• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Termometar i Indikator temperature

  • Temu pokrenuo baotica
  • Datum prvog posta

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Re: IMT 533 ugradnja termometra za vodu

Ma kakvo skidnaje rezervara, pa neradi se generalna.....

Samo kleme skines s akumlatora, varito obicnim jer je lakse pristupit, nista drugo nije zasticeno, nema sta otic, ako je motor cist nema se sto ni zapalit, ali si pripravis bocu s vodom....

Probao spricat wd-om i svacim ali nista, i zavario, izvadio, stavio sondu i gas.. Nema tu previse mudrolija, kako ces ga ugrijat ako mu je samo glava vani, a sve ostalo u bloku, jednostavnije zavarit, odvrnut....

Samo nemoj predug vijak zavarit, jer ces morat dizat rezervar, samo odvrnes ovu stranu do aku, od naprijed je na amortizeru i moze se napet da se i dizne vade bez skidanja rezervara...
 
I

ivanimt533

Guest
Re: IMT 533 ugradnja termometra za vodu

Evo ja ugradio termometar na mog IMT 533. Nisam sondu ugradio bas gdje bi trebala (jer se ja taj saraf ne usudim otvarat nemam iskustva za to) ali sam ju ugradio na ono crijevo gdje voda izlazi iz motora i ulazi u hladnjak. Termometar je izgleda turski kostao 95 kuna ali radi. Probao sam u posudi grijati vodu i stavio sam sondu termometra u vodu i kad je voda kipila on je pokazivao malo manje od 105 stupnjeva sto je u redu posto je vode u posudi bilo jako malo.Kad sam u to crijevo ugradio sondu bila je malo curila vodu ali sam ju onda silikonom zabrtvio tako vise ne curi. E sada jucer sam se isao vozat sa traktorom da vidim radili mi termometar. Motor je radio malo vise od sat vremena prosjecnom brzinom od 1000 okretaja u minuti. E sad sto mi je cudno sto je termometar pokazivao temeraturu malo ispod 70 stupnjeva. Tata kaze da je to u redu posto u sistemu za hladjenje nemam termostat i nemam na hladnjaku cep (neko ga je ukro) koji bi drzao pritisak i kaze da motor nije bio pod opterecenjem tako da se nije mogo ni ugrijat kad ga voda cijelo vrijeme hladi. Kad stavim prst u hladnjak moram ga odmah vadit kolko je voda topla pa sad sta vi mislite moze li covjek izdrzati na temperaturi od 70 stupnjeva?
Evo par slika:
Na ovoj se slici vodi kako je smjesten sat od termometra, malo se loze vidi zbog odbljeska.
slika127.jpg

Ova slika je losa ali na njoj se vidi kako je sonda zabodena u crijevo iz kojeg voda ide u hladnjak.
slika129.jpg

I evo jedna slika koja nema veze sa ovom temom ali i nju cu staviti nije to lose imat na traktoru. :D Mislim da vam nece puno trebat da skuzite na sta mislim.
slika128k.jpg

Pozdrav molio bih neke komentare.
P.S. Kako ste vi busili rupa za sat od termometra?
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,290
Re: IMT 533 ugradnja termometra za vodu

ivanimt533 pozdrav!

Dobo si to napravio, ali ti ću reći jedan savjet.
Sonda za temperaturu treba biti negdje ispred termostat, jer u slučaju da imaš termostat (ti veliš da ga nema)
i da ti rikne termostat (tj. da se on ne otvara) sonda bi ti pokazivala da se temperatura motora naglo diže, dok kod tebe to ne može registrirati.

Što se tiče sata mislim skoro da je originalni, jer koliko sam uspio pročitati da ga proizvodi Fadip.
Znači proizveden je u Srbiji.

Temperatura od 70 stupnjeva je o.k pošto je traktor radio na 1000 rpm bez nekakvog opterećenja,
ali si čim prije nabavi poklopac hladnjaka, jer će ti sistem za hlađenje bolje raditi i ujedno ne četi prašina ulaziti u hladnjak, te bi se mogao on zaštopati.
 
