• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorske gume

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
to su gume stare ohoho godina,zadnjih 5-6 god su stajale u podrumu na sugom i tamnom mjestu..šta reči nego da su gume nove jer prešle su samo par tkm...nigdje nema ni jedne pukotine..
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
549 ima napred 7.50-20, a iza 12.4-28, a može i 13.6-28 bez obzira na prednje, znači prednje ostaju 7.50-20
Koliko ja znam prednja vuča se uvjek mrvicu brže vrti od zadnje, baš zato da se izbjegne guranje prednjeg kraja kad je prednja vuča uključena. To naravno na mekanom se ne primjeti i nema veze, i zato vjerujem da recimo ako bi stavio napred 8.3-20 i iza da bi ostale 12.4-28 nebi apsolutno bilo nikakve veze. a ako ide na 13.6-28 iza, a napred stavi 8.3-20 opet je sve uredu.
Dakle sa 7.50-20 na 8.3-20 ide!
I sa 12.4-28 na 13.6-28 isto ide!

Vidio sam na puno 577 prednje gume umjesto originalnih 9.5-24 da ima 11.2-24, a iza ima standard 18.4-30 i traktor ide super, nema nikakve razlike zbog večih prednjih guma.
 
Posljednje uređivanje:

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
100% su gume 14 gore sada na Torpedu, ispod blatobran i nema baš puno mjesta, al taj traktor je većinom u transportu, čovjek se bavi zidarijom pa prevozi alat i ide u šumu za svoje potrebe nekih 30-35m drva..a ovo koje su gume bile nisam stručnjak za Torpedo, u selu imaju samo dva i ne zagledam u njih previše, al ove nove sam gume mu vidio iz bliza i svidjele su mi se, a marka nezz koja je, neka nikad čuo!

Šanana, vrti prednja vuča brže to se vidi u oranju po skliskom, prednji kotači nako izvrte malo dok kod zadnjih se pozna ripna fino, ne bi bilo logike da zadnji kraj ju još mora gurati, jedne godine prekretao djetelinu i bez prednje vuče je propadao malo, poznali se tragovi, uključio prednju i više se ne pozna ništa, poznaju se tragovi od prekretača samo! Stavljao bi si i zadnje veće i to vjerovatno veće kolike bi stale ispod blatobrana, traktor mi ovako dosta vjesi zadnji kraj, sa 13.6 gumama i ovima napred vjerujem da ne bi sjedio da bi bio ravan..a i dobio bi na brzini koja mi fali, a i ove prednje gume što imam te dimenzije još nisam vidio u ni jednoj trgovini, samo ove veće, to neka rijetka guma?? :)
 
Posljednje uređivanje:

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
Mislim da traktoru koji ima do 40ks dovoljno 12.4,a recimo do 60ks 14.9 a do 80ks 16.9.

nema 40 nego 45 tj.46 kad je gazda na njemu:icon_lol:
a ovo za konjažu i veličinu gume se nebi složil z tobom....badava ti gledal širinu gume kad je tu u pitanju colaža...npr.da staviš na mali 539 15.5x 24 i on bude išel bez problema jer bi dobil manje gume tj.manjeg promjera kotača i odma bi dobil nekaj na snazi ali z druge strane bi izgubil brzinu..a za 75 konja 16.9 ..pa u oranju motor skoro da niti ne osjeti gume 18.4 kada vrti kotač..ali tu opet colaža igra ulogu...
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
nema 40 nego 45 tj.46 kad je gazda na njemu:icon_lol:
a ovo za konjažu i veličinu gume se nebi složil z tobom....badava ti gledal širinu gume kad je tu u pitanju colaža...npr.da staviš na mali 539 15.5x 24 i on bude išel bez problema jer bi dobil manje gume tj.manjeg promjera kotača i odma bi dobil nekaj na snazi ali z druge strane bi izgubil brzinu..a za 75 konja 16.9 ..pa u oranju motor skoro da niti ne osjeti gume 18.4 kada vrti kotač..ali tu opet colaža igra ulogu...

