• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

tema o čuvanju kukuruza

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,311
Imam pitanje za one koji imaju pužni elevator na izlasku iz krunjača kukuruza, da li vam se dešava da lomi kukuruz i koliko smetaju lomljena zrna kod skladištenja u bačvama? Ove godine sam složio elevator i u fazi sam isprobavanja pa nemam baš iskustva s njim
 

RYOU

Član
Tu od
31 Lis 2015
Poruka
173
Imam jedno lagano pitanje za iskusne. Pravim od starog betonskog čardaka ambar za zrno. Visok je 1.5 metara od zemlje, kao što sam rekao betonski je. Gdje su prije bile drvene letvice sada je ozidano sa ciglom da može držati zrno. Kapacitet bi bio oko 12T. Pitanje je da li trebam kakvu izolaciju dodatnu iznutra ili vani? Jer govore mi da ce zrno vuči vlagu preko betona? I ako treba šta bi bilo najpovoljnije? Predlažu mi oblaganje sa osb pločama. Ali ako može samo neka impregnacija betona i cigle zadovoljiti onda di mi bilo lakše i jeftinije. Ili neka još bolja ideja ima? Hvala!
 

Prilozi

  • IMG-dd4345ef79e22d1e4b4c51d105d01183-V.jpg
    IMG-dd4345ef79e22d1e4b4c51d105d01183-V.jpg
    42 KB · Pregleda: 46
  • IMG-ec215c49a9ad880f0baaa6bf20cdacfd-V.jpg
    IMG-ec215c49a9ad880f0baaa6bf20cdacfd-V.jpg
    37.4 KB · Pregleda: 46
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Ja bi ako imaš mogućnost stavio stiropor izvana i navaukao glazuru. I osb nije loš, ali moljci bi se zavlačili svigdje ispod.
 

RYOU

Član
Tu od
31 Lis 2015
Poruka
173
To mi je palo na pamet, neki tanki stiropor izvana, lakše je odradit nego malter... Mislis na glazuru na pod iznutra, sa stirodurom ispod?
 

reCenter

Član
Tu od
2 Srp 2011
Poruka
117
Dugo nije bilo raprave o žišku :(. Sa kupljenog kukuruza koji je bio već užižan prešlo na žito, na zob. Nisu to neke velike količine, sve skupa 20ak metara, al trebam nešto napraviti.
Jedan dio žitarica pošpricao Acetelicom, al samo dio je pokrepo, jedan manji dio prašio sam običnim Neopitroidom i to ima efekta, ali je relativno skupo i ne znam koliko štetno za stoku i živinu.
U ljekarni mi sad nude Zeocorn, zeolit prah. Koristio možda netko u borbi protiv žiška? Prirodno sredstvo kao, ubija ih mehanički.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Akvacid nema karence i efikasan je, ali je skup. Pakiranje od 0,5 l je oko 30 kn.

 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,735
Najbolje su one plinske tablete samo kad je to kod nas zabranjeno. Kao i svašta nešta šta valja. Akvacid je dobar jer nema karence ali ako malo jače nakvasiš onda se kuruza ili žito oče pokvariti ili upljesniveti. Mene isto interesira taj zeolit. Ako budeš pokušao sa njim javi šta je bilo.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Z akvacidom ionak moraš biti šparan zbog cijene, a onda nebu preveč navlaženo. 😉
 

Zrno

Novi član
Tu od
17 Svi 2021
Poruka
16
Vjerojatno nije dio ove teme, ali ne znam gdje drugdje da postavim pitanje - kako da sačuvam 50 kg bijelog kukuruza u zrnu da ne propadne, da ga štetočine ne pojedu? To mi treba za kukuruzni kruh. Inače smo ga dosad čuvali u klipu, ali otac ga je, pošto nije imao pametnijeg posla, orunio jučer i stavio u vreću, ali se bojim da ga žižak ne napadne u vreći?! Hvala na savjetu!
 

