• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorske gume

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Pa jel Barum više postoji??? kaj nije to Mitas preuzeo sve??
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,497
Tako je rekao vulkanizer preko telefona, moze biti da je mislio na mitas, imala je previsoke ripne tako da je nismo htjeli uzeti, a iste michelinke nije bilo nigdje u hr. Na kraju kupili goodyear, iste visine je bila, cijena dobra, a i bar je neka marka.
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,701
nekak mi se čini premala cifra za 4 pogonske gume..u današnje vrijeme nemaš kaj preveč videti za 10 t kuna...

16.9 28 je oko 3000 kn komad, a 11.2 24 oko 1600 kn.... prosjek..
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
može jedna pomoć

kum kupio universala 533dtp vinogradar 4x4 koi ima prednje gume 9.00/70-16 a zadnje 11,2-28 pošto je traktor dosta nizak i pošto su prednje gume dosta potrošene on bi jenjao sve cetiri ali bi stavio malo veče (više) nazalost na netu ne uspijem naci nikakve "zamjenske" gume u dimanziji od 16" a da su pogonske zadnje bi stavio 12,4-28 ili sl. a prednje nesto višlje,
dali netko zna gdije na netu mogu naci dimenzije guma na ovih par linkova prije nisam ništa naša u 16"...
 
N

Nevjernik

Guest
Ovisi o kakvim gumam pričamo. Mislim da idu sve 4 mitas radijalne za te novce.

Evo primjera i dobre kupovine, samo nek spusti cjenu na 6000 kn i to uzeti!
http://www.njuskalo.hr/dijelovi-traktore/traktorske-gume-16.9-r28-radijalne-oglas-7047953


Ja da nisam prije 2 godine uzel na 565 nove Trayalke, sad bi mu stavio ove i to bi bilo to, Sad mi je žao kaj sam uzel trayal, jbg nisam znal da bi mogel naći mitasa radijalnog za te novce!

Ovo je džaba skuplje su one još od toga.
Ali suodlične.
 
F

fallout

Guest
a sigurno dobre i skupe

ova mi se sviđa vjerujem da ima veliku vučnu moć ali vjerojatno i košta kao dvije normale

aha, pa pitam jer sam ih dobio na traktor...
 

Prilozi

  • prednja.jpg
    prednja.jpg
    39.3 KB · Pregleda: 1,112
  • zadnja.jpg
    zadnja.jpg
    34 KB · Pregleda: 2,024

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Firestone s odlične gume, rekao bi da je to rang Michelina i GoodYear-a!

Jadarko...
Ove MITAS gume sa slike su za industrijske strojeve, npr JCB kombinirke imaju takve gume ne sebi.
 
Posljednje uređivanje:
B

Bobo

Guest
Decki dragi, da vam ciko objasni kad se vec ne znate koristiti internetom

Oznaka 16.9/14-28" npr

16.9 oznacava NOVIJU oznaku gume gdje je to sirina traktorske gume (U incima - colima) od pocetka do kraja GAZNOG SLOJA. Dakle ne balona, on s ovim nema veze.

14 oznacava STARU oznaku gdje su se gume mjerile po sirini felge, a ne po sirini gaznog sloja. dakle 16.9 ili 14 JEDNO TE ISTO.

28" oznacava promjer felge u incima ali onog djela gdje guma sjeda, ne valjskog ruba.

Ovo da je 14 sirina ripne su price za malu djecu. Jednostavno se radi o novim i starim oznakama ze gume, isto kao sto sad imamo metricke oznake, pa ekipa po tome zakljucuje da je to automatski radijalna guma a nisu svjesni da postoje i radijalne gume sa starim oznakama i da se radijalke oznacavaju slovom "R" ispred colaze felge bez obzira na novu istaru gumu...

