• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tov teladi

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,430
Dragi forumaši, vlasnici foruma i administratori. Ovo je moj prvi post i koristim priliku, da vas lijepo pozdravim. Nisam poljoprivrednik i totalni sam diletant na tom području, ali sam već nekoliko puta tražeći informacije preko googla svratio na vaš forum. Čini mi se zgodan i upotrebljiv, pa vas molim ako znate odgovor na moje pitanje, da mi pomognete.

Doduše, za pravu pomoć je prekasno ali bi možda bilo dobro znati za ubuduće.

Znanac je poljoprivrednik, prije 2 mjeseca je kupio kravu simentalku koja se je otelila na Novu godinu i nakon 2,3 dana uginula. Tele je preživjelo i hranili su ga zamjenicom do prije tjedan dana, dakle do starosti 1 mjeseca, kad su mu počeli davati kozje mlijeko od svježe jarenih koza.
Mislim, da nije trajalo tjedan dana i tele je nakon par dana proljeva uginulo.

Vjerujem, da je opis pregrub i da se vrag često skriva u detaljima, koje ja nažalost zasad ne poznam, tako da vam ne mogu ništa napisati o omjeru kozjeg mlijeka i zamjenice, količinama i slično, ali me svejedno zanima dali je kozje mlijeko moguće upotrebljavati u takvim primjerima.

Hvala
Pozdrav i tebi i dobro došao na forum!! :icon_pidu:
Što se tiče tvog pitanja, mislim da je prelazak sa mliječne zamjenice na kozije mlijeko izveden naglo. Teletu jednostavno nije dato vremena da se prilagodi na drugu hranu. Osim toga kozije mlijeko je jače od kravljeg, mislim na sadržaj mliječne masti i proteina. A pored toga, mlijeko od svježe jarenih koza sadrži antitijela koji su prilagođeni za jarad a ne za telad.
Mislim da tvoj prijatelj u buduće ako planira na sličan način hraniti telad, treba postepeno prelaziti sa zamjenica na kozije mlijeko. Znači postepeno smanjivati udio zamjenica a povećavati udio mlijeka, pri tom mlijeko bi trebao razblažiti sa vodom. Naravno i poslije prelaska na samo mlijeko mora biti razblaženo sa vodom, otprilike da bude 1/3 vode. I nikako od svježe jarenih koza već od onih koje su barem 20-ak i više dana u laktaciji.

Mi smo prije par godina imali sličan slučaj kad se krmača oprasila a nije imala mlijeka. Prasićima smo ponudili kravlje mlijeko razblaženo pola-pola sa vodom i nije bilo nikakvih problema ni proljeva. A da smo davali čisto mlijeko sumnjam da bi preživjeli.
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
770
Pročitao sam sve postove, sve stranice i ostalo mi je par nerazješnjenih pitanja ..

Koliko je cca teško holstein tele staro 15 dana?

Ako sam dobro shvatio, nakon 8 tjedana života bih mu mogao potpuno ukinuti mliječnu zamjenicu, ali me zanima koliko je u postotku kroz tih 6 tjedana smenjujem? Koliko tjedana mu je zamjenica jedina hrana, a kad mu mogu ponuditi i sijeno i smjesu?

Naime, ja bih kupio to jedno tele i pokušao ga othraniti do nekih 200 kg, u klaonicu i u škrinju.. Kako to ide s papirologijom ako je tele markirano?

