• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorske gume

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
Ja imam neke ruske i stare su 11godina i zadovoljan sam z njima jer nit se gule ili trgaju nigdje a ripne su se napol potrošile jedino je malo zahebano dok dugo stoji traktor pa se zalegnu malo i onda prvih cca 2 km zna malo poskakivati dok ne nosi neki teški priključak ili jednoosovinku ...
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Trayal je nekad prije bio pojam za gumu na traktorima i priključnim mašinama, ali danas je daleko od toga.
Ima kod mene u selu puno malih traktora sa Trayal gumam kupljenim još prije rata ili za vrijeme rata i te gume do dana današnjeg izgledaju kao da su jučer gupljene, stvarno baš kvalitetno.
Ja imam na 565 sve 4 nove Trayalke, kupljene 2010.g., ali proizvedene par godina prije, stajale na skladištu negdje kod nas. Za sad samo riječi hvale, nemogu se požaliti, nit se troše, nit pucaju.
A koelga kupil novu rakovicu 2009. ili 2010. i imal gore original ugradnju Trayal, nisu izdurale ni prvu godinu, dobile se "bubrege" po sebi, izbacio ih je i stavio nove MITAS i to je sad to. Ove stare su isjekli i veli da unutra nema svega ni 2 platna kak se spada.
Tako da Trayal u današnje vrijeme ne vrijedi ništa.
Jedini i jeftiniji,a dobar izbor bi trebal biti MITAS, al opet i on se radi u Srbiji, no to bi trebalo pisati na gumi gdje se radi, dal u Češkoj ili Srbiji. Mitas je nekadašnji Barum.

Dal mi može netko napisati 100% točne oznake radijalnih guma od dimenzija 11.2 do 18.4, col nije bitan??!

Dal ima možda kakva tablica tih dimenzija guma??

NPR. za 16.9 je radijalna oznaka 420/85 i za 14.9 je 380/85, a za ove ostale neznam.
 
Posljednje uređivanje:

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,701
jel tko od vas uzimao Ruma gumu za prvu vuču? Imam 11.2 24 za 1000 kn po komadu, 8 platni
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
jel tko od vas uzimao Ruma gumu za prvu vuču? Imam 11.2 24 za 1000 kn po komadu, 8 platni

Ako se ne varam ruma-guma se više ne proizvodi, to mora da je neka stara zaliha, inače trebale bi biti dobre gume, pogotovo ako su prije napravljene.


@BOBO...hvala za sliku :)
 
N

Nevjernik

Guest
Ako se ne varam ruma-guma se više ne proizvodi, to mora da je neka stara zaliha, inače trebale bi biti dobre gume, pogotovo ako su prije napravljene.


@BOBO...hvala za sliku :)

Radi se to su ti Cultor gume.
 

kec-m

Član
Tu od
6 Ožu 2011
Poruka
465
Trayal je nekad prije bio pojam za gumu na traktorima i priključnim mašinama, ali danas je daleko od toga.
Ima kod mene u selu puno malih traktora sa Trayal gumam kupljenim još prije rata ili za vrijeme rata i te gume do dana današnjeg izgledaju kao da su jučer gupljene, stvarno baš kvalitetno.
Ja imam na 565 sve 4 nove Trayalke, kupljene 2010.g., ali proizvedene par godina prije, stajale na skladištu negdje kod nas. Za sad samo riječi hvale, nemogu se požaliti, nit se troše, nit pucaju.
A koelga kupil novu rakovicu 2009. ili 2010. i imal gore original ugradnju Trayal, nisu izdurale ni prvu godinu, dobile se "bubrege" po sebi, izbacio ih je i stavio nove MITAS i to je sad to. Ove stare su isjekli i veli da unutra nema svega ni 2 platna kak se spada.
Tako da Trayal u današnje vrijeme ne vrijedi ništa.
Jedini i jeftiniji,a dobar izbor bi trebal biti MITAS, al opet i on se radi u Srbiji, no to bi trebalo pisati na gumi gdje se radi, dal u Češkoj ili Srbiji. Mitas je nekadašnji Barum.

Dal mi može netko napisati 100% točne oznake radijalnih guma od dimenzija 11.2 do 18.4, col nije bitan??!

Dal ima možda kakva tablica tih dimenzija guma??

NPR. za 16.9 je radijalna oznaka 420/85 i za 14.9 je 380/85, a za ove ostale neznam.


