• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

temperatura ulja na zračno hlađenim motorima

skladistar

Član
Tu od
26 Kol 2007
Poruka
500
kolka je :scratch

prek 130 stupnjeva :?:

razmišljam da ugradim mjerac temperature pa da vidim kakvo je stanje. :mrgreen:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
skladistar kaže:
kolka je :scratch

prek 130 stupnjeva :?:

razmišljam da ugradim mjerac temperature pa da vidim kakvo je stanje. :mrgreen:
Na koji traktor?
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Imam na kombajnu sat koji pokazuje temp ulja u motoru, neznam koja je točno temperatura jer sat ima samo zeleno i crveno polje.
Puno bolja opcija na zrakom hlađenim motorima je ugradnja sata koji mjeri temperaturu glave motora. Ima za kupiti indikator i sat, sve u kompletu, i nije skupo, cca 150 - 200 kn, original paše na KHD/Torpedo motore.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
skladistar kaže:
hurlimann 50 konja :D
Kupi originalni. Imam ga ja na Same-u. Nema temperature, samo podjele na satu.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Ovo su ti kataloški brojevi:

- 0.009.1735.0/10 temperature gauge 1 44,15 €
- 2.7099.640.0/10 temperature sensor 1 16,21€



Pitaj Trgogeu ili Traktorservis Križevci (znaju biti puno jeftiniji) 048 714 729
 

skladistar

Član
Tu od
26 Kol 2007
Poruka
500
e puno hvala na siframa
i di se taj senzor montira?
ja imam jedno mjesto na tastaturi prazno, pored kazaljke goriva,tam ide cukica. :D
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
skladistar kaže:
e puno hvala na siframa
i di se taj senzor montira?
ja imam jedno mjesto na tastaturi prazno, pored kazaljke goriva,tam ide cukica. :D

Urica ide s lijeve strane, kak vidiš. Senzor ide ispod indikatora ulja. Bum ti potražil sliku. Imaš li shemu?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
skladistar kaže:
nemam nis...

a di se senzor zakopča kaj ocitava temperaturu ulja?

Ušarafi se kak indikator ulja, i s njega ide jedna žica prema instrumentu. Na instrumentu imaš konektor i 4 žice: jedna ide na žarulju, +12V, masa i žica sa senzora. Možda čak u snopu instalacije i postoje te žice. trebaš otvoriti instrument ploču i pogledati.
Sutra ti budem scaniral i priložil shemu.
 
V

VTZ

Guest
VTZ ima zračno hlađeni motor, i pokazivač temperature ulja. Nakon sat vremena oranja ili sličnog punog opterećenja, temp. ulja polako naraste na 70 C. To je max. temperetura koju uopće mogu postići na tom traktoru. i to ako se dobro potrudim.

Senzor koji mjeri temp. se nalazi u blizini filtera za ulje.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Neznam kakvu izvedbu glave ima VTZ, jel kao na Deutzu aluminijska ili je gusana.
ADIM Diesel (Same) motori ti imaju gusanu glavu s vrlo malo rebara, pa je većina odvedene topline preko ulja. Zato vjerujem da se na ovim motorima ulje znatno jače grije nego na, recimo, Deutzovom motoru.
Nama je kazaljka na instrumentu rijetko došla do sredine područja, no na filteru ulja si se mogel opeći.
 
D

DADAC

Guest
[VTZ ima zračno hlađeni motor, i pokazivač temperature ulja. Nakon sat vremena oranja ili sličnog punog opterećenja, temp. ulja polako naraste na 70 C. To je max. temperetura koju uopće mogu postići na tom traktoru. i to ako se dobro potrudim.

Senzor koji mjeri temp. se nalazi u blizini filtera za ulje.[quote:5uf8kid5]
[/quote:5uf8kid5]

PA KUĆIŠTE FILTERA JE JAKO BLIZU SAMOG FILTERA, IMAŠ PRAF!!!
A to da rus nede preko 70 je istina, pogotovo ako je vani -10.
Na mojem su gumice u glavi izgorile i pretvorile se u masnu ugljenu prašinu. I kad ga naganjaš, stisni ga barem tri ure u komadu na +30 pa da vidiš kako diše onda! :finga:
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
DADAC kaže:
PA KUĆIŠTE FILTERA JE JAKO BLIZU SAMOG FILTERA, IMAŠ PRAF!!!
A to da rus nede preko 70 je istina, pogotovo ako je vani -10.
Na mojem su gumice u glavi izgorile i pretvorile se u masnu ugljenu prašinu. I kad ga naganjaš, stisni ga barem tri ure u komadu na +30 pa da vidiš kako diše onda! :finga:

Ajd sad prevedi? Nisam skužio što je pjesnik htio reć..
 

vedrankc

Aktivni član
Tu od
10 Kol 2007
Poruka
1,195
Iz Torpdovog kataloga slikano, sat koji pokazuje temp., vide se vrijednosti zelenog i crvenog polja
DSC02611.jpg
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Kakva raspodjela, uf, znači do 150 je ok, preko toga nevalja, ali to ovisi i o motoru, uljem ''hlađeni'' imaju nižu kao što je neko već napisao
 
D

DADAC

Guest
čitaj polako i studiozno svaku riječ posebno, pa onda rečenicu, pa tek onda cjelinu i pokušaj shvatiti....
a većina velikih pjesnika i umjetnika je u svoje vrijeme bila neshvaćena... o da! :partyman:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
ne vjerujem da je na rusu velika temperetaura jer su mu rebra ogromna i na cilindru i na glavi
ne bih rekao da se bazira na hladjenju motora uljem
:scratch onda bi negdje imao i hladnjak za to ulje

dok T40 ima hladnjak za ulje tamo ispod turbine , ali ja bih prije rekao da je to grijac za ulje posto stoji iza cilindara
mozda mu to sluzi da prije postigne radnu temperaturu,,,,recimo,,,,
a mozda je i obostrana funkcija :roll:
rus je nepredvidiv :lol:
 
Na vrh