Koja je cijena klanja teleta u klaonici?
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Da bi kupio tele koje je markirano moraš imati zelenu kartu. Za to se obrati veterinaru da te uputi di trebaš ići ili te bude on prijavio. Ako tele nije markirano možeš ga kupiti, ali kršiš zakon i ako te ulove dok ga prevoziš ne bude dobro. Nači nemarkirano tele je u današnje vrijeme jako, jako teško. Koliko je crno tele od 15 dana teško to ovisi o gazdi koji da je dojio. Od 50-70 kg. Ja više neču kopovat sa farmi nego samo privatno ko ima malo stoke. Ako je tele jako žgoljavo nemoj ga uzimat , jer je dobijao malo mlijeka. Dok ga digneš na kraju ti bude mjesec dana razlike u hranidbi. ako je dobijao mlijeka kako treba bez obzira što je holstein on lijepo izgleda. Sijeno i starter mu ja dajem več iza 10 dana starosti. Cij ti je da čim prije počne jest koncetrat i sijeno. Prvih 1.5 mjeseci to ide sve pomalo onda se več počne vidit da jede. Ja ga odbijam od mlijeka kad počne jest 2 kg startera pomješanog sa koncetratom. Onda dalje mu samo dajem koncetrat i sijeno. Kad ga budeš kupio dosta je riskantno ga odma sa mlijeka prebacivat na zamjenicu. Kad bi negdje mogo kupovat mlijeka pa mu mješat malo sa zamjenicom par dana dok se ne privikne. Jako je bitna temperatura zamjenice. Sva uputstva imaš na vreči od mliječne zamjenice. Ja koristim Sano. Košta 300 kn 25kg i zadovoljan sam s njom. Kako mu smanjivaš zamjenicu tako mu povečavaš starter, a sijena uvijek da ima po volji. Koncetrat (grover) mi se sastoji od kukuruza, ječma, zob, posija, suncokretove pogače, vitamina, soli, vapnenca i dajem ga 3 kg na dan. Hranim ga 3 mjeseca i dostigne 150-160 kg i nema ni malo loja i meso je odlično. Ako nemaš ništa od hrane onda je pušiona i ako imaš je malo manja pušiona. Tele košta 1000-1200kn. Izračunaj zamjenicu, startere, koncetrate i sijeno. 3 mj. moraš ga hranit kako treba jer je tele jako osjetljivo i čistit pod njim. Ovak otiđeš kod nekog i kupiš polovicu od 40kg za 2000 kn. Ti sam odluči, ako to voliš radit onda probaj, jer danas svi odustaju od tog, ako ne puno lakše je kod nekog uzet polovicu ne budeš puno izgubio. Cijena klanja je kod mene 184 kn na polovice.
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
770
Puno hvala na odgovoru.

Hrane imam svoje, volje imam i toliko vremena dnevno imam za to.. Najvažnije mi je da znam kaj jedem.

Zanima me kaj je ta zelena karta?? Sad sam ko Meksikanac kaj bi rado u Ameriku, a nema zelenu kartu. hahahaha
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Na toj kartici su tvoji podaci i br. kartice i br.t vog gospodarstva pod kojim se vodiš. Kad kupuješ tele onda se tele odjavljiva sa gospodarstva di si ga kupio i prijavljivaš ga kod svog veterinara na sebe ( svoje gospodarstvo). Rok za prijavu ti je tri dana. U oba slučaja su ti potrebni podaci sa kartice. Jednom godišnje ti dođe kontrola koja pregleda da li ti sve štima u štali kaj ti je prijavljeno da imaš. Kad ga ideš vozit u klaonicu veterinar ti piše potvrdu o premještanju teleta u klaonicu tu ti opet treba zelena karta. Možeš ga klat jedino u prijavljenoj klaonici koja ga može odjaviti. I ti onda više nemaš na stanju to tele. Ta sva procedura za sada ništa ne košta i nemaš potrebe za bilo kakvim kemijama. Kod mene je bilo dosta pametnih koji su davali papire lokalnim mesarima koji su im obečali da im budu odjavili u klaonicama pa su popušili, a uzimali im 300 kn za klanje. Ja ga odpeljam u klaonicu i platim 184 kn i dobim ljepo račun u kuverti ko gospodin.
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
770
Hvala na informacijama..

Ne zanima me nikakvo muljanje samo me je strah da nam ova naša država ne bi i na to počela naplačivati kakve poreze.
 

jugi

Član
Tu od
9 Lip 2013
Poruka
184
pozdrav ljudi :) da li neko ima tablicu za merenje kilograma kod teladi?? imam tele holstajn :) ??
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,430
Nemam tablicu ali imam metar, koji je sa jedne strane baždaren u cm a sa druge u Kg.

Izmjeri obim grudi odmah iza prednjih nogu i javi, a ja ću pogledati na ovom metru koliko je to Kg.
Ako nemaš "krojački" metar onda ga opaši špagom a zatim nju izmjeri metrom.

