• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tov junadi

MART

Član
Tu od
20 Pro 2013
Poruka
36
Tih 100t je u idealnim uvjetima, realno oko 80t/ha, ali moj ti je savjet bolje kukuruz nego on, je da on rodi puno i ima mase, ali mu fali zrno
Aha, hvala na savjetu... Svakako ide ove godine kukuruz po prvi put pa cemo vidjeti kako ce se pokazati...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Samo se ti drž kukuruzne silaže, to je zakon!

Biraj strogo silažne hibride koji imaju sve predispozicije za to i nema greške!
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Kako koji.
Recimo, KWS MIkado ima odličan prinos silaže, ali malo zrna, zato što je odnos stabiljka-klip skoro 80-20 koliko je visok i bujan, a ima osrednji klip.
Dok recimo Syngenta Maverik ima taj odnos 60-40, ima nešto nižu i manje robusniju stabiljku i malo jači klip.

To govorim za situaciju kakvu sam zatekao na mojim zemljama, a svake godine isprobavam usporedno više različitih silažnih hibrida i dolazim do svakakvih zaključaka.
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Ovisno i kak se prihrani, ako kukuruzu nedate umjetnoga nemrete nikaj ni očekivati, a sirek vam bira zemlje i nemrete očekivati niti približno energije u suhoj tvari ko u kukuruzi, a oni pojedu jednaku količinu suhe tvari sirka i kukuruza, pa tak od sirka nemre biti prirast po od silaže kukuruza
 

matejB

Član
Tu od
11 Ožu 2015
Poruka
39
Potpisujem sve gore navedeno i silaza od sirka je pusta, tako da je i losiji kukuruz bolji od odlicnog sirka.
 

MART

Član
Tu od
20 Pro 2013
Poruka
36
Imali neko kakvu skicu objekta za 30 komada na vezove npr. 15x10m

Zanima me onako nešto solidno od elemenata da se uradi koja bi bila cijena otprilike...
 

diabola1210

Član
Tu od
25 Tra 2011
Poruka
590
Zasto na vezove? 10 × 15 nema logike to je skoro kockasti objekt. Boksovi moraju biti uzi a duzi tako da imaju puno mjesta za jest. Najeftiniji sistem duboka stelja - ispust, ciscenje traktorom ili kosa deka gdje sami guraju djubre van. Tubing cijevi, sve montazno i Bog te veseli. Ja sam bas ove godine sve sam kod sebe preuredjivao i imam puno iskustva u tome ako sta trebas pitaj
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ma zaboravi kosu ploću, sve se to mora čistiit, jest malo rijeđe, ali svejedno se mora.

Ako postoji mogućnost samo napraviti boksove sa ispustom ili pregonom i čistiš traktorom.
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Kosa ploča da ali četvora vrata na stup da se sve otvara i zatvara i gornja i doljnja strana da se more i na kosu ploču s traktorom, jer ako hočete da su čisti mora se i ovo s kose čistiti
 

MART

Član
Tu od
20 Pro 2013
Poruka
36
tov_junadi.jpg


Jučer sam išao gledati jednu farmu kod Bjeljine i extra ovakvu cu najvjerovatnije praviti. Dimenzije boksa su 12x5 i tu stane 20 komada, 9 metara je pad, 3 metra je ravni dio gdje se cisti traktorom. Sve je na otvorenom jedino se preko zime zatvori zadnji dio. Uopce nema problema sa padom, dok su manji do 200kg ulazi se unutra i vilama se cisti gornji dio sa padom, kasnje oni sami guraju i samo dole cistis ta 3 metra. Uglavnom možda i jeste bolje da se napravi sve ravno sa ispustom al ovo je idealno sa padom tko ima manjak prostora kao ja :)

I Bikovi su čisti!
 

bilinopolje

Novi član
Tu od
29 Ožu 2015
Poruka
2
Pozdrav tovljači, novi sam na forumu i pomalo sam krenuo s tovom junadi, ali što bi se reklo sitna sam riba, naime završio sam faks koji nema dodirnih tačaka s tovom pa mi svaka slika, video lijep savjetodavan komentar dobro dođe, što se tiče ishrane kako najbrže postići dobar prirast i koliko su vaši bikovi bili teški od 12, 13 mjeseci. Hvala unaprijed :icon_wink:
 

johnnewman

Član
Tu od
27 Velj 2014
Poruka
369
daj da neko slika kakvu stalu i ja ove godine planiram ubacit 10-20 komada
pa bi nesto sklepo a da nije bezveze
 

adviser

Član
Tu od
23 Lis 2009
Poruka
148
Imali neko kakvu skicu objekta za 30 komada na vezove npr. 15x10m

Jesi pročitao zakon O dobrobiti životinja ??
cjena je takva- koliko možeš improvizirati sa svojim materijalom .
 

MART

Član
Tu od
20 Pro 2013
Poruka
36
Jesi pročitao zakon O dobrobiti životinja ??
cjena je takva- koliko možeš improvizirati sa svojim materijalom .

Kod nas u Srednjoj Bosni postoji samo jedna farma koja drži junad u slobodnom tovu. Ostale su sve na vezu, ova jedna ima čak 150 bikova na vezu.

A ja se još nisam odlučio šta bi pravio zato i pitam, kako i šta...
 

Najnoviji postovi

Na vrh