• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorske FREZE

dingo

Član
Tu od
14 Lis 2010
Poruka
734
Ekipa koju frezu odabrati, ako netko može pomoći; scima ZLL 150 ili Maschio w 145?? :icon_scratch: ili možda nešto treće ?:frown:
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Jucer sam tjerao frezu cijeli dan, i potrosnja po satu bi bila oko 2,5 do 3 litre, imt 533+gramip 150, pri 1800 obrtaja......nekako mala potrosnja, jer u oranju trosi 3,5 do 4 litre, modza zbog premjestanja sa parcele na parcelu, mali su komadi.....
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
tubim vam to več godinama , motor je napravljen da se vrti
I ako mu freza nije prevelika tj. ako ima dosta konja za nju traktor se više trga i troši na oranju nego frezanju ..možda još više na tanjuranju .
Ljudi imaju pogrešno mišljenje ako je gas do poda da je motoru teško , motoru je teško ako frezaš na 1300 okretaja ..a upravo to se dešava na oarnju ..1 brza na 1200 umjesto treča spora na 1600 ili 1700 .
Problem je ,jer nam dosta brzina , i to stoji ..loš raspored itd ...

Evo neki dan netko piše da freza na 750 karada a motor vrti proporcionalno manje tako bi ima 540 kardan , to je pogrešno .
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,656
Uvaženi gosp. Puknuti, ja bih lijepo molio da malo pojasnite svoj post ispravljanjem gramatike...
 

ibosilj

Aktivni član
Tu od
26 Pro 2012
Poruka
1,056
Uopće ne izgleda loše. Vjerojatno ju u nekoj lakšoj zemlji tjera 45 ks, al ja bi ovu frezu napal sa 60 ks. Malo subjektivnog razmišljanja zato jer su kod nas dosta teške zemlje.
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,216
Talijanka teška,tu 60ks ima kaj delat u težoj zemlji...Vidim kad frezam sa ciganom i AT30 180 da zdehne ponekad
 

dingo

Član
Tu od
14 Lis 2010
Poruka
734
Ekipa koju frezu odabrati, ako netko može pomoći; scima ZLL 150 ili Maschio w 145?? ili možda nešto treće ?
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,656
Svaki traktor može pogoniti bilo kakvu frezu.. naravno izvan zemlje ali ispravno pitanje.. dali može radit s njom kad ju dobro spusti u zemlju...prekjučer ja posudio svog Howarda 180 čovjeku koji je slušao priče kako IMT 539 pjeva s frezom od 180...frezao vrt na friško oranje..danas je taj 539 na tri djela a Howardica se nije ni zagrijala.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Evo neki dan netko piše da freza na 750 karada a motor vrti proporcionalno manje tako bi ima 540 kardan , to je pogrešno .

Ovu "grešku" ja radim.
Molim te argumente, ili barem tvoje mišljenje, zašto postoje okretaji kardana 750, kad su priključci predviđeni za 540 ili 1000.
Motor od 50 KS laganu Gramipovu AT20 niti ne osjeti na 540E kaj je u stvari 750 na nekaj nižim okretajima motora. Zakaj onda ne koristiti 540 E nego vrtjeti motor za 200 okretaja više na 540 kardana.
Mišljenja sam da prijenos i ležajevi na frezi koja je predviđena za 540 okretaja kardana, ne bi predugo trajali kad bi frezal s 750 okretaja kardana.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,987
Nije pogrešno. Pogrešno bi bilo da motor daviš pri tome.
TO nije 750, već 540E. I predviđeno je da se vrti na takvim okretajima motora da se postiže 540 rpm.
Na 540E motor može dati 20-tak % manje snage (odnosno momenta) u odnosu na "pravih" 540. Kad je teret dovoljno mali, može se koristiti. NE smije se koristiti ako preopterećuje motor.
Ideja je da motor radi s limitiranom snagom, tak da ima (na nižim okretajima) manje gubitke, i manju potrošnju goriva, ali samo ako je djelomično opterećen.

Glede freze i ulaznih >700 rpm: nebu ju to uništilo. Uništila bi ju prije prevelika ulazna snaga traktora.
Uostalom, neke freze imaju promjenjive brzine rotora (od 135...300), pa se onda rotor svejedno može i na 540 fest vrtiti.
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,216
IMT 540 dela pod ler gasom s takvom at20 170 frezom,isprobano,tj. moj pametni dedo je probal...Tak da ne vidim zake ju 50 ks nemore vrtit na 750 kardanu
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,987
Tinek, nema veze jel ler gas ili puni gas, ak ju more vrtiti v zemlji.
Znači da je moment motora (na kardanu) veći od momenta tereta.
Nazivna snaga motora nema pri tome nikakve veze.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ovu "grešku" ja radim.
Molim te argumente, ili barem tvoje mišljenje, zašto postoje okretaji kardana 750, kad su priključci predviđeni za 540 ili 1000.
Motor od 50 KS laganu Gramipovu AT20 niti ne osjeti na 540E kaj je u stvari 750 na nekaj nižim okretajima motora. Zakaj onda ne koristiti 540 E nego vrtjeti motor za 200 okretaja više na 540 kardana.
Mišljenja sam da prijenos i ležajevi na frezi koja je predviđena za 540 okretaja kardana, ne bi predugo trajali kad bi frezal s 750 okretaja kardana.
valjda ti je ZJ dovoljno dobro objasnil ..
Sigurno ima priključaka koji trebaju 20 ili 30 % "snage" tvog traktora ..e , za to je dobro 750 , pa čak i 1000..ali za frezu ne
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
tubim vam to več godinama , motor je napravljen da se vrti
I ako mu freza nije prevelika tj. ako ima dosta konja za nju traktor se više trga i troši na oranju nego frezanju ..možda još više na tanjuranju .
Ljudi imaju pogrešno mišljenje ako je gas do poda da je motoru teško , motoru je teško ako frezaš na 1300 okretaja ..a upravo to se dešava na oarnju ..1 brza na 1200 umjesto treča spora na 1600 ili 1700 .
Problem je ,jer nam dosta brzina , i to stoji ..loš raspored itd ...

