• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorske freze - samogradnja

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,427
Kad vec izmisljamo toplu vodu, ko bas hoce na remne, onda se stavi reduktor dole, sa njega direkt na osovinu freze, tako da se remenom pogoni brzo reduktor (mali okretni momenat) nema klizanja,





Opet treba povezat reduktor sa osovinom i to tak da reduktor ne smeta.Sa remenom ne može,jedino preko zupčanika ili sa jeb...m lancom.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Oficir, ako je kučne izrade nemora značiti da je lošije. Velike firme naprave uzorak i ako šljaka ide se u masovnu proizvodnju i na sitnice se više ne obrača baš nešt posebno pažnja, a dok doma radiš ako si pedantan obračaš pažnju na svaku moguću sitnicu jed ti nije interes samo profit i količina nego da te dugo i dobro služi.

Poslano sa mog TPC-7152 koristeći Tapatalk
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,108
Pa ja se ne osjećam kao konstruktor nego kao plagijator , a ono što mi se ne svidja izmijenim.
Ukratko osjećam se k'o kinez :icon_rofl:



@power , ni to ne drži vodu u praksi.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,543
Savo, nisi ti plagijator. Oni znaju samo copy-paste. Razmišljaš kao i svaki konstruktor. Uzmeš neko rješenje i poboljšaš pokoji detalj. Obično se malim koracima ide uzbrdo.

Rijetki su koji iz temelja mijenjaju koncept. Takve zovemo inovatorima. Samo oni su jako sretni ako im uspije svega 5% onoga kaj su zamislili.
Mi ostali koji se bavimo konstruiranjem, ustvari samo na malo drugi način grijemo vodu. :D:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,240
Dečki nema smisla ova rasprava.
Rekoh da se Plus i ja poznajemo, te znam kaj on sve zna i može. Čak smo i surađivali na nekim projektima, ali poslovni odnosi nisu za javnost.
Obzirom da je čovjek napravil (u samogradnji) nekaj kaj nitko od nas ovdje nije (a puno je kompleksnije od freze ili vitla za šumu), nemojte ga trpati u neznalice. Druga je stvar kaj to nije ovdje publiciral. Ali to ne znači da to i ne postoji.
I molim vas, nemojte ga omalovažavati ili čak vrijeđati radi iznesenih ideja.

Nije poanta može li se ili ne može napraviti pogon freze remenom. Odgovor je - može. Ali se iz nekih razloga ne radi. I o tome je bila cijela priča, da raspravimo pro et contra.

U mojem inicijalnom komentaru na diplomski rad spomenul sam da je to bedastoća (iz tamo navedenih konstrukcijskih razloga) a ne sam remenski prijenos kao takav.
Ak na nekoj kosilici jedan remen od 16,7mm širine može prenesti 20 ks motora, onda ne vidim zakaj nebi to moglo i nekoliko većih remena.
Jasno je da remeni više "vole" veće brzine od velikih vlačnih sila, ali je svejedno ako prenose 300kW na 1500 okretaja ili 30kW na 150 okretaja u minuti.
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Moje licno misljenje je da ti je ovaj komentar bezveze.....Par puta vec spominjete kako se poznajete a to u ovakvim raspravama je nebitno,a takode mislim da se nebi trebao stavljati u ulogu potparola....Mislim da vecina dijeli moje misljenje samo nece da napisu
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Rasprava nema smisla ali je najprije postavio pitanje koji je bolji a poslije je stao u obranu remenskog prijenosa na frezi, spominjući traktore i kojekakve prenose koji se upotrebljavaju, i samo konstatirao da će valjda netko nekad to upotrijebiti. Nekad treba ili stati na loptu ili pak priču ispričati do kraja a ne samo nešto dobaciti i pobjeći. Zj je lijepo objasnio kratkim riječima onaj rad kako bi remenice mogle funkcionirati ali bi bile predimenzionirane u odnosu na radni zahvat bubnja te ne bi takvo frezanje moglo biti duboko kao na lančanom prijenosu. Nitko nikog ne omalovažava niti se govori ovdje o ičijim sposobnostima ali bilo bi lijepo neku svoju teoriju iznijeti o samom načinu konstrukcije remenskog prenosa za frezu. Ako kažem kako ja imam jako lijep i pouzdan auto koji se nikad ne kvari valjda ću reći i koji je to auto umjesto ja ne moram reći koji je to auto jer vi ne biste htjeli ovakvog voziti.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,240
Ne branim nikoga, no ne sviđa mi se način komunikacije prema čovjeku čije mogućnosti ne poznajete.

A svatko od nas ima pravo zadržati privatnost na razini koju želi.
Ovaj je forum pun slika Tine i njegovog Fergija, dok na mojim slikama nećeti vidjeti čovjeka, npr.
Jel to znači da ja ne postojim? Za većinu možda i ne, osim za one koji me osobno poznaju.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,108
Izvini ali nije zadiranje u privatnost da se objasni ZAŠTO je nešto bolje od nečega ako to već tvrdiš.
Ne mora se slikati niti prikazivati lične dokumente.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,240
Savo, odnosilo se na ovo:
... Ako kažem kako ja imam jako lijep i pouzdan auto koji se nikad ne kvari valjda ću reći i koji je to auto umjesto ja ne moram reći koji je to auto jer vi ne biste htjeli ovakvog voziti.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Uredu je, svi ćemo skinuti lance sa svojih freza i nabaciti remenje. Bar neće trebati podmazivati.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 
E

el pibe

Guest
Uredu je, svi ćemo skinuti lance sa svojih freza i nabaciti remenje. Bar neće trebati podmazivati.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk

Pa niti ne treba podmazivati.Ja ne znam kakvu frezu ti imaš.Evo ja u svoju batuje natočim ulja i sama se podmaziva:icon_mrgreen:
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Pročital sam u jednom radu proračuna o zupčastim remenima da mogu prenjeti snagu do 150kw i 70 m/s brzine,jel bi netko mogao to pojasniti?
Dok jedan klinasti remen može do 25kw.

I da je remeni prijenos tiši i dugotrajan za razliku od lančanog i naravno jeftiniji i jednostavniji za napraviti.

Evo izvora:
http://www.google.hr/url?sa=t&sourc...91hsT0eyc7DCS06mw&sig2=i_Hpg_R5jgCiRPfHKcUAUw

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

rudamaca

Aktivni član
Tu od
6 Ruj 2007
Poruka
496
Imam u firmi par sprava sa remenima 22 i remenicama preko tri metra u promjeru ,motor 55kw sa reduktorom od tonu , i rade tiho i pouzdano godinama, za razliku od novijih sa zupčastim prijenosom gdje se javljaju udari
Tak da nije problem jel može, samo kak to smjestiti na frezu, a ne probiti NASA proračun.
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,584
Remenica preko tri metara.... zanimljiva bi to freza bila

Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,554
Najbolje nabuđit ovako nesto. Odma i promjenjive okretaje imas [emoji2]
d96b291cc431a87b92bd3e58ef348491.jpg
 

Najnoviji postovi

Na vrh