• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tov junadi

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
863
Pratim ovu temu već duže vrijeme, a danas sam od jutra pročitao svih 98 stranica.Ne bavim se stočarstvom, ali me je oduvijek zanimalo.Imam nekih 30 ha za ratarstvo i kad bih to raspodijelio za proizvodnju hrane za bikove zanima me koliko bih mogao ishraniti komada od 150 kg do 650 kg.
Kako rasporediti površine za proizvodnju hrane za bikove-kukuruz,silaža,sijeno.pšenica,ječam,zob,soja......koliko sam vidio to su komponente za smjesu,samo ne znam koliki su omjeri u smjesi i koliko čega treba
Zanimala bi me receptura za smjesu koja se koristi 150-350 kg te ona za 350-650 kg. Isto tako koliko kg takve smjese treba za kg prirasta u pojedinoj fazi?
Vidim da se koristi i silaža cijele stabljike i silaža mokrog zrna.......kako se hrani, što se s čim miješa i kad ide sijeno? Koliko puta dnevno se onda hrane?

Kad bih znao neki optimalan recept za smkesu te potrebne količine smjese,silaže,silaže zrna i sijena potrebne za kg prirasta onda bi tek mogao izračunati koliko bi bilo isplativo.
Ako netko ima volju da napiše recepturu i količine, bio bih zahvalan.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,946
U istoj sam situaciji kao i ti,nemam bikove ali bi ih volio toviti..mislim da 30 komada možeš bez problema othraniti sa tom površinom...sada zavisi koliko bi radio silaže,kakvu sijenažu,itd...
javit će se tovljači,šteta što je ova tema kod nas dosta zapostavljena,sve nevjerujem da nema baš tovljača kod nas...
Kod susjeda na poljoinfo forumu imaš dosta o tovu junadi,pa baci oko...
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,219
Moj savjet vam je da se uopce ne upustate u to, dok kupis tele od 150 kg i dok izracunas hranu koju on pojede a mogao si ju prodati, dok izracunas veterinare, naravno svoj posao se ne smije racunati, jako je mala zarada..
Ja da imam 30 ha zemlje, radio bi cisto ratarstvo i imao sve svetke i petke, kak se kaze, slobodne..
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Neznam ja tovim samo s kuruzima i tu i tamo tritikal.
Ostalo suho sijeno i kad ima zelenog u sezoni i to je to.
Malo uložim i opet dobre kile budu .
Problem je telad skupa , dok ju digneš izgubi kile pa pol godine stagnira slabo jede.
Kad naletiš na bolje tele to se vidi odmah napreduje niš ne gubiš.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
IvanKC jel imas ti kojeg bika u tovu??
Ja cu se upustit pomalo bez kredita ako kaj uspijem povuc iz mijera odlicno ako ne imam tu kojeg svojeg kad ce bit prilika jos kojeg kupit i odlicno volje imam zemlje imam kolko hocu za radit veliku vecinu mehanizacije a zarada da imam minimalac cist svaki mjesec kad sve krene kak sam planiro ja cu bit prezadovoljan!!
 

Zekson

Dobro znana faca
Tu od
26 Srp 2012
Poruka
513
Kod mene ide to ovako od 150 -370kg smjesa tip GJ1, do 230 kg uz smjesu jedu i sjeno nakon 230 kg ide sjenaza, smjesa i pomalo ih uvodim u silazu ne puno..
Od 250 kg ide sve isto ali ide i onda kukuruz mljeveni i jecam. Sjenaza je od ljuljeva, prirodnih livada rani prvi otkos i drugi otkos.
Od 380 kg nadalje je samo silaza mljeveni kukuruz, sjenza jecam mljeveni i koncentrat bez smjese..
Za mojih 10 komada trenutno koji su po 560 kg potrosim 24 kante mljevenog kukurza na dan, kante su po 13-15kg i 4 kante jecma te 4 kg koncentrAtA.
Silaze ide 6 tacki na dan onih normalnih.
I sjenZe izmedu jutarnjeg i vecernjeg obroka imaju na raspolGanju cjeli dan i noc.
Jedna bala 100*120 mi trAje 3-4 dana.
Eto to je moja recepturA na dan za te vece bikove..

A ovi manji trenutno ih je 50 oni su po 230 kg dobiju 10 vreca smjese po 25 kg i i sjenaza je cjeli dan na volju te tacke silaze dobiju ujutro samo..

