• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorske gume

mario 22

Novi član
Tu od
11 Lip 2011
Poruka
27
a 16.9-28 u cemu je razlika ....znam da je 28 col ali ovo mi ostalo nije jasno:partyman:
torpedo 45 ali je original odma bio rekord 13.6-28 ....samo me zanima jer mislim neke kupit ali rabljene jer u sumi ih dosta unistim pa steta nove gume stavljat gore
 
Posljednje uređivanje:

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
a 16.9-28 u cemu je razlika ....znam da je 28 col ali ovo mi ostalo nije jasno:partyman:



16.9 Širina pneumatika u colima
- Oznaka za dijagonalni pneumatik
28 Promjer naplatka

Na felgu 28cola možeš stavljat različite širine,samo mora biti guma 28cola..

Nebi vjerovali ali jedan kojeg znam je na istoj felgi imao gumu 460 i 650 R38;)
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
16.9 Širina pneumatika u colima
- Oznaka za dijagonalni pneumatik
28 Promjer naplatka

Na felgu 28cola možeš stavljat različite širine,samo mora biti guma 28cola..

Nebi vjerovali ali jedan kojeg znam je na istoj felgi imao gumu 460 i 650 R38;)

Hehe to se valjda zajebo u brojkama colaže..
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Marko neznam kak je to uspio,jer meni je rođak reko koji ima taj servis za gume da se može samo za jedan veči broj stavit veča guma na istu felgu recimo sa 14.9 na 16.9 a to šta si ti reko da sa 460 stavio 650 to je več previše
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Marko neznam kak je to uspio,jer meni je rođak reko koji ima taj servis za gume da se može samo za jedan veči broj stavit veča guma na istu felgu recimo sa 14.9 na 16.9 a to šta si ti reko da sa 460 stavio 650 to je več previše

Tak bi i ja reagirao da mi netko veli,ali vidio sam na svoje oči pa znam da je istinito;)...Guma je prilagodljiva pa se priravna felgi..
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Dali je ta guma bila radijalna,vjerojatno je,i kakvu je imala površinu po kojoj se gazi,dali je bila ravna ili zaobljena,kako je stajala ta guma na toj felgi?
 
B

Bobo

Guest
Dado, ovo sto si ti napisao je za 2 broja vise... izmedju 14.9 i 16.9 imas i 15.5 ;)

Kolega je godinama vozio IMT 539 sa standardnim felgama i gumama 14.9... tako da je to 3 broja gore...


Pokazi ovo kolegi vulkanizeru. I moj tetak je vulkanizer u CH i po zelji kupca se ovo radi. Je li po zakonu ili nije, to je vec drugi par opanaka.


[YT]http://www.youtube.com/watch?v=n-LnkEUAImU[/YT]
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Za tu 15.5 nisam ni znao da postoji,nisam je vidio još ni na jednom traktoru. Vidio sam da na 533 stavljaju umjesto 11.2 da stave 12.4 ali tak velku razliku nisam vidio,i baš me zanima kolko če dugo trajat ta guma
 
B

Bobo

Guest
Ajmo ovako. znas kakve zadnje felge imaju IMT traktori, jel? E sad na 539 su original 11.2 gume, bilo je par serija 533 s 12.4 gumama, zatim imas iste te felge na 549 koji standardno dolazi s 12.4 gumama i po zelji 13.6 dakle na jednu te istu felgu tvornica montira 3 velicine guma, sto opet teoriju tvog kolege "baca u vodu"...

Istina, njegova teorija pali u slucaju gdje je na toj felgi 13.6 guma pa stavis umjesto njih kao moj kolega 14.9. to je za jedan broj vece ;)
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Aha,hvala što si mi objasnio :drinkers:
Da u vezi tih 13.6 da se stavi 14.9 to sam se ja raspitivo kod rođaka jer imamo u planu stavit 14.9 umjesno 13.6 na universala i reko mi da se to može tako za broj veče stavit
 

danek

Aktivni član
Tu od
18 Pro 2008
Poruka
1,000
a ako stavljate druge dimenzije nego piše u prometnoj,kak riješavate to na registraciji
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
znam tipa šta na malom Ursusu ima 14.9 (Školak iz Grubišnog), i to već godiinama, korisi ga za šumu i naprijed ima 300 kg utega
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
a ako stavljate druge dimenzije nego piše u prometnoj,kak riješavate to na registraciji

