• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktor na plin

B

Bobo

Guest
Hehehe...

JD je to napravio serijski...

Ne mora biti benzinski motor, moze i na dizel motor ici plin, ali je neisplativa ugradnja, pogotovo sto je plavi dizel skoro na istoj cijeni kao i plin, a samo ga utocis i mozes ga prenositi u kanisterima... Plin ne mozes...

Dalje, traktori imaju veci okretni moment i snagu na dizelu, tako da je tek onda neisplativo.

i jos da samo nadometnem, sto mislis, gdje bi stavio plinsku bocu, na i onako pretrpan traktor?

Kao ovi "inzinjeri" na JD mozda?

Obrisan neispravan link.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Ovo sam našao na netu -preinake dizel na plin:

- da bi dizel motor radio na plin , treba mu smanjiti stupanj kompresije , skidanjem jednog ili 2 prstena ili drugim klipovima , ili klipnjačama.
- za paljenje smjese trebaš imati svječice. Znači vađenje špriceva , odspajanje grijača , ugradnja bobine ili CDI paljenja , ugradnja svječica.....
-Bosch pumpa ne smije radit na suho- znači demontaža , i sva petljancija s kračim zupčastim remenom , i fazom ventila.......

Da ne duljim, moguče je , ali zahtijeva toliko preinaka na motoru , koje su toliko skupe, da je bolje uzet benzinca i ugradit plin na njega , te platit atest izmjene motora i ugradnje plina u auto . To bi iznosilo niti 10% iznosa za gore navedenu preinaku.
 
Z

zrine892

Guest
Hehehe...svaka ti cast momo gdje si to izvukao...nisi li to valjda u skoli naucio.... :lol: ;) :lol:
 

Momo

Član
Tu od
26 Lip 2007
Poruka
141
Gledao sam disel motor preuredjen na plin ne treba na motoru nista mjenjati ostaje sve isto samo se odvoji poluga gasa motor prakticno radi u leru na dizel a dodatno se ubrizgava plin,u usisnu granu se ubuse brizgaljke sto blize ventilu a kolicina gasa se dosira tako sto se ugradi potenciometar na papucu gasa koji daje signal racunalu.Sto se tice kompresije to je jos povoljnije jer plin ima visu toplinsku vrednost.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,569
Pa jel to ono sranje od rusa što se na ravnom prevrne?
 
B

Bobo

Guest
Sasha63 kaže:
sve moze da se prevrne pa i JD.....a ovo je veoma dobra mashina za vrlo malo para !
Ako imas problema sa stabilnoscu...a ti ga ovako prosiri :
http://img695.imageshack.us/img695/584/063o.jpg
znas li neki drugi koji moze da se spusta,dize...siri,skuplja a da nije skuplji od Vladimirca ?

4840 mu je oznaka, ako se dobro sjecam. Kolega je svog na srcima rasirio najvise sto je mogao, i opet je pre uzak i lako se prevrce. Sam kaze da je to nevidjeni krs od traktora, i kupio ga je polovnog samo zato jer je bio jeftiniji nego polovan 539, a traktor je imao 800 sati kad ga je dobio. Stalno neki problemi s njim, iako ga odrzava dobro. Sva sreca pa je mehanicar i ne placa ruke nego samo djelove.

Sve u svemu, jako los traktor.
 

drmr

Član
Tu od
28 Ruj 2009
Poruka
688
Kazete,lako se prevrce?
Nisam bas neki strucnjak za mehanizaciju,ali kako to mislite prevrce? :mrgreen:
 

danek

Aktivni član
Tu od
18 Pro 2008
Poruka
1,000
drmr kaže:
Kazete,lako se prevrce?
Nisam bas neki strucnjak za mehanizaciju,ali kako to mislite prevrce? :mrgreen:
staneš na polju da spiješ pivu dojde krt naruje ispred kotača i kad kreneš prehiti se :lol: :mrgreen:
 
B

Bobo

Guest
danek kaže:
drmr kaže:
Kazete,lako se prevrce?
Nisam bas neki strucnjak za mehanizaciju,ali kako to mislite prevrce? :mrgreen:
staneš na polju da spiješ pivu dojde krt naruje ispred kotača i kad kreneš prehiti se :lol: :mrgreen:

Nije bas tako da ga krticnjak prevrne, ali se vrlo lako prevrce na mjestima gdje ostali traktori iz njegove klase idu bez problema.
 