Poslano sa mog Q8 koristeći Tapatalk
 

Zekson

Dobro znana faca
Tu od
26 Srp 2012
Poruka
513
Kod mene ide to ovako od 150 -370kg smjesa tip GJ1, do 230 kg uz smjesu jedu i sjeno nakon 230 kg ide sjenaza, smjesa i pomalo ih uvodim u silazu ne puno..
Od 250 kg ide sve isto ali ide i onda kukuruz mljeveni i jecam. Sjenaza je od ljuljeva, prirodnih livada rani prvi otkos i drugi otkos.
Od 380 kg nadalje je samo silaza mljeveni kukuruz, sjenza jecam mljeveni i koncentrat bez smjese..
Za mojih 10 komada trenutno koji su po 560 kg potrosim 24 kante mljevenog kukurza na dan, kante su po 13-15kg i 4 kante jecma te 4 kg koncentrAtA.
Silaze ide 6 tacki na dan onih normalnih.
I sjenZe izmedu jutarnjeg i vecernjeg obroka imaju na raspolGanju cjeli dan i noc.
Jedna bala 100*120 mi trAje 3-4 dana.
Eto to je moja recepturA na dan za te vece bikove..

A ovi manji trenutno ih je 50 oni su po 230 kg dobiju 10 vreca smjese po 25 kg i i sjenaza je cjeli dan na volju te tacke silaze dobiju ujutro samo..

Poslano sa mog Q8 koristeći Tapatalk
Da i sillaza je cjele biljke kukuruza a imam i spremljenu silazu zrna al jos nisam otvoril silos to buduem kroz dva tjedna pocel davati.

Poslano sa mog Q8 koristeći Tapatalk
 

VolvoT650

Član
Tu od
9 Pro 2016
Poruka
187
Ja imam 7komada,i neplaniram praviti silazu.Ali cu umesto silaze posejati sudansku travu pa da malo usparam deteline i sena.
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,946
Kolega zekson to toviš za nekoga ili imaš stalnog kupca/kupce?

Negdje sam čitao,nema neke velike zarade,ali imaš lovu na hrpi...
Ovisi tko je sa koliko zadovoljan...ja sam sretan kada za Božić prodam 10 odojaka i imam 5000kn na hrpi..
Što se čistog ratarstva tiče(barem mi koji imamo malo ha),škakljiva je zarada..bolje jeftinu hranu pretvoriti u meso,je veći posao ali i veća je zarada...
Kukuruz me ove god ispao 70 lipa..da imam potrošaća za 80 tona kukuruza bilo bi ih možda efikasnije utrošit u meso,pa prodat svinje,bikove...nego ovako..
još da 3-4 bikića ubacim,ionako imam svinje,možda bi malo više zaradio...
No to je samo moje mišljenje..
 

Zekson

Dobro znana faca
Tu od
26 Srp 2012
Poruka
513
Kolega zekson to toviš za nekoga ili imaš stalnog kupca/kupce.
Tovim za Poljoprivrednu zadrugu Ivanec.
Ali uz njihove drzim i svojih par komada trenutno su 3.


Poslano sa mog Q8 koristeći Tapatalk
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,219
IvanKC jel imas ti kojeg bika u tovu??
Ja cu se upustit pomalo bez kredita ako kaj uspijem povuc iz mijera odlicno ako ne imam tu kojeg svojeg kad ce bit prilika jos kojeg kupit i odlicno volje imam zemlje imam kolko hocu za radit veliku vecinu mehanizacije a zarada da imam minimalac cist svaki mjesec kad sve krene kak sam planiro ja cu bit prezadovoljan!!

Imam 3 kom po 200+ kg, sad sam jednog velikog prodal pred par dana..
Ovi 3 su od mojih krava i jos sam kanil kupiti dva al nisam im stigel ove jeseni napraviti mjesta pa budu samo ovi 3..

Al najrade od svega bi prodal krave, nasel si nekakvog posla i uz posao pomalo rataril i to je to, ne volim ici u stalu i to je to..

Tovim za Poljoprivrednu zadrugu Ivanec.
Ali uz njihove drzim i svojih par komada trenutno su 3.

Zekson, daj mi reci kak ide to sa tim usluznim tovom, sa koliko kila ih dobijes, sa koliko ih isporucujes i kakva je tu zarada, po prirastu ili kako?
Ima jedan tu iz sela, on tovi za Ivanec, ali nikad nece reci koliko se to isplati, a i nejde mu posao bas..
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Ja imam krave doma imat cu svojih telica i jos bi kojeg kupio ja ni ne ocekujem veliku zaradu u ovo se upustam jer volim radit poljoprivredu i bit medu zivotinjama nezelim previse o planovima al nadam se da ce mi se ostvarit!!
Ti bi s poljoprivrede preso na poso u firmi a ja odoh kontra:eek:::eek::
 

