• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tov teladi

teranova

Član
Tu od
29 Sij 2013
Poruka
47
decki ,imam jedno pitanje,nadam se da mi mozete pomoci?Ostavio bi svoja telad za tov,pa me zanima koliko hrane je potrebno da ih se "izgura"!Pod hranu mislim kukuruza ,sijena ,silaze i ostalo!Imam krave 13 godina ,ali ih nikada nisam ostavljao za tov,jer nisam imao dovoljno zemlje za njih,sad se to promijenilo pa bi ih ostavio!!!
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
računaj da 2 bika pojedu koliko jedna dobra krava :icon_e_wink:
 

golman7

Član
Tu od
11 Ruj 2011
Poruka
605
a vegeticu si zaboravio??super,premixe,,vitaminceki,,sama kuruza ti nist ne znaci,za tov,,:(wait)::(wait):
 

teranova

Član
Tu od
29 Sij 2013
Poruka
47
a vegeticu si zaboravio??super,premixe,,vitaminceki,,sama kuruza ti nist ne znaci,za tov,,:(wait)::(wait):
pa dobro koliko "vitaminceka " treba po obroku?molim te objasni mi kako vi hranite i cim?
 
D

diso79

Guest
isplativost tov teladi mlijekom

Pozz forumasi, vec duze vremena razmisljam o uzgoju teladi pa me interesuje vase misljenje dali se isplati uzgajati telad na ovaj nacin. Ovde kod nas u hercegovini ljudi se slabo bave uzgojem teladi a primjetio sam da je velika potraznja. Ja sam planirao onako pocetnicki uzeti jedno 5-6 teladi simentalaca od nekih 15-20 dana i uzeti jedno 2 krave kako bi imao mlijeka za telad i tako ih hraniti dok napune nekih 3 mjeseca normalno davao bi im i ostalu hranu po potrebi. Neznam jeli mi bolje uzeti tako krave jer opet u kravi imas neki kapital ili ne uzimati krave nego im kupovati zamjenicu i ostalo....bilo kakav savijet dobro bi dosao...hvala
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,997
Re: isplativost tov teladi mlijekom

Moj tetak tak radi uzme par teleta do 10 dana starosti i hrani ih i onda zakolje i prodaje meso svojim musterijama on ima svoju kravu jer mu i ta krava da tele godisnje to je plus!!
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
645
Zemljace Diso79 kod nas su telici od 20 dana od 600 do 700 marak.Tako mala telad hoce mnogo zivaca,lako dolazi do gubitaka.Ja imam jedno od mjesec dana i pije na kantu 2 puta po 5 litar mlijeka.Vec sam jedno tako odhranio i sad je bik od 550 do 600 kila a star 15 mjeseci.trenutno jede 6 kila prekrupe sa premiksom.
Ako imas svoju hranu unovcices nju i to je zarada a ako nemas mozes lako iz mog primjera izracunat gdje si .cijena bikova je 4,20 do 4,30 po kili
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
769
Koliko se po zakonu RH markirane junadi ili teladi smije godisnje zaklati za vlastite potrebe? Mora li se klati u sluzbenoj klaonici?
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Mora se klat u ovlastenoj klaonici,vadit putovnicu i ispisat putni list kao da prodajes...
Godisnje 2-3 bika bez problema...
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Ma sve isto ko i kad prodajes... samo pises na klaonicu koju ide... normalno u veterinarskoj vadis putovnicu,ispisujes putni list, jedan primjerak tebi,jedan klaonici,jedan veterinarskoj i to je to.
Kod nas inace cjena klanja 180kn,s tim da njima ostaje glava,koza ,iznutrice... ti samo vozis gotove pole
 

Ijop

Član
Tu od
20 Pro 2012
Poruka
124
Mora se klat u ovlastenoj klaonici,vadit putovnicu i ispisat putni list kao da prodajes...
Godisnje 2-3 bika bez problema...

Nama su iz selekcijske rekli da se godišnje ima pravo da se dade uslužno zaklati jedno govedo(krava) za vlastite potrebe. I redovito u roku od mjesec dana inspektor dolazi provjeriti papire i brojčano stanje u staji. Sad za junad i mene interesira točna informacija, jer ako je tome tako da se uz jednu kravu može još zaklati bikić ili dva mislim da bi moja familija i to pojela.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Od koje dobi tele samostalno jede travu, sijeno i ostalu hranu ?
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,842
Oko 2 mjeseca ako se ne varam..pretpostavljam da misliš da nemoraju biti na mlijeku više..
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Dam upravo tako. Da ne moraju piti mlijeko, nego im je osnovna prehrana zelena trava, sijeno i da ne nabrajam.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Ne. Planiram za sebe uzeti pa vidjet nakon 8 - 12 mjeseci kaj bu i kak. Imam mogućnosti pa rekoh sam sebi - Zašto ne probati !?
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,842
I sam sam u kombinacijama sličnim..prostor me trenutno muči i baliranje..ali pomalo
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Ja prostor imam i to za dva komada. A kaj se tiče sijena, to bu išlo za početak starim sistemom kak su nekad vozili sijeno. Balirka mi je preskupa. Kod mene ima jedan poznanik balirku, al ne znam kak računa baliranje !? Ako bu to kak Bog zapovjeda, kupil bum samoutovarku i to mi bu OK. Nisu skupe, a za jedno tele-junicu, nebude pretjerana muka s njom.
 

Najnoviji postovi

Na vrh