• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tov teladi

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
evo jučer i danas obišao tu blizu mene 3 velika mljekara sa preko 100 krava i trenutno ni jednog muškog crnog teleta od 5-10 dana starosti,ali eto budu se telile i drugi tjedan im krave pa bude valjda sreče,kažu mi ljudi sve što se oteli ima kupca čim popiju kolostrum i dobije markicu,cijena od 800-1000 kn,večina od ovih mljekara sve žensko ostavlja
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
Cijena tih malih je otprilike ista kao i kod nas, ovdje se kreću tu oko 100 - 150 € zavisno od potražnje. Dok su simentalci oko 50 pa nekad čak i 100 € skuplji. Međutim kako cijena mlijeka sve više opada, tako raste potražnja za malom teladi. Tako da je sad već teže naći malog holštajna a za simeotalca i da ne govorim...
Cijena bikova težine 650 i više Kg je za holštajna 17 HRK a za simentalca 18 -18,5 HRK.
Ja sam prije par dana prodao jednog crnog holštajna za 4,5 KM ili 17,2 HRK po kilogramu. Sad čekam kad će mesar doći po njega pa da vidim šta će vaga reći...
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
U trgovini je trenutno 0,60 KM / 2,30 Kuna. U selu se može naći nešto jeftinije, možda nekih 30 i koju lipu, stim da cijena stalno raste.

Ova cijena u trgovini je sa PDV-om (17%)
 
Posljednje uređivanje:

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
http://www.bauernzeitung.at/?+Stier...als+mehr+als+sechs+Euro+kg+&id=2500,1009658,,

licitacija 13.08.2012 mali simentalci bikići, prosječna težina 102kg prosječna cijena netto 6,28 eur/kg

ovdje je tabela i grafika licitacije:
http://www.bauernzeitung.at/media.p...uPUZJSC1NYXJrdGJlcmljaHQlMjAxMy4wOC4xMi5wZGY=

hmmm...baš me zanima koja budala im bude dala 4500-5000 kuna za srolju od 100kg kojeg moraš još barem mjesec dana držati na mlijeku i onda ga toviti, a kukuruz je već sad oko 150kn/kg a dogodine nebi se čudil ak bude i 200kn.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
pa vidite da kod Švabe nije bilo suše i oni budu imali kukuruza a sigurno imaju i dobru cijenu za utovljenu junad ako im se isplati dati te novce za tele,evo uspio sam kupiti jenog malog holštajana blizu, sad još od susjeda uzmem jednog samo da stavi markicu,kaže mi veterinar da ništ čudno kad krave nestaju na terenu u velikim ciframa da nema telića:vragek::vragek:
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
hmmm...baš me zanima koja budala im bude dala 4500-5000 kuna za srolju od 100kg kojeg moraš još barem mjesec dana držati na mlijeku i onda ga toviti, a kukuruz je već sad oko 150kn/kg a dogodine nebi se čudil ak bude i 200kn.

mislim da ih više ne drže na mlijeku pošto su kod njih na mlijeku teliči od 6 do 8 tjedana
 
M

MOCO

Guest
kod mene su muški teliči 7.tjedan na pravoj hrani, a ženski kad napune 8.tjedan šlus sa mlijekom!
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Evo danas odpeljao muško tele mesaru. Križanac siment. - holšt. 3 dana mu fali do 3 mjeseca. Ima 162 kg. Bio je do 2 mj. na mlijeku i zamjenici pol pol. Prvo sam krenuo sa 2.5 l do 4.5 l, pa opet smanjivao do ukidanja. Uz mlijeko je imao starter od TSH Čakovec (puno jeftiniji od Sana) i lucernu i sijeno. I odlučio sam ne kupovati grover nego sam doma nešto iskemijat. O tome je Mate u nekoj temi pisao. Nakon 2. mjeseca sam mu davao koncetrat i sijeno i bio je stalno preko dana vani i malo je i paso. Koncetrat sam radio po knjizi koju imam doma po sastavu za grover. Sačme nemam i kod mene je 4.5kn/kg i trebam po nju 20 km. Umjesto tog sam ubacio od krave supera 35% i ječma i zobi. Vjerovatno mi fali nešto proteina, ali sumnjam da bi sa Sanom rezultati bili tolko puno bolji koliko su puno skuplji. Tele je od početka ljepo jelo i vidlo se da dobro napreduje. Jako puno ovisi i o teletu, a puno manje o mojem kućnom groveru. Al se da dosta i uštedit sa time. Kod mene je kg od Čakovca 4.5 kn, Sano ne znam točno, al znam da je dosta skuplji.


