• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorske freze - samogradnja

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Ja sam pokušao okrenuti lančanike kontra na frezi, time sam je ubrzao ali je došlo do pregrijavanja i ulje se stutkalilo u kućištu lančanika, a srednji ugaoni reduktor se zapušio i izbacio ulje. Znači preopterećeno, freza IMT 1,65 pomična. Prenos remenjem umjesto lanca i zupčanika je izvodljiv a rješenje dubine freziranja mogao bi se riješiti malo većim prečnikom osovine i diskova noževa a noževi ostaju isti. Znači sve se može a koliko je to isplativo ili opravdano to je druga priča.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Eto vidiš i sam kako može da se ubrza , e isto tako može i na remenje , teoretski.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Sad predstoji rasklapanje, valjda nije stradalo ništa osim semenika.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
To što si ti uradio je skoro suludo , jer si rotor koji ide otprilike na 250rpm ubrzao da ide na 1000rpm što je drastična razlika , naravno da nemože tako.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Nije bila tolika brzina, radio sam proračun, Traktor je Torpedo D4006, prije okretanja lančanika traktoru je bilo potrebno 2170 obr za 540 obr kardana, rotor freze je radio oko 220- 230 obr. Posle okretanja lančanika za istu brzinu rotora traktor je radio na 1400 do 1500 obr, a ja sam se malo osilio pa sam radio na 1700 obr što je na rotoru freze bilo oko 270 obr, pa sam maksimum postigao kada je freza upotrebljena kao tarup, traktor je radio na 2100 obr a rotor freze se okretao oko 330 obr. Sve sam ovo radio zato što Torpedu treba veliki gas (mnogo bučno u kabini 2170 obr) a drugi razlog je malo lošije sitni zemlju na fabričkim obrtajima. Lošije sitnjenje zemlje može da bude razlog male brzine rotora,kraći noževi na ovom tipu freze pa je manja obodna brzina i 4 noža po disku. Okretanjem lančanika sam dobio bolji rad freze (sitnija obrada) i brže kretanje traktora. Konstrukciono rešenje freze nije mogla podnijeti ni 270 obr rotora (max dubina rada je 15 cm) Traktor je tek osjetio težinu rada kad sam radio vlažnu zemlju na normalnoj vlazi nije bilo problema. Zaključak je sledeći; obrtaj kardana nebi smio preći 540 obr kako je fabrika i propisala, 6 noževa po disku mislim da je bolja obrada zemlje i predpostavljam da omogućava brže kretanje traktora, veći prečnik rotora zajedno sa noževima mislim da je u prednosti i sa kvalitetnijom obradom i sa bržim kretanjem traktora. Ono što mi smeta kod moje freze je i mala brzina traktora (3 do 4 km-h ) Kad sam okrenuo lančanike mogao sam ići 6 km-h a moj rođak sa rotodrljačom ide 8km-h doduše oko 12 cm. U planu mi je zamjena freze za veću najverovatnije IMT 185 pomična, ona ima veće noževe i brzinu rotora 270 obr jedino mi se nesviđa što ima 4 noža po disku.
 

dadooo

Član
Tu od
8 Tra 2015
Poruka
190
Ma samo si reduktor trebao obrnuti,tek tad bi dobio brzinu. A izgleda da ti je i matematika losa strana.

Послато са LG-H502 уз помоћ Тапатока
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Nebih rekao da mi je matematika loša strana reduktor se nemože okrenuti pošto nema izlaznu osovinu već osovina prolazi kroz reduktor pošto je freza pomična.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Matematika ti i jeste loša strana.
Ili si se pogrešno izrazio.....
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Šta se odmah duriš , rečeno ti je ili da nisi dobro sračunao ili si se pogrešno izrazio.

Ako si sa 220 podigao obrtaje na 270 to je sasvim ok , čak ni 330 povremeni može da prođe, ali po onome što ti se desilo nešto nije ok. Znači nešto ne štima , nemože freza sa 330 obrtaja da ''glumi malčer''.
 

paparaco

Član
Tu od
5 Pro 2016
Poruka
110
ljudi pomagajte za 335...od cega diferencijal da uzmem...Lada..merc...ford...procitao 220 stranica i niko sa 100% da kaze...taj dif...taj lezaj...ti zupcanici radi odnosa...lanac..16b..20b...jedan red...dva reda...itd...
 

Najnoviji postovi

Na vrh