su strpali u integriranu...:madmana:
Sve mi to miriši na mito i korupciju,jer su lokalni tajkuni i šerifi podigli hektare i hektare hidroponije...a treba im ovakav zakon da mogu prodati hidroponsko smeće...i još će to ljudi kupovati označeno markicom bio:rolfer:


To sa hidroponima ni meni nikako neide pod kapu. Ako se traži plodored onda tu hidroponija nebi trebala imati mjesta.

Bio u austriji kod proizvođaća koji isključivo rade hidroponiju i svi su u integriranoj proizvodnji, pa nisam vjerovao da to može tako. A paprika ima toliko dušika u sebi da ima ljubičasto-zelenu boju lišća pa nek mi onda netko prića o normama dušika koje se smiju u određenom vremenskom periodu dodati.

Iza mene je jedna godina integrirane proizvodnje i nije bilo nekih specijalnih inspekcija. Sad mi drago što sam ušao lani jer svake godine će biti sve više kojekakvih obaveza za voditi evidenciju, lakše se priviknuti.
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Neće nam biti lako ni u konvencionalnoj proizvodnji,inspekcije će radit posao(zbog proračuna),uzet će na tržnici uzorak povrća i jao si ga nama...,a kontrola zemljišta, isto....ekologija....nažalost morat ćemo se i mi u kovencionalnoj držat regula napisanih od strane Brisela...ali ne baš u tako strogom obliku kao u integriranoj proizvodnji.
A drugo sve teže će konvencionalna proizvodnja naći kupca....tako da nam ostaje,jao si ga nama...u Sloveniji konvencionalna proizvodnja gubi potražnju na tržištu iz dana u dan,a u djećje vrtiće,bolnice....,ulazi samo proizvod proizveden u integ.i ekološkoj proizvodnji.
pozz!

Ovo je realno razmišljanje i potpuno se slažemo. Još jedna stvar, uopće nije bitno čije su to direktive(Brisel ili recimo Tokio) i da li će nas inspekcije maltertirati nego je konačno vrijeme došlo da se zamisle svi oni koji nisu ekološki osvješteni i koji su max koristili pesticide ne razmišljajući o zdravlju ljudi, životinja i prirode - samo zarada.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
Ovo je realno razmišljanje i potpuno se slažemo. Još jedna stvar, uopće nije bitno čije su to direktive(Brisel ili recimo Tokio) i da li će nas inspekcije maltertirati nego je konačno vrijeme došlo da se zamisle svi oni koji nisu ekološki osvješteni i koji su max koristili pesticide ne razmišljajući o zdravlju ljudi, životinja i prirode - samo zarada.



a što s onima koji koriste praktično samo umjetna gnojiva, i to u količinama koje si mogu priuštiti a u stvari su možda 50% stvarno potrebnih?
a što s onima koji su prisiljeni okopavati svoje povrće jer nemaju par stotina-tisuća kuna za pesticid?
a što s onima koji proizvode i prodaju svoj proizvod, a i sami ga koriste u svojoj obitelji za prehranu jer su sigurni da proizvod nije kontaminiran?

rekao sam, neću ići u integriranu, neću u ekološku, neću u arkod, neću poticaje, neću plaćati idiotarije i voditi evidencije...
ali ću uvijek i svakome garantirati svojim imenom, znanjem i ugledom da proizvod koji od mene kupi može dati svome djetetu, bolesniku ili kome god...
nek si ga analizira tko hoće, na način koji god želi, samo da mene to ništa ne košta...
gledam proizvođače mlijeka i način na koji su ih doslovno masakrirali...osobno sam bio na sabirnom mjestu u svom selu kad su svi uzorci uzeti od JEDNE krave, a analiza je bila u rasponu od III do ekstra klase, radilo se o desetak domaćinstava u kojima je bilo od 1 do 5 krava.
DANAS NITI JEDNO VIŠE NE POSTOJI!!!
zbog toga nemam povjerenja u nekakve analize u bilo kakvoj proizvodnji sve dok ne bude postojao dovoljan broj neovisnih labaratorija u kojima će se moći usporedno obaviti analiza jednog uzorka na više mjesta.
bit će kako bude, recite da sam lud i zaostal, ali ja ću tjerati po svom pa dok ide...
ne tako davno sam se susreo s prijetnjom tipa "ako nemaš parcele u arkodu i upisniku nećeš moći prodavati povrće"...
e pa upisao sam parcelu, cijelu jednu i to tako veliku (1800 kvadrata) da je ispod praga za pojedinu kulturu povrća, i nemam pravo na poticaj...ali parcelu imam, zar ne?
treniranje strogoće na meni neće igrati, ne želim ovim postom nikog preorijentirati na svoju stranu ali želim vam dati do znanja da postoji i drugi put...zasada...:mrgreen:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Gledaj, onak kunski razmišljajući to je tako kak ti pišeš. Najslađa kuna je ona prodana na crnjaka, no što je onda s nama koji uredno vodimu svu dokumentaciju? Možda smo u tvojim očima budale, možda i nismo, ne dira me posebno ko šta misli. Dira me jedino što inspekcije umjesto da obilaze one koji rade mimo zakona obilaze one koje nebi trebale.