GROVER

kukuruz 60%
pšenično posije 15%
sojina sačma 11.5%
suncokretova sačma 10%
kreda 1.5%
sol 0.5%
premiks 1%
 
M

MOCO

Guest
za vlastitu potrošnju ili si ga prodao? koliko si love dobio i koliko su mu polovice teške? zanima me jel imam i ja neke pa neznam dal da ih još hranim ili štadaradim!
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Ovaj ide meni u škrinju, a druga tri budem prodao kad dođu po prilici do te kilaže. Živi je imao 162kg, a polovice su bile 84kg. Prodajem polovice po 55kn/kg, al su 60 kn. Ja nisam dizao cijenu. Ja tog nemam puno na godinu pa lako ovako rasprodam.
 
M

MOCO

Guest
a ja nisam nikad još glumio mesara, uvijek su završavali kod prekupaca, a ni za vlastite potrebe nisam ostavljao jer djeci je problem jest Dinga ili Bucu, a sad razmišljam šta da radim
 
M

MOCO

Guest
neznam kaj ti tu nije jasno...radman za marvu ti je do 55%...ovo je za križanca sasvim ok.

84+84=168

kako mrtav i rastrančiran može bit teži nego živ?


ah, sad kužim obadve polovice zajedno su 84! a ja mislio svaka:rolleyess:
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
I meni je isto koma kad ih vozim mesaru. Što da ti velim sam je za menom ušao u prikolicu i kod mesara izašao. Imao sam kantu u ruci. Nikad se nisam na to naviknuo niti budem. Žive kod mene ko carevi. Al opet imem tri sina ....
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
a ja nisam nikad još glumio mesara, uvijek su završavali kod prekupaca, a ni za vlastite potrebe nisam ostavljao jer djeci je problem jest Dinga ili Bucu, a sad razmišljam šta da radim

Kad izračunaš koliko tebe košta i šta ti djeca jedu bolje nego da kupuješ nešto u trgovini. Jednog godišnje riskiraš i to je to.
 
M

Marpa

Guest
teladi kozje mlijeko

Dragi forumaši, vlasnici foruma i administratori. Ovo je moj prvi post i koristim priliku, da vas lijepo pozdravim. Nisam poljoprivrednik i totalni sam diletant na tom području, ali sam već nekoliko puta tražeći informacije preko googla svratio na vaš forum. Čini mi se zgodan i upotrebljiv, pa vas molim ako znate odgovor na moje pitanje, da mi pomognete.

Doduše, za pravu pomoć je prekasno ali bi možda bilo dobro znati za ubuduće.

Znanac je poljoprivrednik, prije 2 mjeseca je kupio kravu simentalku koja se je otelila na Novu godinu i nakon 2,3 dana uginula. Tele je preživjelo i hranili su ga zamjenicom do prije tjedan dana, dakle do starosti 1 mjeseca, kad su mu počeli davati kozje mlijeko od svježe jarenih koza.
Mislim, da nije trajalo tjedan dana i tele je nakon par dana proljeva uginulo.

Vjerujem, da je opis pregrub i da se vrag često skriva u detaljima, koje ja nažalost zasad ne poznam, tako da vam ne mogu ništa napisati o omjeru kozjeg mlijeka i zamjenice, količinama i slično, ali me svejedno zanima dali je kozje mlijeko moguće upotrebljavati u takvim primjerima.

Hvala
 

Najnoviji postovi

Na vrh