• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorske freze - samogradnja

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
To sve kad natovariš na frezu, sljedeća tema bude - Kako frezu olakšati i smanjit joj težinu.
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,717
Problem da freza nebi išla u zemlju zbog širokog poklopca remenica se jednostavno rješi sa jednim plužićem ispred poklopca.
Ali @oficir, @ rudamača.... nemojte trošit energiju bez veze, bolje za vas.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
sad više ne znam jel se treba ili ne treba podmazivati ..ali znam da mi je reko gdje sam kupio da je lanac smozatezajuči
 
E

el pibe

Guest
Vidim da vas sve muči preglomazna remenica.Zakaj bi velika remenica predstavljala problem i smetala da freza nemre iti duboko?Pa treba gledati da se iskoristi takvu glomaznu remenicu.Jednostavno na takvu veliku remenicu namontiramo noževe.I odma kod frezanja napravimo odvodne kanale iz njive.Ili nam more poslužiti za jamice za krumpir ili kakvu već kulturu mislimo saditi:drink:Niš ne smeta ak bude njiva malo prošarana sa kanalima to je samo zemlja bu se zarutalo samo od sebe.
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,717
@el pibe , mene nemuči glomazna remenica.
Taj plužić bi bacao zemlju pred frezu i freza bi to poravnala.

Za ove freze do dva metra bi sigurno radilo radnju, možete se vi smijati.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ako se bojite da bi kučište s remenicama bilo preširoko i takvo stvaralo vveliki otpor lako se kod svake flanđe ugradi jedan remen ..zbirna širina bi sigurno bila veča ali bi možda otor bio manji , uglavnom ne bi bilo problem s jarkom kojeg bi radilo kučište .
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,741
Moje licno misljenje je da ti je ovaj komentar bezveze.....Par puta vec spominjete kako se poznajete a to u ovakvim raspravama je nebitno,a takode mislim da se nebi trebao stavljati u ulogu potparola....Mislim da vecina dijeli moje misljenje samo nece da napisu
Ekipa, to što sam ja sasvim slučajno zalutao na ovaj forum koji vi koliko je razvidno jako privatizirate, je puka slučajnost. Jednako tako je mene jako iznenadilo dok me prepoznao kolega ZJ.
Da mi jednom za svagda otklonimo vaše nedoumice - ako vi imalo poštujete kolegu ZJ kao što se ovdje razbacujete hvalospjevima i zahvalama, tada mu odmah prestanite bilo što predbacivati, jer niti je on moj osobni zaštitnik, niti meni kao takav ili bilo kakav zaštitnik treba.
Vidim da ste jako samouvjereni u to na što ste vi osobno sve sposobni i što znate i to vam je zapravo jako dobro.
Problem vam je što olako napadate i na prvu loptu omalovažavate nepoznate i druge i to samo zato jer određenu materiju poznajete samo ovlaš, bez nužno potrebne teorije i bez prevelikog praktičnog znanja. Netko je od vas pošteno napisao da on može biti samo dobar u kopiranju tuđih gotovih rješenja.
Iako vi mislite da to znate ja ponavljam da je ZJ mnogima nedostižan stručnjak.
Da ja sam povremeno koristio njegovo znanje i njegov rad u poslovno profesionalnu svrhu, ali ne zato što to nismo mogli riješiti sami, nego zato što je njegova ponuda bila najpovoljnija na surovom HR tržištu pameti i rada. Večina vas ovdje "jako virtualno glasnih" nema pojma kako je surova poslovna stvarnost. Jednako tako takvih ima iza svakog šanka, kritizera i pametnjakovića.
Ne ne budem vam ni s jednom riječi opisivao svoj profesionalni život, moju svakodnevnicu i ostalo. Primite samo na znanje da nemate što predbacivati kolegi ZJ samo zato što je nepotrebno spomenuo da me poznaje. Uvjeren sam da se toga ne mora sramiti.
Ne sramim se ni ja pred nikim od vas, jer recimo dok krepa bilo koji od vaših najsloženijih traktora, kombajna, strojeva - ja još uvijek uspijevam svakoga vratiti u život i funkciju, morate sebi priznati da je to moja velika prednost. To je tek dio moje nesposobnosti, s ostatkom ja i dalje svakodnevno zarađujem za svoj život. Ne prodajem maglu, jer to nitko ne kupuje i ne plaća.