Da bude omah jasno, nitko od nas nije nešta presretan što mora to voditi, hrpa je tu papirologije i uz sav posao teško se stigne. Stvar je u tome kad bi baš svatko u ovoj j.benoj državi radio na crno, tko bi punio proračun? Tako gledajući bilo bi onda realno npr. napraviti tvornicu namještaja i mirno prodavati po sajmovima, ne naplaćivati pdv i svi sretni?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
nije moja kuna na crnjaka ako sam platio pdv na sav repromaterijal, a ne odbijam si ga...
platim i sva davanja na placu, i opet plus pdv,
platim gorivo plus pdv,
registraciju vozila plus pdv,
slažem si plastenike, znači sav materijal plus pdv, kupim si stroj plus pdv...
to se zove generiranje potrošnje, i dok ja tako radim svejedno ima država svoj pdv na meni...
s druge strane nisu ni malim prstom mrdnuli da bi nam u bilo čemu pomogli, nego nas šamaraju uvozničkim lobijima, ne pokušavaju urediti tržište niti se trude kazniti švercere po tržnicama...
jer na svaku benu koja proizvodi dolazi deset pametnih koji samo sjednu u auto rano ujutro i odvezu se na zelenu, dovezu tu robu na tržnicu, uredno je deklariraju pod svoju i prodaju...a nisu niš generirali niti baš puno pedeveja platili na to...
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
nije moja kuna na crnjaka ako sam platio pdv na sav repromaterijal, a ne odbijam si ga...
platim i sva davanja na placu, i opet plus pdv,
platim gorivo plus pdv,
registraciju vozila plus pdv,
slažem si plastenike, znači sav materijal plus pdv, kupim si stroj plus pdv...
to se zove generiranje potrošnje, i dok ja tako radim svejedno ima država svoj pdv na meni...
s druge strane nisu ni malim prstom mrdnuli da bi nam u bilo čemu pomogli, nego nas šamaraju uvozničkim lobijima, ne pokušavaju urediti tržište niti se trude kazniti švercere po tržnicama...
jer na svaku benu koja proizvodi dolazi deset pametnih koji samo sjednu u auto rano ujutro i odvezu se na zelenu, dovezu tu robu na tržnicu, uredno je deklariraju pod svoju i prodaju...a nisu niš generirali niti baš puno pedeveja platili na to...


Isto i kod mene, kao da sam ja pisao svoj slučaj. :prayer:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Isto i kod mene, kao da sam ja pisao svoj slučaj. :prayer:

Ako tak gledaš s tvoje strane si u pravu, s moje nisi. To što si platio pdv a nisi u sustavu pdv-a je tvoja stvar. Ja govorim o prodaji finalnog proizvoda, bez obzira na pdv. No prodaja na crno i prodaja legalnim putem su dvije sasvim drugačije priče i oni koji prodaju na crno misle da su u pravu i da treba varati državu kao što ona vara nas. Ostali koji prodaju legalno opet misle da su prevareni od strane države što ne stane na kraj švercu i sivoj trgovini jer takvi proizvođači plačaju sva davanja i nalaze se u nepovoljnijem položaju.

Ako ne računam plačanje pdv koji je tak i tak prolazna stavka, jer nije moj, ostala davanja prema državi godišnje iznose nekih 40-50 tkn godišnje.
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
Ako tak gledaš s tvoje strane si u pravu, s moje nisi. To što si platio pdv a nisi u sustavu pdv-a je tvoja stvar. Ja govorim o prodaji finalnog proizvoda, bez obzira na pdv. No prodaja na crno i prodaja legalnim putem su dvije sasvim drugačije priče i oni koji prodaju na crno misle da su u pravu i da treba varati državu kao što ona vara nas. Ostali koji prodaju legalno opet misle da su prevareni od strane države što ne stane na kraj švercu i sivoj trgovini jer takvi proizvođači plačaju sva davanja i nalaze se u nepovoljnijem položaju.

Ako ne računam plačanje pdv koji je tak i tak prolazna stavka, jer nije moj, ostala davanja prema državi godišnje iznose nekih 40-50 tkn godišnje.

