• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tov teladi

B

BARBA

Guest
Zanima me ima li tko iskustzvo sa tovom teladi. Ja se bavim time i imam jako velie gubitke u startu znaci do nekih 65 kg. jednostavno navecer popije mlijeko ujutro ga nadjem mrtva, ili par dana piju mlijeko i onda vise nece da piju i tako dok ne uginu. Ako netko ima iskustvo neka se javi i pomogne, unaprijed hvala!!!
 
M

MOCO

Guest
To su tvoja telad?
Ili kupljena?

Ja imam puno iskustva, ali nemogu ti tako pomoći- objasni malo!
 

Gradacac2

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
183
Barba,
Pa ti imas ozbiljan problem.
Hajde ti nama malo objasni.Koliko su stara ta telad?
Kako ih hranis na koji nacin i gdje ih drzis u kojim uslovima.
A pregledaj malo i ostale teme o govedarstvu imas tamo dosta
o nacinu prehrane teladi.
Sretno..
 
B

BARBA

Guest
To su tvoja telad?
Ili kupljena?

Ja imam puno iskustva, ali nemogu ti tako pomoći- objasni malo!

telad kupujem n farmi u dobi od 10-15 dana, dilaze kod mene u pojedinacne boksove najprije dobiju elektrolit 2 obroka a zatim ih prebacim na mlijecnu zamjenicu. Prije davanja mlijecne zamjenice vodu prokuham sve po p.s. nemaju proljev nemaju temperaturu sve super i nakon par dana prestanu piti mlijeko i tako se muce 3-4 dana i uginu, a bilo je i slucajeva da popiju navecer a ujutro ih nadjem mrtve!!!
 
M

MOCO

Guest
Znači u pojedinačnim boksovima su pa si nemogu sisati pupak koji je u toj dobi još kritičan.

Na farmi su dobivali kolostrum i mlijeko (pretpostavljam). Nikada nisam niti jednom teletu dao elektrolite, to se daje kod dehidracije a ne zdravoj teladi-samo im umlatiš i to malo bakterija što imaju u sirištu.

Kada hraniš tele MISLI na sirište i mikroklimu u njemu, sve nagle promjene jako štete a selidba i prelazak na neku desetu hranu je velik stres.

Tele mora sisati barem 3-4 tjedna, kanta+duda u visini ramena da mu vrat bude utegnut prema gore kao kad siše kravu - to ti je garancija da tekučina ide ravno u sirište a ne u burag. Burag je još nerazvijen.
Temperatura tekučine 38-39°c. NE 36!!NE 40!! uzmi termometar pa mjeri dok ne naučiš osjetiti rukom i pazi ako su ti ruke ledene onda osjet vara.

Bolje je napraviti rjeđu smjesu nego jaču, ljudi misle idem zamješati gušće ili jače da tele ne gladuje ali to je velika greška, bolje je rjeđe jer od vode mu neće biti ništa.

Ako se prah zamjenice mora rastopiti na 60°c onda tako i napravi, a ne umiješati u mlaku vodu-to nije ništa, bolje da ti tele ostane gladno nego da pojede smjesu kojoj se sve komponente nisu otopile(to se nevidi golim okom). Najčešće se dogodi da se molekule masti ne otope a koriste se razne masnoče(pa i dioksini u novije vrijeme -šalim se) palmino ulje i slično.

Ja radim ovako: uzmem vrelu vodu iz bojlera, stavim zamjenicu (Milsan Sano) i dobro promješam velikom kuharskom pjenjačom (ima u metrou profesionalna velika za kotlove) onda to ostavim -sve fino nabubri i zgusne se pa ide teško na dudu-zato ne ostavim predugo već par 5min i onda dodajem još hladne vode da ohladim na 38°c i skroz miješam i onda napajam telad -mlađe na dudu a veći piju sami iz kante. Ako radi jedna osoba onda ohladiš 5lit za jedno tele,pa kad popije 5 lit za drugo i tako.... da svako pije toplo.
Paziš da koncentraciju uračunaš dobro, znači ako ide 200g na 1lit vode onda uračunaj i hladnu vodu, znači uzmeš vrele vode otprilike 0,5lit pa umiješaš 200g praška pa dodaš 0,5lit hladne vode. Uglavnom isprobaj pa ćeš već nadoći! Nije to lako,ali kad se uhodaš onda ide, a da treba vremena za nahraniti telad-pa treba.
 
B

BARBA

Guest
Hvala na ovom iscrpnom objasnjenju, samo jos pitanjce koliko je to visina od poda oko prilike na koju bi stavio dudu tj na koju visinu vi stavljate, i kakvim termometrom mjerite??
 
M

MOCO

Guest
visina se mora mijenjati i prilagođavati svakom teletu, barem dok je malo. Kad je tele malo i iscrpljeno nema snage boriti se s dudom i nema snage dugo jesti zato ja imam nekoliko kanti s različitim rupama na dudama, mala telad trebaju dobru rupu ne preveliku jer nemogu gutat brzo pa ne jedu i ne premalu da se ne umore pa opet prestanu jesti. Tele se najelo kad mu se gladna jama popuni-bude okruglasto(ne napireno) .Termometar si nađi neki, šta ja znam. Ja imam neki kuharski kojim se mjeri jeli meso pečeno, reagira u sekundi (nije spor kao oni za bebe) i mjeri od 0-90°c.

ako telad hraniš 2x dnevno onda pazi da ti je razmak 12 sati ili barem 11+13(po noći) .
 
