• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tokarski strojevi

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,200
Popodne sam izglodao nosač za stiriju i privario ga na stari halter koji sam prije pobrusio jer se nisam usudio glodati ga s obzirom da je to kaljen materijal. Probal sam ga malo poturpijati, ali turpija nije na njemu ostavila nikakav trag. To mi je sad malo razonoda nakon što se vratim sa rezidbe iz voćnjaka. 😉
 

Prilozi

  • stirija1.jpg
    stirija1.jpg
    34.5 KB · Pregleda: 15
  • stirija2.jpg
    stirija2.jpg
    45.7 KB · Pregleda: 15

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,799
Nije kotva, već klizni prsteni.
Ne vidi se na slici, ima li mehanizam za kratko spajanje prstena?
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,386
Dokle je stigao strug hoćel brzo u pogon.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

nedimN

Iskusan lik
Tu od
24 Ruj 2020
Poruka
1,217
Pa imaju samo 3 bakarna vijka s lijeve strane ,oni su povezani sa prstenima.
 
  • Like
Reactions: ZJ

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,799
@smilan, Kad zidar prizdravi i malo dobije volju, budemo napravili glazuru, pa bude stroj polako prema svojem mjestu. Za silu bi mogel i odmah u upotrebu.

@nedimN, pitam zato jer veći motori to imaju izvedeno na prstenima.
 

nedimN

Iskusan lik
Tu od
24 Ruj 2020
Poruka
1,217
Imaju oni 3 ovaka ista motora ,to u Cementari koriste nekad davno kupljeni novi. Kaže inzinjer ne izbacuju ih iz upotrebe jos dobro služe,iako su u zadnje vrijeme dosta mijenjali za naprednije i novije motore.
 
  • Like
Reactions: ZJ

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,799
Da ne idemo u širinu...ne izbacuju ih jer imaju jednu veliku prednost koja se ničim ne može nadoknaditi.
Jedino su malo neekonomični pri pokretanju ;)
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,200
Danas sam se malo zanimao sa izradom šiljka za centriranje ureznika na tokarskom stroju. Još malo poliranja i urezati šaraf da šiljak ne ispada van i koristiti će svrsi.
 

Prilozi

  • central2.jpg
    central2.jpg
    42.2 KB · Pregleda: 23
  • central1.jpg
    central1.jpg
    42.6 KB · Pregleda: 23

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,605
A kaj ne možeš nabavit strojnu pripremu za ureznik?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,799
Ovo je puno brže i prikladnije za male navoje
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,200
Nisam ni tražil. Koliko bude meni trebalo i ovo bude poslužilo da si centriram ureznik na ručnom držaču preko konjića i borfutera.
Negdje sam davno primjetil oglas da je netko nudio glavu za narezivanja navoja.
Imam nekakvu garnituru nareznica i ureznika pa će se to koristiti.
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,200
Imam namjeru još napraviti dodatak na tokarski stroj/konjić da mogu koristiti ureznik bez ručnog držanja. Problem mi je samo riješiti prihvat ureznika kojih ima više dimenzija. Tu bi mi bio idealni borfuter, ali on ima 3 pakne, a ureznik ima četvrtasti prihvat pa je pitanje koliko bi to bilo u centru. Nigdje nisam pronašao da ima borfutera sa 4 pakne. Da li možda tko ima kakvu ideju kako da riješim prihvat. Pronašao sam samo držač ureznika sa čegrtaljkom (M5-M12), ali nije to baš neko rješenje.
Za automatski pomak ureznika imam rješenje (dubina navoja bi bila max cca 40mm bez da se pomiče konjić).
 

nedimN

Iskusan lik
Tu od
24 Ruj 2020
Poruka
1,217
Mi na bušilici imamo borfuter za ureznike i ima nesto kao lamelu pa prokliže kad dobije opterecenje. Mozes podesiti silu okretanja kad da prokliže. Mislim da prihvata ureznike do m20 ,na fazon brze spojke pritisnes na gore i ubacis ureznik. Nisam do sad na strugu nikad urezivao navoj sa tim alatima u pinoli ,uvijek ručnim rendajzom i rukama zapnem i nema da neće.
 

cloos

Iskusan lik
Tu od
19 Sij 2021
Poruka
792
@lijeskakc, zdravo. Nekad su u WD teniku imali takve ručne haltere sa dvije pakne ta ručno urezivanje navoja sa gewintboreri. Tisto si ut malo rada preradio i odlično je služilo. Sad ne mogu nigdje nači sliku...
A imaš i od firme Akon profi alat za to.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,386
Razmišljaj o dvije pakne koje u sebi imaju pravi ugao. Recimo pomeranja dijagonalu. Imam originalni ali se to nemože prekopirat puno je detalja morao bi se rastavit dosta komplikovano ima i vodeće pakne, a I da proklize.
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,200
Rješenje za proklizavanje nemam pa je moguće da bi lomilo ureznike ako bi se sililo sa urezivanjem, posebno ako ureznik ne bi bio u centru. Razmišljam da iskoristim ovaj držač ureznika sa čegrtaljkom (ali on je samo do M12), samo ne znam kako ima riješeno ono prebacivanje lijevo-desno. Ako to štrči izvan tijela držača onda ni to nebi bilo izvedivo. Nekakva skupa rješenja mi nisu opcija s obzirom da to neću koristiti često.
Hvala na savjetima.
 
  • Like
Reactions: ZJ

Najnoviji postovi

Na vrh