• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Torpedo TD 55 A

2301986

Član
Tu od
21 Ruj 2010
Poruka
311
Dobro da imamo neke koji znaju više od enciklopedije..

Zašto se onda više zračni motori na proizvode,i ima ih jako malo na tržištu?
Zašto večina traktora ima vodeno hlađene motore?
Kombajn,jel možda CLAAS ima zračno hlađene motore?

zbog ispušnih plinova ak znaš šta ti to je..

koliko si rh napravio s zrakom hlađenim motorom, naravno ak se smije znat?
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,290
zbog ispušnih plinova ak znaš šta ti to je..

i preskupe izrade istih... jer zahtijevaju kvalitetnije materijale,
kvalitetniju toleraciju i sl... ukratko preskupi su..
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
i preskupe izrade istih... jer zahtijevaju kvalitetnije materijale,
kvalitetniju toleraciju i sl... ukratko preskupi su..

Imo sam i vodeno i zračno hlađen traktor zadovoljan s oba hlađenja ali mi smeta kad se povlači teza zračno ništ ne valja ne kažem da je savršeno riješenje ali u mom slučaju nikake zamjerke
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
zbog ispušnih plinova ak znaš šta ti to je..

koliko si rh napravio s zrakom hlađenim motorom, naravno ak se smije znat?

Nasreću pa znam nešto o ispušnim plinovima.

0.rs,sam napravio,niti imam želje niti volje,pišem ono kaj čujem od ljudi u mojem kraju kaj imaju zračne motore na traktoru pa valjda onda znaju kak se ponašaju.


Dobri su,sigurno jesu,ali da su tak dobri kak ih opisujete sigurno bi opstali na tržištu.
 

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
585
Koliko znam, zračnjaci teže zadovoljavaju moderne EC norme o ispušnim plinovima, jedino je Tatra uspjela dobit EC5 za svoj kamionski zračnjak. Iz mog iskustva zračno hlađenje je poprilično jednostavnije od vodenog, naravno tamo di klima nije prevruća.
Imam MTK i tomu sa zračnim, nikad nikakvih problema. i 2 auta, naravno vodena, i uspjela su mi oba zakuhati u 20dana (jednom moja greška drugi put pukao hladnjak iz čistog mira).

Kolko taj torpedo 55 ima kubika i cilindara?
 

2301986

Član
Tu od
21 Ruj 2010
Poruka
311
Nasreću pa znam nešto o ispušnim plinovima.

0.rs,sam napravio,niti imam želje niti volje,pišem ono kaj čujem od ljudi u mojem kraju kaj imaju zračne motore na traktoru pa valjda onda znaju kak se ponašaju.


Dobri su,sigurno jesu,ali da su tak dobri kak ih opisujete sigurno bi opstali na tržištu.

ocito nemres skuzit neke stvari....uvode se norme za ispusne plinove i novi motori moraju zadovoljit uvjete ak ne zadovoljavaju nista.. isto treba uvest reda na forum...
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
ocito nemres skuzit neke stvari....uvode se norme za ispusne plinove i novi motori moraju zadovoljit uvjete ak ne zadovoljavaju nista.. isto treba uvest reda na forum...

Samo vi uvedite reda..

Ja nigdje nisam rekao da zračni motori ne valjaju..

Zračni motor je dobar u zimi,ak se zaboravi voda ispustit iz motora i hladnjaka pa nebre smrznut.:lol:
 

2301986

Član
Tu od
21 Ruj 2010
Poruka
311
Koliko znam, zračnjaci teže zadovoljavaju moderne EC norme o ispušnim plinovima, jedino je Tatra uspjela dobit EC5 za svoj kamionski zračnjak. Iz mog iskustva zračno hlađenje je poprilično jednostavnije od vodenog, naravno tamo di klima nije prevruća.
tacno... nema veze klima i kod vodom hladjenog na kraju vodu hladi zrak pa ispadne gotovo isto
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
Samo vi uvedite reda..

Ja nigdje nisam rekao da zračni motori ne valjaju..

Zračni motor je dobar u zimi,ak se zaboravi voda ispustit iz motora i hladnjaka pa nebre smrznut.:lol:

ovaki poput tebe me baš živciraju pa nisi brate najpametniji na svjetu pa uvaži i tuđe mišljenje a ne ja sam čuo da na valjaju i to je to pa de pročitaj kakve nebuloze pišeš
 

2301986

Član
Tu od
21 Ruj 2010
Poruka
311
Samo vi uvedite reda..

Ja nigdje nisam rekao da zračni motori ne valjaju..