Nisu to oznake radijalnih guma nego su to metričke oznake a stare su colne.
Imaš recimo 14,9 R 28 je isto radijalna guma (R) colovih mjera .
Jel je tko gdje iskopal možda cijene kleber guma
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,701
Ako se ne varam ruma-guma se više ne proizvodi, to mora da je neka stara zaliha, inače trebale bi biti dobre gume, pogotovo ako su prije napravljene.


@BOBO...hvala za sliku :)

misliš da se nebudem zeznuo ako ih uzmem?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
[/COLOR]
Nisu to oznake radijalnih guma nego su to metričke oznake a stare su colne.
Imaš recimo 14,9 R 28 je isto radijalna guma (R) colovih mjera .
Jel je tko gdje iskopal možda cijene kleber guma

Ma znam ja to sve, mene je samo interesirala tablica usporednih dimenzija.

misliš da se nebudem zeznuo ako ih uzmem?
Kao što je netko gore napisao, bivša ruma-guma je današnji CULTOR, imam takve na 539 sve 4 i dobre su gume, mislim da nebi pogriješio.
Imam baš i ruma-guma na cisterni i prikolici za gnoj, balonke i dobre su, stare več preko 10 godina i još voze.
 

kec-m

Član
Tu od
6 Ožu 2011
Poruka
465
Ma znam ja to sve, mene je samo interesirala tablica usporednih dimenzija.


Kao što je netko gore napisao, bivša ruma-guma je današnji CULTOR, imam takve na 539 sve 4 i dobre su gume, mislim da nebi pogriješio.
Imam baš i ruma-guma na cisterni i prikolici za gnoj, balonke i dobre su, stare več preko 10 godina i još voze.

Tablica uspoređuje različite širine guma istog oboda .
Na kaj nam je spala poljoprivreda dok moramo raspravljati o gumama koje su skoro pa bi se moglo reći smeće ? :madmana:
Bilo bi jako lijepo kad bi mogli kupovati Good year , michelin , kleber :supz:
 
N

Nevjernik

Guest
Tablica uspoređuje različite širine guma istog oboda .
Na kaj nam je spala poljoprivreda dok moramo raspravljati o gumama koje su skoro pa bi se moglo reći smeće ? :madmana:
Bilo bi jako lijepo kad bi mogli kupovati Good year , michelin , kleber :supz:

Pa kupi si ako imaš viška novaca .
Za naše standarde su dobre i trajal i cultor a ako cemo malo bolje onda mitas.
A inače imam i trajal i mitas .
Trajalke su 3 godine stare i nisu nigdje pukle a sve je kako naletiš.
 

kec-m

Član
Tu od
6 Ožu 2011
Poruka
465
Nažalost i ja imam barum i mitas dijagonalne .
to su sve gume kak naletiš - lutrija ,ako ne naletiš na dobre na kraju koštaju kak prave , a radijalne gume su nekaj drugo .
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Na 539 iz 2001. su bile original ugradnja TIGAR gume, izdurale su 10 godina jedva, jednostavno su ispucale, a ripne još koliko hoćeš.
A na 540 je djed 80 i neke stavio gume Tigar i evo još su dan danas gore, istrošene skoro do kraja ali još voze, eto to vam je kvaliteta nekad i danas ;)
Na 565 original ugradnja Rekord, izdurale su 20 god.
Sad su na 539 sve 3 Cultor i 1 Galaxy
Na 565 sve 4 Trayal
Na 540 napred Stomil, straga Tigar, sve 4 prilično loše i bude se mjenjalo dok bude financija.
A Same ima CONTINENTAL, ali Made in Romania :) No ipak, to je nešto sasvim drugo u odnosu na ove obične gume.
 

Malirus

Član
Tu od
28 Lis 2009
Poruka
581
Danas City expresom stigle 2 zadnje gume za vladeka, 11.2/28
Stigle s Cresa,
POSEBNO HVALA nasem članu PAPČINI koji si je dao truda i volje da ide to sve slikat i pogledat(mogo si je bolji nick dat-nije čovjek papčina)
Sutra gume idu na montazu pa ce bit i slika
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Na 539 iz 2001. su bile original ugradnja TIGAR gume, izdurale su 10 godina jedva, jednostavno su ispucale, a ripne još koliko hoćeš.
A na 540 je djed 80 i neke stavio gume Tigar i evo još su dan danas gore, istrošene skoro do kraja ali još voze, eto to vam je kvaliteta nekad i danas ;)
Na 565 original ugradnja Rekord, izdurale su 20 god.
Sad su na 539 sve 3 Cultor i 1 Galaxy
Na 565 sve 4 Trayal
Na 540 napred Stomil, straga Tigar, sve 4 prilično loše i bude se mjenjalo dok bude financija.
A Same ima CONTINENTAL, ali Made in Romania :) No ipak, to je nešto sasvim drugo u odnosu na ove obične gume.