Kolko ja znam traktor svaki traktor ima tablicu koje gume smije imati i npr ako staviš gume koje su navedene u toj tablici nebi smjel imati problema na tehničkom..ili ako u tablici piše npr. 15.5R38 možeš staviti gume veče do 10%odstupanja gume 16.9R38 (mada je malo više od 10%odstupanja) ali nema problema sa njima..meni za torpedo piše u knjižici da su gume 36cola a na traktoru su 30cola i nemamo probleme stim jer su obadvoje gume u tablici..
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
NPR...ima kod mene IMT 549 koji ima klasične svoje felge ISTE ko i 539, a gore ima gume 14.9-28.
I vuklanizer koji mu je stavljao gore, taj isti i mani radi sve na strojevima i traktorima, mi veli da bez problema na felgu od 539 ide guma od 11.2 do 14.9
Druga je stvar kuju maximalnu veličinu gume možete staviti pod blatobran, ali ovo kaj velim je 100% tak da ide guma od 11.2 do 14.9, a vjerojatno bi išla i 16.9 gore, samo to vuklanizer još nije probao stavit, veli da bi guma vjerojatno jako loše stajala i da postoji mogučnost da bi popucala na bočnim stranicama vrlo brzo.

Ja sam se razgovarao s njim jer planiram staviti na 540 koji ima klasične felge i gume 12.4, ja bi stavio 13.6 gore, čak mi i stare unutrašnje mogu ostati, dovoljne se budu raširile da drže 13.6 gumu. I to bi stavil polovne radijalne od velikih traktora od prednje vuče, on to uvaža iz njemačke i italije.
 

kec-m

Član
Tu od
6 Ožu 2011
Poruka
465
Bašme zanima da li su ovo izdvojeni slučajevi ili im je prešlo u naviku .
 
B

Bobo

Guest
Da se decki razumijemo, ovo sto prvi lik tvrdi "zelena crta - crvena crta" nema potpuno pravo. Lijepo pise u rakovicinim papirima i katalozima da je minimalni pritisak ulja u LERU 0.8 bar. u radu se pritisak ulja mora kretati unutar zelene crte. Tu su i serviseri koji mu to ocigledno nisu mogli objasniti kao ni ekipa iz Rakovice...

Moj 539 je dobio generalku kod majstora koji slovi za jednog od boljih u kraju i naravno da sam opazio da u leru traktor nema pritisak ulja u zelenom podrucju, na sto mi je on lijepo objasnio i kasnije i potkrijepio dokazima.

Ne razumijem kako ljudi boluju da pritisak MORA biti uvijek u "zelenom" a kad kazaljka temperature dopdje i blizu zelenog podrucja na skali odmah prave paniku da se traktor pregrijava, pa vade termostat iz motora... E da su bar svi tako pametni, ne bi ih zuljao ni niski pritisak ulja...


Sto se drugog slucaja tice, covjek za gumu ima pravo reklamacije, pogotovo sto sam na poljoinfu citao kako je covjek bas na novoj rakovici opazio kako mu se gume sa strane gule... i ceprkao, ceprkao i skuzio je da je dobio staru gumu koja je ubacena u kalup i preko nje zalivena nova guma i tako obadvije strane. I na mojoj breni su takve gume tvornicki dosle. prijasnjeg vlasnika to nije zuljalo ali se 100% vidjelo kako je stara potrosena guma unutar ove "nove"...

Svaka prica ima dvije strane i nije uvijek u pravu onaj koji zove novinare da za njega izganjaju jamstvene uvjete.
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,701
Da, samo šta se guma uzima da služi 15-20 godina a ne da nakon godinu dana ideš uzimati druge, još i gore ako tako šta dobiješ na novom i ne jeftinom stroju. Ovaj link da nisam vidio ne bi vjerovao kad bi mi to netko pričao. Danas sam išao u bosnu gledati gume, i ima trajal, ruma guma i ko zna koji vrag, cijenom su skoro pa duplo jeftiniji, ali kad vidiš šta se događa i šta podvaljuju, radije budem sačekao malo još pa uzeo Mitas ili barum, nego nešta jeftino i nikakve kvalitete.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Kolega ni Barum nije sta je nekad bio a i neznam jel jos uvijek proizvodi!
Slika barum gume s kamionskom krpom!
[/IMG]
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
na 533 imam rekord zadnje gume, i nigdje se negule, na drugom su stomil, također dobre......i ferguson nije adekvatan traktor za test guma, jer mislim da bilo što staviš na njega da će trajati godinama.........

što se tiče pritiska, bobo je u pravu, na večini traktora tipa 533 je 0.8 bara na leru, al 539 koje sam vidio, mislim da su bili u zelenom na leru, al više nisam siguran........druga stvar je gas na hladno i gas kada je topal.......

npr moj jedan 533 ima 0.8 bara na leru, kada je gas najniži kod njega na 500-600 obrtaja.......drugi nema označene bare nego piše visok-nizak pritisak, crveno i zeleno područje i on ima bolji motor........kod njega na leru pritisak je na pola zelenog, al kada samo malo gasa dodam, pritisak ode na kraj zelenog prema gore i tu stoji da mu neznam kakav gas daš......


a nakon ovog filmića trayal ću izbjegavati u širokom luku......
 

Najnoviji postovi

Na vrh