Evo vam mala usporedba novih i starih mjera:

8=8.3
9=9.5
10=11.2
11=12.4
12=13.6
13=14.9
14=15.5
15=16.9
16=18.4
 

Alfada Jadarko

Dobro znana faca
Tu od
6 Velj 2011
Poruka
1,004
čiko to što pričaš su STARE oznake a ne nove i to većinom za DIJAGONALNE gume (strare) a nove rijetko koriste te oznake npr. za 16.9 x 29 koriste 420 /85 x 28 ajde da mi tebe malo naućimo evo pogleedaj ovdje ti sve piše
http://www.bigtyres.co.uk/index.php?option=com_content&view=article&id=2&Itemid=3

nemoj se ljutiti ako ne kućiš imaš google prevoditeljj pa svi koji pitate razne stvri o dimenzijama spremite si ovo u favorite i koristite
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Pa kaj fali, Bobo je dobro napisao!
No ja se držim ovoga:
Jasno je ko dan da npr. oznaka 16.9-34 označava Dijagonalnu gumu i ta se oznaka koristi dan danas za sve dijagonalne gume!
a oznaka 420/85R34 označava radijalnu gumu s time da neki proizvođači i ispod te oznake imaju napisano i stariju oznaku u inčima što je zapravo 16.9 R34
 
B

Bobo

Guest
Darko, nisi skuzio... Postoje nove i stare oznake i to je to. Nove imas incne i metricke i tocka...

OK, za osobna vozila i teretni program u to ne ulazim. vidjao sam na kamionima incne oznake ali je to bilo davno...

Dakle stare oznake su tipa: 15-34, nova incna oznaka za tu gumu je 16.9-36 a nova metricka oznaka (ravnam se po sanani) je 420/85-34 Sve tri ove oznake oznacavaju dijagonalne gume.

Radijalna oznaka bi bila 16.9-R34 ili 420/85-R34

U metrickim oznakama imas izbor i visine gume koji je u traktorskom programu (koliko ja znam) standardan i "podrazumijeva se" te je tu samo reda radi a to je ovih "85" sto oznacava da je guma visoka 85% od njezine sirine, dakle 85% od 420mm je visina same gume...

Ako oko ovog zadnjeg djela oko visine gume grijesim, slobodno me ispravite.


A po pitanju velicine gume, to vam ovisi SAMO i JEDINO SAMO od proizvodjaca do proizvodjaca. Kolega ima na traktoru gume istih dimenzija samo je jedna stomil il tako nesto a druga DUNLOP... dunlop je osjetno i sira i vislja ali je taman toliko potrosena da se uklapa s ovom drugom i ne smeta u voznji nista.

Uzmite za primjer TAFE traktore koji dolaze s GOOD YEAR gumama 12.4-28 pa pogledajte sto je guma. puno ljudi stavljaju na 539 12.4 gume od ovih na koje smo navikli. s ovim 12.4 ne bi mogao mrdnuti s mjesta, jednostavno su osjetno vece i bolje "grizu" od obicnih jeftinih guma a o potrosnji istih da ni ne pricam... poslije 3 000 sati kao nove jos uvijek a moje rekord poslije 2 000 sati se slizale do balona...
 

Torpeddo 4806

Novi član
Tu od
7 Velj 2013
Poruka
13
Pa jel Barum više postoji??? kaj nije to Mitas preuzeo sve??

Evo slikica 10 godina starih Mitas guma u tom periodu traktor se koristi vecinom za transport i lake poslove i napravio je cca 1200 Sati.

Jedino sto mi nije jasno zasto su ove Mitas gume uže od Rekordovih koje su bile na njemu orginal a iste oznake velicine kao sto se i vidi na fotografiji 11,2-28.

Mi smo prezadovoljni,dosta ima i sume u tim satima i trpanje trupaca i građe dizalicom na hidraulik i nema nigdje znakova pokidanih ripni ili nesto slicno...