Kako su tvoje Continental gume made in Romania,vidio sam po slikama da imamo iste ti na sameu a ja na df-u i čak iste dimenzije guma a moje su made in češka republika
 
B

Bobo

Guest
E momci, ja na to gledam ovako. Ni s jednim traktorom nemam nesto previse posla, tako da mi gume u pravilu prije ispucaju nego se potrose tako da mogu komotno traziti naj jeftinije moguce i namontirati ih.

NO, trayalku ne bih ni dzabe uzeo, jednostavno mi se ne svidjaju. Radije dam "par-sto" kuna gore pa kupim cultor koji vise nema veze s nekadasnjom rumagumom. koriste americke kalupe i americki recept za pravljenje gume tako da u njih imam puno povjerenje. Seha (OZKA), Petlas, Mitas (Barum), Cultor(Galaxy) je vise manje sve isti klinac, izdvajaju se posebno mitas radijalne koje kostaju puno puno vise nego ove obicne ali kako cujem da i vrijede.

Bojao sam se tih "kojekakvih" sve dok nisam naprijed na kombajn namontirao SEHA gumu. 14.9-28 se pravi samo s 8 platana i bojao sam se da ce biti slaba guma, ali slajdrao sam i pod punim bunkerom i okretao ga na kocnici na gumi se ne pozna NISTA tako da mislim da cu ganjati SEHA gume za 549 ove godine poslije zetve kad i on dodje na red za obucu.

Inace gume su mi sve sarene da glava boli. Od kineskih (LU-HE, INC) (prednje na skipu), preko tigar (zadnje na kombajnu), MITAS (berac i starija kiperica), galaxy (prednje na 539), Stomil (jedna zadnja na 539 i jedna prednja na breni), Barum (druga prednja na breni, zadnje na skipu, prednja lijeva na kombajnu, obadvije na vucenom malceru), Rekord (sve 4 na 549 i jedna zadnja na 539)...

Na novoj kiperici su neke kineske (valjda) agri nesto, vec sam zaboravio, na dvoosovinki su OBILICEVO, na sumskoj jedna rekord, druga kumho, na platonu polovne gume skidane s kombija (dvije pirelli dvije continental), na djubretari jedna continental druga tigar, vec spomenuta SEHA na kombajnu... Ma nema kakvih nema i ni s jednom od navedenih "marki" nema problema, jedino sam u kineske RAZOCARAN.

Na prvoj kiperici dosle kineske (zaboravih im ime) i u godinu dana dobile bubrege, potrosile se da je to strasno, mitaske kad su sjele na njihovo mjesto, druga pjesma. Prednje na skipu bile NOVE kad je kupljen, od kako ga imamo samo jednom smo mu promjenili ulje (ne radi prakticno NISTA osim utovara stajnjaka dva dana godisnje i negdje neki panj) gume celave i pucaju ko blesave.

Takodjer bih se osvrnuo na gume koje sam tvornicki dobio na 549 Rekord, ali neke mekane i jadne da sam isao kod vulkanizera gledati novu rekord gumu u toj dimenziji i bila je 50 puta bolja nego ove koje imam na 549. 2000 radnih sati kasnije, zadnja desna se na 3 ripne potrosila do kraja, traktor skace ko jarac, ali transport mora izdrzati u zetvi...


Sve u svemu, mislim da danas ne mozes kupiti losu gumu osim, eto, kineske ako je mom primjeru za vjerovati.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Kako su tvoje Continental gume made in Romania,vidio sam po slikama da imamo iste ti na sameu a ja na df-u i čak iste dimenzije guma a moje su made in češka republika

Imaš pravo Dado...ČEŠKE su Continentalke gore, ja sam se zeznuo:partyman:
 

Najnoviji postovi

Na vrh