Sasha63

Član
Tu od
23 Kol 2009
Poruka
136
Bobo već si imao polemiku sa VTZ na temu Vladimireca. Znam da je teško to prihvatiti....ali Vladimirci su stvarno jako dobri traktori! :D Tačno je da su jevtini,a kao polovni ubedljivo , najjevtiniji,ali....pa nije valjda da ceniš stvari po tome koliko ih plaćaš ???
Taj VTZ 2048A '2004 god. je nedavno prodat na oglasima za samo 3700 eur. Žao mi je što nisam na vreme video taj oglas,nego tek kada je prodat. :(
Po cenama rezervnih delova za njega,isplati se kompletnog ga rasturiti,isprati,predihtovati i nanovo sastaviti, i tada će sigurno sahraniti bar tri traktora zapadne proizvodnje!
Zar je tako teško shvatiti da cena odavno više nije merilo vrednosti ?Od kada su brendovi prevladali....pogotovu !
A što se prevrtanja tiče,voleo bih da se javi neko ko je uspeo da prevrne Vladimireca, da ne bude samo prazna priča ,kao kad su Nemci tvrdili da se Dacia Logan prevrnula na test poligonu,pa posle sami demantovali i povukli video!Ko im je kriv, kad je i bolja i jevtinija od Golfa !
 
B

Bobo

Guest
Ma, valjao on il ne, znam sta mi kolega prica.

Cjena nije mjerilo kvalitete, ali je vrlo dobar pokazatelj onoga sto se dobije za odredjenu cifru. Kolega je vukao prikolicu punu zemlje po asfaltu i vozio se koliko traktor moze ici, u jednom trenutku mu zablokira prednji desni tocak, polomi poluosovinu i pokida par zupcanika u diferencijalu. Kolega se nabio na volan i dugo ga je osjetio. Istina, popravak ga je kostao 60€ i posto je mehanicar, sam je popravljao, tako da nije placao majstora, ali trebao je naci drugi traktor (sreca njegova pa ima jos 2 IMT-a) i otidji po rusa, doslepaj ga kuci (prednja osovina zaglavila) pa sarafaj...

Sam je reko da mu se tog dana VTZ zgadio, i da ga je htio baciti, al mu je trebao za prijevoz i smilovao se traktoru. Dugo ga je prodavao i nitko ga nije htio kupiti. Uljni razvodnik mu takodjer pustao na sve strane, spojna mjesta uopce nisu bila obradjena, rezervoar za ulje mal toliko da ako hoce IMT kipericu iskipati do kraja, mora nadolijevati ulje u rezervoar.

Uz sve te probleme i problemcice, najbolja stvar na tom traktoru je motor, a drugo sve je sfusareno. kabina je prica za sebe i ne vrijedi trositi rijeci na nju. S jedne strane su u tvornici pod nosac podbacivali dva komada cjevi 40x40, da ne bi stajala na koso...


Nedugo nakon sto je ovaj srunio prednju vucu, drugi kolega je s istim takvim traktorom isao je u jedan grad 50-ak km dalje. Na povratku kuci mu se ukljucila prednja vuca i nikako ju nije mogao iskljuciti. bar da je alata imao pa da skine kardan, ali nije, i do kuce je skoro nove gume potrosio do platna...


Odlican traktor, nema sta! Bilo ih je jos par ovdje, al su svi prodani dalje jer nemaju ljudi zivaca za njega.

Sve svoje zakljucke izvlacim iz ova dva traktora koja su u mom kraju i ja dalje tvrdim da se za te pare moze kupiti puno bolji traktor, pa makar i neki polovnjak.
 