I

ivanimt533

Guest
Re: IMT 533 ugradnja termometra za vodu

Pozz kolega sat (trazio sam orginal termometar za imt 533) je isto ko kod susjedovog imt 536 koji je ima termometar cim je kupljen. kupio sam si i novi cep za hladnjak ali tata kaze da kada se stvori pritisak a tu je pritisak od pola bara da ce mi silikon popustiti vodu a posto su cijevi za vodu jako stare dugo su radile bez cepa mogle bi i one popustiti. Vidit cu kakva ce temperatura biti kada dodju tezi poslovi kada motor bude pod opterecenjem. Pozdrav
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Re: IMT 533 ugradnja termometra za vodu

meni u vožnji jedva 50c. zagrije.
nešto sitno oral možda 300čhv nije došla na 70 stupnjeva,a ugradil sam ga na predviđeno mjesto.
napravil nehih 100h s njim od kad je kod mene uljue kak sam mjenjal nadolijal možda 0.5l.
sad ču ga mjenjat ide branje kukuruza i oranje.
 
I

ivanimt533

Guest
Re: IMT 533 ugradnja termometra za vodu

Ja bas sad gledao je li gubi vodu na silikonu i gubi ali jako malo skoro nista. Daniels ovaj tvoj termometar je bas cudan jesi ga provjeravao u vrucoj vodi jer 50 stupnjeva radna temperatura toga motora je 90 stupnjeva. Kad budem radio generalku mehanicar ce sondu namjestiti na predvidjeno mjesto.
Pozdrav
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Re: IMT 533 ugradnja termometra za vodu

nije 90 ili možda kad ga full opteretiš.
termostat nemam.a motor je generalka.
došla mi je na nekih ma skoro 90 kad sam tanjural,2 brza i gas do kraja dužina parcela oko 170m.
sused na 539 cjeli dan baliral pa mu mjeril 80c.
da probal ga radi normalno voda kipela i oko 105-110c je pokazival.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: IMT 533 ugradnja termometra za vodu

Sigurno sam vec napisao u ovoj temi ...termometar vam treba ko kamen u cipeli ..jebe vas a ništa ne možete s njim pošudrati ..
I nitko , garantiram nitko neće stati prije nego traktor zakuha a onda je kasno ...i za to vam ne trebaju termometri , vidi se oblak pare na kilometre (metre) .bolje je zapiti 100 i kusur kuna nego dati za to...
Dokaz tomer je to da vec kod novog sumljate u ispravnost i dobro pokazivanje stvarne temperature , ma za kaj se trudim ionako me nitko ne jebe 2%
Redovita kontrola vode u hladnjaku , čisćenje hladnjaka je dovoljna preventiva za dobro hlađenje stroja .
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Re: IMT 533 ugradnja termometra za vodu

Puknuti, nebih se slozio s tobom, osobno jako pazim na temp...
Recimo, na ursusu mi krivo pokazivao, ali cim dira crveno, brzina manje.. Sad sam i na njega stavio od IMT-a i vidim da u oranju neide preko 80, motor generalno, novi hladnjak (bas zbog krivog termometra, jeb ga skoro nepotrebno)..
Ali, kupim novi termometar turski i gov*o nedize kazaljku, digitalnim mjerim ono 70.. Vraćaj nazad, u trgovini vadi upaljac i provjeravaj jel radi... Inace ovaj sad pokazuje ok, digitalnim potvrđeno.. 75kn, mislim da to nije puno..

Jedino sto recimo na 533 imam osjecaj da nema teorije da zakuha ako je motor ok, i to malo gov*o ima veći hladnjak nego U-C360 :roll:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: IMT 533 ugradnja termometra za vodu

petar kaže:
osobno jako pazim na temp...
I ja ,i svi ..i opet zakuhaju auta , traktori , kad zasvijetli lampica ulja okrivljuje se indikator , kad tem. dođe u crveno ...indijski termometar itd....otišao sam predalekko.
Samo izvrti price u glavi slucajeva koje si cuo oko sebe ..kao malo je zasvijetlila u zavoju ..bilo je na granici , samo se malo dimilo , još dva prolaza i gotovo,još jedna brazda ..itd.
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Re: IMT 533 ugradnja termometra za vodu

Je, ima i toga, puno previse... Al osobno zadnje pomislim da nevalja indikator, termo.... Prije toga uvjek provjera... Stani, vidi....
Kako ko hoće, ak mu nije skupo radit generalnu zbog 100m bez ulja, jedne brazde, i sl.., hvala, skupo mi je to.
 