Evo neki dan netko piše da freza na 750 karada a motor vrti proporcionalno manje tako bi ima 540 kardan , to je pogrešno .


kod fergusona ima jedan mali "problem" oko kardana, koji ljudi nepoznaju.......da on na 1500 obrtaja ima 540 kardana, a to znači da mu je tada snaga oko 22-25ks........a da 35ks ima na 2000 obrtaja i 720 obrtaja kardana.........i to je jako bitno znati, kada se kupuje nekakav priključak za njega......za moju frezu AT20-150 piše da treba traktor od 22ks, a to je ferguson na 1500 obrtaja.......

iako meni najbolje radi na 1800 obrtaja, pa ju tako i koristim.....

dok drugi imtovi tipa npr IMT540, 542 imaju na 1780 obrtaja radilice 540 obrtaja kardana i tu imaju vjerojatno 30-35ks......a to je onda velika razlika, za tako male traktore.....
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,987
Najviše ti potrebna snaga ovisi o zemlji :)

Nekad davno imal sam Howarda 230cm za traktor sa nazivno 70ks motorom.
Rotor je bil postavljen na 135 rpm(@540rpm kardana).
Nekad ga je s 2300 spustil do 1500, a nekad je pjevajući išel na 540E (pri 1600rpm motora).
 

samed1972

Član
Tu od
18 Sij 2012
Poruka
602
Ja sam I danas frezao nekih pola hektra razorane ledine I dubina je bila oko 25cm. Vrtio sam je na 720 kardan I ne vidim razlog zasto bi je terao na 540 I pun gas kad je ovako traktor ne oseti.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,987
Zato jer ti je ta freza premala za traktor koji imaš :)
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nije pogrešno. Pogrešno bi bilo da motor daviš pri tome.
TO nije 750, već 540E. I predviđeno je da se vrti na takvim okretajima motora da se postiže 540 rpm.
Na 540E motor može dati 20-tak % manje snage (odnosno momenta) u odnosu na "pravih" 540. Kad je teret dovoljno mali, može se koristiti. NE smije se koristiti ako preopterećuje motor.
Ideja je da motor radi s limitiranom snagom, tak da ima (na nižim okretajima) manje gubitke, i manju potrošnju goriva, ali samo ako je djelomično opterećen.

Glede freze i ulaznih >700 rpm: nebu ju to uništilo. Uništila bi ju prije prevelika ulazna snaga traktora.
Uostalom, neke freze imaju promjenjive brzine rotora (od 135...300), pa se onda rotor svejedno može i na 540 fest vrtiti.

Moj stav je bil i ostal bu da se motor ne smije daviti, a ne davi se ako odmah reagira na jači gas. Motor koji se davi, prvo promijeni zvuk, a na dodavanje gasa reagira sa zakašnjenjem.
Nije mi jasno da postoji razlika između 750 i 540 E funkcije kardana. Ja smatram da traktori koji postignu blizu punog gasa 750 okretaja kardana imaju na nešto nižim oretajima motora i 540 okretaja kardana i na tom mjestu je oznaka 540 E. Dakle jedno te isto.
Snaga motora se može isčitati iz krivulje snage za određeni broj okretaja i kod korištenja 540 E je, kao što kažeš oko 20% manja.
Također imam drukčije mišljenje o frezama. Reduktori i ležajevi se dimenzioniraju prema snazi koju trebaju prenijeti, broju okretaja pri tome i željenom vijeku trajanja. Freze koje imaju varijabilan broj okretaja su dimenzionirane na najveće okretaje, a moja je dimenzionirana na okretaje koji se dobe kod 540 okretaja kardana. Povećanje okretaja za 10 %, pogotovo povremeno, ne bu naškodilo frezi, ali trajno povećanje 40 % bu sigurno skratilo njezin životni vijek jednako kao i rad sa 400 okretaja kardana umjesto predviđenih 540.

Iako imam možda malo prejaki traktor za AT20-150, zbog njezine male težine nema za nju opasnosti ako ne naletiš na neku prepreku. Tam gdje je tvrdo jednostavno ostane na vrhu. Čim je brže kretanje traktora to pliće freza.

Ovo je moje skromno mišljenje o tom problemu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh