• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorske FREZE

raskriski

Član
Tu od
19 Tra 2014
Poruka
108
Bog, trebam savjet. Kupio sam frezu imt 619_2 polovnu naravno pa sam htio za pocetak izmijeniti ulje. Ispustio sam sve, ulio nafte da se malo ispere jer neznam da li je ikad mijenjano ulje i onda problem.. Na strani gdje je kutija s zupcanicima iscurila je sva nafta van. Da li to znaci da je otisao semering ili sto drugo, da li treba za to skinuti poklopac kutije s lancem ili cijelu lijevu stranu i da li mozda netko zna oznake tog semeringa. Takodjer molim odgovor da li treba jos nesto napraviti usput, nisam nikada radio tako nesto. HvAla unaprijed i pozdrav svima....
 
E

el pibe

Guest
Trebaš skinuti poklopac sa strane di je pogonski lanac.Ležajevi imaju svoj poklopac(dekl,blindu) i oni imaju izlaze za mazalicu znači ležajevi se podmazuju sa mašču.Sve dobro očisti zasilikoniraj čitav rub di sjeda poklopac da ne režeš novu brtvu ili ako imaš materijala izreži novu brtvu,stavi diht masu i stegni.Ako si stavio silikonsko brtvilo sačekaj da osuši i onda natoči ulje.Taj poklopac služi kao spremnik za ulje koje podmazuje lanac i zupčanike znači ležajevi se podmazuju za sebe.Tak je bar na mojoj frezi.Možda netko ima drukčiji sistem da taj bočni spremnik sa uljem podmazuje zupčanike,lanac i lager.U tom slučaju mora biti neki semering da ne pušta ulje oko osovine.
 

raskriski

Član
Tu od
19 Tra 2014
Poruka
108
Puno hvala na savjetima. Skinuo sam onaj veliki poklopac, sve izgleda prilicno dobro a brtva izgleda ko nova, nije tvrda. Mozda je trebalo samo dotegnuti vijke. Gdje bi trebao biti taj lezaj s mazalicom, ja ga ne vidim. Jedino iza donjeg zupcanika ako je ali morala bi mazalica biti negdje vidljiva. Bit ce ipak semering ali neznam kako doci do njega, vjerovatno treba skinuti lanac, zupcanik itd. Jesam u pravu ?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,085
Ja ako se dobro sjećam da je i donji ležaj podmazivan uljem od lanca , semering je tek do rotora ,a zupčanici u reduktorskoj kutiji se podmazuju svojim uljem , nije zajedničko to je sigurno


Elem , danas malo pregledao freze , vidio sam jednu koju proizvodi neki ''štanceraj Konjic'' ako sam dobro zapamtio
Jako pristojno izgleda , nekako je poluteška freza rekao bih
Reduktor solidne feličine , motike 4 ili 6 po glavi , masivno i dovoljno robusno po meni , sasvim pristojno izgleda
Cijena od 165cm je potpuno ista kao i cijena IMTove iste širine
Imam i sliku ali dok nađem kabal da prebacim na računar
 

EMIR

Član
Tu od
29 Lis 2014
Poruka
293
Puno hvala na savjetima. Skinuo sam onaj veliki poklopac, sve izgleda prilicno dobro a brtva izgleda ko nova, nije tvrda. Mozda je trebalo samo dotegnuti vijke. Gdje bi trebao biti taj lezaj s mazalicom, ja ga ne vidim. Jedino iza donjeg zupcanika ako je ali morala bi mazalica biti negdje vidljiva. Bit ce ipak semering ali neznam kako doci do njega, vjerovatno treba skinuti lanac, zupcanik itd. Jesam u pravu ?

Lezaj sa mazalicom se nalazi na kontra strani od lanca, znaci kad stanes iza freze dođe sa desne strane, bar je tako kod mene i vjerujem daje i na ostalim frezama tako.
 

raskriski

Član
Tu od
19 Tra 2014
Poruka
108
Ok, za sada mi je jasno. Ali kako da dodjem do semeriga, htio bih usput i njega promjeniti kad vec rastavljam. Da li skidam redom lanac, donji zupcanik pa cu doci do semeringa ili je on s unutrasnje strane gledano od nozeva pa prema razvodnoj kutiji. Mislim, od kud da krenem rastavljati, valjda nema potrebe raskopati cijelu frezu...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,085
Nemoj me držati za riječ mislim da ćeš morati skinuti cijeli rotor , naravno i lančanik sa njega
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Ma ovo ti je u garazi skelpano vidis da ima 2 3 iste pa se na drugima razlikuje nesto drugo. Strpi se ovu godinu napravi ces do iduce sebi rezu kako ti hoces. Mislims da sam bio kod ovog u modrici i cini mi se da su tad bile 1800KM a prilicno su slabo uradjene. Pogledaj samo skije i sve ce ti bit jasno :(yawn):
 

raskriski

Član
Tu od
19 Tra 2014
Poruka
108
Nazalost, u pravu si. Treba skinuti cijeli rotor da bi se doslo do semeringa. S one strane od razvoda je prvo lezaj koji se podmazuje uljem od lanca. Da li netko zna oznake tog semeringa da ga narucim prije ? Hvala na konkretnim savjetima
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,085
Evo slika one freze što sam pričao da solidno izgleda , ako sam dobro zapamtio šta mi je rekao trgovac je da je poizvodi ''štanceraj Konjic'' , ja nikad čuo za njih
 

