• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorske freze - samogradnja

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Ajde stanite svi malo na loptu jer smo stvarno počeli biti ko hdz i sdp, samo se svađamo a ništa ne rješavamo! ☺ Ja bi lijepo zamolio kolegu Plusa da nama nevjernim Tomama iznese svoje viđenje rešenja u nekom "opipljivom" obliku. Vidim da se spominjete poznanstvo sa kolegom ZJ-om, ali ako pratite forum tada znadete da on svoje tvrdnje potkreljuje sa opipljivim dokazima, isto tako Savoris iznosi praktično znanje, Puknuti sve tera kroz zajebanciju, ali tko ga kuži iz toga može isčitati odgovor, o Muhi da ne pričam i tako još XY forumaša koji daju opipljiva i praktična znanja, rješenja i iskustva.
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Koliko sam primijetio Oficir stisce zahvale po redu...kako ko napise on se slaze
Nemoj zaboravit stisnut kod mene i kavasakija...nije fino da nas preskaces :biggrin:
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Sviđa mi se rasprava,svatko ima nešto svoje,a puknutom sam slučajno stisnul,mislim da mi nebu zamjeril.


Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
Evo zahvalio sam i ja skupa sa Oficirom, kad se vec i to gleda, ko kome zahvaljuje. Dokle sve to moze ici, cini mi se da bismo tu na forumu trebali biti iz drugih razloga, a ne, da sad ne pisem. Uglavnom nista cudno tako to ide kod nas.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Jedan kolega bi frezu s remenskim prijenosom, a drugi je napravil roto malčer s lančanim.
Moje osobno mišljenje je da jedan i drugi griješe u izboru optimalnog. Možda je njima jeftinije doći do dijelova prijenosa kakav preferiraju. Uvijek sam pristaša noviteta koji se barem teoretski ili logički mogu argumentirati.

Ali tko sam ja da prosuđujem njihov izbor? Vrijeme bu pokazalo koliko su u pravu.

Bila je diskusija jel lakše vrti freza sa 4 ili sa 6 noževa po flanđi. Vidim da su podjele ostale do danas, a ja do dan danas se ne mogu odlučiti kojoj strani se prikloniti, iako je bilo puno argumentiranije nego u ovoj raspravi o vrsti prijenosa. Ostaje mi samo kupiti dodatne noževe i isprobati.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ja sam frezal sa jednom i drugom u istoj zemlji i isto mi se vrte i traktor nema neki zamor,a sa 6 noževa puno bolje usitni u prvom prohodu.
A kad mu ubrzam kardan u prvom prohodu radi prah na 20-25cm dubine.

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala lijepa.
Meni u "normalnoj" zemlji lijepo usitni i s 4 noža. Jedino imam problem u jako teškoj ilovasto-glinastoj zemlji koja dugo drži vlagu. Ono kaj traktorski kotači ugaze freza doslovno nasiječe na komadiće, a između kotača lijepo usitni. Ako slučajno prođem 2x po istom tragu (npr. vraćanje u rikverc), onda nasiječe na malo deblje komade.
Zato tu njivu uvijek frezam najmanje 2x u razmaku od 2-3 tjedna. Ako u međuvremenu padne dobra kiša onda se fino izmrvi.

Nisam siguran bi li sa 6 noževa izbjegel jedan prohod na toj zemlji.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,777
Naglasak je trebao biti na ovome: 10.7.Odabir noževa za frezu.
Ujedno da pitam sad kad tipkam:
- Koje su prednosti (ili mane) lančanog prijenosa u odnosu na remenski prijenos za frezu?
- Zašto remenski prijenos na frezi ne bi bio efikasan (ili bi mogao biti)?
- Da li je za kvalitetu i dubinu frezanja vama bitnija bitna težina samog priključka, freze, ili je za to zaslužno njezino konstruktivno rješenje?