I da napomenem s traktorom se radi s osjecajem i pažnjom a ne ona stara izreka- " DAL JE ON KUPIO MENE ILI JA NJEGA" :(rofl)::(rofl)::(rofl)::(rofl):



Uploaded with ImageShack.us

I prednje Barumke imaju 14 godina i dimenzija 650/16 6PL unazad 2 godine bas su ispucale izmedju ripni ali nisu duboka puknuca tako da mislim da ce jos durati 2 do 3 godine tj dok ne izbije bubreg*

prednje33.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]

poljoprednje2.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]
 
Posljednje uređivanje:

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
teško da će ferguson pokidati gume, pa da neznam kakve staviš......trajnost im je preko 20 godina na tom traktoru.........
 
B

Bobo

Guest
Ove prednje su meni bile druge prednje gume na 539, kupljene u madjarskoj i prevezene kod nas... To je bilo jos daaaaaaavnih dana. prije dvije godine je dobio treci komplet naprijed u 30 godina. Te barumke su mogle jos dugo taljigati na 539 jer su se doslovce skorile i postale plasticne, na asfaltu ga jace smotaj, proklizu. ove tri ripne su se skoro spojile u jednu koliko smo ih sribali i samo jednom je jedna prednja probusena. silom su mi trebale neke dobre gume za vuceni malcer pa sam mislio na njega uzimati nove pa si razmisljam da ja odnesem obadvoje felge vulkanizeru pa nek ove s 539 prebaci na malcer a nove na traktor... tako je i bilo... Mislim da ce prije malcer strunuti nego da ce i jedna od ovih guma popustiti.

S njima sam bio super zadovoljan samo su se teze motale na mjestu od obicnih s jednom straftom no potrosnja zanemariva.
 

Torpeddo 4806

Novi član
Tu od
7 Velj 2013
Poruka
13
Ove prednje su meni bile druge prednje gume na 539, kupljene u madjarskoj i prevezene kod nas... To je bilo jos daaaaaaavnih dana. prije dvije godine je dobio treci komplet naprijed u 30 godina. Te barumke su mogle jos dugo taljigati na 539 jer su se doslovce skorile i postale plasticne, na asfaltu ga jace smotaj, proklizu. ove tri ripne su se skoro spojile u jednu koliko smo ih sribali i samo jednom je jedna prednja probusena. silom su mi trebale neke dobre gume za vuceni malcer pa sam mislio na njega uzimati nove pa si razmisljam da ja odnesem obadvoje felge vulkanizeru pa nek ove s 539 prebaci na malcer a nove na traktor... tako je i bilo... Mislim da ce prije malcer strunuti nego da ce i jedna od ovih guma popustiti.

S njima sam bio super zadovoljan samo su se teze motale na mjestu od obicnih s jednom straftom no potrosnja zanemariva.

Istina sve kaj kazes samo da se teze motaju nisam bas skuzio ili sam ojacao* :icon_rolleyes:
mislim da im je i prednost što imaju ovako siroke ove 3 po sred sare jer one prve su bile klasika za Imt s 1 sarom po sred i bas zato smo ih i mjenjali jer sve spucale po toj sredisnjoj i to duboke pukotine i skocio i bruh*:cool:

A da mali Imt nemre pokidati zadnje gume nebih se slozio jer ako je losa kad u sumi na korijen provrti pa pocnu lupati ripne o korijen a natrpan teret na jednoosovinci ak nevalja ode ripna....vidio sam novi tigar kako ode dobro može biti i do vlasnika ali....
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
ja netjeram traktor u šumu, samo poljoprivreda i cesta........
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
neznam kak vi imate iskustva sa "tigar" gumama ali mi i nemamo baš dobra...bile su na traktoru iza i pucale su kod rinka mada su ripne bile dobre... i na jednoosovinki isto tak...
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
na prikolici imam sava gume 6,50-16 iz 1981g kao i prikolica, i popucale su od starosti, jer prikolica je stajala, nije korištena i gume su se ulegle, dok druga je još dobra ići će još par godina, a novu sam uzeo u istoj dimenziji SEHA sa 10 platana, za sada se dobro pokazala.......a i čuo sam da nisu loše gume, vanjska, unutrašnja i montaža, ukupno 800kn.....
 

Najnoviji postovi

Na vrh