B

BARBA

Guest
Daj molim te reci mi di se ti nalazis pa ako bi ja mogao doci da vidim taj tvoj nacin uzivo kako ih hranis ako nije problem??
 
S

slavek

Guest
kolega moco je u svemu u pravu (nisam tovljač )ali imam isto iskustva sa teladi-jako je bitno paziti na prijelaz teleta sa mlijeka na zamjenicu(šok kod promjene boravišta pa onda hrane...),ljudi često griješe sa temperaturom te zamjenice -ili je prehladna ili prevruća ali najčešće je nedovoljno rastopljena (ja sam koristio mješać za boju na bušilici-20kn) idealna temperatura ti je ona kao svježe pomuženo mlijeko
ja inaće nisam za to da tele odmah prijeđe na zamjenicu -ipak pričekam mjesec dana dok tele malo razvije svoj probavni sistem i mikrofloru u njima
 
B

BARBA

Guest
Mali problem je kako izmjesati 100-150 litara na bušilicu imam ja onaj stroj sto miješa od ona kao bačva sa motorom
 
S

slavek

Guest
bitna je temperatura te zamjenice kad se miješa i temperatura konzumacije.naćin na koji se miješa nije bitan (bušilica ili kaj drugo)bitno je da se sve dobro promiješa i razmuti .ja sam koristil za 50 litara zamjenice i funkcioniralo je a ako ti imaš bačvu za mješanje velim bitno je ono kaj smo naveli kolega moco i ja.
 
B

BARBA

Guest
Mi im dajemo mlijeko jutri od 7do 8 i navecer oko 5, nakon 10ak dana im stavimo malo koncetrata da ližu u kante ovi koji ostanu budu nam super. Tovimo samo holštajna jer nemožemo bas nabaviti simentalca, nezelimo kupovati po 1-2 komada po selima jer svako tele soju bolest nosi... ipak naš kapacitiet je oko 1000 teldi godišnje...

Nezzz jeste vi pokusavali hraniti sa krompirima telad, ja sam cuo da je dosta efikasno naravno nakon sto se odbiju od mlijeka u nekoj kolicini cca 1kg po teletu dnevno, i da ima veoma dobar ucinak na prirast...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Čudno mi je da imate toliki kapacitet,a ne znate zašto vam se događa određena patologija u uzgoju... :shock:

I da ti kažem,nemoj više pisat dva posta jedan iza drugog u kratkom vremenu od par minuta.Imaš tipku EDIT,klikni i nadopiši u posljednji post ako si nešto zaboravio.Ja sam ti sad ispravio,ubuduće brišem.Točka.
 
M

MOCO

Guest
ako imaš toliki kapacitet investiraj u automatsko napajanje teladi i bit će svima bolje, i tebi i teličima.
 
B

BARBA

Guest
Mi smo relativno novi u tom poslu neznaju ni veterinari a nemamo bas ni koga pitati za neki savjet, a ipak automatsko je trenutno prevelika investicija nakon svega ovoga mozda za koju godinu ko zna, ali hvala puno na pomoci svima, cut cemo se mi jos sigurno...
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Automatsko napajanje prevelika investicija za 1000 teladi godišnje?

Nešto mi tu smrdi...
 
B

BARBA

Guest
Mislim nije to toliko velika investicija ali nemamo para trenutno za to, iskreno nismo ni razmišljali o toj investiciji.
Zna li netko mozda koliko bi dosao sistem okvirno za 125 pojedninačnih boksova za automatsko hranjenje mlijekom, i ima li to mozda netko????
 
B

Boki_ÄŒk

Guest
@ BARBA

Jeste li vi gazda ovog tovilišta od 1000 komada godišnje? Samo holstein goveda? Probaj sa ostalim kombiniranim pasminama; smeđe, sivo...
Kažeš da ste novi u tom poslu, pa kako ste ulagali u taj posao a nemate osiguranu telad za tov?! Bez zamjerke, ali ove konstatacije zvuče suludo (1000kom, uginuća, neznaš kako napajati)

Daj neke slike tovilišta da mi to vidimo, i onda dobivaš stručan savjet, ovako na prazno sve zvuči poprilično čudno. Pozdrav!
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
@ BARBA

Jeste li vi gazda ovog tovilišta od 1000 komada godišnje? Samo holstein goveda? Probaj sa ostalim kombiniranim pasminama; smeđe, sivo...
Kažeš da ste novi u tom poslu, pa kako ste ulagali u taj posao a nemate osiguranu telad za tov?! Bez zamjerke, ali ove konstatacije zvuče suludo (1000kom, uginuća, neznaš kako napajati)

Daj neke slike tovilišta da mi to vidimo, i onda dobivaš stručan savjet, ovako na prazno sve zvuči poprilično čudno. Pozdrav!

Evo vidiš,slažem se s tobom boki!
 
B

BARBA

Guest
Mi nabavljamo telad za tov u banjaluci na farmi od 1200 krava, i farma se širi na kapacitet od 1800 krava. Teladi ima dovoljno samo je mali problemčić sto su holštajn, ali nama je to isplativo jer nam je ista cijena i holštajna i simentalca u klaonici, mi ih prodajemo pod telad znaci do nekih 170-180kg max. a cijena je sasvim ok.... dovozili smo mi i to sivo i krizance i simentalce iz rumunjske ali previse bolesti smo imali s tim upale pluca i temperature tako da nam se nisu isplatila bas...
 
Posljednje uređivanje:
Na vrh