I

ivanimt533

Guest
Re: IMT 533 ugradnja termometra za vodu

Ja osobno vijek prije paljenja motora provjerim ulje i vodu. Daniels ovo sto si pricao gas do kraja kad si tanjurao o nije bas preporucljivo, moj motor nikada ne prelazi 1800 rpm, jedino kada sam provjeravao koliko okretaja ima pod punim gasom a to je malo vise od 2200 rpm a to sam isto bio provjeravao kada je motor bio zagrijan. Radje ubaci u manju brzinu ako ne moze nego da se motor pati to ti je najbolje motor ce ti biti zahvalan znam kako je moj meni. Bez generalke 37 godina ali je radio samo 1813 sati.
Pozdrav
 
B

Bobo

Guest
Re: IMT 533 ugradnja termometra za vodu

Sto se tempereture tice, prije manje od pola godine je moj 539 bez termostata uspjesno dogurao kazaljku do kraja skale... Sta ces, stari nije pazio na temperaturu, a kosio je "helikopterom" vocnjak i kiler se zastopao... Mozda je i primjetio, al ne mari on vise za taj traktor niti najmanje pa mu je bilo svejedno, "jos samo malo, samo dva prolaza i idem kuci..."

kad sam to vidio, poludio sam, al traktoru za zivo cudo nije nsita bilo... Pali normalno, voda nema ulja u sebi, vode ne fali, ulja fali, al to je normalno na njemu... sve zivo u redu.

Sto se tanjuranja tice, od kad ja pamtim taj traktor, tanjurao je s OLT 20 diskova 2. direktna iber gas, i na traktoru se stajalo, jer je previse skakao. Tako je tanjurao skroz dok nije dosao 549 u dvoriste i nista mu nije bilo. Termostat mu je izvadjen odmah prve zime, jer su bili preskrti da kupe antifriz, pa akd nekud treba ici po zimi, nisu mogli docekati da se termostat otvori i da povuce vodu i takve fore...

kad se generalka bude radila na traktoru, uzimam ono sredstvo za otapanje kamenca, sipam ga u sistem i idem se vozati malo s traktorom i onda u njega sipam samo antifriz i destiliranu vodu i nema vise sanse da se sto zastopa ili pregrije.


kad nesto radim tesko s 539, uvijek na temperaturu pazim da ne prelazi 90°C ali ove godine sam ga poceo pustati do 100°C pa tek onda stajem i cistim insekte i pizdarije s hladnjaka. od kako je "sazrio" za generalku, dosta brzo dize temperaturu na 60-70°C cak i u zimi, a to prije nije radio, tako da sumnjam da se nesto nije zastopalo u sistemu i smanjilo cirkulaciju tekucine.


Sve u svemu, ak se ima mogucnost kupiti termometar da budes mirniji dok traktorom radis, 70-80Kn nije neki veliki trosak, a bar znas na cem si. Da nisam imao termometar na 539, davnih dana bi taj bio sahranjen, bas zbog tanjuranja u 2. brzini i kojekakvog izivljavanja na tom traktoru.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Re: IMT 533 ugradnja termometra za vodu

Petre, kakav termometar ti imaš na svom ursusu? Na ovoj se slici vidi kakav ja imam, ono desno od volana, ima kao krug neki obljepljen izolirkom i iznad toga je sat. Dali ti imaš takav ili je ovo ugrađivano?
0WltSK2UISflQgN2.v.jpg



Što se tiće punog gasa, moj je vječno pod punim gasom. Oremo, drljamo, tanjuramo sve sa punim gasom. Jedino špricanje nije pun gas. Baš me zanima kako bi tanjuranje po friškom oranju u 3. izgledalo kad bi ja držao pola gasa? Pa skače cijeli traktor, skačem ja u njemu i kako onda držat pola gasa? Nego gas do daske i nema gasiranja.
 