Zračni motor je dobar u zimi,ak se zaboravi voda ispustit iz motora i hladnjaka pa nebre smrznut.:lol:

znaci dobar je onom ko ne mari za traktor i time si sve rekao
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,290
Imo sam i vodeno i zračno hlađen traktor zadovoljan s oba hlađenja ali mi smeta kad se povlači teza zračno ništ ne valja ne kažem da je savršeno riješenje ali u mom slučaju nikake zamjerke

ja dajem prednost inače zračnom motoru sa
turbinom pored, dok ostale konstrukcije tipa ventilator na zamašnjaku i sl. ne podržavam i takvim motor jako brzo napune rebra cilindara sa prašinom.
klasičan zračni motor sa turbinom pored sa redovitim održavanje šistoče rebara nema šanse da se pregrije...
a kako sve novije norme zahtijevaju sve veću čistoću ispuha to se sve teže
ispunjava zbog konstrukcijskih prepreka i isplativosti izrade istog zračnjaci gube sve više bitku nad motorima koji su hlađeni tekućinom.
Samo da velim da postoje već neke konstrukcije motora sa hlađeni tekućinom kod kojih je radna temperatura debelo preko 100 celzijevih stupnjeva prvenstveno zbog smanjenja potrošnje. a u takve motre ni u kojem slučaju ne smije ići voda ili običan antiftiz...
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
ovaki poput tebe me baš živciraju pa nisi brate najpametniji na svjetu pa uvaži i tuđe mišljenje a ne ja sam čuo da na valjaju i to je to pa de pročitaj kakve nebuloze pišeš

Takav sam kakav sam...

Samo sam iznio činjenice,nisam rekao da ne valja ili da ne uvažavam tuđa mišljenja..
Prijatelj mi ima zračni motor na Hurlimannu 70ks i nema nikakvih problema s njim.

Isto sam na forumu pročitao da TD 90 ima problem sa hlađenjem 6 cilindra pa zna zaribat,zrak ne dospije do njega i pregrije s...


A da ne marim za traktor davno bi si kupio traktore sa zračnim motorom..
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,261
Ej dečki, tiše malo kad kažete da zračnjaci nevaljaju..

Iz kakve prašine, temperature i limene kutije sam vadio dajca i stavljali drugi (zaribao je), ali svaka mu čast.
Opet stavili dajca, novog, pun gas ujutro, navečer se ugasi, svaki drugi dan 1l ulja, zamjenjeno nikada.. radi tako uredno već 5 godinu, potrošnja mala..

Uzeli novi stroj, i opet dajc unutra, ovaj put pojačan turbom. Vrti mali kao lud, i još malo manje troši nego stari..

Inače radi se o mobilnim pogonima za obradu kamena.. Svaka čast CAT-u, cumminsu.. ali u ovoj klasi manjih motora, zračno hlađenje i zeleni motori su best buy.


Dok toliko cijenjeni preknis ovdje na forumu daje navjeće glavobolje.
 

2301986

Član
Tu od
21 Ruj 2010
Poruka
311
Takav sam kakav sam...

Samo sam iznio činjenice,nisam rekao da ne valja ili da ne uvažavam tuđa mišljenja..
Prijatelj mi ima zračni motor na Hurlimannu 70ks i nema nikakvih problema s njim.

Isto sam na forumu pročitao da TD 90 ima problem sa hlađenjem 6 cilindra..

Daj ne baljezgaj bez veze kad nemas razloga. Devetke se skuhaju kad se ljudi prave pametni i rade preinake kao bolje hladjenje i sl. a na kraju ''bolje grijanje'' pa se dobije sto se dobilo
 
M

Miško 007

Guest
..voda bolja od zraka... zanimljivo, u čemu konkretno????
..ne na transport... šta mu je brzina u transportu 70-80km/h pa ga vjetar hladi ili..

...počne puckat... šta kad počne???

Bolja je puno imam vodu jos mi nije traktor kuhao naravno ako je ispravan .
Nisam imao problem dok je zrak druga priča u ovom slučaju torpedo.
A ne neki skuplji traktor zrakom hlađen jer takav je malo bolje osmišljen al opet .
Transport ne uzma snagu neku niti grije motor ako grije onda neznam kakav je to traktor.
A pucketa lim kad se pregrije onako kao kad auspuh dobro zagriješ tako torpedek pucketa ipak on mora opravdat ime... :lol:
 

2301986

Član
Tu od
21 Ruj 2010
Poruka
311
Takav sam kakav sam...

Samo sam iznio činjenice,nisam rekao da ne valja ili da ne uvažavam tuđa mišljenja..
Prijatelj mi ima zračni motor na Hurlimannu 70ks i nema nikakvih problema s njim.

Isto sam na forumu pročitao da TD 90 ima problem sa hlađenjem 6 cilindra pa zna zaribat,zrak ne dospije do njega i pregrije s...


A da ne marim za traktor davno bi si kupio traktore sa zračnim motorom..

da procito si, i na tarabama pise pa....
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Iz ovog se može samo zaključit da nekome jako jako smeta kad ga netko dirne u slabu točku,u ovom slučaju TD i zračni motor.

Nitko nema ista iskustva s ničim pa tako i sad,ako netko kaže ovo ne valja to znači da se on samo susreo s lošom robom,ne treba zato nekoga napadat..

Neče svjet propast ako sam ja rekao da je zračni motor bučniji u kabini od vodenog i proizvodi više topline...
 
Na vrh