Sasha63

Član
Tu od
23 Kol 2009
Poruka
136
Izgleda , da je u vaš kraj ,kojim slučajem došao traktor sa fabričkom greškom,pa se sada neopravdano VTZ našao na lošem glasu zbog toga. Ja nemam još dva IMT-a kao taj tvoj kolega, i ne znam čemu bi mi služili :? A ako ga opet bude iznervirao Vladimirec,neka se samo javi,eto...rado ću mu ga otkupiti da se više ne zlopati sa njim. Moguće je da ima manjih propusta prilikom same montaže traktora ali...Bože moj ,ništa sto dobar majstor ne može srediti !Uostalom Englezi kažu: "Ne možeš imati dobar auto,dok ga sam ne napraviš" otprilike isto važi i za traktor. Ne možeš imati pouzdanu mašinu dok je sam ne sastaviš!
Inače dobro je znati da ti je drugar mehaničar ! :lol: u tom slučaju me ne čudi da mu je traktor uvek neispravan! Tako i frizeri nikada nemaju dobre frizure,Vodoinstalaterima uvek nešto curi po kući....Ja još nisam sreo ni jednog auto-mehaničara koji nije vozio neki krš od kola....zar ne !? :roll:
 
V

VTZ

Guest
Bobo kaže:
4840 mu je oznaka, ako se dobro sjecam. Kolega je svog na srcima rasirio najvise sto je mogao, i opet je pre uzak i lako se prevrce. Sam kaze da je to nevidjeni krs od traktora, i kupio ga je polovnog samo zato jer je bio jeftiniji nego polovan 539, a traktor je imao 800 sati kad ga je dobio. Stalno neki problemi s njim, iako ga odrzava dobro. Sva sreca pa je mehanicar i ne placa ruke nego samo djelove.

Sve u svemu, jako los traktor.

:lol: :D :roll:

Tko o čemu, Bobo o nečemu o čemu pojma nema, iliti "svaki Cigo svoga konja hvali".... Ja sam godinama ranije imao IMT-a, i preporodio sam se kad sam kupio Vladimirca. U mojem kraju (naročito u okolici Ludbrega) već desetljećima ima jako puno ruskih traktora, a ima i serviser, koji je u svojoj dugačkoj karijeri popravljao i održavao valjda tisuće traktora svih vrst i oblika.

Kad sam se spremao kupiti Vladimirca, otišao sam do njega, da čujem njegovo mišljenje i iskustva, pošto ja o tom traktoru nisam znao gotovo ništa. On sam mi je rekao da je Vladimirec puno pouzdaniji i bolji traktor od IMT-a, i preporučio mi je da bez straha kupim njega. U eksploataciji se pokazao puno dugotrajnijim, robusnijim, i pouzdanijim od IMT-a. To tvrdi čovjek koji cijeli život popravlja poljoprivrednu mehanizaciju, i zna o čemu govori.

Prevrtanje - daleko najviše ljudi poginulo je, ili je teško ozljeđeno na IMT-u, zato jer je prelagan, i prednji kraj diže mu se u zrak, čim mora potegnuti nešto malo jače. Zbog toga mu pucaju rukavci prednjih kotača.

Meni se IMT u šumi pregrijao i propustila je brtva glave, pomiješao je kompresiju i antifriz, jedva sam se dovukao kući. Vjerojatno se i glava iskrivila, ali složio sam ga nekako, tek toliko da ga uvalim nekome drugome. Trošio je skoro duplo više nafte nego Vladimirec, a u šumi se s njime možeš doslovno slikati, pogotovo kada trupac treba izvuči uzbrdo. Nemoguća misija.

Kabina - IMT ima otvorenu kabinu od ispod, što u kombinaciji sa auspuhom ispod "poda" često izgleda kao da vozač radi u prašnjavoj plinskoj komori. "Pod" - tanki pleh, ja sam jednom uspio propasti kroz njega, jer sam se valjda previše oslonio nogama.

Da nije smiješno, bilo bi tragično - čovjek kojem je novi IMT traktor od prvog dana trošio previše ulja, i morao je ići na kapitalni servis, pljuje po drugim vrstama traktora.

VTZ je za IMT-a Mercedes.
 
B

Bobo

Guest
Izgleda da opet pocinjemo...

Kako si ti naletio na loseg IMT-a tako sam ja naletio na par losih VTZ-a...