Ja ne prodajem na crno, ja prodajem na tržnici i nisam obavezan davati račune niti biti u sustavu PDV-a. Znači ne varam državu, radim onako kako zakon dozvoljava. U zadnjih par godina uložio sam u proizvodnju više od 200 000 kn i bilo bi mi bolje da sam u sustavu PDV-a. Čak razmišljam da uđem jer planiram još neke veće investicije.

PS: nisam siguran i ispravi me ako griješim ali da bi bio korisnik poticaja moraš biti u sustavu PDV-a. Sigurno se tebi skupilo poticaja da poprilično smanjiš ovu cifru od 40-50 tkn godišnje. Ja nisam od države dobio niti kune.
 
Posljednje uređivanje:

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
U ovim uvijetima je trenutno nemoguće prodavati robu na tržnici i raditi sve po zakonu...
Više od 50% robe na tržnici prodaju tzv. poljoprivrednici,koji imaju negdje prijavljen komad zemlje i nisu nikad uzeli u ruke motiku niti išta znaju o tome poslu,niti ih to interesira...bitno da imaju komad papira da mogu prodavati "svoje" poljoprivredne proizvode...
Ne muče ih poplave,suše,mrazevi,tuče,mirno spavaju noću,jer se ne moraju bojati da će im vjetar odnijeti plastenik...
Sav novac koji zarade trpaju sebi u đep i ne moraju ga nigdje dalje investirati...
Korist koju država ima od takvih "poljoprivrednika" je O bodova...
Zašto im se onda dozvoljava takav rad na crno?
Odgovor je vrlo jednostavan...kupuje se socijalni mir,jer bi ti svi ljudi sutra završili na birou opet na teret države...
I sad na kraju priče nagradno pitanje...kako da ja kao proizvođač konkuriram takvim "poljoprivrednicima" na tržnici i platim sva davanja državi,a da u međuvremenu ne propadnem?
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Ja ne prodajem na crno, ja prodajem na tržnici i nisam obavezan davati račune niti biti u sustavu PDV-a. Znači ne varam državu, radim onako kako zakon dozvoljava. U zadnjih par godina uložio sam u proizvodnju više od 200 000 kn i bilo bi mi bolje da sam u sustavu PDV-a. Čak razmišljam da uđem jer planiram još neke veće investicije.

PS: nisam siguran i ispravi me ako griješim ali da bi bio korisnik poticaja moraš biti u sustavu PDV-a. Sigurno se tebi skupilo poticaja da poprilično smanjiš ovu cifru od 40-50 tkn godišnje. Ja nisam od države dobio niti kune.

Ne moraš biti u sustavu pdv-a da bi bio korisnik poticaja. Poticaj je mjera koja se invastira dalje u proizvodnju i svatko toko radi drugačije bi trebao taj poticaj vratiti državi. Kad smo kod mojih poticaja onda izračunaj 9,11 ha sa svim državnim poticajima i lako ćeš dobiti cifru koju meni država dade, ništa ne krijem. U pdv-u nisam zbog poticaja već zbog samog iskorištenja pdv-a, jer da nisam teško bih pokrivao troškove proizvodnje.

Sad jedan prijateljski savjet. Ako nemaš pola miliona kuna godišnji promet nemoj ulaziti u sustav pdv-a jer ćeš brzo požaliti.

Ne znam kakav je zakon, no svaka prodaja robe (bilo na tržnici ili bilo gdje drugdje) bez izdavanja računa je prodaja na crno i samim time nelegalna.

Da bi nekud država kretala, sve bi se trebalo raditi legalno. Na maloj proizvodnji je to teško, no nije neizvedivo. Vani postoje zakoni koji svim poljoprivrednicima dozvoljavaju da dio svoje proizvodnje prodaju bez računa i taj dio ide pod neku vrstu nagrade koju država daje proizvođačima da bi ih potaknula na daljnju proizvodnju.

U svakom slučaju, kad bi sva proizvodnja u hrvatskoj bila legalna, nebitno bila to poljoprivreda ili industrija, uvelike bi se mogla smanjiti davanja prema proračunu jer bi se tada puno veči iznosli slijevali u njega nego sada.

Ono što će svi ovdje koji su u sustavu pdv-a potvrditi, jest da svi oni koji to još nisu nemaju pojma koliko je to lijepo svaki dan prodati robu i staviti novac u džep i nikome nisi dužan polagati račune. Bez obzira koliko mislite da vam je teško proizvoditi i prodavati niste svjesni koliko vam je u biti lako.
 

Najnoviji postovi

Na vrh