Mislil sam samo na 28cola i na zadnje kotace,al kad vec pricamo o tome mislim da najvecu ulogu igra tezina traktora i kolko je tezak nazad,recimo stavi uzu gumu za spustanje tereta po sudru ili travi bolje bu grizla uza nego sira guma,al mislim na istom traktoru znaci na istom pritisku na gume.
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,657
549 ima napred 7.50-20, a iza 12.4-28, a može i 13.6-28 bez obzira na prednje, znači prednje ostaju 7.50-20
Koliko ja znam prednja vuča se uvjek mrvicu brže vrti od zadnje, baš zato da se izbjegne guranje prednjeg kraja kad je prednja vuča uključena. To naravno na mekanom se ne primjeti i nema veze, i zato vjerujem da recimo ako bi stavio napred 8.3-20 i iza da bi ostale 12.4-29 nebi apsolutno bilo nikakve veze. a ako ide na 13.6-28 iza, a napred stavi 8.3-20 opet je sve uredu.
Dakle sa 7.50-20 na 8.3-20 ide!
I sa 12.4-28 na 13.6-28 isto ide!

Vidio sam na puno 577 prednje gume umjesto originalnih 9.5-24 da ima 11.2-24, a iza ima standars 18.4-30 i traktor ide super, nema nikakve razlike zbog večih prednjih guma.
samo da te ispravim..(13.6-28 bez obzira na prednje 7.50-20) nije bez obzira nego pod uslovom da su isto istrošene, u protivnom ako staviš nove 13.6 a prednje su istrošene, moglo bi biti po džepu....
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
samo da te ispravim..(13.6-28 bez obzira na prednje 7.50-20) nije bez obzira nego pod uslovom da su isto istrošene, u protivnom ako staviš nove 13.6 a prednje su istrošene, moglo bi biti po džepu....

slazem se,a ljudi na to ne obracaju paznju.:(sweat):
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
Mislil sam samo na 28cola i na zadnje kotace,al kad vec pricamo o tome mislim da najvecu ulogu igra tezina traktora i kolko je tezak nazad,recimo stavi uzu gumu za spustanje tereta po sudru ili travi bolje bu grizla uza nego sira guma,al mislim na istom traktoru znaci na istom pritisku na gume.

uza se bude bolje zakopavala a šira ima veči grip i lakše bude se izvukla...
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
uza se bude bolje zakopavala a šira ima veči grip i lakše bude se izvukla...

To stoji al u spustanju tereta?
Neki pak vele da uza lakse dojde do tvrdoga kad se malo zakopa dok siroka kopa po povrsini,e sad kaj je tocno nek veli netko ko ima 2 ista traktora sa razlicitim sirinama.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
100% su gume 14 gore sada na Torpedu, ispod blatobran i nema baš puno mjesta, al taj traktor je većinom u transportu, čovjek se bavi zidarijom pa prevozi alat i ide u šumu za svoje potrebe nekih 30-35m drva..a ovo koje su gume bile nisam stručnjak za Torpedo, u selu imaju samo dva i ne zagledam u njih previše, al ove nove sam gume mu vidio iz bliza i svidjele su mi se, a marka nezz koja je, neka nikad čuo!

Šanana, vrti prednja vuča brže to se vidi u oranju po skliskom, prednji kotači nako izvrte malo dok kod zadnjih se pozna ripna fino, ne bi bilo logike da zadnji kraj ju još mora gurati, jedne godine prekretao djetelinu i bez prednje vuče je propadao malo, poznali se tragovi, uključio prednju i više se ne pozna ništa, poznaju se tragovi od prekretača samo! Stavljao bi si i zadnje veće i to vjerovatno veće kolike bi stale ispod blatobrana, traktor mi ovako dosta vjesi zadnji kraj, sa 13.6 gumama i ovima napred vjerujem da ne bi sjedio da bi bio ravan..a i dobio bi na brzini koja mi fali, a i ove prednje gume što imam te dimenzije još nisam vidio u ni jednoj trgovini, samo ove veće, to neka rijetka guma?? :)

Ma 7.50-20 je normalna dimenzija gume, opče poznata i imaš ih svuda za kupiti. 8.3-20 imaju kinezići napred na prednjij vuči.