I

ivanimt533

Guest
Re: IMT 533 ugradnja termometra za vodu

Bobo jel to moj termometar ne valja ali koji je jarac onda mom 533 vozo sam se po lenijama sa gajbom iza sebe sa prosjecnim brojem okretaja 1000 sat i po vremena i temperatura nikako da ode preko 70 dugo trebalo mu je 20 minuta da dodje do malo iznad 70 znaci nije ni 70 stupnjeva bio.U hladnjaku se uvijek sipa samo voda ali hladnjak mi se cini cist. Motor nije imao opterecenja ali bez obzira radna temperatura dizel motora je 90 pa trebo bi doc barem do 80 u zeleno polje na termometru. Bobo tebi uvijek ulja fali u motoru kad ga palis meni za cudo nikad a motor ima malu kompresiju po zimi bez startspreja nema sanse da upali. Uvjek provjeravam ulje ali ga nikad ne nadosipam (jedino da se bas desi potreba onda bih usuo ulja) trosi jako malo ulja. Nemas se bas sta pretjerano brinuti sto je bio prokuvo kada smo se vracali kuci sa dugog puta tata je u auto bio nadusuo vode hladnjak curi i zaboravi staviti cep i tako prosjecnom brzinom od 170 km/h auto je isao termometar pokazuje 90 sasvim uredu tek kad smo izisli na magistralu u 4. brzini 2000 rpm blica lampica za ulje (a ulje bilo skoro novo) nakon 500 m stanemo otvorimo haubu i imamo sta vidit gora prasina na motoru onda smo sipali polako vodu to je bilo onda parilo ko iz parnjace i kad se oladio tata ga upalio i ono ide i tako presli jos 250 km do kuce. Cini se da autu nije nista ali vidicemo na zimu sjecam se da pri minus 10 upali ko metak. Auto je trosio 1l ulja na 10000 km. Radi se o VW Passatu 1996 TDI 112 KS za cudo motor trosi samo 5,5 l na sto kilometara. Uf ja se raspisao vidit cu sad nemam nikakvog tezeg posla tako da nemogu provjerit kolka ce temperatura bit pod opterecenjem.
Pozdrav
P.S. Bobo sta mislis o ovom nacinu kako sam ja spojio sondu termometra?
 
B

Bobo

Guest
Re: IMT 533 ugradnja termometra za vodu

Cuj, moj traktor je sav izrauban i kao takav vrlo los... za generalku je sazrio prije 3-4 godine i po ljeto je teze palio... ove godine je poceo raditi na dva cilindra, pa sam se dao u sarafanje da zamjenim uloske brizgaljki i visokotlacna crijeva, AC pumpa pol godine stara... Ni to nije pomoglo, nakon malo mozganja poceli stari i ja malo zakretati elemente u visokotlacnoj pumpi i treci cilindar se javio i od onda traktor radi kao lud i ide kao raketa. Ulje mi baca kad ga vozim preko 2200 okretaja a ide do skoro 3 000, jer, kazem jako je izradjen i nema gdje nema lufta... Ulje takodjer voli baciti na odusak kad se vozim po kojekakvim brdima, al tome sam doskocio, tak da ni tu nema problema.

Ulja mi ne fali sve dok ga ne opteretim (cjeli dan kosnja malcerom, ili razbacivanje gnojiva po mojim brdovitim njivama) i onda nadospem rabljenog u njega i tjeraj dalje. Jednom godisnje dobije novo ulje i filter,a izmedju toga samo rabljeno sipam u njega.

Termostat mu je izvadjen 1981.g. kad je kupljen, jer im je samo smetao i pravio probleme ( od ciste vode zahrdja, pa se traktor voli pregriajti). kad traktor upalim u pol ljeta (dok je jos bio zdrav) tempetarura se od krajnjeg donjeg polozaja nije uopce micala najmanje pola sata-45min a u tezim poslovima se trebalo potruditi da ga se digne do 80-90°C. Preko zime da ni ne pricam, ak ne stavim sliku neke gole tete naprijed na hladnjak (da smanjim protok zraka kroz hladnjak), temperatura se nije mrdala nit najmanje. Sad cim ga upalim, 10 minuta i temperatura je vec izasla iz prvog crvenog podrucja, a motor se ne cini nista topliji nego sto je to prije bio. Sve mi se cini da je red oprati traktor, jer moguce da se od silnih naslaga prljavstine i ulja dobro motor izolirao, pa da zato grije, il je termometar prdnuo u vjetar.

