• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tokarski strojevi

cvajko997

Iskusan lik
Tu od
29 Tra 2020
Poruka
720
To je umo, trpi tokarski i par stotih ovalnosti. Radni stroj. ;) sa cim je dotjerano na zeljenu zracnost, honerom ili smirglom?
 

nedimN

Iskusan lik
Tu od
24 Ruj 2020
Poruka
1,217
Ne razumijem se u te motoriće ,a lik sto je donio reče tomos. Na mjeru sam šmirglao sa 4-5 različitih papira dok nisam dobio zeljenu obradu. Ovalnosti je bilo na drugom kraju stota ,dvije pa je eliminisano.
 

cvajko997

Iskusan lik
Tu od
29 Tra 2020
Poruka
720
Što će mu, ionako se cilindri ne rade na tokarskom stroju, iznimno je teško radi kanala u cilindru /"odbija" nož od obradka/ i za većinu treba priprema za suport jer ak se pakne stežu dolje na pera od cilindra, osim što može puknut pero/a, dolazi do deformacije, ne valja mjera kad se otpusti. Naravno, ljudi to rade, majstor to napravi da je savršeno, ali na glodalici je puno jednostavnije i sigurnije radit obradu.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,559
Danas sam produzio vijek jednom Tomos-u uz savjet kolege Muhe :D odradjena specijala ,razbušio sam ga na 42,5 i dao mu jos 0.7ks 😂😂

Budu lamele na kvačilu vesele🤭
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,835
Nije to takav alat za cilindre - tokarenje nožem. Nego ovo, ima ga nekoliko fifija
IMG_20220620_202241.jpg
IMG_20220620_202302.jpg
 

nedimN

Iskusan lik
Tu od
24 Ruj 2020
Poruka
1,217
Što će mu, ionako se cilindri ne rade na tokarskom stroju, iznimno je teško radi kanala u cilindru /"odbija" nož od obradka/ i za većinu treba priprema za suport jer ak se pakne stežu dolje na pera od cilindra, osim što može puknut pero/a, dolazi do deformacije, ne valja mjera kad se otpusti. Naravno, ljudi to rade, majstor to napravi da je savršeno, ali na glodalici je puno jednostavnije i sigurnije radit obradu.
Slažem se ,sreća pa je gus i nije odbijalo 5 španova po desetu i proslo je dobro. Imam za ovakve stvari antivibrirajući nož od vidije sa trokut pločicom. Ovo sve ovako prolazi kod nasih ljudi da prodju za male pare ali zna se kako ide obrada motora. Opet ovo je sitna buranija biće to njemu super.
 

nedimN

Iskusan lik
Tu od
24 Ruj 2020
Poruka
1,217
@mtd001 brusio sam provrte na gusanim kućištima za neke pumpe u bivsoj firmi. Često je dolazilo ,to je onda priča za sebe ,obrada bude ko staklo.
 

cvajko997

Iskusan lik
Tu od
29 Tra 2020
Poruka
720
Tehnički, na cilindru ne smije bit obrada kao staklo. Kad se dotjera na zračnost honerom, vidi se "mreža" od honera. Kao isprepletene spirale, koje služe za zadržavanje ulja. Dosta bitno kod razrade. Čak ni novi klip nije gladak kao staklo, isti razlog. To su sve male mašine, igra apsolutno sve i podnosi sve, ali ako se ide na T15 termogrupu ili slične jače, sa puno okretaja, tu treba ispoštovat obradu. :ppozdrav:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,905
Ništ od honera, a ni onih bruseva. Čim je bliže staklu bolje i lakše se vrti.
@nedimN Ovak sa slike izgleda ok obrada (y)
 

nedimN

Iskusan lik
Tu od
24 Ruj 2020
Poruka
1,217
Danas jedna hitna intervencija :) zove me direktor gdje si sta radis ,mozes li ikako doci zapelo je ,gori sve haha. Donio mu neki jaran osovinu sa valjcima ,vozi traku i poderalo mu rukavac za ležaj skroz. On navario dok sam ja doso i opucam uradim na mjeru i poso gotov :D
 

nedimN

Iskusan lik
Tu od
24 Ruj 2020
Poruka
1,217
Hurco sam po sebi je poznato ime. Najbolje bi bilo probati masinu kako se ponasa u radu, i kako drzi mjeru.
Desi se najcesce da se potrose spingle na stolu, najvaznije nije napisano koje je upravljanje Fanuc,Siemens ili neko drugo.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,343
Ako imaš potrebu za takvom mašinom. A kako veli kolega koliko može da prati mjere, da ga proba neko ko ima iskustvo I da kaže realne mogućnosti.
Različito je da je na prodaju ostala bez posla ili istrošenost koja se ne popravlja.
 

Najnoviji postovi

Na vrh