Moj kraj ima dosta njiva na ravnom, ali vise je brda i nakosih njive. Moja ni jedna njive nije 100% ravna, il viso ovamo, il onamo, il rupa u sredini, ma svasta...

U selu je covjek imao vladimireca onog iz prve serije kad su tek poceli dolaziti na podrucje bivse drzave. Milijun rucica, nema fini hidraulik, luft na volanu od pol kruga od kako je iz tvornice izasao i bio je kod majstora vise puta nego sto mogu zapamtiti. Iako je djed kupovao dva akumulatora, nije ga cesto puta mogao upaliti ni pomocu dekompresora, a traktor je radio 3 jutra zemlje cjeli svoj vjek. Ne znam sto bih o tom traktoru dobro napisao. Mjenjac los krci, iskace iz brzine ma cudo jedno.

Sad ces ti reci da to nije istina, da djed nije odrzavao traktor, ali ja tvrdim drugacije. Na vrijeme mjenjano ulje, podmazivan stalno, ulickan da se i par godina nakon sto je djed umro traktor jos sjeji ko pasja kesa. Pokrivao ga je dekom preko noci, bilo ljeto, bilo zima. Kad bolje razmislim, previse ga je odrzavao. Volio bih da taj traktor mozes provozati i probati orati s njim, pa bi vidio sto pricam. VTZ kao tvoj sam prvi puta vidio kad si ti postavio sliku. Tvoj ima upola manje rucica od ovog sto je u mom selu.

Stalno je imao pizdarije s hidraulikom, bez tocka na plugu ne moze nikako orati.


A sto se IMT-a tice, njega sam odabrao bas zato jer sam imao jako dobra iskustva s 539. Taj je svasta radio, nikad nije na njivi ostao, dok to ne mogu reci za novi 549. Kolega koji je mehanicer i cjeli zivot popravlja raznu mehanizaciju uz svog oca koji je takodjer mehanicar, se odlucio kupiti LTZ 82 i nije pozalio. Sto mu rade, a traktor ne posustaje... I po dobrim iskustvima s ruskim traktorom, ode i kupi i taj VTZ 2048 i tek je onda pozalio. I taj traktor od prvog dana ima 100 problema i nikako na zelenu granu. Poteznica mu otpala, hidraulik curi i jako je nepracizan, vise puta kvarovi na prednjoj vuci, iako ima hidraulik volan cilindar nije zavaren u centar, tak oda u lijevu stranu skrece previse a u desnu pre malo. Kabina je tiha jeza na tom traktoru. Tvoja na VTZ-u je za ovu kabinu hotel s 4 zvjezdice.

Na tom traktoru hvali samo i jedino motor, drugo nista. Motor je slican torpedovom, po deutz licenci.


Uvijek ce biti "monday morning" proizvoda u bilo kojoj tvornici, tako da mislim da nema svrhe raspravljati o kvaliteti pojedinih traktora.
 
V

VTZ

Guest
Bobo kaže:
... Milijun rucica, nema fini hidraulik, luft na volanu od pol kruga od kako je iz tvornice izasao i bio je kod majstora vise puta nego sto mogu zapamtiti. Iako je djed kupovao dva akumulatora, nije ga cesto puta mogao upaliti ni pomocu dekompresora, a traktor je radio 3 jutra zemlje cjeli svoj vjek. Ne znam sto bih o tom traktoru dobro napisao. Mjenjac los krci, iskace iz brzine ma cudo jedno.

Ti si (već po običaju) iz čistog mira započeo staru priču, s time da si u međuvremenu malo nadodao iskaz... Prvo si pričao o jednom svojem kolegi, koji studira s tobom, i neda mu se baš puno baviti oko traktora, a sad se spominje nekakvi "mehaničar", i t.d...

"Miljun ručica" - VTZ ima reverzor, kojeg IMT nema, dakle jedna ručica više (i svih šest brzina u rikverc). Ima dva hidraulična plivajuća razvodnika i dvije ručice hidraulike u blizini volana, dakle na idealnom mjestu, što se tiče ergonomije. Ako nema potrebe za korištenjem druge ručice, ona se lako skine za dvije minute, ali od viška glava ne boli. Ne moraš kupovati dodatane cijevi, kako bi mogao kipati prikolicu, jer te dvije takve cijevi već čekaju ugrađene.

