• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tokarski strojevi

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,483
Ma staze su masne, podmazivanja uredna tako da to nije ni osjetilo. Našao sam kapi vode na elektomagnetnim sklopkama, i transfo 24 v. Juče sam je dobro osvežio, sve sam staze prečistio, izbrisao vretena od špene i dotego luftove, proverio elektro graničnike koordinata svi rade. Vertikalna glavu prečistio zatego osovine, stavio novu mast, napravio drugi vijak za stezanje alata. Svi mehanički sklopovi su pregledani juče sam sav bio zamazan. Jos mi ostaje pogonski motor posušiti, i sklopke. Kad smo je unosili sa ICB onda je on bacao i sva voda i emulzija isprskala motor i sklopke.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,483
Hvala svima na čestitki. Marka je sad me ubi ako znam, ugravirano je veliko R i E, mislim Roser i Ernst ili tako nešto. Nema pločice tako da neznam a nisam se bakćo oko toga puno. U osovini je Mk 4..
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Možeš li nabaviti glavu s pinolom?
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,483
Ma moze se nabaviti ali neću žurit jednom sam video u oglasima rashodovanu glavu otišli ležaji, tako pisalo. Moram se raspitat ima neki čova kupio runtis glavu pa mu nepaše. Naravno druga marka treba korekcija. Polako zvati će me oni koji imaju pristroje da prodaju.
Kad sam uzeo strug, bio u firmi i neki radnici su odnijela linete, haltere, priseznu ploču za amerikaner, patrone za poluautomatsku proizvodnju za sipke, ja kud šta kad oni mene zovu znaš njihov kolega ima sve za strug, i to dobiješ po nižim cijenama nego kod onih koji trguju sa polovnim strojevima.
 
  • Haha
Reactions: ZJ

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,483
Pa recimo na vertilalnoj glavi je bilo lufta izmadju dva zupčanika, kada sam skinuo glavu, trebalo je podići hirizontalni zubcanik za 1,5 mm, nije ìšlo jer je na osovini piksna koja nije dozvoljavala da one dve matice zategnu osovinu prema gore te sam je piksnu skratio za toliko da se zubi dobro uklope.
Na kliznim stazama sam sve letve vadio prečistio, zamijeno neke vijke da se letva dobro dotegne da nema lufta. Na horizontalnim vretenima bilo lufta, na prenosu obrta od ručice do glavnog vretena preko dve konačna zbcanika. Na vertikalno podizanju bilo puno spene u tanjirastom zubcaniku te je bila ručica teška i osjećaj da su polomljeni zubi, a sve uredno. Ručica koja bira izbor ose ,x,y,z, da je pokreće motor nije bila podešena oznakama, i nije se mogla zabraviti kuglicom i oprugom u odgovarajući položaj. Ma ima tih sitnica iz unutrasnosti stola izvadio sam brdo spene,
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,595
Ako nije problem molim te za pojašnjenje kako se podešavaju/vade te letve na kliznim stazama da nemaju lufta. Na mojoj glodalici su na stazama šarafi koji se zavrču šarafcigerom, ali mi nije jasno samo podešavanje i provjera veličine lufta.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,483
Ako nije problem molim te za pojašnjenje kako se podešavaju/vade te letve na kliznim stazama da nemaju lufta. Na mojoj glodalici su na stazama šarafi koji se zavrču šarafcigerom, ali mi nije jasno samo podešavanje i provjera veličine lufta.
Isto su na taj vijak za sarafciger, ali jedan je bio kriv jedva sam ga izvadio da ga pročistim nareznicom, vijci za zabravljivanje sa strane jedan polomit. Što se tiče lufta nema mjere za stezanje već idem sa letvom da nije teško za pomjerat i tu se ganjam koliko je mogu dotegnuti da se može normalno raditi.
Ma nisam mogao ništa slikat kad sam bio masa do ušiju, sinoć sam ruke četkao za posla.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,483
Juče je glodalica puštena u rad. 20220308_221007.jpg
Mada ću još morati riješiti instalaciju, struja je u haosu. Nisam stigao to da odradim išao sam da isprobam i da vidim karakteristike. Fino radi nije budna dobri su ĺežaji u mjenjačkoj kutiji. Nekad mi zazuji kočnica na pogonskim motoru, moram rastaviti i očistiti magnetnu kočnicu. Takođe morat ću pomijanjati sve sklopke, al to nije hitno bitno je da sve radi i da je upravljanje uredno.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Ipak je ISO40, a ne MK4 ;)

Koliko te to novaca koštalo?
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,483
Ne ovi prihvati idu u reducir čahuru, osovina je mk4, kad budem sliku. Novca je 1300 e. Inače je sa otpada 1km / kg.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
U mojim godinama sve izgleda manje ;)
Oprosti na krivoj procjeni.
 

Najnoviji postovi

Na vrh