Jedna traktorska freza ili remenski prijenos, oko kojih ste se vi ovdje raspametili nisu svemirski brod nego jedan jednostavan traktorski priključak i drugo jedan spomenuti, "kod traktorske freze nekorišteni prijenosnik snage" ovisan o tehničkim karakteristikama dostupnim u svakom strojarskom priručniku.
Dok je riječ u samogadnji samo je nebo granica domišljatosti i inovativnosti. Zbog toga jer vi nešto još niste vidjeli u praksi ili ne razumijete ne znači da nije moguće, da nije teoretski i praktično ostvarivo.
Napadnete gore nego gladni vukovi, omalovažavate iz nepoznavanja materije, a na kraju bi htjeli serviran i podastrt gotov projekt - to vam je isto kao da ženu prvo išamarate i prebijete, a onda iza toga tražite da vas voli i ljubi od sveg srca pijanog u krevetu. Pišete: vidjeli smo mi več ovdje takve i takve - pa ako ste ih i vidjeli rastjerali ste ih, čime, pa razmislite.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Slatko se nasmijah na ovaj drugi dio posta , ma bitno je da ti znaš i da si samo ti vidio nešto što mi nismo , eto meni je drago zbog toga.
Neka hvala ali meni tvoja gotova rješenja ne trebaju.

Ali i dalje tvrdim , nemaš argumenata što se tiče tehničke izvedbe da bude primijenjena u praksi , ideja je ideja ali praksa je nešto drugo.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,741
Obzirom na to kako se ti postavljaš u međusobnoj komunikaciji teško da bi došlo do našeg zajedničkog projekta i suradnje.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
A ko kaže da mora biti zajedničkog projekta i saradnje??
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Danas mi freza glumila malčer :icon_lol:

Prvo sam probao kako radi u parceli gdje mi jebio pasulj pa je korov izrastao u nenormalne razmjere , radila je sasvim ok ali sam kasnije to odradio sa velikom frezom koja je bukvalno gutala sve živo.
Evo slike od rada sa mojom home frezom
 

Prilozi

  • IMG00330.jpg
    IMG00330.jpg
    45.3 KB · Pregleda: 222
  • IMG00331.jpg
    IMG00331.jpg
    45.4 KB · Pregleda: 209

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Imaš sigurno jako oštre noževe i veliku brzinu freze. Meni se uvijek veći korov namota na noževe.
 

Bosonoga

Član
Tu od
30 Ožu 2010
Poruka
469
Danas mi freza glumila malčer :icon_lol:

Prvo sam probao kako radi u parceli gdje mi jebio pasulj pa je korov izrastao u nenormalne razmjere , radila je sasvim ok ali sam kasnije to odradio sa velikom frezom koja je bukvalno gutala sve živo.
Evo slike od rada sa mojom home frezom

Da li je taj pasulj bio zasijan da obogati zemlju za to zasađeno voće ili ?
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Savo, ne sjećam se da sam vidio slike ni video gotove freze.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Pasulj je bio i povađen je ali je ambrozija i ostalo smeće nenormalno raslo , nisam uradio prskanje na vrijeme i onda je sve krenulo niz brdo.


Slike mislim da sam stavio , ako nisam postavit ću , a za video je malo problematika , slabo sam opremljen tim novim igračkama , jedino ako djecu namolim da šta snime.
 

dadooo

Član
Tu od
8 Tra 2015
Poruka
190
Pitanje za @Savoris
Kad si poceo samogradnju freze,pomenuo si da ti je odnos kardan/vratilo 2.1:1, to izadje negdje oko 257 okretaja vratila/540 okretaja kardana. Sad kad si isprobao frezu,reci mi da li je dobra redukcija ili je brza/spora? Skupio sam materijal,planiram do pocetka radova da zavrsim frezu. Kontao sam iskoristiti diff od mercedesa.

Послато са LG-H502 уз помоћ Тапатока
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Redukcija mi odgovara , čak i da se malo sporije okreće rotor nebi škodilo jer mi je u knap sa snagom.
Ako imaš imalo više snage od vlatka onda nije problem.

Teško mu je u neoranoj teškoj zemlji , gdje god je orano ili prošlogodišnje povrće ide bez oranja i prilično lako.
 

dadooo

Član
Tu od
8 Tra 2015
Poruka
190
Kod mene se ore zemlja i freze se nekih 13-15 cm. A sto se tice traktora,imam 2 Vlatka. S ovim sto imam od materijala,redukcija mi izlazi 2.13:1, ili 252:540 o/min. Znaci 5 o/min manje od tvoje redukcije. Sta mislis da jos usporim ili ostavim ovako?

Послато са LG-H502 уз помоћ Тапатока
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Pa ostavi tako , mislim da ćeš biti zadovoljan.
A u svakom slučaju pri konstruisanju predvidi mogućnost usporavanja ako ti se ne svidi .
 

Najnoviji postovi

Na vrh