• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorske gume

Perhan

Član
Tu od
18 Lis 2011
Poruka
184
Ja imam na Landiniju 9880 prednje gume 14.9 r24 a zadnje 16.9 r38. Kad budem mijenjao stavicu zadnje 18.4 r 34 tako bi trebalo da bude.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
perhan,ajd mi izmjeri promjer, vanjski od gume 16,9-38......da vidim jel bi išle na rusa.......iako bi i ja volio naći felgu i na rusa ubaciti 18,4-34 jer postoji i ta opcija kod njega......a felge su oko 2000kn, za komad+guma......
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
Ja imam na Landiniju 9880 prednje gume 14.9 r24 a zadnje 16.9 r38. Kad budem mijenjao stavicu zadnje 18.4 r 34 tako bi trebalo da bude.

to je prava dimenzija zadnjih 18.4r34 takve su kod mene na lambu a prednje kao i tvoje
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Evo samo za Šanannu pošto me je tražio da mu uslikam gume na mojemu Universalu 530:

img151z.jpg

img152q.jpg

img153y.jpg
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
To su stare još original od traktora,mi smo pitali vulkanizera dali se mogu stavit 14.9 na te felge i rekli su da može. Uvjek se mogu staviti šire gume na felgu nego uže.
 

zombie666

Član
Tu od
3 Lis 2009
Poruka
246
Ja imam na Landiniju 9880 prednje gume 14.9 r24 a zadnje 16.9 r38. Kad budem mijenjao stavicu zadnje 18.4 r 34 tako bi trebalo da bude.

A gdje ces da nadjes 34" felge za tvog Landinija?
 

Perhan

Član
Tu od
18 Lis 2011
Poruka
184
perhan,ajd mi izmjeri promjer, vanjski od gume 16,9-38......da vidim jel bi išle na rusa.......iako bi i ja volio naći felgu i na rusa ubaciti 18,4-34 jer postoji i ta opcija kod njega......a felge su oko 2000kn, za komad+guma......

Jel mislis na ovo unutrasnju je 103 cm, a vanjski je 160 stim da sare ima jos 20 % znaci slizane su skroz. Nadam se da si to htjeo.



@ zombie
Pa ima valjda negdje da se nadje. Ako nista oticu kod Rakica da vidim mislim da on ima vidio sam kad sam prosli put bio da ima nekih felgi i guma na njima.
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
samo rakicu nemoj ici cojk je najskuplji u drzavi polako naces ne zuri ti se ima do proljeca jos :D samo ne zuri uvijek nesto naleti bolje
 

zombie666

Član
Tu od
3 Lis 2009
Poruka
246
@Perhan

Što hoćeš da ih mijenjaš, zbog širine? Ništa im ne fali ni ovako, 16.9 fino paše u brazdu mada su 18-ke ljepše za vidjeti, manje gaze a i grip je nešto veći. Mislim da će to podosta da te košta.

Kada sam kupovao gume na Hurlimana htio sam da stavim nazad 16.9R30" gume ali me brinulo da ne napravim problem sa prednjom vučom jer su naprijed 9.5R24". Prednje su mi još dobre pa ih nisam htio mijenjati (a mogao bih staviti 11.2R24" da sam imao pare da kupim i prednje i zadnje, 300E su koštale dvije 11.2). Pošto nisam bio siguran ipak sam kupio 14.9R30" jer je to standardna veličina. Posle sam vidio kod čovjeka koji ima istog Hurlimana da je nazad stavio 16.9 a naprijed ima 9.5 i kaže da nema problema sa prednjom vučom pa mi krivo do neba jer su mi se 16.9 jako svidjale zbog širine

:( :( :( :( :(
 
Posljednje uređivanje:

zombie666

Član
Tu od
3 Lis 2009
Poruka
246
perhan,ajd mi izmjeri promjer, vanjski od gume 16,9-38......da vidim jel bi išle na rusa.......iako bi i ja volio naći felgu i na rusa ubaciti 18,4-34 jer postoji i ta opcija kod njega......a felge su oko 2000kn, za komad+guma......

Na kojeg rusa? Član Poljoinfo foruma Mirko iz Kule godinama na svom MTZ82 (stara tipa) ima 18.4R38" gume i kaže da nikad ne koristi prednju vuču od kad ih je stavio.

Evo tog traktora, inače je na prodaju

http://www.mojauto.rs/polovni-tarktori/834969_BELARUS_MTZ-82_1978_god

Ako na stari 82 pašu 18.4 onda sam siguran da i na novije pašu 16.9R38", one su dosta manje. Inače, imao sam priliku voziti Belarus MTZ82 Super Turbo (100 konja) sa 18.9R30" gumama nazad, on je izgledao baš čudno :)
 

Perhan

Član
Tu od
18 Lis 2011
Poruka
184
@Perhan

Što hoćeš da ih mijenjaš, zbog širine? Ništa im ne fali ni ovako, 16.9 fino paše u brazdu mada su 18-ke ljepše za vidjeti, manje gaze a i grip je nešto veći. Mislim da će to podosta da te košta.