( Inače ma kakve komplicirane freze, ja viđam da na poljima ljudi sve više i više pripremaju zemljište sa zakopčanim tračnicama, po nekoliko komada iza traktora, a ispred traktora je obješena bačvica betona. Frka je dok se sa takvim traktorom i priključkom koji viri izvan gabarita traktora 50 cm - 80 cm trebaš mimoilaziti na uskoj cesti, traktorista je u svojem filmu, a ti - snajdi se kak znaš.)
Ovo sam postavio a Vi ste to pretvorili u puko prepucavanje i pravo smeće. Molim Moderataora ili Super moderatora, bilo koga neka sve to s*anje izbriše i amen.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,759
Menen ovdje nebi trebalo biti ali i da ja koju opalim.
Pa neznam zašto nebi mogla freza na remen. Možda ne tak dugo kak lanac ali ima i kvalitetnih remena. Umjesto da se javljaju samo oni koji nešto znaju o toj tematici i znaju barem teoriju koliko sam skužil javlja se svatko i samo unosi nemir. Opet, teoretizirati možete u nedogled za i protiv. Dečki pljunite u šake i dokažite da nešta može iako drugih 100 tvrdi da nemože. je*eš teoriju. Ili se selite u sabor.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ovo sam postavio a Vi ste to pretvorili u puko prepucavanje i pravo smeće. Molim Moderataora ili Super moderatora, bilo koga neka sve to s*anje izbriše i amen.
najbolje pisati ljepim finim jezikom , malo se zaigrati na području kojem nemaš iskusta a onda boldanim slovima zamoliti moderatora da sve obriše ..

Pozivajuči se na svoje godine , iskusto i poznanstvo s moderatorima

Na kraju to takvim ovdje i uspije i onda nakon nekog vreman zamoliti da mu se brišu svi postovi i kopletan profil .

toga smo se nagledali ovdje ....
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,777
najbolje pisati ljepim finim jezikom , malo se zaigrati na području kojem nemaš iskusta a onda boldanim slovima zamoliti moderatora da sve obriše ..

Pozivajuči se na svoje godine , iskusto i poznanstvo s moderatorima

Na kraju to takvim ovdje i uspije i onda nakon nekog vreman zamoliti da mu se brišu svi postovi i kopletan profil .

toga smo se nagledali ovdje ....
Solilokvij.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Naravno da ništa od toga neće biti izbrisano i baš zbog takvih je izbačena opcija editovanja ili brisanja postova od strane autora.
Nek' se vidi ko je šta pisao , to sve govori o nama.
 

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
Možda se netko nađe da iskuša napraviti pogon freze preko remena, pa da se vide prednosti ili mane. Osobno smatram da može biti samo nedostatak. Uzmimo za primjer kombajne, koji imaju hrpu remenja, al samo na prijenosima koji se brzo vrte. Na onim koji se sporo vrte (kao što bi bio i slučaj kod freze) takvi (klinasti) remeni često proklizavaju, pa se na tim sporim prijenosima upotrebljava lanac.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Zato sam i ja par postova iza rekao da kod malčera batićara remenje prolazi jer su malčeri ubrzani nasprem okretanja vratila kardana, a freze usporene, dolazili bi do blokiranja u zemlji i proklizavanja, možda ne odmah od početka ali vremenom bi bilo sve više i više proklizavalo. Da budemo na jasno, ima pun jubito snimaka kučnih frezica sa remenskim prenosom, ali to je par cm zahvata i mali remen koji dođe par kuna i da ih 2 na godinu zamjeniš trošak je zanemariv. Kod velikih od 1.5 m ili više, treba puno kvalitrtnije i skuplje remenje, barem 4 komada i dobiva se ono o čemu prićamo, nepotrebna širina pogona koja bi samo odnemagala kod ulaska u zemlju, a ne pomagala jer bi se taj dio upirau u zemlju. To je moja filozofija i ne mora držati vodu.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,912
Kad vec izmisljamo toplu vodu, ko bas hoce na remne, onda se stavi reduktor dole, sa njega direkt na osovinu freze, tako da se remenom pogoni brzo reduktor (mali okretni momenat) nema klizanja,
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Pa nisu konstruktori bedaki kaj su na pojedine alate metali lance, a na pojedine remenje. Sve to ima svoje zašto i svoje zato. Kao da oni u tvornicama nisu preračunavali i isprobavali kaj je bolje.
 
E

el pibe

Guest
Pa nisu konstruktori bedaki kaj su na pojedine alate metali lance, a na pojedine remenje. Sve to ima svoje zašto i svoje zato. Kao da oni u tvornicama nisu preračunavali i isprobavali kaj je bolje.

Baš tak ja mislim da su bila dva tima paralelno u razvoju i ovaj tim sa lancima je prebio na mrtvo ove sa remenima i tako su "remenaši" časno poraženi i prepustili pobjedu lancima:icon_blackeye::(party):
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Čekajte pa ovdje se govori o samo gradnji,i kaj su hrpa inžinjera koja razvijaju te strojeve glupa i neznaju zakone za frezu kad ju savoris doma napravi i veli on sam da bolje i finije radi u odnosu na neku tvorničku,recimo batuje?

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 

Najnoviji postovi

Na vrh