Sto se itice sonde termometra, ona ima svoje mjesto, a kad si vec kupio novi termometar, otjeraj traktor lokalnom bravaru i daj mu 50kn da to ugradi kak treba ak se ti vec sam bojis to dirati.
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,380
Re: IMT 533 ugradnja termometra za vodu

Bobo kaže:
... Ulje takodjer voli baciti na odusak kad se vozim po kojekakvim brdima, al tome sam doskocio, tak da ni tu nema problema.
da nisi zabio kajlu u crijevo od oduska, i to od bagrema? salim se
Bobo kaže:
Sve mi se cini da je red oprati traktor, jer moguce da se od silnih naslaga prljavstine i ulja dobro motor izolirao, pa da zato grije, il je termometar prdnuo u vjetar.
naravno da prljavstina dosta utice na zagrijavanje motora, pocev od hladnjaka izvana/iznutra, unutrasnjosti bloka, a mozda je i neko crijevo stisnuto pa ima slab protok vode
na hladnjak se s vanjske strane nalijepi sitna prasina da je cudo jedno sta sve mini-wash istjera vani....nakon toga motor se znatno sporije grije
druga stvar je smece u bloku motora
URSUS recimo ima izrazen problem sa talozenjem hrdje i smeca oko cetvrtog cilindra/kosuljice i znatno se vise grije od ostalih, prije mjesec mi dodje komsija sa IMT 560 da mu zamijenim jedan cep na bloku, procurio
kad sam izvadio stari cep pocelo je ispadati smece.......prije nabijanja novog prvo sam ubacio crijevo sa cesme u hladnjak i pustio vodu :shock: izasla je pregrst smeca napolje
 
I

ivanimt533

Guest
Re: IMT 533 ugradnja termometra za vodu

Cuj i moj 533 sada u ljeto kada ga palim u 6 ujutro pomognem mu sa grijacem, volio bih znat koliku on ima kompresiju, sta mislis oce dobro pokazivat termometar temperaturu motora ako je sonda ugradjena u crijevo gdje voda ide iiz motora u hadnjak?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Evo pošto sam našao temu...pa da krenemo!
Imam doma jedan stari termometar sat za temperaturu koji je predpostavljam od malog ursusa c335, a dobio sam ga od jednog čovjeka koji je imal takav traktor prije, no to sad nije bitno.
Bitno je to da je sat ispravan i ugradio bi ga na ovaj moj IMT 540-FIAT!

Pa da krenemo redom.
Ovako izgleda taj sat, a najviše me brine ova jaaakoo dugačka sonda (10 cm), inače sat je neki stari MADE IN Yugoslavia :)
Slika2664.jpg


Slika2665.jpg


Slika2667.jpg


Na traktoru je situacija sljedeča. Indikator temperature se nalazi na glavi motora između 1. i 2. dizne, tu nalazimo opet jednu deebelu redukciju u koju je ušerafljen indikator. Što se tiće ispravnosti indikatora i instalacije, odmah velim da to ništ ne dela, instalacija postoji ali je odspojena, pošto ni ovaj kombinirani sat na traktoru ne pokaziva tmperaturu, odlučeno je da se izbaci inikator i instalacija, te postavi sonda i sat na mjesto indikatora!
Slika2668.jpg


Slika2669.jpg


Slika2670.jpg


E sad, fino sam ja izvadio i indikatoe i redukciju bez problema i kaj je največa fora ova sonda od sata sa svojim navojem i redukcijom ide original u ovu traktorsku redukciju što me jako veseli i ništa me ne sprečava da ugradim to sve skupa da mi pokazuje temperaturu.
Ali dolazim do jednog problema, a to je kaj se nalazi, odnosno koliko je duboka rupa u glavi na koju bi išla ta sonda skupa s ovom debelom redukcijom?
Slika2673.jpg


Slika2672.jpg


Slika2671.jpg


Nešto sam ja probal izmjeriti unutra i ima rupe koliko je i glava duboka. pa plus ova redukcija i ja mislim da ova sonda bi stala unutra, no brine me jel ima možda tu kakvih pokretnih djelova unutra pa da nebi došlo do kakve havarije ako bi nekaj uhvatilo tu sondu, ili se brinem bezveze??

I još nešto, ovaj aluminijski bužir kroz koji ide žica od sonde do sata je na nekoliko mjesta ispucao od starosti valjda, jel to može smetati kaj iako je unutra bakrena žica neoštečena?

Ajmo muhaničari i mehaničari savjetujte me dali da to montiram il ne??
 
Posljednje uređivanje:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,978
Unutra je pokretna jedino voda. Pardon antifriz.
Znači ako ti to uspiješ nagurati radi dužine, ugradi.
Ono kaj izgleda ko božir nek te ne zamara.
Napeljaj gore božir od instalacije, bar si ti električar.
A ako hočeš da ljepše izgleda onda termo božir.
 

Najnoviji postovi

Na vrh