Necu ih jos mijenjati sigurno sledecu godinu jedino ako koju rasijecem pa budem morao mijenjati. Znam da su skupe al jbg. Jest mi malo i zbog sirine ljepse je vidjet al mi je vise zbog prednje vuce. Pricao sam sa nekoliko ljudi i rekli su kad se prednja vuce ne moze isljucit u hodu ili dok ne stanes da je to zbog guma,a ja ne mogu da iskljucim dok je traktor u hodu, a i kada stanem u 80% slucajeva ne mogu iskjucit. Onda moram ici malo naprijed-nazad pa tek onda da iskljucim. Mozda ima veze i to sto su prednje nove, a zadnje celave. To me najvise brine zbog prednje vuce, ovo ostalo je manje bitno. I ove su mi bolje mozda za transport brze ce ic mozda sa 38-cama.
 

zombie666

Član
Tu od
3 Lis 2009
Poruka
246
Pricao sam sa nekoliko ljudi i rekli su kad se prednja vuce ne moze isljucit u hodu ili dok ne stanes da je to zbog guma,a ja ne mogu da iskljucim dok je traktor u hodu, a i kada stanem u 80% slucajeva ne mogu iskjucit. Onda moram ici malo naprijed-nazad pa tek onda da iskljucim. Mozda ima veze i to sto su prednje nove, a zadnje celave.

Jel ti se to dešava na klizavom terenu ili na suvom? Na suvom je normalno da prednja vuča ostane u "napregnutom" stanju jer je svaka prednja vuča podešena tako da prednji točkovi prelaze malkice veći put od zadnjih točkova. Na suvoj i tvrdoj podlozi teško dolazi do proklizavanja pa zupčanici ostanu napregnuti i kada staneš i pritisneš kvačilo. Na klizavom terenu prolizavanje je lako pa se zupčanici obično odmah "opuste" čim staneš. Kod tebe to posebno mora biti izraženo zbog guma, razlika u istrošenosti je velika.
 

Perhan

Član
Tu od
18 Lis 2011
Poruka
184
Jel ti se to dešava na klizavom terenu ili na suvom? Na suvom je normalno da prednja vuča ostane u "napregnutom" stanju jer je svaka prednja vuča podešena tako da prednji točkovi prelaze malkice veći put od zadnjih točkova. Na suvoj i tvrdoj podlozi teško dolazi do proklizavanja pa zupčanici ostanu napregnuti i kada staneš i pritisneš kvačilo. Na klizavom terenu prolizavanje je lako pa se zupčanici obično odmah "opuste" čim staneš. Kod tebe to posebno mora biti izraženo zbog guma, razlika u istrošenosti je velika.

Na suvom se to desava. Nisam znao da je to normalno ali dobro je da znam. Kad budem imao vremena oticu kod vulkanizera da mi stavi stare prednje gume sto su istrosene kao i zadnje. Njih sam dobio uz traktor gratis ako koju rasijecem da imam. Pa ako bude bolje onda cu opet stavit 16.9 r 38 zadnje.
 

zombie666

Član
Tu od
3 Lis 2009
Poruka
246
Na suvom se to desava. Nisam znao da je to normalno ali dobro je da znam. Kad budem imao vremena oticu kod vulkanizera da mi stavi stare prednje gume sto su istrosene kao i zadnje. Njih sam dobio uz traktor gratis ako koju rasijecem da imam. Pa ako bude bolje onda cu opet stavit 16.9 r 38 zadnje.

Nije baš "normalno" ali se dešava jer prednja vuča i nije namijenjena da radi na tvrdoj i suvoj podlozi. Razlike u predjenim putevima nije moguće izbjeći 100% bez nekih spojnica koje bi proklizavale i neutralisale te male razlike. Belarusi inače imaju takvo rješenje sa lamelicama.
 

Perhan

Član
Tu od
18 Lis 2011
Poruka
184
Nije baš "normalno" ali se dešava jer prednja vuča i nije namijenjena da radi na tvrdoj i suvoj podlozi. Razlike u predjenim putevima nije moguće izbjeći 100% bez nekih spojnica koje bi proklizavale i neutralisale te male razlike. Belarusi inače imaju takvo rješenje sa lamelicama.

Ok, razumijem sta kazes. :partyman:
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
na mome zetoru su 16.9 r30 sta znaci 16 ,sta znaci 9 i r 30 (predpostvljam da je r sirina guma )
 

zombie666

Član
Tu od
3 Lis 2009
Poruka
246
na mome zetoru su 16.9 r30 sta znaci 16 ,sta znaci 9 i r 30 (predpostvljam da je r sirina guma )

R je oznaka za radijalne gume, 30" je prečnik felge a 16.9 je širina gume u inčima (jedan inč je 25.4mm)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Evo samo za Šanannu pošto me je tražio da mu uslikam gume na mojemu Universalu 530:

Hvala kolega!!!
STOMIL , ako se ne varam više ne proizvodi????
 

Najnoviji postovi

Na vrh