• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorske gume

Zhaba

Član
Tu od
9 Stu 2014
Poruka
142
Pozdrav, da li netko zna koji je vanjski promjer (visina) gume balonke za prikolicu 10.0/80 R12?
 

vlastel

Aktivni član
Tu od
30 Sij 2019
Poruka
512
Zamijenio sam zadnje gume, a sad mi prve kad je uključen prvi pogon ostavljaju tragove po asfaltu kod skretanja, i traktor mi slabije vuče, tj više kopa. Trebam mijenjati i prve ili?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,342
A koliko su prednje potrošene?
To je znak da se prednje "presporo vrte" (tj. imaju premalu obodnu brzinu).
Po asfaltu se prednji pogon ni ne smije uključivati. Čemu?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,745
Mnogi ga uključuju kod spuštanja na nezgodnoj nizbrdici i nije im se ništ dogodilo.
A mnogi ni neznaju koja ručka tome služi jer ju se boje povuči da kaj ne pukne 🤭
 

vlastel

Aktivni član
Tu od
30 Sij 2019
Poruka
512
Pa prve su na nekih 70 posto. Ali su zadnje sad za nekih 8 cm više.
Prvi pogon uzbrdo i nizbrdo normalno da koristim po asfaltu ak vozim punu prikolicu. Ali onda je i za očekivati da ostavi tragove dok vuće.
Problem je kad nema opterećenja, puni ajnšlag, to tak struže, ko da se diferencijal zdrobil. Na njivi se nić ne čuje.. Ali sam primjetil da traktor kopa puno više nek sa starim gumama
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,745
A traktor koji imaš je, i s kojom prednjom vučom?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,745
Ja bi rekel da je Carraro, imal sam sličan problem i ništ se nije riješilo izmjenom guma.
Kupil je čovek sve 4 nove i dalje iste zvukove ispušta
 

gomahers

Član
Tu od
8 Srp 2011
Poruka
486
Zamijenio sam zadnje gume, a sad mi prve kad je uključen prvi pogon ostavljaju tragove po asfaltu kod skretanja, i traktor mi slabije vuče, tj više kopa. Trebam mijenjati i prve ili?
prednji kraj ti je sad sporiji..ne kopa nego bremza.. ja sam imo sa svojim Renaultom taj problem,samo sa prednjim gumama. Stavio sam dijagonalne i još k tome veći profil. jer se nisam držo radijalnih guma kakve su odozada. i nakon što sam stavio radijalne,iste dimenzije koje su bile stare,stanje se promijenilo,ali ne puno. ipak su višije od starih. sad mi je prvi kraj zeru brzi od zadnjeg.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,342
Ak su zadnje toliko veće, deni naprijed za broj veće.
Prednji kraj i mora biti "brži".
 

gomahers

Član
Tu od
8 Srp 2011
Poruka
486
Pa veće su zbog nove ripne. Ripna je 4 cm veća nego na staroj potrošenoj
no. i nemoj se čudit što ti ostavlja trag. promijeni i prednje ako si financijski moguć. 4 centimetra je mnoooogo
 

vlastel

Aktivni član
Tu od
30 Sij 2019
Poruka
512
Znam. Trag i nije toliko važan, ali me muči to ke mi koče, umjesto da mi pomažu. Ali veli Muha da je imal slučaj zamjene sve 4, pa nije bilo dobro
 

avialias

Aktivni član
Tu od
10 Ožu 2011
Poruka
527
prednji pogon mora biti sporiji nego zadnji. u protivnom bi prednji vukao zadnji a to mislim da nikako nije dobro zbog opterećenja i raspodjele sile vuče.
Prouci po upustivima koje zadnje gume moras upaliti s prednjim.

I nikako na tvrdoj podlozi ne koristiti 4x4, odlaze reduktori tako. Imaš kočnice za kocenje po cesti a ne prednji reduktor.
 

vlastel

Aktivni član
Tu od
30 Sij 2019
Poruka
512
Gume su uparene po papiru. Ali su zadnje nove a prve na nekih 70 posto. Prikolicu sa 4 tone tereta u nizbrdicu od 50 posto sigurno nemogu spuštati bez prvog pogona. Mokri asfalt ili kamenčići i ode mast u propast.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,342
Nemoj se zavaravati s prednjim pogonom.
Ako te potjera bez prednjeg pogona, ide ravno, a ako te potjera s isključenim prednjim pogonom, okrenulo te bude oko njega.
Radije kuku postavi nisko i nek rudo "gleda" prema dolje.
 
Na vrh