VTZ ima ručnu kočnicu, koju IMT nema. Ali zato IMT ima uključivanje kardana dolje na bočnoj strani mjenjača, tako da se ne preporučuje korištenje kardana nakon ručka, kad je želudac popunjen.

"Krčanje" - VTZ se šalta bez problema i bez krčanja, ja ga mogu u vožnji šaltati u svim brzinama, vrlo brzo i bez ikakve buke, kao da ima sinhronizirani mjenjač. Naravno, dedi to baš nije išlo od ruke.

"Fini hidraulik" - jel to ono čudo zbog kojeg kod oranja desna ruka stalno mora biti zauzeta regulacijom dubine oranja? I koja se kod svakog oruđa mora drugačije namještati? VTZ ima plivajuću hidrauliku, koja radi savršeno, spustiš bilo koje oruđe na zemlju i po gasu. Plug s kotačom, to sam vidio jedino kod susjeda koji ima IMT.

Moj ujak ima relativno novi IMT, ne znam više ni sam koliko sam puta morao sa svojim traktorom ići po njega, jer je ostao u kvaru... Puklo mu je crijevo za vodu, dok je vozio prikolicu natovarenu sa sipinom. Puklo mu je crijevo za usis zraka, prašina mu je ulazila u klipove, i morao je raditi generalku na svega par godina starom traktoru. Nafta mu se zaštopala nekoliko puta na sred polja, šarafili smo usred kukuruza. Nasjeo je kod oranja, to niti ne brojim pod kvarove. Rukavce prednjih kotača je prvo zavarivao, kasnije je kupio oba dva nova.

Instalacija mu je zamalo zapalila traktor, dobio je teške opekline po rukama, dok je čupao kabele koji su gorjeli. U šumu koja je na brdu može sa IMT-om ići samo brati cvijeće. Drva vozi na način da ih istovaruje na vrhu brda, i tako nekoliko puta, dok ne napuni prikolicu. Debele trupce (bukva, hrast) mu uzbrdo izvlačim ja, a on ih samo tovari na prikolicu.
 
B

Bobo

Guest
kolega s faksa ima LTZ 60ks i jedva ga je prodao... Motor stalno mastan...


Za novi IMT se u potpunosti slazem s tobom i ja ga vise kupio ne bih! Al svejedno prije nego novi VTZ.

Milijun rucica ti kazem da ima ovaj VTZ u mom selu, za koji mi je Savo rekao da je to traktor iz prve serije. Imas oko volana 3-4 rucke, na podu dvije, s desne strane jos mislim 2-3... Ma cjelo cudo. kad sam vidio sliku tvojeg traktora iznutra, nije mi nista bilo jasno kako kod tebe fali rucki...

Ja ti samo kazem sto sam kod ljudi vidio i kakve su reakcije kad ih pitam kako su zadovoljni s traktorom. Bilo je i bisera koji su tvrdili da MTZ ne valja, a boljeg ruskog traktora u toj klasi NEMA. Kazem ti da kolega ima onaj 2048, i da za njega nema lijepu rijec kao za traktor. IMT kipericu ne moze iskipati, jer ima mal rezervoar za hidraulicno ulje. Kolega je stavio veci rezervoar i nema problema. Hidraulicni razvodnik je los i s njim stalno problemi od prvog dana. Dosta je neprecizan, iako se odrzava uredno. Poteznica mu otpala, srunio je prednju vucu vise puta. kad smo pricali, traktor nije imao ni 1000 rh...

Moj IMT kakav god da je klimav, u 950 rs koliko sad ima jedino sto su karike u njemu bile neke stare potrosene, i to je u jamstvenom roku popravljeno. Ono kad sam karter skidao i mjenjao brtve, je bio problem u mehanicaru koji je mjenjao karike. Drugih NIKAKVIH problema s njim nemam. ne znam sto tvoj rodjak radi s njim da lomi rukavce.
 

Najnoviji postovi

Na vrh