Što se tiće torpeda. TD45 ima iza tvornički 12.4-28, TD48/55 ima iza 14.9-28.
S time da na felgu od TD45 ili usporedno IMT 540 može ići guma od 11.2 pa sve do 14.9-28, ide bez problema na felgu i ispod blatobrana. Osobno vidio na IMT 542 stara tipa iza gume 14.9-28 :):icon_mrgreen: Tako da nikakvo čudo što onaj TD45 ima iza 14.9, osobno znam nekoliko TD45 sa 13.6 gumama iza.

samo da te ispravim..(13.6-28 bez obzira na prednje 7.50-20) nije bez obzira nego pod uslovom da su isto istrošene, u protivnom ako staviš nove 13.6 a prednje su istrošene, moglo bi biti po džepu....
Apsolutno se slažem i naravno, ja pričam samo o kombinaciji NOVIH guma, jer istrošene/izlizane gume nemaju kaj ni tražiti na traktoru jer ipak te gume trebaju povuči, kaj ne :)
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
[/QUOTE] jer istrošene/izlizane gume nemaju kaj ni tražiti na traktoru jer ipak te gume trebaju povuči, kaj ne.

Slazem se s tobom al ljudi nemaju love i krpaju kraj s krajem pa svakakve voze na zalost,a nove gume su danas jako skupe.
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
786
Ma 7.50-20 je normalna dimenzija gume, opče poznata i imaš ih svuda za kupiti. 8.3-20 imaju kinezići napred na prednjij vuči.

Što se tiće torpeda. TD45 ima iza tvornički 12.4-28, TD48/55 ima iza 14.9-28.
S time da na felgu od TD45 ili usporedno IMT 540 može ići guma od 11.2 pa sve do 14.9-28, ide bez problema na felgu i ispod blatobrana. Osobno vidio na IMT 542 stara tipa iza gume 14.9-28 :):icon_mrgreen: Tako da nikakvo čudo što onaj TD45 ima iza 14.9, osobno znam nekoliko TD45 sa 13.6 gumama iza.


Apsolutno se slažem i naravno, ja pričam samo o kombinaciji NOVIH guma, jer istrošene/izlizane gume nemaju kaj ni tražiti na traktoru jer ipak te gume trebaju povuči, kaj ne :)

Adriatic TD45 dolazi sa 13.6 R28 straga i 7.50 R16 napred.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
E to neznam, napisao sam za stare torpede td 45 da su s 12.4, a onda su kasnije stavljane 13.6 gume, a napred imaju 6.00-16
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
786
E to neznam, napisao sam za stare torpede td 45 da su s 12.4, a onda su kasnije stavljane 13.6 gume, a napred imaju 6.00-16

To je u redu, zato sam se nadovezao, sa Adriatic serijom. Sve drugo je točno.
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,434
Ja samo velim da je čovjek stavio veelike gume za razliku od onoh koje je imao, napisao sam dvije vrste jer ne znam koje je imao od tih dviju.. i traktor se preporodio na cesti, brži je to je vidljivo pravo..I ja bi na svoga 549 takve gume stavio samo da imam ove kome prodati...:)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Moja preporuka ti je ne stavljati 14.9-28 gume na 549, 13.6 da, ali ove NIKAKO NE!! Poremetit će ti se odnos prve vuče prema zadnjoj i to neče biti dobro, a traktor bude polu mrtav s tim velikim gumama!!
To si jednostavno izbij iz glave!
 

Najnoviji postovi

Na vrh