Samo da ti kažem da nije baš precizan, odnosno zavisi od dosta faktora. Da bi bio dovoljno precizan, tele bi trebalo da stoji mirno, ravno naprijed ispruženog vrata, da nije zgureno itd. Što je gotovo nemoguće postići. Zato ove mjere treba uzeti sa rezervom.
Ja sam kod sebe neku telad i bikove skoro "pogodio u kilu" a na nekima Boga mi promašio i za 50-ak kila. :mur:

A holštajn ti je inače čudna "sorta", njega i iskusni trgovci i mesari teško uspiju "od oka" procijeniti. Nema buta kao simentalac i ima duže i tanje kosti pa su mu i mišići duži i tanji. Zbog toga uvijek izgleda dosta laganiji nego npr. simentalac istog uzrasta.
Kod njega ti je najsigurnija vaga. Već duži niz godina držim holštajn krave, hranim telad i tovim bikove, pa mogu reći da već imam nekog iskustva što se tog tiče. ;)
 

jugi

Član
Tu od
9 Lip 2013
Poruka
184
Nemam tablicu ali imam metar, koji je sa jedne strane baždaren u cm a sa druge u Kg.

Izmjeri obim grudi odmah iza prednjih nogu i javi, a ja ću pogledati na ovom metru koliko je to Kg.
Ako nemaš "krojački" metar onda ga opaši špagom a zatim nju izmjeri metrom.

Samo da ti kažem da nije baš precizan, odnosno zavisi od dosta faktora. Da bi bio dovoljno precizan, tele bi trebalo da stoji mirno, ravno naprijed ispruženog vrata, da nije zgureno itd. Što je gotovo nemoguće postići. Zato ove mjere treba uzeti sa rezervom.
Ja sam kod sebe neku telad i bikove skoro "pogodio u kilu" a na nekima Boga mi promašio i za 50-ak kila. :mur:

A holštajn ti je inače čudna "sorta", njega i iskusni trgovci i mesari teško uspiju "od oka" procijeniti. Nema buta kao simentalac i ima duže i tanje kosti pa su mu i mišići duži i tanji. Zbog toga uvijek izgleda dosta laganiji nego npr. simentalac istog uzrasta.
Kod njega ti je najsigurnija vaga. Već duži niz godina držim holštajn krave, hranim telad i tovim bikove, pa mogu reći da već imam nekog iskustva što se tog tiče. ;)

cowboy drugar 122cm je koliko kg?
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,430
Metar "kaže" da je to 154 Kg .
Pošto na metru ne postoji podjela na holštajn i simental, ovo nemoj uzimati kao 100 % tačno.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,124
Mi kod kuce isto tako mjerimo telad, ali sa obicnim krojackim metrom i malo drugacije racunamo.. npr. ako se izmjeri opseg 122 cm ovih 22 cm se pomnozi sa 2 i pribroji se broju 100 i to bi onda bilo 144 kg.. neznam kako bi to bolje objasnio, nadam se da budete shvatili..
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,430
Ma sve je to "tu negdje"... Nije baš precizno, al je ipak dovoljno da se čovjek orjentiše.
Kod takvih mjerenja i procjena uvijek imaj na umu ovo što sam napisao u potpisu i sve će biti :icon_super:.
 
M

MOCO

Guest
Mi kod kuce isto tako mjerimo telad, ali sa obicnim krojackim metrom i malo drugacije racunamo.. npr. ako se izmjeri opseg 122 cm ovih 22 cm se pomnozi sa 2 i pribroji se broju 100 i to bi onda bilo 144 kg.. neznam kako bi to bolje objasnio, nadam se da budete shvatili..

jel to važi i za krave?
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,430
jel to važi i za krave?

Ovaj metar što ja imam važi i za krave i ima podjelu na tovne i ne tovne životinje a ima još i tablicu za svinje.
Zato mislim da i ova Ivanova metoda takođe važi i za krave.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,124
Neznam jel vazi za krave, nikad nismo mjerili krave s metrom.. a i ovaj metar koji imam je 150cm dugacak pa i nemoze opasati kravu.. :icon_e_smile:
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,430
Pokušaj tako da opašeš kravu špagom, a onda izmjeri špagu i vidi koji rezultat ćeš dobiti.
 

Najnoviji postovi

Na vrh