• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tov junadi

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Aha ja sam si racuno 200x110-120 jos bolje ako mogu ic na manje od planiranog bit ce ih vise:D::D:
 

Driver

Član
Tu od
26 Srp 2013
Poruka
396
Zekson cije je lecenje i kako se resava moguce uginuce, dali ti za ove vece daju smjesu i koliko je racunaju i tvoja preporuka dali ici sa ovim manjim, vecim ili oboje?
 

Zekson

Dobro znana faca
Tu od
26 Srp 2012
Poruka
513
Zekson cije je lecenje i kako se resava moguce uginuce, dali ti za ove vece daju smjesu i koliko je racunaju i tvoja preporuka dali ici sa ovim manjim, vecim ili oboje?
U prvoj fazi tova je njihovo ljecenje a u drugoj fazi od 350 kg nadaljr je tvoje ljecenje al ja ga nemam nema potrebe.
U prvoj fazi u prvih mjesec dana je njima na stetu uginuce ostaala 3 mj je 1. 5 kn manje placeno.
A produzeni tov je sistem glava za glavu.
Daju smjesu mogu osigurat za prvih mjesec dana po 3. 5 kn kila te dojde smjesa.
Najbollje kombinirano ja uzmem 20 komada malih 10 muskih i 10 zenskih zenske dam vana za 4 mj a muske ostavim nema stresa ostajj u u istoj stali i to je to. I tak to vrtim u krug al imam i po 50 malih u t o uz velike imam.
Jos budem ja ove godine povecal te velike na 25 30 komada pa tak kominacija.

Poslano sa mog Q8 koristeći Tapatalk
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Zekson, ako bude vremena ovog ljeta bum došel do tebe, čitajuči tvoje postove razmišljaš isto ko i ja i boriš se, čisto da se upoznamo i razmjenimo iskustva.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ljudi, kak vam stoka izdržava ove minuse??

Ja sam s mojima zadovoljan, vani je do -15°c, u tovilištu -5°c, dobro jedu i stabilni su, jedino ih ručno napajam, vodu sam zatvorio jer bi se smrza, kad hladnoća popusti otvaram vodu.









Bitno da su zaštićeni od vjetra.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,438
Kod mene nema minusa u štali. Najveći problem mi je silaža i čišćenje. Imam traku za čišćenje i onda nekih 1.5m vani mi zamrzne pa moram vrućom vodom.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ni kod mene u štali nema minusa, nema ni problema s vodom, ali tovilište je ipak polu otvoreno.
Silaža isto malo smrzava, ali nije ništa strašno.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,438
Ma ja sam kukuruz iza leda silirao pa je bilo puno trave i vlažnija je nego što bi trebala biti zbog toga tako da ja imam zapravo mix silaža-sjenaža. Al dobro je ovih dana jer dnevna ide do nule, onaj prošli val hladnoće je bio gori jer dnevna nije prelazila -5.
 

KUBA125

Član
Tu od
27 Stu 2016
Poruka
236
Moje je isto poluotvoreno.
Stoka se drži odlično, kao da i nije vani ispod nule.
Također sam zatvorio vodu i napajam ručno.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
I kod mene je cijeli dan ispod 0°c, dođe nekad do -2, ali večinom je tu oko -5.
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
863
Prije sam postavio pitanje za ishranu junadi u tovu. Malo sam iz raznih foruma i neke literature proučavao tematiku i došao sam do sljedeće smjese koju bi mogao raditi sam na gospodarstvu
kultura - količina - cijena - proteini

kukuruz 50 - 35 - 4

pšenica-posije 10 - 8 - 1
Ječam 10 - 8 - 1
Zob 10 - 9 - 1
Soja-pržena 10 - 28 - 4
Suncokret pogača 10 - 19 - 4
-------------------------------------------------------------------------------------
100 kg - 107 kn- 15%
+premiks 3 kg na tih 100kg smjese ne znam cijenu


Računam da bih te smjese po jednom grlu za tov od teleta 150-200 kg do završetka tova sa 650 kg potrošio oko 1500 kg -cijena 1600kn
Uz smjesu bi davao i silažu u ukupnoj količini 1500 kg- cijena oko 1000 kn
umjesto sijena koristio bi slamu soje, ječma i zobi----ne znam koliko bi bilo potrebno po biku.

Šta misle tovljači, da li bi to bilo OK?
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,219
Imam problem s jednim bikićom, cca 220 kg..
Pije vodu samo uvecer, ujutro nece ni primirisati, sijeno sve pojede, koliko god da mu se da, ali smjesu nerado jede, uvije dobije smjesu prije sijena i dok ostali polizu jasle, on to tek naknadno nesto malo prebrca i skoro uvijek pola ostavi..
I smeti kao ovca, onako kao bomboncici..

Pred mjesec dana ga je cijepio veterinar, i za probavu i protiv glisti i vitamine, i malo se stanje poboljsalo, ali sad opet isto..

E da, i stalno se oblizuje jezikom po nosu i ustima..

Sto bi mu moglo biti i kako ga lijeciti?
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
863
Prije sam postavio pitanje za ishranu junadi u tovu. Malo sam iz raznih foruma i neke literature proučavao tematiku i došao sam do sljedeće smjese koju bi mogao raditi sam na gospodarstvu
kultura - količina - cijena - proteini

kukuruz 50 - 35 - 4

pšenica-posije 10 - 8 - 1
Ječam 10 - 8 - 1
Zob 10 - 9 - 1
Soja-pržena 10 - 28 - 4
Suncokret pogača 10 - 19 - 4
-------------------------------------------------------------------------------------
100 kg - 107 kn- 15%
+premiks 3 kg na tih 100kg smjese ne znam cijenu


Računam da bih te smjese po jednom grlu za tov od teleta 150-200 kg do završetka tova sa 650 kg potrošio oko 1500 kg -cijena 1600kn
Uz smjesu bi davao i silažu u ukupnoj količini 1500 kg- cijena oko 1000 kn
umjesto sijena koristio bi slamu soje, ječma i zobi----ne znam koliko bi bilo potrebno po biku.

Šta misle tovljači, da li bi to bilo OK?

Par dana nitko ništa. Da li ne valja smjesa ili potrebne količine nisu u redu. Inače se ne bavim stočarstvom nego malo preko zime zbog viška vremena proučavam da vidim isplativost tova, pa sam mislio da bi rasprava oko ishrane i cijena koristila i drugima koji se s tim bave ili planiraju početi.
Koliko još treba para za veterinare uračunati? Telad mi izgleda preskupa za tov po cijenama koje se mogu vidjeti po oglasnicima.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ja ti mogu samo napisati da ne koristim ni soju ni suncokret.
Radim smjesu od kukuruza, pšeničnog posija, crne zobi i tritikala uz dodatak vitamina.
Ne tovim puno i zadovoljan sam. Silaže zrna i cijele stabiljke, te sijena lucerne i livadnpog imaju na volju.
 

soony-69

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
863
Možeš li reći koliko tako napravljene smjese treba za jednog bika 650kg, a koliko silaže?
 

Najnoviji postovi

Na vrh