• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tomo Vinkovic Transporter

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,554
Ovo je isto dobra varijanta, samo mi se čini da ima pogon samo na zadnju osovinu. Dobro ima raspoređn sanduk prednja - zadnja osovina, za razliku od TV - transportera koji ima sanduk na sredini zadnje osovine.:icon_biggrin:
 

karlo.m

Član
Tu od
7 Stu 2012
Poruka
244
Ja san bija danas isto viditi i pensan da su te live manice blokane radi nekorištenja. Jer san malo poforca manicu od kardana tj. Rečimo freze i pomakla se ali san bija dosta kasno tako da nis moga provati đir ni nis.. skužija san da ima 9 brzina za naprid i 3 rikverca i pensan da ne vridi te šolde jer je polomljen krdan i pitaj boga ca je u diferencijalu a forši ga ni ni!!
 

karlo.m

Član
Tu od
7 Stu 2012
Poruka
244
Desne macice su marče... gorinja ima 3 brzine + rikverc, a na dolinjoj se mjena redukciju brzina ako san dobro brojija ima tri redukcije i između svake su fole to ti je 9 za naprid i 3 rikverca. Talijani na pasqualima tu redukciju zovu lente-normale-veloce..

A i mene intresira na diferencijalu ona poluga čemu služi??? da li samo kao špera ili i ima mogučnost uključivanja kardana otraga? Forumaši?
http://www.poljoprivredni-forum.com/images/attach/jpg.gif
 

Prilozi

  • transporter.jpg
    transporter.jpg
    77.7 KB · Pregleda: 1,175

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,381
Ako je baziran na TV-u EX išlo bi ovako:
naprijed; desno gore, široka ručica s preklopkom u sredini - brza, spora rikverc i ler na dvije pozicije
desno dole (duga ručica) mjenjač brzina, tri brzine i ler na dva mjesta
lijevo gore, blokada diferencijala prednjeg, prema naprijed je isključena prema nazad se blokira zadnji diferencijal
lievo dole (duža ručica) uključivanje izlaznog vratila i ujedno pogona za zadnji trap (ali to ne znači da je to dovoljno da se zadnji trap uključi/isključi)

ručica na zadnjem trapu, ispod prikolice, je mjenjač brzina za zadnji trap

trebao bi da ima izlazno vratilo nazad, koje može da vrti dok mašina miruje......za pogon pumpe ili.....vršalice
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,554
Prije bi bilo da je # edosoko u pravu 6 brzina + 2 rikverca. 3 spore, 3 brze i 1 spori rikverc, 1 brzi rikverc. Jedino ne znam da li je na lijevoj strani mala gornja poluga za uključivanje blokade za prednji pogon ili kako kaže edosoko za zadnji pogon ?:icon_question:
Ona veća lijeva poluga je za uključivanje kardana.
 

karlo.m

Član
Tu od
7 Stu 2012
Poruka
244
A šta se desi kada okreneš preklop na toj ručici, šta se ne dobiva još jedna brzina?
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,554
Ako je baziran na TV-u EX išlo bi ovako:
naprijed; desno gore, široka ručica s preklopkom u sredini - brza, spora rikverc i ler na dvije pozicije
desno dole (duga ručica) mjenjač brzina, tri brzine i ler na dva mjesta
lijevo gore, blokada diferencijala prednjeg, prema naprijed je isključena prema nazad se blokira zadnji diferencijal
lievo dole (duža ručica) uključivanje izlaznog vratila i ujedno pogona za zadnji trap (ali to ne znači da je to dovoljno da se zadnji trap uključi/isključi)

ručica na zadnjem trapu, ispod prikolice, je mjenjač brzina za zadnji trap

trebao bi da ima izlazno vratilo nazad, koje može da vrti dok mašina miruje......za pogon pumpe ili.....vršalice

Ne može se sa ručicom (malom lijevo gore) blokirati zadnji pogon, nego -valjda- prednji ? Ručicom kojom se uključuje vratilo za pogon (freze) u ovom slučaju kardanske prikolice (sa lijeve strane, veća), pruža mogućnost pogona samo zadnjeg pogona ili pogon na sve četri. S time da ima lijevo od sica još jedanu ručicu kojom se mijenjaju brzine na zadnjem difu. Ako se koristi samo zadnji pogon onda se mijenja sa tom ručicom kod sica, a ako se koristi pogon 4x4 treba posebno mijenjati za prednji i isto tako za zadnji.:icon_blackeye:
 

karlo.m

Član
Tu od
7 Stu 2012
Poruka
244
Ok ovo ima smisla ali mislim da mora postojati sinkronizacija mjenjača na izlaznom vratilu iz tomice... jer mi izgleda glupo da se u izvedbi 4x4 mora mjenjati brzine i na tomici i prikolici... i čisto sumljam da ima brzine na diferencijalu.. ima li neko TV transporter pa da nam pojasni
 

ssucur

Dobro znana faca
Tu od
2 Lis 2010
Poruka
1,644
Jednak postupak kao na PE-18,mjenjač na prvom i zadnjem dijelu.
Ako se na ovom transporteru skine plato izvadi greda, sastavi zadnji i prednji dio dobiješ traktor PE-18.:icon_wink:
20374470.jpg
 

ssucur

Dobro znana faca
Tu od
2 Lis 2010
Poruka
1,644
Nije origi PE-18, al je traktor sa istim funkcijama i sa izlaznim vratilom.:icon_scratch:
Ima moj radni kolega u Prestranku pa smo ga prepakirali u traktor.
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,381
Ne može se sa ručicom (malom lijevo gore) blokirati zadnji pogon, nego -valjda- prednji ? Ručicom kojom se uključuje vratilo za pogon (freze) u ovom slučaju kardanske prikolice (sa lijeve strane, veća), pruža mogućnost pogona samo zadnjeg pogona ili pogon na sve četri. S time da ima lijevo od sica još jedanu ručicu kojom se mijenjaju brzine na zadnjem difu. Ako se koristi samo zadnji pogon onda se mijenja sa tom ručicom kod sica, a ako se koristi pogon 4x4 treba posebno mijenjati za prednji i isto tako za zadnji.:icon_blackeye:

Mislio sam prednji naravno.....a pišem sad prednji sad zadnji :(snooze):
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,554
Lijepo se vidi na ovoj slici da ima sa lijeve strane sica ručicu za mijenjanje brzina na zadnjem difu.:icon_super:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,675
Gdje si to snimil?
Inače, taj sam stroj snimil malo detaljnije, na Visovcu, na Veliku Gospu.
BCS kosilica.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,554
Zanimljiva naprava, ima takvih i sličnih po otocima, odlični su za manje transporte od trajekta do udaljenijih mjesta na otoku.
Pogotovo su dobri za prolazak po uskim uličicama po otočkim mjestima.

Ovo bi se moglo premjestiti u temu Motokultivatori - Ostalo - Izrada prikolice bez pogona za manje motokultivatore, ali neka moderatori odluče.
 

Najnoviji postovi

Na vrh