• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tov teladi

Tu od
18 Sij 2012
Poruka
300
pozdrav! e ajd da se jave ljudi koji se bavite uzgojem bikova! koliko bik treba bit starosti da se dobije poticaj? lik iz selekcije kaže 8 mjeseci, otkupljivač mi kaže da treba bit 12 mjeseci, a svi ostali kažu 10 mjeseci!
 

prnjavor3

Član
Tu od
27 Sij 2012
Poruka
73
za kod vas neznam kod mene mora da dobije 200kg u 300 dana i to je jedini uslov a to može da dobije kad bi jeo samo slamu
 

prnjavor3

Član
Tu od
27 Sij 2012
Poruka
73
je ali ona nije obveznik pdv-a, i opet da je i tako to je malo, a konverzija kod holsteina neznam, ali prirast nikako nije preko 1 kg
imam ja jednog Prcoju polu holštajn koliko samo taj može pojesti,prednji trap odličan ali guzovi kao aspirin.Kad sam kupovo teliće on je bio star 17 dana i da ga ne kupih garant bi bio krepo kod "domaćina"al i ne žalim košto me 300kg kukuruza
 

Ivica Blagaj

Član
Tu od
13 Velj 2011
Poruka
470
je ali ona nije obveznik pdv-a, i opet da je i tako to je malo, a konverzija kod holsteina neznam, ali prirast nikako nije preko 1 kg

A gledaj, kod usluznog tova ti nigdje nejde dobit po komadu dnevno puno preko 2kn. !!
 

Ivica Blagaj

Član
Tu od
13 Velj 2011
Poruka
470
pozdrav! e ajd da se jave ljudi koji se bavite uzgojem bikova! koliko bik treba bit starosti da se dobije poticaj? lik iz selekcije kaže 8 mjeseci, otkupljivač mi kaže da treba bit 12 mjeseci, a svi ostali kažu 10 mjeseci!

Mislim da je to i u ovoj temi vec par puta napisano..
Znaci june nesmije biti mlade od 1g i starije od 2g, te mora od prijave stavljanja u tov proći >=250 dana.
Ljudi, informirajte se na pravom mjestu, za to pitanje zaduženi su agenti HPA u vašim područnim uredima i oni to sigurno znaju..a ne kanalima informiranja "rekla-kazala"
 
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
300
pa pitam zato jer svi kažu drugačije! meni ovaj iz selekcije kaže, nebitna je starost! mora proći 240 dana od prijave za tov pa do prodaje!, valjda je on u pravu! jesenas sam prodao dva bika i još neznam da li ću dobiti poticaj za njih, bili su 8 mjeseci starosti. i sad imam jos jednog pa bi ga prodao ali nema godinu dana, kak svi kažu da treba imat pa neznam radi poticaja! i po koliko sad prodajete bikove? idu po 15?
 

Ivica Blagaj

Član
Tu od
13 Velj 2011
Poruka
470
Ti uvjeti su bili prije, a ako je mlađi od godinu dana, nije ispunio uvjete i ne ulazi u obračun tj za njega se ne isplačuje. Uvjeti koje sam napisao važe cijelu 2011.g. Onda prijavite tog službenika HPA jer ste dobili netočne informacije zbog kojih vam je nastala šteta.
I još bitna stvar, poticaj možete dobiti samo ako ste to june prodali za klanje, odnosno uputili na klaonicu ili prodali za izvoz. Ukoliko ste june prodali drugom posjedniku vi nemate pravo na poticaj! To sam sad primjetio da bi bilo vazno jer mi nije jasno kako prodajete "bikove" sa 8mj starosti..
Trenutna tržna cijena za junad 500-600kg je oko 14kn.
 
Posljednje uređivanje:
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
300
pa neznam, on je uvjeren da je u pravu! ma prodajemo u klaonicu ali nemamo dovoljno hrane pa ih ranije prodamo. time se bavimo od 5 mjeseca prosle god, pa smo tek jesenas prodali prva dva. i zato neznamo nist o tome. mala cijena. oce narast cijena do ljeta? zanima me jer cu imat tad 3 za prodat. prije 5 god bili su po 17, ti oko 500kg
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Imam jedno musko tele od mjesec i pol dobija dnevno 8-9 litara mlijeka u 2 obroka...sijeno i koncentrat po volji.

I imam jos 2 teladi od po 25 dana i isto tako dobijaju 8 litara mlijeka ali u tri obroka 3+2+3 i sijeno i koncentrat po volji.

Da li bi trebao povećavati litražu mlijeka i koliko...Ovo muško tele će ići na klanje (bar je to plan i ovo jedno zensko, dok drugo zensko ide u podmladak)

Znači po vama je li dobra hranidba ili bi trebao povećavati količinu mlijeka i koliko ... hranim na dudu.
 

OPG HORVAT

Član
Tu od
24 Ožu 2011
Poruka
696
Nemaotrebe 3 puta dnevno napajati telad samo prva 2 dana, to je dosta mlijeka i netrebas povecavati, jedino da imas mlijeko zabadava ali nikako preko 10 l
pomeni je i ovo sto ti dajes previse
 
M

MOCO

Guest
ja mislim da telad preko 8 tjedana starosti više ne trebaju mlijeko, čak imam dojam da kada ih odbijem puno bolje krenu jesti
 

Emy

Član
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
640
Pa na koliko bi onda od prilike trebo smanjiti, a da se ne desi da oslabe ???
 
M

MOCO

Guest
Kad tele bude 8 tjedana starosti prvo mu treba dati sijeno i smjesu i silažu(ako imaš) i onda vode da se napije, pa tek onda 2l mlijeka(to mu je kao desert, a ne više glavno jelo). Znači tele se prvo treba najesti prave hrane, a ako to ne zna ne može ga se gladnog skidat s mlijeka!
Nakon par dana ukida se jutarnji obrok mlijeka, a većernji se ukida kad se vidi da ga tele više ne treba (otprilike 7 dana nakon što je ukinut jutarnji).

Bitno je da ništa ne ide naglo, nekim telcima treba i ritam odvikavanja od 10-14 dana, jer stvar je u tome da se sirište polako smanjuje, a ne može se smanjivati ako je puno mlijeka, isto tako ako je normalno sirište odjednom prazno tele ima napad gladi i nervoze. Po teletu se vidi da se najelo kad legne pored hrane i prežima, ako brlja i vrti se onda nije sito! pogotovo nije sito ako mu je gladna jama vidljiva.
 
I

ihorzic

Guest
26-28 kn kod mene
malih nema i ako ima 2000 kn na crno ili 1800+pdv
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
26+PDV!? koliki je PDV kod vas, 20%? To onda izađe oko 4 € ili 8 KM ! A kolika je cijena utovljenih bikova 650 - 700 Kg?
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
e moj Cowboy,nova vlast novi i veči pdv,25% a bikovi od 15 do 16 ,neki plus pdv a neki i bez računa ,tko ne prijavljuje za poticaj
 

Najnoviji postovi

Na vrh