• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tokarski strojevi

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,133
Na novijim amerikanerima, postoji li oznaka "0" kad se steže na tom jednom vijku (od tri) da "daje" centrirano?
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,405
Na novijim amerikanerima, postoji li oznaka "0" kad se steže na tom jednom vijku (od tri) da "daje" centrirano?
Stezanje komada samo jednim dijelom vrhom pakne, kada se nekoliko puta desi da se okrene komad prilikom obrade u steznim paknama, tada se pakne oštete i onda nevaži to "0". Moraju se prebrusiti. Nakon brusenj određeni period su u nuli dok ne pretrpe sranje.
Ja sam na brusilici za okruglo brusenje brusio pakne na amerikaneru,ali na strugu obradim nozem lagano. I opet ne znaci da ce na jednom stezanju centrirati 100% na 0 ali se zato koriguje stezanjem na drugom i trecem kvadratu i centriram u stotu.
I ja prodajem nožem i onda umjesto noža upustim brusilicu da ih precizno dotjera. Ako pakne u amerikaneru nemaju rotacije mislim da je badava brusiti, nepostoji drugi parameter mjere. Obavezno moraju biti na sili stezanje , ako nisu napate opet džaba rad.
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,312
Koliko vidim svi koji bruse koriste prstenove da pakne budu stegnute. Čak pakne zarezuju ili buše za bolcne da mogu staviti prsten, a da brus može loviti vrh pakni koje se bruse. Ima jedno zgodno rješenje da se taj prsten pogloda (za 3 ili 4 pakne) da vrh pakni izađe iz prstena kako bi se mogle brusiti.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,405
Da i ja sam napravio mjesto za prsten na vrhu pakne. To mi dobro služi kad pravim i različite podloške.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,405
20220221_105334.jpg 20220221_105415.jpg
Ovako je držim napetu za brušenje, a ujedno mi treba ovaj prelaz za podloške i razne kratke piksna odstojnik za ležaje. Guram sa molom zbog ovih mekih pakni, imam više ovih pakni.
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,312
To je to, ali su moje pakne preuske na vrhu (amerikaner ima 4 pakne) pa ću morati na prstenu poglodati 4 proreza tako da mi pakne uđu u prsten i da malo strše iz njega kako bi se mogle pobrusiti.
Čovjek mi sutra šalje bruseve iz Zg jer ih u KC nigdje ne mogu nabaviti. Imaju samo one koji idu u bušilicu, a ja namjeravam napraviti osovinu za prihvat pa mi treba brus sa rupom.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,405
20220221_105027.jpg 20220221_174333.jpg 20220221_105555.jpg
Ja ponekad sa ovom pežo busilicom brusim, ima 7000 i 4000 obr idealna za ova mala tocila. Pogotovo što je precizna bila frezer za drvo osovina sa dva ležaja. Mogu sa njom brusiti u stotu samo što je sporo. Ali osovinu koju je ležaj pojeo il semering kad je povarim super tvrdom elek, odradim pobrusim onda je večna. Imam ja i ovaj amerikaner nikad koristen, ali nepaše mi prihvat a imam samo ove pakne. Na ovom amerikaneru pored vanjski stazanja može korekcija svake pakne. Ovaj je dobar za izradu ekscentar osovina.
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,312
Uz tokarski stroj sam dobio i original brusilicu, ali su mi ju "maknuli" moji rođeni iz radione u kojoj je stroj bio. Sada sam ga preselio u garažu, ali brusilici ni traga.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,405
Ja sam pravio isto motor 1,5 kw, i osovina, trakasti remen ali mi to teško i glomazno. A motora nikad dosta stavi ga za mljeti jabuke pa u drugoj ostavi i ne diram ga. Ova busilica mi je za sada praktična pogotovo što u nju stavljam razne male bruse od motofleksa. I mogu iznutra da izbrusim zubčanike.
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,312
Čestitam Smilane, sad će trebati ulagati u pribor. Za tokarski stroj je lako, par noževa i može se raditi, ali za glodalicu treba puno više.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,405
Pa imam podioni aparat. Imam skrip. Imam nekoliko glodala, prihvata za Šk4, ekscentar glavu, veći borfiter. Nekoliko prihvata sa elastični cahurama za manja glodala od 06 do 14mm. Nekoliko raznih glodal sa izmjnjivim pločicama.
 

nedimN

Iskusan lik
Tu od
24 Ruj 2020
Poruka
1,217
Imas vecinu stvari ,al uvijek nesto dodatno zatreba. Kakav si sa mjernim instrumentima ?
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,405
Ma kompletira glodalicu za sve vrste namjena vjerovatno neću. Ali neke stvari mi nedostaju. Trebam često bušiti veće neke rupe, napraviti šliceve za nosače el motora, pročistiti oštećeno kućište da ga mogu piksovati, odraditi na isovini koju kajlu. Ma imam ja kolegu ima on to sve radiona u fulu, ali nema on vremena, otpustio radnike smanjuje kao posao, te kad ja nešto donesem on radi te ga ja cimam gdje nož, gdje glodalo, daj ovo daj ono, to nije to i na kraju on neće da naplati i onda nema smisla da ja to njegovo trošim.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,901
Bila vani pa je pokisla moram motore rastavit i posušiti.
Veći su problem staze i mjesta do kud je doprla voda. Mnogi motori rade cijeli život na kiši.
 

Najnoviji postovi

Na vrh