Prilozi

  • IMG00048.jpg
    IMG00048.jpg
    42.8 KB · Pregleda: 585

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,328
Savo po meni je bolja polovna marka, nego ove nove imitacije.Ja sam prije 7 godina kupio polovnu, al nisam poznavo materiju, platio sam je 1600km, kad sam je raskopo, bilo je lijepog posla i ulaganja oko nekih 200-300 km. Za ovo godina više puta se zaradila, a pošto sam na njoj uradio par inovacija(umjesto plazova uradio točkove, na zadnjoj tabli ugradio zubce(kline), i još par sitnih dorada) i kad sam sad vidio na PIK-u ,a i uživo cijene, nebih je dao ispod 2500km(marka HOUWARD 185cm)
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,085
Pa druže hovard je uvijek na cijeni , nemože se on porediti sa onim što ja trenutno tražim
Problem je u tome što ja tražim model kojeg nema polovnog a dobrog i starije proizvodnje , znači treba mi freza od 165cm ili tu negdje koja je ekstra laka za rad i nemora ići duboko
Sve starije su i ''ozbiljnije'' freze od toga što mi stvara problem jer sam u oskudici sa snagom motora , imam svega 31ks pa ti računaj da to nemože mnogo
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,656
Savo po meni je bolja polovna marka, nego ove nove imitacije.Ja sam prije 7 godina kupio polovnu, al nisam poznavo materiju, platio sam je 1600km, kad sam je raskopo, bilo je lijepog posla i ulaganja oko nekih 200-300 km. Za ovo godina više puta se zaradila, a pošto sam na njoj uradio par inovacija(umjesto plazova uradio točkove, na zadnjoj tabli ugradio zubce(kline), i još par sitnih dorada) i kad sam sad vidio na PIK-u ,a i uživo cijene, nebih je dao ispod 2500km(marka HOUWARD 185cm)
Daj neku fotografiju od freze..i ja imam Howarda HR20 ali od 180 u ekstra stanju, i šta si dobio sa zubcima na tabli. Savo ova tvoja mi izgleda kao Kineska samo s drugim etiketama tj naljepnicama.
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Sad kad si ubacio vidim da je lijepe konstrukcije u odnosu na ove sa pika koje se rade po garazama. Lijepo je piramida kopcana izvedena cini mi se od debelih materijala a sigurno je i ostalo dobro uradjeno. Za laku frezu za tvog vlatka bi ona bilala taman u nekim mokrijim ili u dubljim uslovima i pevise. Problem kod tebe nije kupiti frezu nego uskladiti snagu sa sirinom i dubinom. :(doh):
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,328
Daj neku fotografiju od freze..i ja imam Howarda HR20 ali od 180 u ekstra stanju, i šta si dobio sa zubcima na tabli. Savo ova tvoja mi izgleda kao Kineska samo s drugim etiketama tj naljepnicama.


Vjeruj da je još nisam izvadio iz zimskog sna, čim izadje, nadam se narednih dana ako vrijeme dozvoli, sin će je slikati iu zalijepiti(moraš razumjeti da sam 70-ih bježo sa časova informatike, ni najednom nisam bio) šala mala, al stvarno ovo tipkanje mi neide, al bit će, e. sa zubima na tabli sam dobio da zgrće korove, a i ljepše izgleda poslije parcela, pa je lakše mušteriji i platiti.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,085
Koliko je dobar valjak iza freze u svrhu dubine rada , znači kao na roto drljači onaj cjevasti valjak , dali bi on bio dobar za održavanje konstantne dubine
Ili točkovi , gdje postavljate točkove ?
 

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,328
Kod mene nije valjak, ja sam samo povario prokromske kline m-12( od vješalice za meso iz mesare)točkove sam napravio da se pomjeraju, i postavljam ih iza pogonskih točkova, što je i logično, dubinu frezanja riktam na dva načina, prvi ie spuštanjem ili dizanjem točkova, a drugi je finiji način na toplingu, prije znalo se desiti kad se plaz popne na brazdu ostaje neizfrezano,ili kad upadne izmedju brazda u rupu onda freza do mrkonje, i traktoru pozli, al daleko mi manje trese i ljulja traktor kad sam ubacio točkove.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Meni se najviše dopadaju valjci sa spiralnim flahovima. Funkcija 3 i 1. Drži dubinu freze, dodatno poravnava i dodatno mrvi.
Kotači bi morali inati dovoljnu širinu da ne potonu u rahlu zemlju.
 

Najnoviji postovi

Na vrh