dankec1912

Član
Tu od
11 Lis 2019
Poruka
53
Na tvom bih ga mjestu samljeo u brašno i smrznuo, no s obzirom da imaš 50kg - ne vjerujem da ti je to izvedivo. Svakako, i za brašno a i kukuruz u zrnu u obzir dolazi hladno, tamno mjesto, te po mogućnosti ne u papirnoj vreći.
Razmisli i o ljepljivoj lovki za potencijalne leptire.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,473
Ljudi koji čuvaju kukuruz u vreći znaju posipati vreću sa paprom i malo na vrh kukuruza... Vele da pomaže...
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,422
Nece zizak ako ga se dira kukuruz, pa prebaci ga svako malo ako ti se da. Ili ga prospi po tavanu pa ga samo lopatom promjesaj. Najekoloskije.
 

reCenter

Član
Tu od
2 Srp 2011
Poruka
117
Nova sezona i novi problemi sa žiškom.
Zeolit se nije pokazao učinkovit. Acetilic tek djelomično.
Nabavio sam plinske pelete, pa me zanima ako tko ima iskustva, kako ih postaviti u kace i vreće sa žitaricama, pretpostavljam da bi ih trebalo aplicirati čim bliže dnu kace ili vreće.
I još jedno, sad kad otovorim ovu aluminijsku posudicu u kojoj su peleti, šta će biti s tableticama koje ne upotrijebim odmah, mogu li ih sačuvati neko vrijeme? Neće li odmah reagirati sa zrakom i postati nepotrebljive?
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,558
Mi te tablete ako ne potrošimo umotano dobro u najlonsku vrečicu, da nema zraka, ali svejedno ne može dugo ostati.
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,701
Najbolje je kao što je neko ovdje rekao istrest iz vreća i povremeno promješat.
To je sigurno najbolje rješenje za žižak. Negdje na suhi pod, ne na tavan, jer na tavanu je toplo jako, a to odgovara žižku.
 

RYOU

Član
Tu od
31 Lis 2015
Poruka
173
Prvo da malo doprinesem temi pa ću postaviti jedno pitanje.... do sada sam koristio Kobiol protiv žiška koji je ok ali sam našao nešto bolje i zdravije. Dijatomejska zemlja, naručio sam sa ovoga linka za cca 50€ za 25T žitarica: Reine amorphe Kieselgur Fein 26kg, 36,90 €
Radi se o tome da nema vremenskog ograničenja zaštite, karence, ne trujem sebe itd... Kod Kobiloa mi se znao pojaviti žižak iduće godine, ovdje neće moči. Tretiram odmah dok kombajn puni prikolicu, tako da se dodatno izmješa prilikom istovara na čardak.

A pitanje je ako netko ima da podjeli tabelu za čuvanje kukuruza?. Negdje sam je vidio i ne mogu više pronači. Bilo je navedeno vrijeme čuvanja u odnosu na vlagu i debljinu sloja kukuruza. A jedna je bila u odnosu na temperaturu i vlagu. Hvala unaprijed ako netko ima!
 

RYOU

Član
Tu od
31 Lis 2015
Poruka
173
Baš sam takvu imao. Bila je i ta za debljinu sloja skladištenja ali i ova je dovoljna. I tako ne mislim predebeli sloj ove godine. Hvala!
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,644
Prvo da malo doprinesem temi pa ću postaviti jedno pitanje.... do sada sam koristio Kobiol protiv žiška koji je ok ali sam našao nešto bolje i zdravije. Dijatomejska zemlja, naručio sam sa ovoga linka za cca 50€ za 25T žitarica: Reine amorphe Kieselgur Fein 26kg, 36,90 €
Radi se o tome da nema vremenskog ograničenja zaštite, karence, ne trujem sebe itd... Kod Kobiloa mi se znao pojaviti žižak iduće godine, ovdje neće moči. Tretiram odmah dok kombajn puni prikolicu, tako da se dodatno izmješa prilikom istovara na čardak.

A pitanje je ako netko ima da podjeli tabelu za čuvanje kukuruza?. Negdje sam je vidio i ne mogu više pronači. Bilo je navedeno vrijeme čuvanja u odnosu na vlagu i debljinu sloja kukuruza. A jedna je bila u odnosu na temperaturu i vlagu. Hvala unaprijed ako netko ima!
Kak si izvršio uplatu..ideš na onaj warenkorb.I dalje te vodi? Kak si platio? Primaju pay pal ili preko e-bankarstva? Možeš mi objasniti na pp.Hvala.
 
Na vrh