• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tokarski strojevi

nedimN

Iskusan lik
Tu od
24 Ruj 2020
Poruka
1,217
E to je to kolega @plus ,samo sto nemam drva sve mi je isječeno moram malo kroz selo proci pa da probam :)
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,933
Ja te ne zahebavam, komentiram s ciljem da ti unaprijed pomognem. Ja sam na svojem novome strgao vrh u kvrgi, dok sam pekao zanat kalanja s time. Zamijenio vrh i vozi dalje. Kako budeš ti zamijenio?

Prvi probni rad.jpg
Probni rad prije farbanja.
 

nedimN

Iskusan lik
Tu od
24 Ruj 2020
Poruka
1,217
Ne zajebavam se ni ja ,kazem nemam drva trenutno nista . A za vrh kad dodje vrijeme mijenjat onda cu nesto iskombinovat . Sad je tako kako je.
 

nedimN

Iskusan lik
Tu od
24 Ruj 2020
Poruka
1,217
č. 4732 sam dobio dzaba i od njega uradio ,tako da nije mi se kupovao poboljšani 4732.4 jer je poskupio
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

cloos

Iskusan lik
Tu od
19 Sij 2021
Poruka
793
To je dobo... Ali znaš da kojekakvi veči stojevi imajo strojni posmak križnog suporta... Tamo bi išlo...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
3,168
Može se i na poprečnom skinuti ručica pa stavit remenica (zupčasta) i povezat se s motorićem
Malo igranja oko prave brzine, al kolega je tako radil..
Koristil je motorić od co2 aparata, za pogon žice
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
To je dobo... Ali znaš da kojekakvi veči stojevi imajo strojni posmak križnog suporta... Tamo bi išlo...
Postoji uređaj za tokarenje konusa ;)
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,483
To je lijevi navoj vjerovatno. Gledao sam ih ali nisam detalj pa sad mi nešto pade .
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Ima za tokarenje ,ali za rezanje konusnog navoja ? Nema bez ruke i osjećaja ništa .
I konusni navoj je konus.
Poprečni suport se pomiče relativno prema uzdužnom, samo je posmak preko navojnog vretena a ne preko vretena za uzdužni/poprečni posmak.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,483
Teoretski postoji opcija da se na biraču koji vrši izbor osovine pomaka i osovine za navoj uključe obe osovine. Te da navojna pogoni uzduznu opciju navoja kako je i predviđeno a osovina za tokarenje pogoni poprečni. Kakv bi bio odnos brzina u konačnom zbiru šta bi se dobilo kakva bi se opcija koraka i dubine navoja kao i konus.
I recimo opcija na mojoj škodi bi se dala odraditi na završnom dijelu osovina da se obe osovine za navoj i suport produže i da se na njih stavi zubčasti par koji bi se dao i korigovati , usklađivanje prenosni odnos različitom veličinom zubčanika. To bi možda bila opcija za neku manju seriju, ali za par komada kako reče Nedim ruka. 20220507_092726.jpg
 
Posljednje uređivanje:

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,483
Matrijal je od osovine mjenjača, na kojoj je jedan dio bio zubcanik. Takvih osovina imam dosta otpušteni za tokarenje.
Ovo nije zahtevan sklop, nije bio dobro uzubljen, a osovina velikog zupčanika imala lufta 1,5 mm pa se to klatilo.
 
  • Like
Reactions: ZJ

Najnoviji postovi

Na vrh