Zekson

Dobro znana faca
Tu od
26 Srp 2012
Poruka
513
Ivan KC Pa ide dobro nije pretjerana zarada ali ide. treba imat količinu za zaradu.
dobijem ih sa 150 kila i ja si biram hoću li ih toviti do 350 kg ili do 650 kg ja ih imam mješovito zasad.
Ako ih tovim do 350 kg onda je priča ovakva dojdu sa 3 mj starosti od 120 kg do 180 ima ih mješovitih. tovim ih 4-5 mjeseci su kod mene znači za daljni tov bez smjese su spremni za 7-8 mjeseci kad dojdu između 300-350 kg.
Zarada na tim manjim ti je ovakva do 290 kg izlazne težine znači prosjek je to 290 kg je plaćeno 1.5 kn po kili a od 290 kg nadalje je plaćeno između 9-10.5 kuna po kili .ja kad dajem te manje van onda ih forsiram da budu čim teči da mi prejdu tih 290 kg prosjeka da dobim ovo plaćeno večinom kod mene je to 330 kg izlazna težina ide to i do 350 a nekad i manje.i onda ti se to izračuna tih 40 kg x broj komadax 10 kuna i to je to tu je zarada na njima. a i ako ušparaš smjese dobiš plaćeno 2 kn po kili smjese.
Oni ti računaju da jedno tele za vrjeme tova 4-5 mjesece mora pojest 617.17 kg smjese.
A ovi velliki od 350 do 650 kg ti je plaćeno 10 kn po kili znači isti princip ko ovaj gore broj komadax kilaža x cijena i to je to.
Uglavno cijena ti je manja za 5 kn po kili nego da imaš svoje bikove.
Svoje prodaš po 15 , a dok ovi idu po 10 kn.
Taj iz sela kak se preziva i jel on tovi velike ili manje ima ?
 

simki

Novi član
Tu od
19 Sij 2017
Poruka
8
ja sam novi u ovome . Da li mi netko može reči da li tovi za Belje i kakva je situacija kod njih,trebaju li još kooperanat. najviše sam zainteresiran za prvu fazu tova
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,219
Ja imam krave doma imat cu svojih telica i jos bi kojeg kupio ja ni ne ocekujem veliku zaradu u ovo se upustam jer volim radit poljoprivredu i bit medu zivotinjama nezelim previse o planovima al nadam se da ce mi se ostvarit!!
Ti bi s poljoprivrede preso na poso u firmi a ja odoh kontra:eek:::eek::

Ostao bi ja raditi poljoprivredu, ali samo zemlju, znaci cisto ratarstvo, i uz to da radim negdje blizu doma, makar i za minimalac, bio bi zadovoljan, jer bi si jos zaradio i na zemlji nesto..
Ovo sa kravama mi je muka ziva, dok cijela ulica spava, ja se dizem u 6 na -10 stupnjeva i idem u smrad i govna, a zarada nikakva..
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Ivane jesi kad radio u firmi??
Meni ne smeta ni smrad ni govna da sam uspio prije 12god nagovorit roditelje danas bi imo u stali minimalno 10 muznih krava i pitanje sta bi bilo jos uz njih al ispalo je da sad krecem pomalo pa cemo vidit di cu stic i dal ce mi se planovi donekle ostvarit!!
Krecem bez kredita jer necu se zaduzivat zato pomalo kolko uspijem tak cu sirit ko i godine prije samo cu se sad 100% posvetit tome!!
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,219
Nisam nikad radio u firmi, poceo sam raditi na poljoprivredi od svoje 13. god kad mi je umro djed i uz skolu sam sve stigao, ali je onda i bilo koristi od krava, sad je premetanje iz supljega u prazno..
Znaci ti bi dao otkaz u firmi i posvetio se stocarstvu? A gdje i sto sad radis?
Malo idemo off sa temom, ali zanimljivi su mi takvi razgovori, pogotovo sto nas dvojica hocemo napraviti skroz suprotno.. :)
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Ja radim u jednoj Njemackoj firmi imam 15 km od doma do posla radimo u 3 smjene promijenio nekoliko firmi i najgore je to kaj ti kao radnik nisi ni u jednoj firmi zasticen i kad firmi di je vise ljudi zaposleno malo bolje upoznas radne kolege pozelis odmah otic doma i bit medu zivotinjama jer su pametnije od tih pojedinih ljudi vjeruj ako se zaposlis u firmi brzo ces me se sjetit sta sam ti reko pogotovo ako ima malo vise zaposlenih!!

Kolko velicine je potrebno biku ako je na vezu od malog dok god ne izlazi van??
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,219
Mislis koliko mu treba vremena da naraste do 600-650 kg?
Od rodenja do te kilaze mu treba od 15 do 18 mjeseci, barem meni koji hranim bez silaze, znaci samo smjesa i sijeno..
 

Najnoviji postovi

Na vrh